Alleertloopers kunnen geen diploma krijgen, 't Is alles berekend op overlangs- en eindexa mens, die dikwijls slechts een soort van over- gangs examens zijn. De meeste wegen zijn afgesloten voor een jongen, die zich 'uit geringen stand er bovenop wil werken. Zelfs de we| over Indië wordt hoe langer hoe moeilijker, en uitkomen voor oprecht christelijk geloof is zoo goed als een onover komelijk beletsel om vooruit te komen. Wat zouden onze hoogere burgertjes grinniken over een medeleerling als Jim Garfieid 1) met zijne vereelte handen, zijne schamele kleeding en zijn eenvoudig geloof Het behoort tot onze hersenschimmen dat de man, die bij aanvaarding van eenig ambt met heilig beven zich tot trouw verbindt voor het alziend oog van God Almachtig, beter te ver trouwen is dan hij, die zich opdringt dat er geen God bestaat. Wij houden 't er voor dat politiek gekonkel het best; wordt weerstaan door staatslieden, die openlijk den Kenner der harten, eeren en be lijden. Wij verbeelden ons dat de verdediging des Vaderlands beter is toevertrouwd aan een volk, dat zich beijverfe den toekomenden toorn te vlieden, dan aan een leger, dat duizendmaal daags de verdoemenis over zichzelven en ande ren inroept. Wij hebben nog al meer hersenschimmen. Wij meenen eene toekomst tegemoet te gaan, in welke eigenliefde, ongehoorzaamheid aan ouders, gebrek aan natuurlijke liefde, dienst der wellusten, vervolging van hen die godzaliglijk leven willen in Christus Jezus, tot de dagelijk- flche dingen zullen behooren. Dit zijn de zware tijden der laatste dagen. De genoemde heer Bientjes schrijft „De tijden worden zwaar de strijd om het bestaan wöïdt steeds moeielijker. Het peasimisme (de twijfel zucht) wordt een gemoedsstemming en een weten schappelijk doctrine (leerstuk), waarmee te rekenen valt. Het is du9 zaak onze kinderen zooveel mogelijk uit te rusten in dien strijd van het leven door hun in de eerste plaats het stevigste aller wapenen te ver schaffen een gezonde geest in een gezond lichaam." Wat hij door een gezonden geest verstaat schrijft hij- niet. Wij hebben daaromtrent en omtrent de ste vigheid van wapenen, geschikt voor den strijd om een tijdelijk en eeuwig bestaan, denkbeelden en voorstellingen, die misschien ook al hersen schim tuig zijn. De tijd zal 't leeren. En ook de eeuwigheid. 1) Wij" kunnen niet genoeg de lezing aanbevelen van Garfield's levensgeschiedenis, beschreven door A. C. de Zwart onder den titel Van de planken Hut naar het Witte Huis. BINNENLAND. ZtttTcu. Bij de verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer' in het district Zutfen werd gekozen mr. van Heeckeren van Keil met 1406 stemmen. Op mr. T. baron Mackay waren uitgebracht 1396 Stemmen. .pe commissie tot onderzoek der geloofsbrieven van den heer.H. J. Bool, samengesteld uit de heeren Van der Kaay, Viruly Yerbrugge en De Savornin Lohman, heeft bij monde van eerstgenoemde Maandag rap port uitgebracht. De conclusie van het rapport is tweeledig, namelijk lo van de me rderheid, om den minister van binnen- landsche zaken uit te noodigen de stembriefjes van de ongeopende bus uit Retranchement op te vragen, om die te stellen in handen van de commissie, opdat deze nad. re voorstellen zou kunnen doen 2o van de minderheid, om de verkiezing van het district Middel- i burg niet goed te keuren, omdat de 16 stembriefjes I van ^Retranchement, die van mvloed hadden kunnen 1 zijn op den uitslag der verkiezing, niet zijn mede- gerekend. Over deze conclusiën zal morgen ochtend te 10 uren worden beraadslaagd. Het eed-vraagstuk in .de laatste dagen op nieuw in de Tweede Kamer behandeld, is met een sisser afgeloopen* De motie Cremers, uitdrukking der gedachte van de radicalen, en inhoudende de verklaring dat de wet met verbiedt een lid van den gemeenteraad, die tot geen kerkgenootschap behoort, toe te laten tot eene belofte iu plaats van den eed werd verworpen met 53 tegen 24 stemmen. Voor stemden de heeren Bergsma, Hingst, van de Werk, Cremers, vadMer Sleijden, de Meijier, Rutgers, Dijkmeester, van Houten, van Gennep, van der Kaay. Viruly, Mees, de Voa van Steenwijk, Kool, van Oaen- bruggen, Grararaa, Sickesz. Wybenga, Schepel, van Eysings., de Bruijn Kops, Lieftinck en Borgesius. Voorts waren nog drie motiën voorgesteld, waar- ouder een onmogelijke, van den heer Haffmans, tot intrekking van art. 39 der gemeentewei, deze werd met 63 tegen 9 stemmen verworpen. Eene van den heer Schaepman, aldus luidende ,/De Kamer, vertrouwende op de verklaring der be reidvaardigheid van de Regeering om den eedsvorm tot een minimum te beperken, is van oordeel dat een herziening der wetgeving nopens den eed noodzakelijk is, gaat over tot de orde van den dag. Deze motie werd aangenomen met 62 tegeD 16 stemmen. Tegen steraden de heeren Ruys, Wintgens, van der Schrieck, van Baar, Haffmans, Oorver Hooft, Baatert, Heydenrijck, Nijst, Bahlman, Borret, Reekers, Lam- breehts, Vermeulen, de Bruyn en Brouwers, Voorts eene motie van den heer Heydeurijek, alleen de wenschelijkheid tot beperking Yan den eed uit sprekende, was door de aanneming der motie Sohaep- rnau vervallen. De Kamer heeft alzoo met groote meerderheid 13 katholieken stranden tegen de motie van deD katholieken doctor Schaepman, plus 2 conserva tieven en de heer Bastert uitgesproken dat beperking van den eed wenschelijk is, en dat herziening der wetgeving op het stuk van den eed noodzakelijk is. Herziening, op welke wijze Naar welke begiuseleu Tot welk einde Maar dat is immers van later zorg Hoevele motiën aan deze gelijk zou de Kamer wel kunnen aauneraen zonder een stap verder te komen! Het onweder is afgedreven. De eedkwestie rust vooreerst. De Tweede Kamer maakte gisteren een aanvang met de behandeling der begrooting voor binnenlaudsche zaken. Een voorstel tot verhooging der tracteraenten voor het personeel der provinciale griffie in Friesland werd verworpen, en daarna de overigs voorgestelde vërhoogingen ingetrokken. Over den treurigen toestand der gemeentcfinanciën, vooral ten plattenlande, klaagde de heer van Eys.nga; de benoeming van een Com missaris des Konings iu Utrecht, eerst met 1 Mei a. ingaande werd gewraakt. Over de vele burgemeesters die als vreemdelingen naar hunne gemeenten gezon den wordeii viel menig woord. De heeren Bergsraa en Keuehenius bespraken de lijkverbranding en de ver plichte vaccine. De minisLer verklaarde dat de regeering niet voornemens is het eerste toe noch het laatste los- telaten. De opbrengst der Rijksmiddelen in de afgeloopen maand November is ongeveer gelijk geweest aau die van de maand November 1880. De staat der middelen is thans de volgende Bedrag der ramingf 100,044,000. 1 12 der raming8,336,999.93 Opbrengst over de maand Nov. 1880 10,145,810.49 Opbrengst over de maand Nov. 1880 10,129,79I805 11/12 der raming91,706,999.23 Opbrengst over de 11 eerste maanden van 1881 96,941,334.01 Opbrengst over de 11 eerste maanden van 1880 93,872,210*33 Naar aanleiding van de dezer dagen door de Regeering betreffende deze aangelegenheid gedane mededeeling, kan nog worden vermeld, dat tot bet houden van eene conferentie tot het doen vaststellen van interna tionale maatregelen om den zoogenaaraden handel in meisjes te beteugelen en om de opsporing en terug zending van over de grenzen outweken of ontvoerde minderjarigen te verzekeren, het initiatief is genomen door Engeland. Tot deelneming aan deze internationale bijeenkomst, die .vermoedelijk te Londen zal gehouden worden, ziju uitgenoodigdNederland, Frankrijk, België en Duitsckland. Onze rubriek vervoermiddelen, is heden uitgebreid door het opnemen der vertrekuren van den stoo"mtram MiddelburgVlissingen, Sinds Zaterdag j. 1, rijdt de stoomtram van de Zeilmarkt te Vlissingcn tot de remise op den Singel te Middelburg. De dienst gaat geregeld en het vervoer is aanzienlijk,. Den 9en dezer onistond aan den Bastiaan de Lan- gepolder (Oranjeplaal) eene oeverafschuiving, ongeveer van de navolgende afmetingen lengte 50 M-, breedte 12 Al., diepte op de laagwaterlijn 10 M. Zij reikt tot aan den teen van het dijksbeloop. (M. C.) l&kstjjupefiïe.Dè land bouw vereeriiging „Vooruitgang ig ons streven" heeft hare eerste vergadering in dezen wing ler gehouden. 14 van de 25 leden waren opgekomen. De beide aftredende bestuursleden, de^ heeren M. de Jager en J. de Jager werden opnieuw gekozen. Vervolgens werd bepaald dat op de in Januari e. k. te houden vergadering, eenige voorwerpen zouden worden verloot ten einde de vereeniging stRande te houden, die anders wellicht te niet zoude gaan niet ten onrechte werd echter door een lid opgemerkt, dat de vereeniging zoodoende ootaardi van eene landbouwvereeniging in een loterijgezelsehap, waardoor voor den landbouw nietg wordt gêieerd. De heer M. _de Jager hield eene voorlezing over de hoedanigheid van goede paarden tuigen en het onderhoud daarvan. Vervolgens werd nog de uitslag der iu het voorjaar uit Groningen ontboden zetaardappeleu besproken, eu geconstateerd, dat ze noch in beschot noch in smnaV zijn meegeval len. Na nog eene korte gedaclitenwisseliug welke.graan- soort tegenwoordig het voordeeligst voor mestiDg- voeder was, werd de vergadering gesloten. Door eene nieuwe afschuiving van den oever zijn aan den Nieuwen Neuzeupolder, kort bij den Brakman wederom ongeveer 5500 vierkante meter ia de Westerschelde verdwenen. Onder den titel Naar Amerika verscheen dezey dagen bij den uitgever Bulens het reeds geannon ceerde werkje van den heer C. de Smit, bevattende zijne vluchtige indrukken op zijne reis in de Nieuwe Wereld opgedaan. Vele onzer lezers herinneren zich de aangename cduseriën over Amerika door den heer dé Smit (te-zen herfst in ons midden gehouden. Ongetwijfeld zullen velen zich eene uitgave van 50 cent getroosten om in 3t bezii te komen der schetsen, door onzen gewestgenoot ontworpen naar aanleiding van zijn bezoek aan het land, waaraan zich voor zoovelen banden van bloedverwantschap of verwachtingen voor de toekomst vastknoopen. Het boekje .draagt het kenmerk hoe zou het ook anders kunnen dat de schrijver een Zeeuw is en oij vaorkeur Zeeuwen bezocht heeft. Sun, éoiaoi eu ciendi Beroepen tot predikant bij de N. H. G. te Heinkenszand ds. L. Overman te Spijkenisse. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de C. G. G. te Meliskerke door ds. J. van Mantgem te Katendrecht. Tol predikanten bij de N. H. G. te Arne- muiden en Poortvliet zijn beroepen de heeren J. CL Montijn te Zierikzee en E. A, Lazoiider te Zegveld. l)s. Vlug te Nijkerk, beroepen predikant, bij de N. H. G. te Amsterdam heeft voor die roeping be dankt. Opmerkelijk is de haast waarmee zoovele predikanten in de hoofds'.ad van ons land beroepen, voor die eer volle roeping bedanken. (lËMËNbi)b BbRiCH'i EN. Heden is te Middelburg gevankelijk binnengebracht de persoon vau J. Roland, verdacht van schuldig te zijn aau den moord te Veere. De Nieuwjaar»-collecte te Goes heeft opgebracht f 272,35l/s d. i. dus nog f 1 beneden het bedrag van het vorige jaar, toen reeds zoo zeer over vermineering der colleete werk geklaagd. Het voornemen bestaat, om te Amsterdam een biscuitfabriek, op de mmier zooals die in Engeland bestaan, op tc richten. De aanbesteding wordt eerst® daags t,e gemoet gezien. Het droogdok op ue eilanden Amsterdam en Middelburg, nabij de reede van Ba;avia, ia thans voor de scheepvaart geopend. Blijkens de mailberichten van 26 Oct. was het dok beproefd en goed bevonden Thans is het eerste schip, het stoomschip Billiton daarin met goed gevolg gedokt. Naar hetgeen te Apeldoorn wordt verhaald, moet een landbuwer onlangs varkens verkocht hebben om ze levend af te leveren en 24 uren te voren niet te

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2