Nieuwe Goesche Courant, ns l ij k - h i s tor is c h blad voor Zeeland. Donderdag 1 December. BINNENLAND. 11181. A°. 83o. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs pe** drie maanden franCOf 1,50. Enkele nominers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJT SAX, le lliddelbuig en Wed. A. C. DE J9SGB, (e Goes. TaMKchen twee dagen. Er rijn zoo enkele dingen, die men op het juiste oogenblik zeggen moet» en vroeger of later zoo niet zeggen kan. De dag der stemming is voorbijgegaan de dag der opening van de stembus is nog niet aange broken. Nu geen schaduw van droefenis, geen straal van blijdschap een eigenaardige tint aan onze woorden geven kan, moeten wij een woordje ia 't midden brengen over hetgeen niet enkel door De Standaard inaar ook door anderen is gezegd. Wij hebben een tot dusvsr niet algemeen bekend mau candidaat gesteld. Voor wie gelooft dat het kiezen van een oandidaat eene zaak des gebeds is, kan dit geen verwondering Wekken. Er bestaat eeue heele lijst lokale en universeele candidaten. Toch heeft de Hser ons daarbuiten geleid. Het overleg moet te voren geschieden. Waar de patijen zoo scherp geteekend zijn, als in ons district, kan inen het overleg niet aan de massa der kiezers overlaten. Het overleg is de zaak der kiesrereenigingen. Wat in de vergaderingen dier vereenigingen over personen gezegd wordt, behoeft niet publiek gemaakt te worden. Elk hseft aanvankelijk zijn man, dien hij voorstaat. Bij het nader en nader tot eenheid komeu moet menigeen zijne persoonlijke voorliefde ten offer brengen. Waar gebeden wordt gebeurt het dat iemand op den voorgrond komt, wiens duizend het kleinste is in Manasse, die de .geringste is in zijns vaders huis iemand, niet uit Juda noch uit Efraïm, maar uit den kleinsten stam, en geroepen van tusschen de vaten. iemand, naar wien pas gevraagd wordt, als de jon gelingen alle op één na waren geroepen. Het senigzius spijtige „de hser Mr. 't Hooft is nu de anti-revolutionaire candidaat voor Middelburg," het laten flikkeren van het zwaard der critiek bij de betuiging, dat de Zeeuwen volkomen vrij waren in hunne zelfstandige keuze, brengt ons tot de vraag: of Jonathan dan niets doen mag tegen de Filistijnen «onder het zijn vader te kennen te geven. Maar we danken De Standaard voor de hulde aan onzen afgetreden afgevaardigde de Jonge gebracht, en voor de aanbeveling van onzen candidaat 't Hooft. *t Gebeurt wel eens dat een herder kluitjes werpt naar de schapen, om zo op te doen sehrikken, als ze op verkeerde plaatsen gaan, om ze op te jagen, als ze afdwalen of achterblijven. Onder hetgeen Be Standaard ons op 14 Nov. onder 't opsohrift Valsche Gerustheid toewierp, waren ook steenen, groot genoeg om door de tegenpartij te worden opgeraapt met het doel ons daarmee dood te gooien. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1—8 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Mogen we den herder verzoeken wat voorzichtig te zijn in de keuze zijner werptuigen Zoo ooit dan hadden we nu, nu de heer van Lijnden de portefeuille van financiën heeft aanvaard, gerekend op afschaffing der Staatsloterij, eene instelling door zeer weinigen verdedigd. De Staatsloterij, brengt den lande f 430,000 op en deze bate zegt de minister van Lijnden, kan de schatkist niet missen I Niet missen moet dan deze voor zoovelen verderfelijke instelling ten eeuwigen dage behouden blijven Niit missen Be Amsterdamsche Courant herinnert er aan dat door het overlijden van Prins Frederik eene meerdere inkomst van f 400.000 minstens jaarlijks den Staat ten goede komt. Met eenigen goeden wil zou dus behoefte de op heffing der Staatsloterij ^piet in den weg staan. De Eerste Kamer heeft maandag avond hare werk zaamheden hervat. Ingekomen zijn de geloofsbrieven der nieuw geko zen leden, de heeren Bruining voor Friesland en Muller voor Zuid Holland, welke stukken staande d# vergaderiug werden onderzocht door eene Commissie, die tot toelating adviseerde. Nadat dienovereenkomstig besloten was, hebben geuoemde heeren zitting ge nomen. Mededeeling werd gedaan van een schrijven van den heer Duijmaer van Twist, waarbij hij, onder dankbe tuiging voor de steeds ondervonden welwillendheid, van de Kamer afscheid neemt. De voorzitter herhaalde de bewoordingen, waarmede de missive van den heer Van Twist reeds was beantwoord, die door de verga dering werden toegejuicht De ontwerpen, laatst door de Tweede Kamer aan genomen, waaronder die betreffende de Indische begrooting voor 1882, werden verzonden naar de afdeelingen. De Tweede Kamer maakte gisteren een aanvang met de behandeling der Staatsbegrooting en vatte al dadelijk de algeraeene beschouwingen breed op. De heeren van Baar en van der Hoop spraken over den ongezonden politieken toestand, die zich ken merkt, door de onmacht tot regeeren van de meerder heid. De heeren Heydenrijck en Vermeulen spraken over het zoo ongelukkig geregelde kiesrecht, de heer Patijn over de magere kas. De heer Donner drong aan op het spoedig indisnen van een Zondagswet. Met 1 Januari a. is, tengevolge van het instellen van ten provincialen waterstaat, eervol ontslag ver leend aan de buitengewone opzichters van den rijks waterstaat in het arrondissement Walcheren W. P. Dijkgraaf, J. J. Foudraine, G. A. Horsten en P. W. Waltman. Met de tegen den 1 Mei 1882 plaats hebbende garnizoensveranderingen zal het 2e battaljon van het 3e regement infanterie thans te Bergen op Zoom, te Middelburg in garnizoen komen en het 5e battaljon thars te Middelburg, naar Bergen op Zoom worden verplaatst. Op voorstel van deu heer de Bruijn Kops zal de gemeente Vlissingen slechts tot 1884 gemaalbelasting mogen heffen. Bij de behandeling der uitzonderingswet, Maandag jl. werd vooral op Harlingen gewezen. Heeft Vlissingen 10,334 zielen, Harlingen had er 10,834; dit verschilde weinig. Hief Vlissingen bijkans f 5000 aan opcenten op het personeel, Harlingen hief niet veel meerook de opcenten op de grondbe lasting 9tonden genoegzaam gelijk. Maar terwijl Harlingen f 21,356 genoot wegens uitkeering van het 4/s personeel, erlangde Vlissingen bijkans f 2000 meer, en terwijl Vlissingen volgens de gemeente- begrootiog van 1881 f 228,760 schuld had, bedroeg de schuld van Harlingen f 399,355. Was het nu niet eene^'n 't oogvallende tegenstrijdig heid, Vlissingen met voortdurende accijns-heffing te begunstigen, terwijl die aan Harlingen was ontzegd In dien geest spraken vooral de heeren Van Eysinga' en Lieftinck waar gene beweerde, dat de gemaalbe lastingen, die Vlissiügen hief, zeer verminderd konden worden, betoogde deze, dat de belasting-regeling zooah zij thans te Vlissingen zou worden bestendigd, een noodeloozen druk legde op den minderen stand, terwijl de hoogere standen te weinig waren belast. Was Vlissingen. met zijn beroemde havenwerken „die niet aan het doel beantwoorden en tengevolge van de wijsheid der ingenieurs reeds dertig duizend gulden aas uitbaggering hebben gekost" met de heilrijke toekomst, welke aan die gemeente als brandpunt van handel en scheepvaart was voorspeld, inderdaad zóó hulpbehoevend, als de Minister dit voorgaf? De Minister van binnenlandsche zaken en de heer Van Eek beantwoordden die vraag volmondig toestem mend. Vlissingen verkeerde werkelijk in bijzondere omstandigheden. De belangrijke havenwerken waren aanwezig, maar de belangrijke voordeelen ontbraken. De bevolking bestond voor het grootste gedeelte uit onvermogende lieden en wordt door de bestaande heffingen van hoofdelijken omslag en opcenten op de personeele en grondbelastingen reeds zwaar gedrukt. Bijna 10 pet. van den hoofdelijken omslag moest als oninbaar worden afgeschreven. De vruchten der haven werken zouden wel komen. Bij het stilzitten van liet rijk herinnerde de heer Van Eek was de particuliere veerkracht ontwaakt. Een betere tijd zou voor Vlissiugen dagen. Thans echter sombere voorstellingen gaven de heeren Six en Van Eek van Vlissingen 's „armoede". Niet alleen dat Vlissingen reeds bij de behandeling der vorige uitzonderings wet armoedig was maar sedert was de armoede vermeer derd. Het schijnt niet gemakkelijk roor de liberalen ia

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1