"binnenland. Iterh, School en bending. GEMENGDE BERICHTEN. meene Staten geweest; aclit van de elf Neder- landsche gewesten zonden toen vertegenwoor digers naar Brussel. L'e edelste vorsten, die ons land ooit geliad heeft, van Floris V vóór 't jaar 1300 af, heb ben rekening gehouden met de behoeften en wenschen des volks, en aan koning Willen II is in 1848 de tegenwoordige regeling van de deelname des volks aan 's lands zaken niet afgeperst, zij is door hem geschonken. Waren er in de dagen van Filips II en van Alva geen Staten Generaal geweest, onze eerste Oranjevorst, had het aanknoopingspunt gemist om zich met het volk in betrekking te stellen 't is door die Staten, dat het volk zich wendde tot dien Vader des Vaderlands. De Staten deden wel niet altoos wat goed was, dit bleek 'in de dagen van Jan de Witt en Jacob Cats, toen ze het, zeer ondankbaar, zon der een Prins van Oranje wilden doen, maar 't blijkt ons ook allerduidelijkst uit de geschie denis van die dagen, dat de prinsen van het Franscho Orange en het Duitsche Nassau bij ons te lande slechts de eerste staatsdienaren warende koningen uit hun geslacht zijn wettelijk nauwer aan ons volk verhonden dan de prinsen 't ooit waren. Wij wijzen in korte woorden op enkele blad zijden onzer geschiedenis, opdat deze eens nage lezen worden door hen, die door den glans der oude historie de daadzaken uit het oog verloren hebben. tiet is waar dat de groote omwenteling van 1789 in Frankrijk ook in andere landen het volk den weg heeft gebaand, om meer rechtstreeks aan het bestuur des lands deel te nemen. Het is waar dat het ontketende volk zich daar toen aan veel schandelijks heeft overgegeven, en dat er veel van dat kwaad naar andere handen is overgewaaid. Men vergete echter niet dat het Frausche volk tot dusver geketend was, en dat ingeland en ten onzent zich geleidelijk heeft ontwikkeid, wat onder verschrikkelijke geboor teweeën doorbrak in Frankrijk, welk land bijna eene eeuw aan de naweeën lijdt. Ons land had daartegenover de 147-jarige Hoeksche en Kabel- jauwsche twisten, en ook zijn 80-jarigen oorlog tegen de aanmatigingen van een meineedigen vorst. In Frankrijk werd met vuil water veel vuil weggespoeld, door koningen en bevoor rechte standen in den loop der eeuwen opge hoopt, ons volk had reeds in 1296 een graaf, »der keerlen (boeren) God", en in 1492 een vorst, die de burgerij boven den adel voor stond. Het constitutioneel koningschap, het mede- spreken van het volk in 's lands zaken, wortelt fcij ons te lande veel dieper, dan de opsteller van artikel VI van Ons Program het noodig oordeelde daar ter plaatse te zeggen. volstrekt niet tot het onze, maar wij herinneren hier nogmaals aan het gezegde van Calviju, dat om der zonde wil het gezag veiliger is te achten in handen van velen, dan in die van een enkel persoon Naarmate het volk in de gelegenheid was zich beter in kennis te stellen met 's lands zaken, is allerwege de bevoegdheid tot mede- kiezen uitgebreid. Iu ons land is die bevoegd heid door zeer willekeurig getrokken grenzen beperkt. Het zijn de grootste tegenstanders van hetgeen ons dierbaar is, die 't willen laten bij den tegenwoordigen toestand. Zij, die den Bijbel in eere houden, die in Christus gelooven, kunnen den tegenstanders geen grooter dienst bewijzen dan door t'huis blijven bij verkiezingen. Waren er van degenen, die met ons meer heil verwachten van geloof dan van ongeloof een groote twintig man meer opgekomen, de over winning ware in ons district onbetwist aan onze zijde geweest. Het is mogelijk dat ons blad niet in handen komt van enkelen, die zich uit beginsel tot dusver van de verkiezingen onthielden. Men leest in den regel niet gaarne wat men niet van dadelijk belang acht. Aan onze getrouwe lezers en medekiezers zij aanbevolen bet boven staande in ernstige overweging te geven aan allen, die 't aan licht ontbreekt in zake van verkiezingen. Uit de gisteren door ons ontvangen bladen der Han delingen van de Staten-Generaal blijkt dat de heer H. J. Bool Dinsdag zijne geloofsbrieven heeft ingezonden. Deze geloofsbrieven zijn gesteld in handen van eene commissie tot onderzoek, bestaande uit de heeren Van der Kaay, Viruly en Savornin Lehman. De adressen tegen toelating van den heer Bool, op grond vau zijne twijfelachtige verkiezing, zijn mede in handen gesteld van die commissie. De door de Tweede Kamer benoemde commissie voor het onderzoek naar de exploitatie der Staats spoorwegen zal in Januari a. s. haar onderzoek aan vangen. Uit Zeeland zullen gehoord worden nor. W. C. Bor- sius, president van de Kamer van Koophandel te Middelburg, A. G. V. Hombacb, lid der Prov. Staten te Hulst, A. Smit, burgemeester van Vlissingen, C. P. L. van Woelderen, directeur der stoomvaartmaat schappij ZeelandR. Rodenhuis, directeur der Export maatschappij te Middelburg en C. W. P. Mieling, sectie-ingenieur sectie BredaVlissingen. Middelburg. Voor de verkiezing van een lid van de Kamer van koophandel alhier zal eene her stemming moeten plaats hebben tusschen de heeren G. Alberts Lz. die 29 en C. Verhage die 14 stemmen verkregeu. Na langdurig lijden is deze week te 's Gravenhage overleden dr. Idzerda, afgevaardigde ter Tweede Kamer voor het district Sneek. De overledene behoorde tot de oude leden der langzamerhand verbleekende liberale partij. Dat de volstrekte meerderheid, dus de helft der kiezers en één daarenboven, uitmaakt wie in een district gekozen wordt, dat in de Kamer volstrekte meerderheid wordt uitgemaakt of zekere som zal worden toegestaan, zeker wets ontwerp aannemelijk wordt verklaard, heeft op zichzelf niets verkeerds. Daarmeê is echter niet gezegd, dat al wat toegelaten of besloten wordt rechtvaardig is. Stel eens dat eenig voorstel moest aangenomen worden met twee derden der stemmen, dan zou één dwarsdrijvend derde gedeelte ook veel goeds kunnen tegenhouden- Wij leven in eene wereld, die verre van vol maakt is. De groote menigte heeft niet altoos de wijsheid. Wij maken het revolutionaire woord: »de stem des volks is de stem Gods", Naar wij vernemen hebben afgevaardigden van de diaconiën der verschillende gezindten te Middelburg op uitnoodiging van het dagelijksch Bestuur zich wederom als commissie vereenigd tot het doen eene Reeling van eetwaren en brandstoffen op Niet 1882, teneinde daardoor zooveel moge'.Ijk en op dien dag in den vorm van Nieuw; en te weren, en waartoe de krachtige steun rkiug der ingezetenen zal gevraagd worden. Het mag, nu deze instelling zoov «roef- ondervindelijk is gebleken nuttig te we )odig schijnea iets tot aanbeveling te zeggei De Eerste Kamer heeft de Indische fc voor 1882 aangeuomeu en is daarna uiteeng- De Tweede Kamer hield zich Woensd sren bezig met de behandeling der begrooiinj itie. Bij die begrooting werden de volgend» pen besproken: 1. De invoering van het Wetboek oht. 2. De rechtspleging van den Kantonr 3. De procureurswet. 4. De herziening der reglementen van de rechter*» lijke inaoht. 5. De benoeming van notarissen. 6. Noodwegen. 7. Levensverzekering-maatschappijeu. 8. e markverdeeling en de vicatiën. 9. De jachtwet. 10. De vogelwet. 11. De begrafenisbussen in verband met kinder-*, sterfte. 12. Kinderarbeid. 13. l)e draukwet. 14. De Beurzen van koophandel. 15. De militaire rechtspleging. 16. De rijkspolitie. Geen wonder dat bij zoo breede opvaiting van hare taak, de Kamer zich verplicht heeft gezien te bepalen dat, tot den Rfloop der begrooting, ook des Zaterdags den geheelen dag zitting zal gehouden worden. Het practisch resultaat van dez*- discussiën over hoofdstuk Justitie is geweest de toezegging van den Minister dat weldra bij de Kamer een ontwerp van wet tot beteugeling van den kinderarbeid zal toekomen. De minister heeft gezegd dat deze wet reeds in Mei 1882 inwerking zal kunnen komen. Deze wet zal huis- en veldarbeid voor Kinderen beneden 12 jaren ver bieden. Ook de arbeid van kindereu beneden de 16 jaren zal beperkt worden. Naar het N, v' d. P. meldt, is te Amsterdam de werking der drankwet duidelijk zichtbaar. Dronken menschen op straat beginnen tot do zeldzaamheden te behooren. Ook uit Arnhem komt men dergelijk getuigenis afleggen. Misschien wordt er evenveel gebruikt, maar wie beschonken is vertoont zich minder in het openbaar, of wordt door goede vrienden en bekenden tegen het gevaar der publiciteit van zijn toestand behoed. De Hoogleeraar Buys Ballot dringt er op aan, dat zij die de Noordpool-expeditie willen steunen, zich thans verklaren. Zoo de particulieren aan deze zaak willen bijdragen, zal de Kamer des te eer bereid zijn de subsidie van f 30,000 te vevleenen. Wanneer de onderneming, bij gebrek aan belang stelling, niet tot staud komt, dan zullen de giften van f100, f1000 enz. worden teruggegeven, de kleinere worden besteed ter bestrijding der gemaakte onkosten. Ook Ds. A. E. van der Dussen, te Bennekom, heeft bedankt voor het beroep bij de Ned. Hervormde ge meente te Amsterdam. Tot predikant bij de N. H. G. te Vlissingen is beroepen ds. O. L. Laan, te Serooskerke. Men schijnt wat voorbarig geweest te zijn met de mededeeling der aanstaande benoemiiig van dr. A. W. Bronsveld tot kerkelijk hoogleeraar te Leiden. De commissie van voordracht is deze week eerst vergaderd. De voordracht bestaat uit de heeren dr. van Dijk te Arnhem, dr. van der Flier te 's Gra-* venhage en dr. Otferhaus te Eelde. De beide laatsten met het lot tegen der Knappert te Leiden. Eene buitengewone synode op 4 Januarifte houden, zal benoemen. De Spaansche bark Auguüina zit op dezelfde plaats in het kanaal te Middelburg zoo vast als een muur. Ondanks onophoudelijk pompen wordt het schip niet lichter. Gisteren heeft een duiker een on derzoek ingesteld. Volgens de G. C. is door de stran ding vau dit schip eene schade aau deu zeedijk te Borssele aangericht van f 6000. Men begroot de schade aan het schip op f 20000. Door de tegen woordige eigenaars is het voor f 5000 aangekocht. Den 20sten|Januarie e. k. hoopt de heer P. Kwek- keboom, te Arnemuiden, den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaren zijne betrekking als hoofd der open bare school aanvaardde. Een echt negentiende-eeuwsch gebouw licht en dicht op den Oude-Zijds-Voorburgwal te Am sterdam, stortte gisteren bij mooi weder, met oorver- doovend geraas in. Twee werklieden werden ernstig bezeerd. De anderen kwamen met den schrik vrjj. Het Hertenkamp in den Haarlemmerhont, waarop reeds begeerige blikken geslagen waren, om het aan de genotzucht onzes tijds, die zich hoofdzakelijk tot restauratien en socieieiten bepaalt, op te offeren, zal door de zorg van het gemeentebestuur van Haarlem buiten aanraking met de drankwet blijven.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2