GEMENGDE BERICHTEN. BUITEN LAN!). Burgerlijke Stand. HANDELSBERICHTEN. Hanglampen en alle mogelijke V erlicJitingsar tikelen, lijnde wat zijn gevoelen was over de doodstraf, gaf ten antwoord, dat hij een voorstander was van de afschaffing der doodstraf, mits de heeren moordenaars het voorbeeld daarvan gaven, Een dergelijk antwoord ware niet ongepast op de vraag, thans aan de orde, om afschaffing van den eed. Een Nederlaudsche Alphonse Karr zou zeggen wel, laat de eed wo den afgeschaft, mits de vloekers het voorbeeld geven. Wat toch is het vloeken en misbruiken van Gods heiligen Naam auders dan eene eeiizw.ring, eene ver zekering Tan de waarheid van het gezegde door God als getuige dier waarheid in te roepen Laat die atheïsten, ongeloovigen, vrijdenkers, libe- ralisieu, die hunne consciëntie bezwaard achten door den eed, dien de wét van hen vordert, in dezen hun geweten onderzoeken laat heu eerst afstand doen van het roekelooze zweren, van bet te pas eu onpas in roepen der Eeuwige straf over zich zeiven, van het ijdellijk gebruikeu van den Naam des Heeren laat Nederland door hen niet langer gemaakt worden tot een land, waar het vloeken meer dan ergens elders ter wereld eene volkszonde isen laat hen dau komen om afschaffing van den eed {Protest. Noorbr.) geril ^cnooi m t^cn ih Bergcsa op Zooaai. 4 December. Gisteren was het voor de Christelijke Gereformeerde Gemeente alhier een blijde dag. Haar beroepen candidaat, de heer J. M. Romein werd in de Gemeente ingeleid door zijn vriend Os. W. F. Nijenhuis van Oldeboorn naar aanleiding van 2 Corinthe B vers 14 De* namiddags trad de bevestigde Predikant op en had tot tekst gekozen 2 Corintben 2 vers 16b. Zondag a. s hoopt Dr. J- H. Gunning Jrlz. te Wilhelminadorp zijn intreerede te doen na 's morgens bevestigd te zijn door Dr. J. H. Gunning Jr. van 's Graveuhage. Burgemeester eu Wethouders ran Arasterdam hebben aan deu gemeenteraad een voordracht inge diend om hun op te dragen I. om met het Neder- landscbe Hervormde kerkgenootschap te onderhandelen over de aanstelling van twee kerkelijke hoogleeraren aan de Universiteit alhier, onder voorwaarde a. dat de jaarwedde eu het eventueel pensioen dier kerkelijke hoogleerareu, gelijkstaande met dat van gewone hoog' leeraren, ten laste der gemeentekas komen, b. dat al hetgeen op (ie beuoemirg. het ontslag en onderwijs betrekking geeft, geregeld worden zal naar de bepalingen van het reglement op het hcoger onderwijs in de godgeleerdheid ter vorming van evangeliedienaren voor de Nederlandsche Hervormde kerk, en c. dat bij de plechtigheden der Universiteit deze hoogleeraren rang en zitting zullen hebben nevens die der Universiteit 2 om naar aanleiding vau den uitslag der onder handelingen nadere voorsteden aan den gemeenteraad te doen. Bij de commissie te Middelburg voor het afne men van de examens als apothekersbediende, hebben zich 25 mannelijke en 12 vrouwelijke candidaten aangemeld. Naar de M. Ct. verneemt bestaat bij het be stuur der Middelbargscke maatschappij van stoomvaart het voornemen oin een der van hier op Rotterdam varende stooinbooten eerlang door een nieuwe te ver vangen. Zelden zal men op zonderlinger wijze een 9chip hebben zien vervoeren, dan Vrijdag te Vlissingen te zien was, namelijk een sleepboot in twee stukken gehakt en op een bijun vierkant vaartuig geplaatst, dat met de gebroken boot een voöt boven water ligt. Dit gevaarte werd gesleept dcor de sleepboot Fessalia III, met bestemming naar Fijenoord. Het is eene sleepboot voor de Bataviasche havenwerken, die na hare proefvaart, voor rekening van het Departement vao Koloniën, iu twee gedeelten per stoomschepen Zuid-Holland eu Zetland naar Indië moet worden overgevoerd. Deze boot, zoowel als de machine, zijn op de fabriek der Koninklijke Maatschappij de Schelde te Vlissingen vervaardigd. De Leeuwarder Courant meldt thans Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de beruchte moordenaar De Jongh vooralsnog niet naar een krank zinnigengesticht is overgebracht. Het daaromtrent in sommige nieuwsbladen opgenomen bericht is vrij zeker hiervan een gevolg, dat dezer dagen een „De Jonge" uit het tuchthuis te Leeuwarden naar een krankzin nigen gesticht te Rosmaleu is overgebracht. Het stoomschip Castor10 November van Am sterdam met 240 passagiers naar New-York ver trokken, keerde na 21 dagen op zee geweest te zijn den lsten December te Plymouth met zware schade terug. In den hevigen storm van 23 November werden de tweede stuurman en twee matrozen van dek ge slagen, welke verdronken. De passagiers hebben negenmaal font. Dit is op het gebied der Godsregee- veertien uren aan de pompen gewerkt om het schip ring niet tuinder waar; en deze waarheid is bij elke I teleurstelling, waar Gods gedachten anders blijken te boven te houden Te Arnhem zijn gedurende de Maand Novem ber jl. niet iniuder dan 190 proc ssen-veruaal opge maakt wegens overtreding van de wet op de dron kenschap. Reuter's Bureau seint uit LondenVolgens een particulier telegram van Zaterdag uit Batavia is officieel bekend gemaakt, dat zich aldaar ter stede geen gevallen van cholera meer voordoen. Iu den nacht van Dinsdag op Woensdag in uit de haven le Peruis ontvreemd een aak, geladen mei aardappelen eu toebehoorende aan N. Hea aldaar. Na lang zoeken werd de aak teruggevonden aan de zoogenaamde Vijf Sluizen, onder Vlaardiugen er waren echter 5 zakken met aardappelen uit. De politie, van het feit in keunis gesteld, mocht er spoedig in slagen zekeren W. als de vermoedelijke dader te ar resteeren, die dan ook gevankelijk naar Dordrecht vervoerd, Vorst Bismarck is door den Duitschen Rijksdag een kleine nederlaag bereid. Een post bestemd tot het instellen van een oeconomischen Raad reeds vroeger verworpen, trof opnieuw dit lot. Met de verzoeuing tussche» den Duitschen Staat eu de Roomsche Kerk schijnt het zoo goed te staan dat men reeds in ernst zich bezig houdt met eene aanstaande verhuizing van den Paus van Rome naar Fulda Reeds zoo dikwijls hebben we allerlei plannen hooren opperen tot een verplaatsing van den hoofd zetel van Rome's kerk reeds zoo menige stad hebben we als aanstaande residentie van Pius of Leo hooren noemen, dat we zoo vrij zullen ziju ook ditmaal aan de waarheid dier geruchten te twijfelen. Het buiteulandsche nieuws concentreert zich in de laatste dagen hoofdzakelijk tot de vraag hoe zullen we door onze inkomsten (of leeningen) onze uitgaven dekken. Iedere minister is ais 't ware verdiept in zijne begrooting. Lastige vragen Niets gemakkelijker dan uitzetting van uitgaven, niets bezwarender dan het opleggen van belastingen. Lasten zijn niet begeerd Zeeuwsclie Brieven. Geachte Redacteur! Er zijn maar weinig zaken, waarover niet ieder zijn eigen beschouwing heeft. Dat gaat zoo met geeste lijke dingen, maar evenzeer met wereldsche. Zoo zal ok ieder het zijne hebben gedacht over den afloop der verkiezing van 29 November. De man der radi cale partij werd gekozenhij haalde 21 stemmen meer dan onze caudidaat en is mitsdien de afgevaar digde ook van ons anti-revolutionaire burgers uit het district- Hier stuit ik al dadelijk op eene onrecht vaardigheid. De partijen slaan, dit zal wel niemand kunnen weerspreken, ougeveer gelijk ja ik durf zeg gen, de onze wint het bepaald in 6ierkte, gelijk eene onpartijdige inzage in de uitgebrachte stemmencijfers duidelijk te zien geeft. En wat is nogtans het geval r De z. g-. liberalen hebben twee afgevaardigden, en wij niet één. Bovendien, nu is Middelburg een liberaal district. Dat maken natuurlijk die 21 stemmen uit wel te verstaau iu het oog der denkers. Zie, dergelijke onzin doe' iemand walgen. Mag dat nu inderdaad logica heeten Maar, zult ge zeggen, om logica is 't niet te doen. Juist; dan ben ik het met u eens. En als ge dan tegenwerpt d a daarom de kieswet niet deugt, en de districtsverknipping een partijwapen van de onedelste soort is, dan ziju we 't weer eens. Nu heb ik, gelijk ik begon te zeggen, over den uitslag der verkiezing, gelijk die deu 1 Dec. openbaar werd mijne eigen beschouwing, die gij wellicht met mij deelt. Ze heeft mij teleurgesteld, dat kan wel uiet auders; de trage opkomst op de dorpen in Walcheren, die ongetwijfeld tot onze partij behooren, en waaruit naar matige berekening nog 150 stemmen op onzen caodidaat hadden moeten komen, geeft mij stof tot den keu, maar ook tot smart. Het feit dat de z. g. liberale partij in de kamer weer over een stemmetje meer beschikt en haar drieste overmoed hierdoor nieuw voedsel krijgt, doet mij, als ieder Nederlander die met de toekomst rekent, pijnlijk aan. Het feit eindelijk, dat er aldaar weer een getuige minder voor God en Zijne Waarheid de stem zal verheffeu stemt mij met ieder die God vreest toi droefheid. Maar, M. d. R. hierbij blijf ik niet staan. Ge keDt wellicht de geschriften van den beroemden Fran- schen staathuishoudkundige Ba3tiat, en dan gewis £ijn lezenswaard stuk, geiiteld Wat m'-n ziet, eu wat men niet ziet." Dat komt ook op geestelijk gebied gedurig te pas. Wie alleen oordeelt naar „wat men ziet", die oordeelt, gelijk Bastiat dat met tal van voorbeelden uit het dagelijksch leven bewijst, van de tiea keeren zijn dau de onze, een rijke bron van troost." „Een schrale troost!" moge de wereld zeggen, maar dat deert ons niet dat nemen we haar zelfs niet eens kwalijk, omdat zij hier oordeelt naar hare kennis, dat is als een blinde over de kleuren. Wij voor ons, die ge— looven dat God ia, dat God regeert, ook op deze lage aarde, wij leggen ous neer bij elke uitkomst die Hij beschikt, in de vaste overtuiging dat Zijn raad be staat, dat Hij al Zijn welbehagen,doet. Dit beginsel belet ous op onze tegenpartij te schelden, of zelfs tegen haar uit te varen wanneer zij de overwinning heeft behaald, gelijk z. g. liberaleu dat ons in 1875 publiek op het stadhuis a'hier hebben gedaan.Veeleer er kennen we dut ze bij deze stemmii g cveu goed, wellicht meer dan wij, bun best hebben gedaan. Maar wanneer ze U komcu vertellen dat ze den lande een dienst hebben bewezen door een man te weren die zoo goed de rechten van Christus en Zijne gemeente zou hebben bepleit als die van eiken staatsburger dau weerspre ken we hen ïd het aangezicht; want gerechtigheid verhoogt een volk. Dau verbergen we ODze vrees niet dat het stelselmatig weren van zulke mannen uit na- geuoeg alle ïaudsbetrekkingeu, ook uit de hoogste vergaderiug des lauds, een veeg teeken is. De geschie denis der volken, ook onze eigen historie wettigt in allen deele zulk eene vrees. De slotsom van mijne beschouwing is du9 summa summarum dat onze partij zich zonder de min9te bitterheid heeft te onderwerpen aan de uitspraak uiet der sternes maar van den levenden God, 1) die alle dingen doet medewerken ten goede dengenen die Hem liefhebbenen die eeuwig Gcd zal zijn, en blijven, al zouden, wat nog- thans op grond van Zijn Woord niet gebeuren kau, al de inwoners der aarde in koor uitschreeuwen „Er is geen God Hoogachtend t. t. K. 1) Dat het gebruik maken van ons grorfflwettig recht om te protesteeren tegen de onwettigheid der geheele verkiezing, hierdoorniet is uitgesloten, spreekt wel vau zelf. Van Grijpskerke over de maand October Gehuwd geene. Bevallen Kornelia Huijsman, geb. Poppe, d. Cornelia Jongepier geb. Brouwer, z. Adriana Clarisse, geb. Huibregtse, z. Overledea Jan Wondergera, 29 j. man van Willemin Elizabeth den Boeft; Lein Boegaard, 82 j. ju.. Graanmarkten enz. Rotterdam, 5 December. Gerst en Paarden bonnen 20 ct., Erwten en Cauariezaad 2 5 cents lager, overi gens bleven de prijzen onveranderd. Prijzen van Eflecten. Amsterdam, 3 Dec. 1881. Neo :rl Certific. Werkelij*c schuld. 2Vs pet. 67r/3 ditó dito dito 3 S0l/4 - dito dito dito 4 1025/g Loten stad Amsterdam 3 110 dito dito Rotterdam 3 1011/2 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 Certific Inschr. 5e erie 1854 5 60 Dito dito öeserie 18.">5 5 817/s Obligatiën dito 1000 1864 5 ditoL. 100 1873 5 - dito 1877 dito5 9013/,4 dito leeuing 186769 4 *79 Loten 18645 140l/4 Loten 18065 187 Vs Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 128 Ohïig dito4l/a 92"/g Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 913/4 dito dito Charkow Azow 5 917/8 dito dito Jelez Orel 5 913/4 dito dtto Jeiez-Griasi. 5 - Aand. B.tltische spoorweg .3 537/8 Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 Weenen. dito dito 5 7 5l/4 Oosteni. Oblig.inet.al.in zilv Jan./Juli 5 66'/s dito dito Febr./Aug. 5 dito dito April/Oct. 5 661/» dito in papier Mei/Nov. 5 653/4 L> V ER/TEPN TIEN. PRACHTIGE SOKTEERING bij Wed. 8. FABERY DE JONGE, Goes. De prijzen zijn zeer billijk. TEEKENIN- GEN van KEiiKKRONEN op frano aanvrage.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3