Nieuwe Goesche Courant, Christelijk'historisch blad voor Zeeland 1881. Donderdag- 8 December. Ne. 838 Een lesje der statistiek. BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe** drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVR VAN P. G. WIJ TB AN, Ie Hiddelbaig EN Wed. A. C. DE JONGE, It Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1—6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Als middel tot onderwijs staat vergelijken tiog steeds hoog aangeschreven. Als deze van zijn arbeid op hetzelfde terrein, en onder gelijke of bijna gelijke omstandigheden, betere resultaten heeft verkregen dan gene, dan bestaat de goede gewoonte te onderzoeken waar hem de schoen wringt. Den weg door beiden gevolgd wordt .nagegaan, de middelen om tot het voorgestelde doel te komen, nauwkeurig opgegeven, en de uitkomst gewogen. Alzoo komt men niet zelden tot wijziging der middelen, of verandering van weg en daardoor tot betere uitkomst. In een der laatste nommers van het Soera- baiasch Handelsblad vinden we een dergelijke methode toegepast op het Schoolonderwijs in Nederlandsch- vergeleken met dat in Engelsch- Indië. Het artikel doel uitmakende van een ver volgreeks is minder geschikt om in ons blad te worden overgenomen. We bepalen ons dus tot eene korte mededeeling van feiten en resul taten, dan zullen van zelf de oorzaken van wederzijdsclie uitkomsten aan 't licht treden. Op den voorgrond staat, dat hoe groot ook bet verschil van landaard, zeden, taal, bronnen van bestaan enz., geschiedenis enz. tusschen Voor- Indië en onzen Archipel moge zijn, op het stuk van volksvertegenwoordiging en onderwijs beide regeeringen die van Engeland en Nederland 1 dezelfde bezwaren te overwinnen hebben, nl. gebrek van arbeidskracht en verschil van gods dienst. En toch is de uitkomst van beider bemoeiin gen in dit belangrijk vraagstuk zeer verschillend. In onztn Archipel gaan 40000 kinderen school op eene bevolking van 94 millioen zielen, dat is dus 1 op de 600. In de Engelsche bezettin gen gaan p. m. 1 millioen kinderen school d. i, 1 op de 187. Ruim driemaal gunstiger is dus in dit opzicht de toestand van Voor-Indië met zijne ontzachlyke bevolking dan de onze. Welke oorzaken bestaan daarvoor? Laat ons liever vragen hoe is het onder wijs en de opvoeding in beider bezittingen geregeld, dan zullen de oorzaken zich van zelf openbaren. In de Engelsche bezittingen wordt het op richten en instandhouden van scholen aange moedigd door het verleencn van subsidiën. En- gelands' bestuur gaat uit vau de overtuiging dat de niet-christelijke Aziatische bevolking met zeer ernstige dwalingen behept is, dat derhalve het doel van onder wijs en opvoeding zijn moetde verspreiding van Europeescke kennis onder eene Aziatische bevolking. Engelands bestuur wil in zooverre neutraal zijn dat ieders geloof vrij blijve, maar dat aan het christelijk geloof eere en voor rang boven het Boedkisme en Mokamedanisme worde verleend. Om dit doel te bevorderen bepaalde zij dat ook op iulandsche scholen een Bijbel zou aanwezig zyn dat de onderwijzer mits buiten de schooluren en niet tegen den wil der leerlingen, over het christelijk geloof spreken mag en dat de pogingen der zendelingen om christelijk onderwijs aan de inlandscke bevol king te geven niet alleen geduld maar ook ge steund behoorden te worden. Aan scholen waar het wetenschappelijk onder wijs deugdelijk is, wordt subsidie verleend,zonder daaraan eenige voorwaarde van godsdienst-onder wijs te verbinden. Daardoor werd het particulier onderwijs de hoofdfactor in Engelsch-Indië. Tegenover 11,520 scholen van den Staat, staat een cijfer van 31,372 scholen van particulieren. Vierhonderd duizend kinderen gaan op de gou- vernementsscholen, zeshonderd duizend op de particuliere scholen. Tegenover de practischeferkenning der Engel sche regeering dat de godsdienst de scherpste prikkel is tot het stichten van scholen, staat het stelsel der Nederlandsche Regeering in 't kort nitgedrukt in het Koninklijk Besluit van 3 Mei 1871: Alle godsdienstig onderwijszoowel op de gewone als op de kweekscholen is verboden Ondanks de resultaten der pogingen van het Nederlandsch Zendinggenootschap in de Mina- hassa, ondanks vroegere gunstige uitkomsten, door een tegenover gesteld beginsel op Ceylon verkregen ondanks de zooveel betere uitkom sten door het Gouvernement van Engelsch-Indië verkregen, houdt onze regeering vast aan haar onvruchtbaar systeem. Deze practische uitkomsten zullen den heeren die zoo gaarne met de statistiek schermen o. a. in de vaccine-kwestie niet onbekend zyn. Waarom deze statistiek nu juist veroordeeld is om niet als getuige geroepen te worden tegen het thans gevolgde stelsel De Tweede Kamer heeft Maandag een voorstel van vijf haren leden om aan den afgetreden griffier nar. D. Veegens een pensioen van f5000 te verleenen, in plaats van f 3400, gelijk thans volgent de bepalingen der wet 19 geschied, verworpen. Langdurige diensttijd en onovertroffen toewijding waren de motieven der voorstellers. De meerderheid der Kamer was echter van oordeel dat om buitengewone redenen bij afzonderlijke wet verhooging van pensioen kan worden toegestaan, en dat bij den financieëlen toestand van ons land, die menig maal noodzakelijk maakt dat aan verdienstelijke lands- ambtenaren geen verkooging van tractement kan worden gëgeven, de Kamer zelf het voorbeeld van zuinigheid behoort te geven. De begrootiDg voor buitenlandsche zakeu werd, na eenige besprekingen over de vestiging een er Engelsche Compagnie op Borneo, en over onze betrekking tot Transvaal aangenomen met 69 tegen 3 stemmen. Het vraagstuk van den eed brengt nog steeds tal rijke hoofden en pennen in beweging. Mr. D. J. Mom Viseh, raadsheer in het gerechts- bof te Arnhem, heeft in het Weekllacl voor het Reeht een pleidooi geleverd voor bet vervangen van den eed in de wetten en instellingen van den Staat door een plechtige belofte of verklaring. Volgens zijn betoog wenschen de meeste voorstan ders van den eed dezen te behouden als politiemaat regel, teneinde meerderen waarborg voor het verklaarde of beloofde te verkrijgen. Eene dergelijke beschouwing nu aebt hij strijdig met het karakter eener godsdien stige handeling en niet in 't belang der rechtspraak. De schrijver wijst tot oplossing der kwestie op het voorbeeld van Engeland waar de eed als regel geldt, maar tevens ieder die wegens zijne persoonlijlee gods dienstige overtuiging bezwaar maakt om te zweren, vrij i« om te kunnen volstaan met eene plechtige belofte, wier verbreking ten aanzien van de strafwet met meineed wordt gelijk gesteld. Intusschen nadert de dag dat de heer van Houten; naar aanleiding van de eedsweigering van den heer Hartog Heys, der Tweede Kamer eene motie waar schijnlijk in bovengenoemden geest voorstellen zal. De Kamer heeft, gelijk men zich herinnert, bepaald deze zaak 'bij de algemeene beraadslagingen over het Hoofdstuk Binnenlandsche Zaken ter hand [te nemen. De burgemeesters van Oostburg, Aardenburg, Eede, IJzendijke, Biervliet, Waterlandkerkje, Retranchement, Breskens, Groede en Nieuwvliet hebben zich tot dea Minister van Waterstaat gewend met verzoek om 1 Mei a. s. de vijf rijkstollen op den weg Breskens— Eede op te heffen. Zij gronden dit verzoek Op het bezwarende der tollen voor reizigers sa handel. Een reiziger per phaëtoo rijdende van Sluis, Aardenburg of Eede- naar Breskeus moet f 1.60 s f 2 tolgeld moet betalen. Op de weinige opbrengst voor het rijk daar de pacht der tollen door de nieuwe drankwet aanzienlijk dalen zal, en het rijk al dadelijk drie nieuwe tol huizen zal moeten bouwen. De opbrengst is thans slechts f 6000.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1