Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland. liinsdag- 6 iiecember. V. H'A7. get bestuit nart het Stembureau. BINNENLAND. M Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe^ drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJ Tl A H, Ie Middelburg en Wed. A. C. DE JONGE, U Goes. Prijs der Advertentiën: Por regel 10 ets.; Familie-berichten van 1 6 regels 1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Als antwoord op het ingezonden stuk iu ons nummer van Zaterdag dient, dat, naar het ons voorkomt de heeren stemopnemers tot vernie tiging der stemming van Dinsdag hadden moeten besluiten. Vooral toen het bleek, dat de zestien ongeopend ter zijde gelegde stembriefjes de moge lijkheid lieten, dat niet de heer Bool gekozen, maar eene herstemming de uitslag was. Immers, zooals terecht is opgemerkt, van de 1962 geldig verklaarde stemmen had genoemde heer er slechts 989, en 16 bij 1962 is 1978, en daarvan de volstrekte meerderheid 990 dus één te weinig om ondanks die buiten aanmerking gelaten bus gekozen te zijn. In den gang van hun beleid, met andere woorden, nu zij ze in den beginne niet van onwaarde verklaard hebben, bleef er niets over dan tot vernietiging der stemming te besluiten. Yan tweeën één toch ze zijn van waarde of van onwaarde, een derde is niet mogelijk alzoo, wat het stembureau deed is ongerijmd. Wat de heeren met en op grond van de ongeopende bus zouden gedaan hebben, indien eens de heer 'tHooft 989 had verkregen," na tuurlijk, dat weten we niet. Wij nemen aan, dat zij als nu zouden hebben besloten. Dit zeker, zoo maar ter zijde gelegd mochten die stpmbriefjes niet. Doch ze nu nog te openen maapveumin, wyl dan, in strijd met de kieswet en met de gronden, waarop de Tweede Kamer de stemming te Zevenbergen vernietigde, -»het geheim der stemming wordt geschonden." De stembriefjes moeten, vóór heb bureau aan het openen gaat, op één hoop gelegd worden en door elkaar geraken, opdat het publiek zelfs niet weten zou voor wien dit of dat dorp, deze of gene stad heeft gestemd. En toch let hier wel op zou de bus weer moeten geopend worden, oui te zien of de briefjes wel verkeerd gestempeld zijn te meer, wijl, volgens het begeleideüd schrijven van den burgemeester van Retranchemeut, de mo gelijkheid bestaat dat er werkelijk goed gestem pelde bij zyn. Deze immers mogen dan zeker niet zoo maar ter zijde gelegd worden, wijl ze aan al de eischen der wet beantwoorden; doch openen mag, vol gens besluit der Kamer, ook niet. Wat blijft er dus anders over dan vernietiging der geheele stemming Doch er is, naar ons bescheiden oordeel, meer. Wij zijn het volkomen met den schrijver van het ingezonden stuk eens, dat, wat liet stembureau deed, niet aangaat. Tengevolge van een abuis van een ambtenaar, de stemmers van Retranchemeut doodeenvoudig buiten rekening te laten, en alzoo die stemgerechtigden om zijn fout te straffen, door van hunne stemmen geen notitie te nemen, neen, dat gaat niet aan. Ze niet in aanmerking te nemen, en alzoo gelijk het bureau van stemopnemers deed, te berusten inzwijgend heen te gaan óver het abuis van den secretaris, zou wat moois, zou een bedenkelijk antécédent zijn.;Bedenkelijk, wjjl als dit kan en mag de eerste secretaris de beste door een klein abuis ik weet niet welk een heilloozen invloed op de stemming zou kunnen ■uitoefenen. Gesteldhetzelfde ware in Middelburg ge beurd wat nu in Retranchement plaats had zou dan de heer 't Hooft niet zijn gekozen Wij wenschten wel dat dergelijke niet tijdig genoeg ontdekte vergissing ook eens in Middel burg plaats greep, en dat dan de zelfde heeren stemopnemers waren, alleen om te zien of ze doodeenvoudig een gelijk besluit zouden nemen. Het zou bespottelijk zijn. Middelburg met zijn 405 uitgebrachte stem men, zijns ondanks stilzwijgend voorbijgegaan! En toch het zou moeten want dorp en stad hebben ten deze gelijke rechten. Thans was het gewis een onwillekeurige vergissing, maar één ondeugende secretaris kan, als hetzóo mag en moet, voortaan den grootsten invloed, uitoefenen op den uitslag der stemming. Want wie let op het stempel van de honderd geen drie. Daarbij is het de vraag of de wet zulks gebiedt. Dat ze dit wel van hare ambtenaren vordert is ontegenzeggelijk. Ons summa summarum is alzoo, dat het ons onbegrijpelijk is hoe het stembureau heeft kunnen verklaren, dat de heer Bool wettig ge kozen is. We vertrouwen dat de Tweede Kamer tot een tegenovergesteld besluit komen zal. De Standaard scbrijft het volgende over den af loop der verkiezing Te Middelburg is het laatste woord nog niet ge sproken. 16 stembriefjes ziju ongeopend ter zijde gesteld, namelijk de stembriefjes uit de gemeente RetranjJie- ment. Deze briefjes konden van invloed zijn, aangezien de heer Bool slechts 7 stemmen meer had dan de vol strekte meerderheid der geldig verklaarde stembriefjes Waren die 16 briefjes medogerekend, dan was de volstrekte meerderheid 990 stemmen en de heer Bool had er slechts 989. In 1878 deed zich een gelijk geval voor bij de verkiezing te Zevenbergen. Toen waren de stembriefje» uit de gemeente Meeuwen niet geopend. In de Kamer ging toen geen enkele item op om den heer Diepen toe te laten; algemeen erkende men, dat waar de stembriefjes van Meen wén invloed konden uitoefenen de heer Diepen niet kon wor den toegelaten. Enkele leden verlangden echter, dat alsnog de niet geopende briefjes zouden worden op gevraagd natuurlijk met de bedoeling die te openen. Met 50 tegen 26 ster en werd dat voorstel echter verworpen na krachtige weerlegging van de heeren Godefroi en Roëll, met het oog op verschillende be palingen der kieswet, en voornamelijk, omftat op die wijze het geheim der stemming zoude worden geschonden. Van toelating van den heer Bool kan derhalve geen tprake zijn. De vraag is alleen of er nog stemmen zullen opgaan om overlegging der niet geopende briefjes. De opening daarvan zoude echter op de beslissing der Kamer wel geen invloed kunnen uit oefenen, en naar onze meening in stelligen strijd zijn met de kieswet. Naar alle waarsohijuiijkheid derhalve eene nieuwe verkiezing. Officieel was het verschil slechts 21 steromen met. het oog op de 16 briefjes van Retranchement wclhcfit nog minder. Moed gehouden derhalve In 1878 en 1879 wer den de niet toegelaten heeren Van Diepen en Dn Tour vervangen door de liberale heeren Van de Werk en Bastert. De heer Viruly meende in den uitslag te Middel burg het bewijs te zien, dat de antirevolutionaire partij in kracht afnam. Moge dio partij, daartoe in de gelegenheid gesteld, aan de uitspraak van den heer Viruly een démenti geven De Tweede Kamer heeft Vrijdag de algemeene be raadslagingen over de Staatsbegrooting ten einde gebracht. Onder de belangrijkste beschouwingen bij die ge legenheid geleverd, behoort, na die van den heer van der Hoop, in ons vorig uommer medegedeeld, die van den heer de Savornin Lohman. We laten hier zijne rede volgen Het is misschien gemakkelijker om te spreken tegen de Ministers, dan tot de leden der Ka mer want het staat immers vast dat ook het jongste lid der Kamer het recht en dus ook de verplichtiug heeft om op de meeBt onbeschroomde wijze te spreken tegen alle leden van de regeering. Maar mij dunkt dat dan elk lid ook het recht heeft een enkel woord tot zijne collega's te richten, al be hoort hij zelf tot de jougste leden. De reden die .jpij noopt om zeer kort het woord te voeren, ligt in hetgeen door den geachten afge vaardigde uit Breda, mijn vriend Schaepman, gespro ken is. Die geachte afgevaardigde zeide dat hij het zeer iu 'b lands belang zou achten, als de Minister van Binnenlandsche Zaken hoe eer hoe liever van de groene tafel heenging, en dat hij daarom tegen hoofd stuk V zou stemmen. Ik ben bet met dien geachten afgevaardigde volkomen eens, wat zijn oordeel aan gaat over het regeeringsbeleid van dien Minister. Hoe hard dat oordeel klinken moge, wij hebben hier geen personen te ontzien, zoodra het datgene geldt, wat in onze oogen in 's lands belang is. Het is zeer wel mogelijk dal de meerderheid der Kamerleden dat oordeel onderschrijft. Ik weet toch dat er onder de verschillende partijen in deze Kamer zeer velen zijn, die het oordeel van den afgevaardigd^

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1