jwol-expeditie tot zoodanig redmiddel de toevlucht nemen moet. Een belangrijk, zeldzaam vonnis is deze week door door het gerechtshof to Amsterdam gewezen. De rijtuigsehilder Y. uit Haarlem is schuldig ver klaard aan de hem te laste gelegde bigamie of dub bel huwelijk en tot een celstraf van drie maanden veroordeeld Da kwade trouw werd afgeleid uit de omstandig heid, dat de heschuldigde had geweten wat hij deed. Het hof vond evenwel termen tot ruime toepassing van verzachtende omstandigheden op grond der vrij willige medewerking der vrouw tot het Engelsolie huwelijk, der ui'geaproken scheiding van tafel en be^ ten aanzien van het huwelijk met A. S. en van haar Qngemoi!voerde weigering om tot echtscheiding mede te werken. Volgens een op 15 December uit Indië ontvangen telegram, -heeft het stoomschip Gouverneur - Generaal Van Lansberge, dat uitgezonden was ter opsporing van de nog vermiste booten van het verongelukt stoom schip Koning der Nederlanden, niets gevonden en keert het terug van Poiut-de-Galle naar Batavia. f ~Aan een schrijven van een der passagiers van de Koning der Nederlandendie met de sloep, welke door het stoomschip Delcomjn von Gey.on medege bracht zijn, ontleenen we het volgende Deze boot verloor in den morgen van 9 October de laatste der overige sloepen uit het oog. Men ging ©r toen oogcnblikkelijk toe over, om den voorraad Voedsel op te nemen en bepaalde daarbij het ration zooveel mogelijk te verminderen. Er werd besloten n stede van 2 malen, slechts eens per 24 uren één klein scheppsbesehuitje met een klein stukje blikvleesch te nuttigen. „In de hoop de Chagos-eilanden te bereiken, zeil den wij koers tot 11 October, doch zonder eenig resultaat.; men bepaalde koers te houden tot en met, den 25., doch op dien datum werd niets ontdekt Thans werd door eenigen onzer de kaart, zoo goed en zoo kwaad men kon, geraadpleegd en besloten de Cbegos eilanden op te geven, en te trachten koers te zetten naar het eiland Ceylon, of ook te komen in der stoomschepen. Ook nu was men verplicht nogmaals het rantsoen te verminderen en het testellen Op een half beschuitje per 24 uren, met een kleiu Stukje blikvleesch ter grootte van een dobbelsteen. „Verkleumd van koude, aanhoudend nat door zee- en regenwater, da meesten met gezwollen beenen, wonden in het lichaam, kort opeengedrongen, begon nen velen onzer den moed op redding op te geven, doch onze wakkere bootsman verzuimde geen oogen- blik ors aan te moedigen. Hierbij kwam nog het j treurige geval, dat wij een onzer medegenooten, ten gevolge van de koort3 in het hoofd moesten verliezen hij viel in den nacht over boord en verdronk. Na een reis van 32 dagen, terwijl wij slechts voor 14 dasieu van voeding voorzien waren geweest, ont dekten wij in den nacht van den 5 op 6 November land voor den boeg. Groot was onze blijdschap, en -Sij werd grooter toen wij vole visseherpramen zagen naderen, en van hen vernamen, dat wij waarlijk net eiland Ceylou naderden. Hoewel wij de visschers niet Verstonden, begrepen wij, dat zij te doen hadden met den toestand, waarin wij verkeerden, want ze gaven dadelijk hun voorraad eten, dien zij bij zich in de boot, hadden, en gaven blijk genegen te zijn ons da delijk naar den wal te loodsen. „Ongeveer 3 uren in den morgen landden wij te Gandarn en na een allerliefst onthaal door het hoofd van de bevolking, vertrokken wij den volgenden mor gen per kar over Madura naar Point de Galle, waar wij in den avond van den 7 November afstapten aan Eet hotel Eglinglon." Aan een particulier schrijven onileenen wij het Volgende Le cholera is te Soerabaijs niet meer zóó hevig, doch verspreidt zich hoe langer hoe meer in de binnen landen. Ou- te Mftlang hebben zich reeds gevallen Voon/edaau. Verschrikkelijk woedt de ziekte te Grissee (zuidwesthoek van Madoera tegenover Soernbaija), in twee dagen stierven er 275 personen. Doch verbeeld u wat door de Madoerezen gedaan wordt. Deze hebben nu het idee dat de godheid ver toornd is, en besloten heeft dat een zeker aantal meu- schen moeten sterven. Nu willen de Madoerezen dc godheid te gemoet komen, om weder in eene goede stemming te geraken, en vergiftigen daarom de naar Suerabaija ten verkoop bestemde visschen. Door het eten daarvan zijn reeds een aantal personen overleden. Het is nog niet gelukt éën schuldige te vinden. De policie verbiedt nu den aan oer van visch. lerh. School en dentine. De candidsat tot de H. D., dhr. 1.1. van Noort, heeft bedankt voor het beroep bij de N. H. G. te Biervliet. Aan de Chr. school voor MU. en L. onderwijs te Zaandam is benoemd de heer O. Stsal Pz. te Kapelle, Z. B- GKMKN'tPR berichten. Door den burgemeester van Middelburg is benoemd tot inspecteur van politie de heer A Baan, vroeger onder-inspecteur van politie te Dordrecht, thans brigadier der rijksveldwacht te 's Heer Arends- kerke. Men meldt aan het D. v Z. H. dat voor het Paviljoen van wijlen Z. IC. li. Prins Frederik te Scheveningen f500.000 geboden. Z. D. H. de Prins van Wied zoo voegt de berichtgever er bij zal het waarschijnlijk voor zomerverblijf doen inrichten. De Utrechtsche politie heeft op Maandag 12 dezer 's middags 3 uur een buitenman in hoogst zickelijken toestand in de Moreelse laan op straat gevonden, zoodat hij door agenten naar het hulpbureau aan de Katharijne barrière is gedragen. Hier werd de man door deu gemeente-geneeskundige, den arts Koert, behandeld en na de voorgeschreven drank te hebben ingenomen, per brancard nanr het ziekenhuis vervoerd. Aldaar werd de man gebracht in de vestibule door twee politieagenten die het ge- teekënd bewijs van gemeld en arts lieten zien aan den coneierge, waarop aan^eteekend en duidelijk onder schrapt 6tond, dat. de opneming in hst ziekenhuis van dien man onmiddellijk diende plaats te hebben. De conciërge gaf die agenten ten antwoord dat de patient niet opgenomen kon wordeu omdat gemeld bewijs niet geteekend waB door den burgemeester der ge meente en stond zelfs niet toe, dat die man in de vestibule mocht verblijven tot zoolang aan dien wenech voldaan was. Hierop brachten de agenten den patiënt per bran card zoolang naar het naastbijzijnd politiebureel aan j de Tolsteeg, in welk bureau de man gezeten op een stoel ongeveer een kwart uur daarna den geest gaf en voor dat het hoofd der gemeente dat bewijs kon geteekend hebben. Van een eu ander is aan het ge meentebestuur kennis gegeven, terwijl de politie van het gebeurde proces-verbaal heeft opgemaakt en aan de justitie gezonden. Men zal, is te' hopen, den conciërge, die daar althans niet de recline man op de rechte, plaats is, verwijderen. De heer J. J. Kan Kerkwijklid der Tweede Kamer en jury-lid der electriciteits-tentoonsielling te Parijs, is door den president der Fransche republiek benoemd tot commandeur der orde van het Legioen van eer. Den I Januari, zoo wordt officieel aangekondigd, zal de Gothard-tunnel voor het gewoon verkeer worden geopend. 11e kosten van het werk hebben in het ge heel 56 808.620 fres. bedragen. Door de firma C. Hoffmans en zonen, te Waal wijk, is het navolgende schrijven aan den handel gericht. „De zoo beruchte „Zwarte bende," hoofdzakelijk gevestigd te Botterdam, maar die, naar het schijnt, hare vertakkingen door het geheele rijk had, en van wier schandelijke praktijken zoo menige firma de nadeelïge gevolgen moest ondervinden, begint weder teekenen van leven te geven. Wij raden dus ieder koopman of fabrikant ten zeerste aan, wanneer zij soms met bestellingen van hun onbekende personen worden vereerd, hiermede uiterst voorzichtig te zijn. Verschillende personen schijneu te Amsterdam groote Bommen geld, men spreekt van een ton of drie, vier, voor geschoten te hebben aan eene juffrouw, die beweert een erfenis te vorderen tehebheu,en daar ter slede<ie aandacht heeft getrokken door groote iukoopen, vorstelijke fooien en geschenken. Ook eenige leveranciers die aanvan kelijk steeds comptant werden betaald, hebben groote sommen van haar te vorderen. Thar:& is bij den officier van justitie een aanklacht tegen de juffrouw ingediend wegens oplichting, onder overlegging van. negen accepten, elk a. f 25,000. Tot dusverre evenwel schijnt de justitie geene ter men te hebbcu gevonden om aan de aanklacht gevolg te geven. Alle Weener bladen zijn nog vol van den brand en telkens leveren zij uit nieuwe getuigenissen bet bewijs,dat de ramp slechts onbeduidend zou geweest zijn, wanneer niet iedereen zijn plicht had verzuimd. W»? helpt het, zegt de Ally Ztg. dat thans een eom missie-benoemd iê om zich te overtuigen, of in alle schouwburgen de voor» zorgswiaatregeleji zijn ingevoerd, die kort na den brand te Nizza werden voorgeschreven. Dat is de vloek der bureauoratie,.dat zij alles meent gedaan fce hebben, als de verordening zwart op wit staat. Dan achten de hoogere ambtenaren zich verantwoord eu laten alles aan de lagere over. Deze zoeken das de verantwoordelijkheid op elkander le schuiveu en ten slotte blijft de verordening een doode letler. De officieele lijst der vermisten telt 922 namen. Het juiste getal der verongelukten zal men wel nim-= mer vernemen. BUITEL LAM» De geschiedenis van het buitenland loopt d.-aer dagen 't meest over personen. Wie zal de gewichtigste ambas sadeurs-posten van Frankrijk wie de gewichtigste ministersplaatsen in de Vereenigde Staten bezetten Zoodra de namen genoemd zijn knoopen zich daaraan allerlei verwachtingen voor de toekomst vast. Ver wachtingen en uitzichten die dikwijls zoo spoedig ver dwijnen als ze opgekomen ziju, en die dan ook van geene beteekenis voor de geschiedenis kunnen gere kend worden. De Iersche landwet blijkt meer en meer voor de Engelscbe regeering eea „muisje met eea staartje". Op de Iersche landkwestie volgt de Schotsche en de Engelsche landkwestie. De Sehotsche landkwestie heeft een zéér natuur lijke oorzaak en zal, hoopt men, daarom op even natuurlijke wijze tot oplossing kunnen worden ge bracht. De Schotsche pachter, werkzaam en zuinig van aard, heeft altijd zich beijverd de belangen van den landheer te bevorderen en op tijd zijn pacht te be~ taleu. In de laatste jaren evenwel hebben de landheeren de pacht aanzienlijk verhoogd, omdat de vraag groo.ter- was dan het aanbod; zij hebben bovendien de pacht- termijnen verkortterwijl andere landheeren meer- voordeel er in zagen, schapenfokkerijen, steen- en pannenbakkerijen er. andere fabrieken aan te leggen. Voor den pachter kwamen daar nog de herhaalde misgewassen en de concurrentie met Engeland bij. De slotsom is, dat de Schotsche pachter is achter» uitgegaan en naar verbetering van ziju lo t uitziet. Wat in Ierland is gebeurd, bleef niet zonder invloed op Schotland. Zal Engeland weigeren vrijwillig voor Schotland te doen, wat het gedwongen voor Ierland heeft gedaan De toestand in beide landen is, wel ig waar, niet gelijk maar nis de opstand der Ieren met de landwet beloond werd, mag het kalme, arbeidzame en aan de wet gehechte Schotland dan niet minstens hetzelfde verwachten Werkeloos zijn de Schotsche pachters niet gebleven. Onlang3 hielden zij te Aber deen eene vergadering waar, naar men zegt, 45,000 meest uit het zuiden van Schotland, vertegenwoordigd waren. Het ging er volstrekt niet Iersch toe. Er werd niet geschreeuwd en geyochten, geen bedreiging werd geuit er werd zelfs niet veel gesproken. Bijna zonder discussie werd een reeks resolutien aangenomen, die in hoofdzaak hierop neerkomen Aan de Begeering zaj verzocht worden, voor Schotland een landbill van dezelfde strekking als de Iersche, in te dieuen, waarbfi ook een soort gerechtshof wordt ingesteld, om den duur der ppchtcontracten en het bedrag der pachtsom te regelen vervolgens eene pachtersvereeniging op te richten en aan een permanent comité de behartiging hunner belangen op te dragen ten slotte werd te kenuen gegeven, dat het ernstige gevolgen zou kunnen

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2