Voederen. De raau moet eerlijk, die eonditie zijn Dag?- Icotnen, maar misschien omdat hij 't akelig vond dat die beesten met een leege maag weg zouden gaan, in de laata'e portie voeder een groote hoeveetheid sand hebben gedaan. Ongelukkig (voor hem en zek?r voor de arme dieren., die aan rust en voedsel gewoon, nu naar Rotterdam moesten reizen met zand tol voedsel) bleef dat zand a!s een zware koek in de magen zitten, stuurde de slager eene dier tnagen als bewijsstuk aan deu opkooper. en ging deze met getuigen naar den boer en strafte hem zwaar in de beurs. Men vraagt wat zal in het gevolg bij dien boer het zwaarste wegen De lichtboei welke den 15en October van hare ligplaats. „De Wandelaar", wegsloeg, is gisteren weder herplaatst. DE BRAND TE WEENEN. Het getal dooden ea vermisten bij deze ramp wordt helaaslederen dag hooger. Het is thans gestegen tot 805. Gavc.n en betuigingen van deelneming komen va.» alle zijden in. Onverantwoordelijk is de slordigheid van alleu die met de zorg voor de veiligheid van zoovele honderden waren belast. Ontzettend moet de verbijstering en schrik zijn geweest die allen aangreep. Meer en meer blijkt het, dat het ongeluk niet zulk een vreeselijke uitbreiding zou gekregen hebben, als de personen, met deu veiligheidsdienst belast, niet het hoofd hadden verloren en de maatregelen van Yoorzor* ten uitvoer waren gebracht, die de politie— verordening voorschrijft. Na den schouwburgbrand te Nizzs, die in vergelijking met hetgeen nu is ge beurd slechts kinderspel was, heeft er een onder zoek ia alle theaters plaats gehad omtrent de ingeval van brand te nemen maatregelen. De olielampen, die in de gangeu branden moesten, waren niet aangestoken; het gordija van ijzerdraad waardoor in geval van brand de zaal van het tooneel gescheiden wordt, werd niet neergelaten de reddings- deuren, die bij elke voorstelling geopend moeten zijn, waren gesloten. Het personeel, dat bij de brandkranen waarvan er zich 5 op het tooneel bevonden, staan moest, was afwezig. De pompiers, die zich volgens voorschrift op het tooneel bevinden moesten, waren bezig met liet plaatsen van decoratiestukken, zoodat huu hulp te laat kwam. Niettegenstaande de veror dening op de schouwburgen het ten strengste verbiedt, dat de lichten op het tooneel met een spiritusvlam worden aangestoken, ea er daartoe een electrische. draad gebezigd moet worden, heeft men zich aan die bepaling niet gestoord. Hoe de duisternis het reddingswerk onmogelijk gemaakt heeft bewijst het feit, dat een bezoeker, die een waskaarsje bij zich had, zich zeiven benevens 20 andere personen heeft kunnen redden. Eene dame, Mej. Pawlik,wier vader, moeder, zuster en bruidegom verbrand zijn, verhaalt dat zij, na in de duis ternis van de trap gevallen te ziju, met nog een heer in een zaal gekomen i3 die nog geheel leeg was, en het buffet van den foyer bleek te zijn. Daar de spiegel ruiten van deu foyer te sterk zijn om met de haud ingeslagen te worden, trok die heer zijn laarzeu uit en verbrijzelde ze daarmede. Op die wijze kwam de dame op het balkon van het theater. Met behuip Van eenige lucifers poogde zjj wederom de trap te bereiken, maar die g'ngen teugevolge van den rook dadelijk ui» en haar geroep naar hare ouders werd overschreeuwd door het steunen en gillen der stikkende menseheo. Zij keerde daarop terug, begaf zich op het balkon en schreeuwde tot de op de straat staande menigte en poli tiedienaars, dat nog honderden menachen in levensge vaar verkeerden en dat fakkels en licht hen nog redden koudeu. Als bewijs hoe men alle bezinning verloren had, werd haar vau de straat toegeroepen, dat zij onwaarheid sprak en zich uiemand meer in het theater bevond. Zij schreeuwde terug dat dit niet. waar was en riep nog eens om fakkels en licht. Wederom antwoordde men haar dat alleu gered waren. Ziende dat hare noodkreteu niets baatten, keerde het moedige meisje nogmaals in de gang terug, struikelde over de lichamen en hoorde niets anders meer dan het reutelen der stervenden. Op het balkon terugge keerd, zag zij dat de brandweer een groot doek uit gespannen hield, en men 'haar toeriep naar baneden te springen. Dit deed zij en daardoor werd zij gered. Op straat gekomen, eischte zij wederom licht en ver klaarde dat boven in de gangen honderden mensehen stierven. Men luisterde echter ook toen nog niet naar haar en bepaalde zich tot het opschrijven van haar naam en adres. Toon aartshertog Wilhelm, die 'ten half 8 uur, dus bijna drie kwartier na het uitbreken van den brand, op het terrein kwam, vroeg of er menschen verongelukt waren, verklaarden politie en brandweer nog dat allen gered waren. Zeeuwsciie Brieven. Geachte Re lacteur. Toen ik U mijn vorigen schreef was ik nog niet bekeud met de verrassende uitkomst waartos het kamerlid Viruly gekomen is. Deze heeft namelijk ont- dest, zeide hij, dat het volk hoe langer hoe meer liberaal gaat worden, en haalde nota beue als bewijs daardoor den Uitslag vau de verkiezing hier in het district Middelburg aan. Hoe nu een wijs mau zulke ondoordachte woorden kan uitspreken ea nog wei in eene vergadering van louter wijze mannen dat gaatiemmds begrip te boven. Ik houd het echter daarvoor, dat hij hier meer be doelde wat hij weasent dan wat hij ziet. Dat die heer juist erg tegen de anti-revolutionairen is ingenomen, heeft ziju reden. ,Dut zal niemand "hem kwalijk nemen, als men weet dat bij eens, nog burgemeester vao Gorkum zijnde, hij eene ka raar-verkiezing voor den anti-revolutionairen candidaat heeft moeten onderdoen. Hierover was de man toen erg uit zijn humeur. Zulke ongevallen vergeet men niet lichtze zijn dan ook onaangenaam. Toeb kan ik dien heer de bepaalde verzekering geven dat hij zich in ons district vergist. En wel om deze reden. De liberalen hebben hier on geveer al de stemmen uitgebracht, waarop onder ge wone omstandigheden door hen gerekend kau worden. Hierbij neem ik aan dat er te allen tijde bij iedere verkiezing 10°/0 van de kiezers door zielek, enz. niet meestemmen. Onze partij daarentegen kan 200 stem men meer uitbrengen; dit kan een ieder, bij kennis neming van de in Walcheren uitgebraohle stemmen (om van het z. g. vijfde district, het land van Axel niet te spreker») op zijn vingers uittellen. Wanneer dus de katholieken ons steunen, gelijk ze dat in hun eigen welbegrepen belang iot hiertoe trouw deden, dan mag zonder grootspraak, iu strijd met des heeren Viruly fiere bewering, worden vastgesteld dat ons district volstrekt niet liberaal is, zoo min als het dat ooit was. Waarom de radicale cahdidaat dan dit maal toch de meeste stemmen haalde Eenvoudig hierom dat vele, zeer vele stemgerechtigden van onze richting het stemmen als eene revolutionaire daad beschouwen, als eene vrucht van de revolutie die ze van ganscher harte verfoeien. Wel is hierin reeds eenige verandering te bespeuren. Immers een jaar of tien, twintig terug was er van openbaring onzer partij hier geen sprake, ofschoon ze er toen even goed was als nu. Destijds brachten do anti-liberalen een drie honderd stemmen uit, en was de verkiezing niet veel meer dan een vorm. Wie toen in de kamer zat, die zat er voor goed. Mijnheer Tak was No. 1, die zat maar niet kon blijven zitten. Sedert is dat getal 300 lot nagenoeg duizend ge klommen, terwijl de z. g. liberalen stationair zijn gebleven. Voeg nu hierbij de 150 stemmen, die da onzen nog konden uitbrengen maar het om bovenge noemde reden niet doen, dan komen we tot een getal vau tussohen de II en 12- honderd, na aftrek der 10% wettige thuisblijvers. En kon nu de kleine burgerstand ook eens meestemmen, dan zoudt ge nog wat anders zien, M. d. R. Dan wierd de verhouding van mijnheer Viruly's partij nog veel ongunstiger. Doeh zooals het reeds nu staat, ie er voor de onzin nige ijewering dat, althans i;i ons district, de z. g. liberale partij vooruitgaat zelfs geen schijn van grond. Wat is er dan aan te doen om onze partij tot haar recht te doen komen, en aan den ongezonaeu toestand een einde te maken, dat een niet liberaal district twee liberale vertegenwoordigers afvaardigt Het antwoord op deze vraag, M. d. R.ligt voor de hand. Er behoeft geen enkele liberale stem tot ons over te komen om het vraagstuk opgelost te krijgen. Ons volk moet tot de overtuiging gebracht worden, dat in het uitbrengen van hunne stem volstrekt niets revolutio nairs ligtdat in tegendeel onze belijdenis er toe verplicht. Dat het een getuigen is voor Christus tegen het rijk van den anti-cbrist. Als we onze kiezers daar kunneu krijgen, dan zijn we er. En wie moeten er aan arbeiden om die overtuiging ingang le doen vinden? Zeker allereerst de Christelijke kiesver- eeuigingen. Onze „Nederland en Oranje" schijnt dat reeds begrepen te hebben, blijkens hare circulaires, Maar niet minder dunkt het mij de roeping te zijn van öuze getrouwe leeraars, en Christelijke onderwijzers. Laat ook dezen dat werk eens ijrerig ter hand nemen, vooral op onze Walchersche dorpen. Zij vermogen eigenlijk veel meer dan gedrukte brieven. Laat hen de moderne dominees en de welbespraakte staats- scboolhoofden en de spottende hoofdopstellers van Weekbladen maar tot voorbeelden nemen. Ik durf haast de verzekering uitspreken dat we dan eene andere uitkomst zullen hebben dan op 1 December. Het vooroordeel van ons christenvolk tegen het „stemmen" móet dus overwonnen, de overtuiging door hen ge voeld worden, dat het tot des Christens roeping be hoort, om ook in dit opzicht den Christus Gods te belijden. Wie daaraan medearbeidt, die doet, althans in ons kiesdistrict, een hoog noodig en uiterst nattig werk. k; P. S. Hoewel ik U over zaken van hooger belang te schrijven had, meende ik, als in dezen, goed op de hoogte, het 'bovenstaande tot geruststelling vun onze partij door liet heele land eerst te moeten melden. Burgerlijke Stand. iVIiddela>«ii»£. Vau 3 tot 10 Decemoer.j Onder trouwd L. P. Geldof, jm. 21 j. met E. Poerataraper, jd 23 j. W. van Oosten, jm 26 j. met N- Alewijme, jd. 24 j. E. J, Witte, jm. 19 j. met E. Kerssen, jd. 19 j' Bevallen J. A Blaakmaus, geb. Uitzoon, z. J. L. Hanegraaf, geb. Hendrikse, d. G. C. Akkerman, geb. Adrianissen, d. J. Joosae, geb. van Leersem, z. F. de Bruijue, geb. Maas, z. H. M. Koppejan, geq. Landman, d. Overleden A. C. van Heijl, man van J. C. Kool wijk, 65 j. C. W. Driessens, d. 5 j. B. J. Kooijman, jm. 20 j. M. Schiers, wed. van M. Zorge, 66 j. J. L Brugge, wed. van G. Plankeel. 67 j. J. J Holm, d. 4 j. J. M. Sisbolds, vrouw van A. Moorman, 54 j. O. C. Veringen, wed. van Li. J. Kirrwald, 35 j. Vik»iageu. (Van 3 la; 10 December.) Bevatlen C. J, vau Os, geb. V8n der Weele, z. A. Doense, geb. Sobier, d. L. Dooms, geb. BouUn3, z. P. Kaart- steker, geb. Koats, z. M. Janse, geb. Smit, d. A. C. II. Zeijger, geb. Frits, z. Overleden H. Meijers, man yan JBarentsen, 30 j. A'. M. Vsrraeijs. jd. 67 j- M. C. Groenen, man van E. C. Querin, 40 j. P. A, Cdrnelissen, z. 16 j. M. Elve, man van J. Zorge, 61 j. tfANDELSBfêrüüil i'-J Graanmarkten enz. Rotterdam, 12 DecemberTARWE. Van Nieuwe witte inlandsche was goede toevoer ter markt, welks tot vorige prijzen langzaam van de hani ging. Ook Jaiïge die niet veel getoond werd was als voren te bekomen Nienwc Vlaamsche, Zeeuvvsche, Flakkeesehe en Overmaassche zonder schot t' 12 a 12.75 dito de. beste f 10.75 a 11,75 dito mindere f 9 a 10.50 gerin ge f5 a 8 75; jarige dito f 10.25 a 13.25. KOGGE. Nieuwe Inlandsche was flauw en tot 10 a 20 cent lager langzaam van de hand gegaan. Vlaam sche, Zeeuwsche en Overmaas-che de beste f 8.30 a 8 70; di.o mindere f 6.60 a 8 20. GERST. Van inlandsche Winter er» Zomer was niet veel aangevoerd en ruimden beide soorten, vooral de beste, tot vorige prijzen goed op. Zeeuwsche, Flakkee sehe en Overmaassche Winter: de beste 7.10 a 7.60 dito mindere i 5 80 a 7 dito Zemer de beste f 6.20 a 6.50; di.o mindere f 5 a 6. HAVER flauw ais voren. Nieuwe Inlandsche dikke f 3 a 5 dito lange f 2 a 4.50. BOEKWEIT en BOEKWEITGRUTTEN niets in omgegaan. PAA vDENBOONEN als voren verkocht: de beste f 7.50 a 7.80, mindere f 6 a 7.40. DUIVENBOONEN mede onveranderd gebleven de beste f S 20 a 8.50; mindere i 7.50 a 8.1C- BRUINE BOONEN met zeer weinig vraag abvoren en mindere soorten meest onverkocht gebleven. Vlaamsche en Zeeuwsche de beste f 10,50 a 11,50 dito mindere f 9,— a 10.95 dito geringe f 6,50 a 8,75. WITTE BOONEN met weinig ai trek, vooral de af wijkende soorten. De beste Zeezwsche t' 10, >0 a 12,50; mindere f 9,— a 10,25 geriuge f 6,— a 8,75. BLAUWE ERWTEN waren weinig gevraagd en vo rige prijzen moeielijk te beding.n Walchersche en puike Zeeuwschs t'lO,— a 10,75., Zeeuwsche. Flakk. en Overmaassche de beste f0.—a 9.50, dito mindere f7a9. SCHOKKERS zonder vraag en nominaal te noteeren van f 1L tot 16. KOOLZAAD zonder aanvoer. HENNEPZAAD f 7>— a 8,50. IvANARLEZAAD als voren Het beste f 9,75 a 10,50 goed en minder I' 8,50 a 9;50. Voorts per 10 j kilo van 1 13 25 a 15,25 naar kwaliteit. Rotterdam, 13 December. Op de veemarkt waren gis teren en heden aangevoerd 9 paarden, 1248 runderen 201 vette en graskalveren, 13 nuchtere kalveren, 494 schapee of lamineren, 347 varkens, 202 biggen, 4 bok ken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren ais volgt: Runderen 1ste kwal. 83 c,-2de kwal. (•6 c., 3de kwal. 47 c kaiveren 1ste kwal. 100 et., 2de SO c.; schapen 95 c., alles per kilo. Het magere vee ging traag van de hand. Vlissïngen, 13 Dec. Boter per kilogram f 1.45 a 1,50. Eieren f 6,80 per 104 stuks. De aanvoer van Granen was ruim, naar tarwe was^ tamelijk vraag en werd veel verkocht overige artikelen onveranderd voor Erwten bestond weinig kooplust. Oude Tarwe f 11.— a f 11,50 Nieuwe Tarwe - 8,— - 10,25 N. Rogge - 7,75 - 8.— N. Wiutergerst - 6,50 - 7 N. Zomergersl - 5,75 - 6,25 Haver - 3,— - 4,50 Bruine Boonen - 9,-- 10,— Paardeboonen - 7,h - .7,50 Koolzaad. - Groene Erwten - 8,— - 9.50 Bol er - 1,30 - 1,35 Eieren - 5,60 - 6.— Prijzen van Efleeten. Amsterdam, 18 Dec. 1881. Nect;rl Certilic. Werkelijice schuld. 2l/a pet. 66%. dito dito dito 3 807/s dito dito dito 4 102 Loten stad Amsterdam 3 109Vs

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3