Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland. Donderdag IS December. «41 Hersenschimmen. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe1* drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJTMAN, tc Middelhuig EN Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels 1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Wij, christelijk-historischeu, zijn een raar volk. Wij houden ons altoos met hersenschim men op. Wij verbeelden ons allerlei dingen. Daar hebt ge bijvoorbeeld de indeeling dei- kiesdistricten. Wy hebben ons in 't hoofd gezet, dat de liberalen", toen zij ons land in kiesdistricten knipten, en later hier eens een stukje afknip pen en daar eens een stukje aanlaschten, ja, soms een paar districten aan elkaar naaiden, dat d^? liberalen" dit uit berekening gedaan hebben. Men heeft ons echter beduid dat onze meening een hersenschim^is. Er is volstrekt door hen niet op val en klim gelet toen het orthodox-protestantsche 'Wal cheren aan het liberale" en roomsche Zeeuwsch- Vlaanderen genaaid is, om er een dubbel district van te maken. Toen de roomscheu de liberalen" hielpen om den uit Axel afkom- stigen heer van Eek naar de kamer te zenden, deed Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen uitnemende diensten. Maar sints de roomschen Jhr. de Jonge hielpen kiezen, toen moest het hoekje van Hulst met de achterliggende dorpen er at. Het heele land is zoo geknipt en nog eens overgeknipt, dat, met 30000 stemmen in 't ge heel, de liberalen" verre de meerderheid der kamerleden hebben, ofschoon hunne tegenstan ders, zonder toch krachten te versnipperen, het er met 38000 stemmen niet brengen kunnen. Als wij dit onnatuurlijk vinden, dan zegt men ons, dat er geen berekening bij in 't spel gekomen is, dat wij ons met hersenschimmen ophouden. Daar hebt ge het kiesdistrict Amsterdam. Daar is nu niet aan geknipt. Het was een zes voudig district, het zond zes leden ter Tweede Kamer. Men heeft er Nieuwer-Amstel aauge- lascht, en nu is het zevenvoudig. Amsterdam vaardigt altoos liberalen" naar de Kamer af. Hoe natuurlijk Wie zouVzoo'n stad ook willen verknippen Welk een hersenschim Amsterdam in ze9 of zeven districten te verdeelen l Maar Parijs is verdeeld in districten, en ieder weet dat de bekende heer Gambetta iü de Franscbe Kamer de arbeiderswy& Belleville ver tegenwoordigde. Wat te Parijs kan, zou ook te Amsterdam kunnen. O, hersenschim Op 25 Mei herziening van het kiesrecht wen- schelijk verklaard, uitbreiding van kiesbevoegd heid tot nu uitgesloten klassen der maat schappij. Eene Amsterdamsche arbeiders wijk, die misschien den heer B. H. Heldfc kiest. En Kat tenburg, waar de orthodoxe werklui der werven (de bijltjes" uit de prinsentijd) wonen, zou wel licht den heer W. Hovy, die 't nu al tot in drn gemeenteraad bracht, naar de Kamer zenden. Wij houden ons met hersenschimmen op, als wy zoo eens narekenen of nagaan, waarom de liberalen" niet vrijzinnig zijn. Al onze denkbeelden omtrent het onderwijs zijn hersenschimming. Welk een hersenschim, het onderwijs van zendelingen in ïndië aan te moedigen, te steunen met geld uit 's lands kas naar denzelfden maat staf als het staatsonderwijs In Engelsch Indië is zoo iets werkelijkheid, maar in onze Oost zou 't niet kunnen. In Nederlandsch Indië acht men het beter dat de zwarten Mohammetaansch worden en blijven en de eerstkomende menscliengeslachten maar niet leeren lezen en schrijven, dan dat men het onderwijs door zendelingen zou bevorderen. 't Is op een dorp in eene onzer buiten-be tingen gebeurd, dat eene globe werd gezonden aan een inlandsch onderwijzer, die er zijne leer lingen niets anders van wist te vertellen dan dat het ding draaien kon diezelfde man, die evenzeer te roemen had over 't schoolbezoek als een plattelandsonderwijzer in Nederland tijdens den oogst, kreeg ter uitreiking een grooter aantal mooi gedrukte getuigschriften, dan hij ooit kinderen bij elkaar op de school gehad had. Dat is geen hersenschim, maar een feit, want het kwam van staatswege. Welk een hersenschim is het echter, dat het middelbaar onderwys, waar geleerde leeraren bij honderden aan verbonden zijn, niet deugen zon. En toch, wij blijven ons verbeelden dat het niet deugt. Zekere mijnheer Bientjes heeft reeds in October in een der meest geachte tijdschriften gezegd, dat ons middelbaar onderwys, eerlijk bekend, eene proefneming is geweest met een, vrij slaafs, aan Duitschland ontleend model; dat het geloof aan de almacht van het onderwys gelukkig een overwonnen standpunt is; dat de scholen de twistappels zyn van de tegenwoordige wereld, die het bestaan der kabinetten (rainisteriën) bedreigen; dat het wenschelijk is niet alleen in onderwijs-tijdschriften en onderwijzers-vergade ringen de gebreken van het onderwijs te bespre ken, maar die ook aan het groote publiek voor te leggen; en toch wordt de man doodge zwegen, en wacht de liberale" pers zich er wel voor te zeggen, hoe de heer Bientjes over het onderwys van meisjes denkt. Hij is volstrekt geen tegenstander van het staatsonderwijs, neen, hij is er een vriend van. Hij maakt zich vol strekt met druk over christelijke en maatschap- pel yke deugden, maar zie hier wat hij over vrouwelijke deugden schrijft. „Tot de meest alledaagsche gebreken der vrouw in het dagelijksch leven wij hebben hier vrouwen op het oog, die een bescheiden inkomen genieten behoort zekere valsehe schaamte ten opzichte barer levenswijze. Niet een uit de honderd heeft door opvoeding de kunstgeleerd om bijv. vroolijk en beleefd, of ten minste kalm en moedig, een ongelegen gast of een onverwacht bezoek te ontvangen. De schoolinvloed heeft integendeel in negen van de tien gevallen mee gewerkt om als een ramp te beschouwen, waaronder de sterkste naturen bezwijken, dat eeu vreemdeling, die ons overvalt, ontdekt dat men niet altijd gekleed is en niet dagelijks dineert zooals op feestdagen. He gevolg is, dat ook hier te lande langzamerhand alle eenvoudige, ongegeneerde gastvrijheid wordt afgeschaft» De wortel van die kwaal schuilt wel degelijk in de richting onzer scholen zelve. De pogingen toch, die daar dagelijks worden aangewend om grond te be dekken, die niet bedekt kan worden, om een vertoon van kennis te maken, die niet verleend kan worden, waarvan onderwijzers en leerlingen weten, dat ze niet verleend wordt, en die elk meisje zich voorneemt onmiddellijk na haar huwelijk te verwaarloozen, schep pen natuurlijk een atmosfeer van misleiding, huiche larij en bedrog, die niet bevorderlijk is voor de goede manieren, tenzij er sprake is van hoogst zeldzame naturen. Op het stuk van goede manieren is een voud een hoofdvereischte; en eenvoud is onbestaan baar, als het meisje haar beste levensjaren in de kunst van huichelen slijt, door bekwaamheden voor te weuden, die zij inderdaad niet bezit7' De heer Bientjes heeft niet onderzocht hoe veel huichelarij er ook onder de geleerdheid der halfbakken hoogere burgerjongens schuilt, maar hij wenscht den jongens gelegenheid toe, om onder de menigte der leeraars, onder den in vloed van de dressuur en papegaaien ontwik keling" toch ook wat te danken hebben aan autodidactiek Dat vreemde woord, dat eigen onderwys, eigen vorming door eigen aansehouwing en eigen wilskracht aanduidt, zonder daarom de hulpe Gods aan te sluiten, brengt ons in eens in het Tijk onzer hersenschimmen terucr. Het is gewoonte dat jonge lui van hun zesde tot hun vijftiende, soms tot hun vijf en twintigste jaar loopen aan de hand van onderwijzers, die el- kander.de leerlingen zoo voorzichtig overgeven, als een baker hen aan de kindermeid overgaf,

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1