i?!J!TEN' LAND. HANDELSBERICHTEN. 1NGFZ0NDEN STOKKEN. Met eenige jalouzie hoort raen, ter afwisseling van den, wel niei zorgwekkendenmaar toch zorgeischenden fioancieelen toestand van ons land, van den voorbcelde- loos gun8tigen toestand van de schatkist der vereenigde Staten. De ontvangsteu zijn daar in het laatste jaar gestegen met 27 millioen en de uitgaven met 10 millioen verminderd. Alzoo voortgaande zou de geheele schuld der Vereenigde Staten binnen tien jaren kunnen gedelgd zijn, maar de minister raadt liever aan de belastingeu ook de inkomende rechten te verminderen, Bt-.n ijdena waardige -o ver vloed Het opmerkelijkste in de boodschap van President Arthur, ingezonden ter opening vnn het Congres, is voorts de herhaalde verklaring dat de regeering der Unie blijit vasthouden aan de leer van Monroe Amerika voor de Amerikanen. Ook thans tegenover de doorgraving der landengte van Panama denkt de regeering der Unie die leer te handhaven. Geen Europeesche Mogendheid mag daarover eenig gezag uitoefenen. Eene enkele op zich zelf niets beteekenende daad heeft den Duitschen Rijkskanselier met hen die hem steunen zouden, het Centrum, in geschil gebracht. De leider van het Centrum is de bekende afgevaardigde van Meppen, Windhorst. Bij het debat in eene parlemen taire commissie over het tolgebied van de Elbe ver oorloofde deze afgevaardigde zich de vraag of geen klachten van vreemde regeeringen over deze regeling te wachten waren. Het bekende blad, dat onder den invloed van Vorst Bismarck slaat, de Norddeutsche, vond in deze vraag aanleiding om den afgevaardigde allerlei verwijten en onaangenaamheden naar 't hoofd te werpen. De be schuldiging kwam vooral hierop neder dat Windthorst vreemde belangen boven die des vaderlands stelde. Nu wil het geval dat de Rijkskanselier op den avond na het verschijnen van dit artikel juist de leden van den Rijksdag in zijn paleis ontvangen zou. Het ge heele centrum trok bij die gelegenheid partij voor den beleedigden leider en bleef en corps weg uit de receptie-zalen van den Vorst, Graanmarkten enz. Middelburg, 8 December. De aanvoer was weder ruim en de vraag zeer levendig, waardoor puike soor ten tot ongeveer vorige prijzen vlug opruimden. Nieuwe Tarwe vond in puike soorten voor consump tie a 1' 9.75 plaatsing, voor verzending werd f 9 50 a 9.60 betaald, mindere soorten met weinig begeerte zijn van f 8.50 tot 9.25 te noteeren. Rogge van f 8.— tot 8.50 met kleinighedeu verhandeld- Wintergerst f 6.75 a 7- •Zoroergerst van f 6.25 tot 6 40 in puike kwaliteit begeerd, mindere soorten van f 5.75 a 6,te bekomen. Haver f 3.50 a 5 Bruineboonen weinig begeerd, voor de hardsten wer den f 10 a 10.50 betaald. Witteboonen werden in puike soort van f 13.Jot 13-50 aangekocht, afwijkende f 10.a 11. Paardeboonen f 7 a 7.50. Platteboonen f 6.50 a 7. Groene Kookerwten f 10.a 10.25 voor puike soor ten, mindere 1 9.a 9.50. Koalzaad 1' 12.25. Canariezaad f 10. Versche boter f 1.26 a f 1.34; eieren per 100 stuks f 6.40. Prijzen van Eftecten. Amsterdam, 8 Dec. 1881. Ned.ri Certific. Werkelijtte schuld. 21/- pet. 65'/° dito dito dito 3 n 8OV3 dito dito dito 4 10i1 2 Loten stad Amsterdam 3 1097/s dito dito Rotterdam 3 Rusland Ooligatiën 1798/1815 5 9^'J/4 Certific. Inselir. 5e eriel854 5 u 59^/4 Dito dito 6eseriel855 5 Sl'/B Obligation dito f 1000 1864 5 dito L. 100 1873 5 dito 1877 dito5 913/s dito leening 186769. 4 785 8 Loten 18645 Loten 1866 5 137 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Oblig dito4'/s 929/,6 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 dito dito Charkow Azow 5 91e/s dito dito Jelez Orel 5 r dito dtto Jelez-Griasi. 5 r 88V4 Aand. Baltische spoorweg 3 r 537/s Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 51 Weenen. dito dito 5 N 743/8 Oostpm. Oblig.metv Lin zilv Jan./Juli 5 657., dito ditd^ Febr./Aug. 5 653/g dito dito April/Oct. 5 66'/s dito in papier Mei/Nev. 5 65:i/4 Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg .3 u Spanje. Obligatiën Buiten! 1 t 323/8 dito Binnenlandsclie 1 30 Portugal Obligatiën .3 533/4 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 11 Vs Obligatiën t 1869 6 H 15% Egypte. dito 1876 6 727/g dito 1876 5 r 92% Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1877 5 dito dito dito 1876. 4l/a lll7/s Brazilië. Oblig L865 5 993/4 dito 1875 5 101% PrijzesB vasts cwupoa». Amsterdam., 8 Dec. Metal i. 1 21,35 dito zilver f 21,35; Div. Eng. per ij) f 11,72' 2; Eng. Russen per pc', f 12,0272Dag. Portuga per f 11,72' Frans f 47,45 Belg. f47,45; Pruis 5S,80; Hainb. Russen f 1,24 Russen in Z. R. f 1,251 2; Poolsche oer Z. R. f Spaansche piasters 1 47,40 Spaansehe Binneniandscbe 1 2.32 Amerikaanse he dollars f 2,477». Mijnheer de Redacteur. Hel Sluisch Weekblad wordt niet algemeen gelezen en wellicht heeft U No. 48 van 11. Vrijdag 2 Decem ber ook ongelezen terzijde gelegd. Daarin komt een bericht voor, dat te Sluis eene 'nieuwe openbare school zal gebouwd worden. Toegegev en moet wor den, dat de toestand verandering véreischt. Tel van jaren krijgt een deel der schoolkindereu les in eender lokalen vau het gemeentehuis. Wat is nu het plan -Zal ineu de oude school vergrooten en ep de minst kostbare wijze de zaak in orde brengen 't Mocht wat. Men wil eene nieuwe school bouwen van 30 a 40,000 gulden. Daarvoor moet vanzelf geleend worden. (Ook het stedeke Sluis volgt het ongelukkige voorbeeld van de groote heeren in den Haag!) Met inbegrip van salaris van Directeur (moet die er ook al zijn volgens de nieuwe wet en onderwijzers of onderwijzeressen zal de uitgave voor de Openbare School bedragen f6000; intrest van f35,000 a 4 pet. f1400 ;f 1000 aflossing; schoolbehoeften eo onderhoud pl. m. f 500; jaarlijks samen ongeveer f 9000, waarvan evenwel 30 pet. door het Rijk wordt vergoed. Waarom zoo 'n groote school met 8 lokalen Wel, mijnheer de Redacteurerzijn in Sluis pl. m, 340 schoolgaande kindereu. Daarvan bezoeken pl. m. 70 de bijzondere school, blijft pl. m. 270 voor de Open bare school (natuurlijk in de wintermaanden). Rekent men nu 40 kinderen per lokaal, dan levert dit volgens de oude manier van rekenen 6 a 7 lokalen. Maar neen, in Sluis is men uiterst nauwkeurig iü't rekenen men heeft 8 lokalen noodig er moet plaats ziju voor allen. Volgens den redacteur van het Weekblad voor Zeeuwsch Vlaanderen's westelijk deel //gingen reeds tal van leerlingen naar de Chr. School, omdat op de Openbare geen plaats was.* Uit ingewonnen berichten bij rnenschen, die hel goed kunnen weten, blijkt dat de beer van Oijen liegt (goed Hollandsch). Wel heeft men ouders verzocht te wachteu met hunne kinderen op de Chr. school te doen, uit hoofde daas* geen plaats was. En o, als men op de Chr. school geen dubbeltje per week be talen moest, wat zou ze spoedig meer clan bevolkt zijn 1 Op de openbare school, moet U weten, is het onderwijs kosteloos (in den zin der hedeudaagsche schoolwet-mannen). Gode zij dank, nadert het nieuwe schoolgebouw voor Christelijk. Onderwijs zijue voltooiing. Met Januari D. V. wordt het in gebruik genomen, 't Is een sieraad van een gebouw, beantwoordende nan de eischen der wet (17 Augustas). Dat kunnen natuurlijk onze liberalistische Heeren geldverspillers niet gedoogen. Hunne school, dat wil zeggen, de school, die wij allen in stand moeten houden, zonder er van te kunnen profueeren, moet koningin blijven. Verbeeld u, Mijnheer de Redacteur, dat de Roomschen hun plan verwezenlijkt zieu en ook een bijzondere school openen, geen 100 leerlingen blijven op de Openbare School. Zullen nooit de oogen der kiezers opengaan 11. Vrijdag was er stemming voor den gemeenteraad hier en wien koos men? Waren de anti-geil verkwisters het eens Helaas neen. Met 36 steramen van de pl. m. 85 kiezers werd een volbloed aanbeveler-can- didatuur-Bool gekozen, niettegenstaande de helft der bevolking katholiek is en eeu groot deel antirevolu tionair. De Miidelburgsche courant mag wel lor over hebben voor den ijver aan deze zijde der Schelde, want aan liberale drijvers is hier geen gebrek. Wellicht later meer. Mocht ik door mijn schrijven iets gedaan hebben om zoo velen uit hun slaap wak ker te schudden dau ware de wensch vervuld van Sluis, 6 December 1881 X. Mijnheer de Redacteur Het zij mij vergund, in uw geëerd blad een eigen aardig verschijnsel bij de jongste verkiezing openbaar gewc-rden op den voorgrond te plaatsen en toe te lichten. Mag ik U dus voor neveüsgaand stuk een plaatsje verzoeken Toen, bij de opening der zittingen der 2de Kamer de heer Wijbenga, als oudste in jaren voor «en oogen- blik het voorzitterschap der kamer .Vaarnam, sprak hij een merkwaardig woord, dat nog steeds in de herinnering der belangstellende Nederlanders voortleeft» Hij zeide, dat de kerkelijke par;ijen zich meer en meer in den lande als staatkundige partijen organi seerden. Dat was te betreuren, clat was de oorzaak van veel strijd an jammer Weinig zal de heer Wijbenga vermoed hebben* evenmin als de zeer verdraagzame heer Gleichman het schijnt te weten, dat die kerkelijke partij in het voorma lige 4de district van Zeeland stouter dan ooit het hoofd opheft. Had hij het Weekblad voor Zeeuwsch-Vlaan deren^ Westelijk deel van Maandag 28 November ge lezen, hij zou raet zijne partij versterkt geworden zijn in de overtuiging, dat het meer dan ooit eisch van verdraagzaamheid is dat de kerkelijke partijen het politiek gebied verlaten. Onder degenen, die op politiek gebied publiek partij kozen voor den heer H. J. Bool behoorden Cs. 11. G. Wittebol, modern predikant bij de Ned. Herv. gemeeDte te Aardenburg; I)s. G. P. Wijnma len, modern predikant te IJzendijke Ds. J. Visser, modern predikani te Schoondijke Da. J. C. IJ. Bu«- singh de Vries, modern predikant te Zuidzande, Ds. H. C. van Riet, modern predikant te Zletranchement en last not least) Ds. W. Breukink, modern predi kant te Nieuwvliet. Gij ziet, Mijnheer de Redacteur, zoo stout als bij deze verkiezing is het elerioalisme nog niet opgetreden. En dat ter aanbeveling van den liberalen candidaat, die publiek verklaard had Wie mij niet iiberaal noemt, kent mij niet Het clericalisms is onze vijand, zoo roepen de libe ralen. Hoe za ook onder elkander kibbelen, hoe vreemd en bont het allegaartje ook zijn moge, dat zij met den naam vaa /,de liberale partij" bestempelen,de wrakke, onsamenhangende massa sluit zich aaneen, zoodra de tooverwoordeu der partij gègpfbken worden: Voor vrijheid, gelijkheid, recht voor allen, broeder schap? Voor verdraagzaamheid in kerk en school! Tegen de clericalen En de geheele liberale partij geeft weerklank op dat woord en zingt in koor: Tegen de ciericalea I Dat is de bangmaker der verdraagzame heeren, di« niet meer naar de kerk gaan, en, als de eenvoudig# schare ter stembus moet gedreven worden, dap klinkt de leus tot recommandatie van den liberalen candiaaafc s Tegen de clericalen E11 de schare, die van liberaal noch clericaal iets afweet, stemt, uit vrees voor 't door leugenachtige pennen geteekende clericale //monster", den liberalen candidaat. En de liberalen verheugen zich en wenscheti elkander geluk met, de krasse werking van den bangmakeuden uitroepTegen de clericalen En al was 't alleen omdat ze als anti-clericalen nog langer dan als liberalen baai kunnen blijven zullen ze de natie blijven bangmaken met het parool Tegen de clericalen Maar als gij, moderne clericalen, ons een handje helpen wilt om baas te blijven, als 'tu belieft! Ge hebt ons al trouw geholpen Bezorgdet ge ons niet de moderne clericaal Moen* ex dominé te Sneek ea door zijne bemoeiingen een3 staatsschool, keurig en luchtig en duur haast al te mooi en te duur Heeft Dominé de Meijier (modern) niet bij de eedkwestie de haodscholen voor ons ongeloovige liberalen opgenomen en gezegd, dat bij de atheisten zooveel lieve, ferme burgers waren, die, al was't alleen om hun lievigheid, toch in hunne gemoedsbezwaren moesten worde 1 te gemoet gekomen Er is niet een der ijverigste voorvechters voor de kroeghouders geweest de heer Liefiinck. ex-modem dominé van Kimswerd. Of de heeren liberalen dan ook steun bobben aan de moderne clericalen En geen wonder. Voorrechten doen verplichtingen ontstaan Ds. Breukink van Nieuwvliet zou wellicht met dankbaarheid wijzen op de liefelijke ervaringen, die hij van de verdraagzaamheid der liberalen in kerk en staat gesmaakt heeft en die verdraagzaamheid blijven vragen voor confraters, Mie niet altijd *de tering naar de nering weten te zetten," of naar eisch de voor schriften der matigheid en welvoeglijkheid in acht nemen. Ds. Visser kan zich niet' genoeg kwijten van den plicht om de liberale vrijheid toe te juichen, die hem bezoldigd leeraar der christelijke ge- meeute toelaat de waarheden Gods in zijn woord te ontkennen op eene wijze, die welopgevoede rnenschen onbeschaafd en de trouwe belijders des Heeren ergerlijk vinden En Ds. van Riet te Retrancheraent zal zich zeker verblijd hebben over de liberaliteit van den staat, die zijn traktement laat doorgaan, ook bij voortdurende afwezigheid van belangstellende hoorders 1 En ongetwijfeld zullen al de heeren, moderne cleri calen zeggen zouden we den liberalen staat niet steunen? Wat blijtt er van 0:13 over, als de staat

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3