Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland tttsti. Zaterdag 17 December. :\u. «42. BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten '3 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe" drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGA'VR VAN P. G. WIJ THAN, te Hiddelbnig en Wed. A. C. DE JOSfiE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. 1—6 De Tweede Kamer heeft gisteren met 36 tegen 34 stemmen besloten den heer H. J. Bool, door het stembureau te Middelburg als gekozen geproclameerd, niet toe te laten. De meerderheid der Kamer heeft zich aldus, om de onregelmatigheid met de bus van Retran- chement, met het voorstel der minderheid van Re commissie tot onderzoek der geloofsbrieven vereenigd. - O. i. terecht. Indien men toch met den heer van Eek de letter der wet wil voorbijzien, om recht te doen alzoo op geest en hoofdzaak" bij het ver- kiezingswerk wil letten, dan zou men zich al heel spoedig in een net van moeilijkheden ge wikkeld zien, waaruit te ontkomen uiterst moei lijk zou vallen. Het is hoogst onaangenaam voor den be trokken persoon in de eerste plaats, maar ook voor de leiders der partij, wier gekozene aldus wordt afgewezen, en wiens verkiezing aldus op nieuw in de waagschaal wordt gesteld. We zijn er diep van doordrongen dat eene onaan genaamheid als deze ook telkens onze partij overkomen kan, en daarom zij het verre van ons blijdschap te betuigen over deze kwade kans der tegenpartij. Wel mogen we nu, nu eerlang op nieuw eene verkiezing ons wacht, wijzen op de ver antwoordelijkheid der velen in onze onmiddel lijke nabijheid die het op 28 November niet de moeite waardig hebben geacht te gaan stem men, of die zich door allerlei praatjes en uit vluchten hebben laten terughouden. Indien de kiezers die door beginsel en levensbeschouwing tot de onzen mogen gerekend worden, op 28 November, in gelijk getal als bij vorige verkie zingen opgekomen waren, dan zou reeds toen nifit de heer Bool, maar mr. 't Hooft gekozen zy». Dat is een algemeen erkende waarheid. Eu indien het nu onzen kiezers behagen zal bij de aanstaande verkiezing eenigszini trouwer üp te komen, dan zal de meerderheid van 28 November, op 10 Januari, of welke datum ook voor de verkiezing bepaald worde, onge twijfeld minderheid zijn. Blijft men echter opnieuw thuis, dan zullen vele klagers over het liberale regime billijk heidshalve voortaan behooren te zwijgen, want hun zal kunnen toegevoegd worden dat zij zelf de schuld zijn van het voortduren van een toestand als door hen gewraakt wordt. Een dreigement. Toen de heer Bergsraa, in wiens levensbeschouwing n*8r hij zegt voor menschenvrees geen plaats is, den minister vau binnenl. zaken aanviel over de sluiting der publieke vermakelijkheden tijdens het overlijden van Prins Frederik, verweet hij de regeering dat zij niet alleen, om het zoo te noesten, eene ont eigening zonder schadevergoeding jegens de onderne mers dier vermakelijkheden pleegde, maar hij verweet haar ook dat zij toonde de natie niet te kennen, als zij meende dat men overal vrede met den genomen maatregel had. Door dien maatregel, meende hij, was de regeering op den weg oin het prestige der (de eer bied voor de) Kroon te schaden. De band, die het Nederlundsche volk aan het stamhuis van Oranje bindt, mag niet te strak gespannen worden. Hij ein digde met de regeering eene Latijnsche spreuk toe te roepon, die hier bedoelde: gij neemt uit eerbied voor de vorstelijke familie maatregelen, die de natie tegen die familie innemen. Zeker meent de heer Bergsma, die geen menscheD- vrees in zicbzelveu ontdekt,' dat heel de natie, dat minstens de regeering bang moet zijn vour ^een troep verkleede joden" die met hun „apensprongen* en andere praktijken naar een heel ander „doel des le vens* dingen dan de Kamer met haar onderwijs, hare drankwet en hare postspaarbank. ingrijpende veranderingen, aan de wettelijke eischen moest voldaan worden. Verschillende posten werden ingetrokken of ver worpen, o. a. den post van een conservator aan het ethnografisch museum te Leiden, en een memorïepost voor het academie-gebouw te Leiden. Met 68 tegen 10 stemmen werd aangenomen de vermindering van «enige posten voor de hooge school te Utrecht, wardoor bepaald werd dat in plaats van Prof. Brill twee hoogleeraars zullen benoemd worden. Ook verhoogin^ van tractementen voor leeraars der landbouwkunde werd verworpen. Door een schrijffout in ons telegram was het cijfer der uitgebrachte stemmen voor den heer Mackay 5 te hoog opgegeven. Het juiste getal was 1391, een verschil van 15 met zijn tegenstander aldus. Intusschen schijnen ook bij deze verkiezing ^ongelukken" gebeurd te zijn. De Standaard deelt net volgende mede Er waren uitgebracht 2838 stemmen. Hiervan zijn 80 terzij gelegd als van onwaarde. Bleef dus 2808. Volstrekte meerderheid 1405. Let wel: 1405. En Van Heckeren kreeg er 1405 -j- 1 1406. Twee stemman er af, dan valt hij dus. Eu wat wil nu hot geval Er is gestemd uoor één persoon, die geen kiezer kan zijn. Één biljet is er te veel in de bussen gevonden. En minsten» 13 biljetten verkeeren in het geval van Retranehement. Men zal er dus wel meer van hooren. In elk geval ia onderzoek noodig. Van Heeokerens Kamerlidmaatschap hangt aan een zijden draadje. itiiddelburg. Een verdienstelijk hoofdambtenaar ter secretarie der gemeente, de griffier J* W. de Raad, herdacht gisteren de vijf en twintig jarige vervulling zijner betrekking. Burgemeester en Wethouders met den secretaris, gaven zoowel door de hulde hem door dit college, in buitengewone vergadering bijeengekomen, als dcor het schenken van een etagère van nickelmetaal blijk, de verdiensten van dezen ambtenaar op hoogenxp"ljs te stellen. Ook van de zijde van vele ingezetenen die met dezen berinueringsdag bekend waren ontving de heer de Raad blijken van waardeering. Op voorstel van den burgemeester vau Veere is besloten, om ingevolge het kouinklijk besluit van 24 April 1881 aan den minister van waterstaat een ver zoek te richten tot het verkrijgen van een rijkskantoor met vereenvoudigde telegrafische inrichting (tele- phoon.) M,C.) Als eerste bron van inkomst van de nieuwe drank wet, kan het Rijk rekenen op een bedrag van rium f 4000, dat ontvangen zal worden door de leveri^j; van formaatzegels van 21 cent, welke moeten gebezigd worden voor de in te dienen verzoekschriften aan de gemeentebesturen, cm vergunning te bekomen. Bij de behandeling der Staatsbcgrooting voor 1882, Hoofdstak Binnenlandsche Zaken, werd f 30000 van het ontwerp afgevoerd voor het rijks-krankzinnigen gesticht te Medemblik. Daarna kwam onderwijs aan de orde. Eerst hoog^r onderwijs. De heeren Vermeulen en Dijckmeester protesteerden tegen de steeds klimmende uitgaven. De Minister meende echter dat, in afwachting van De Koning en de Koningin, zegt het Handelsblad zijn voornemens hun verblijf voor geruimen tijd van het Loo naar de hofstad te verplaatsen. Bij de verkiezing voor een lid der Provinciale Staten van Zuid-Hoilaud in het hoofdkiesdistrict Rot terdam zijn uitgebracht 454 stemmen van onwaarde 13 volstrekte meerderheid 221 stemmen. Gekozen is de heer S. J, R. Be Monchy met ,370stemmen. Op den heer mr. M. Biehon van IJsselmonde waren 64 stemmen uitgebracht. Nu door de meer gegoeden in den lande niet genoegzaam groote sommen verstrekt worden, om de deelneming van Nederland aan de Noordpool-expeditie te verzekeren, wordt het denkbeeld geopperd, om op de scholen voor deze zaak algemeene inzamelingen te doen. Waartoe de school al niet dienen moet Indien het zoo is betreuren we oprecht dat de Noord»

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1