lierft, School cit bending. GEMKNGDK BERICHTEN. BUITEN LAN0. al de gebouwen en werken, iporen en toestellen of andere roerende zaken, die zioh op deze terreinen be vinden. De erfpacht wordt aangegaan voor den tijd ran 60 jaren, met het doel om door de exploitatie Tan een en ander het vervoer van personen, goederen en vee per spoorweg, te land en te water te bevorderen. Middelburg. De op heden door diakenen der Nederdaitsche hervormde gemeente alhier gehouden •ollecte heeft opgebracht f2849.50 5 De collecte op 6 December 1880 heeft bedragen f 2783.51i/j die op 1 December 1879 f 2938.38, die Op 2 December 1878 f 2504.43, op 3 December 1877 I 2358,84 en eindelijk die op 4 December 1876 i 2522,187*. Goes* In eene Zaterdagavond gehouden bijeenkomst 10 besloten in het a. s. jaar alhier te houden eene tentoonstelling voor nijverheid en kunst toegepast op nijverheid, benevens een wedstrijd voor den hand werksman. Deze tentoonstelling zal omvatten alle producten, van fabrieks en handvverksnijverheid en visscherij, die *n Zeeland worden uitgeoefend. Aan den wedstrijd voor den handwerksman kunnen onderstaande personen deelnemen, mits zij in Zeeland woonachtig zijn: Bloemisten en bouquettenraakers boekbinders en karton werkers, boekdrukkers, borstel makers, brood- koek- en banketbakkers, hoeden- en pettenmakers, houtwerkers, houtsnijders en draaiers, instrumentmakers, kappers, kleermakers, koper- en blikslagers, kuipers, klompenmakers, lood- en zink- werkers, looiers, mast-, blok- en pompmakers, matten en mandenmakers, meubelmakers en schrijnwerkers, modeuaaisters, breisters, enzrijtuig- en wagen makers, scheepstimmerlieden, schilders- en glazen makers, schoen- en zadelmakers, sigarenmakers en tabakskervers, smeden- en kachelmakers, steerbakkers, stukadoors, timmerlieden, touwslagers en zeilenmakers, liften makers, zilversmeden en goudsmeden en verdere Takken tot de handwerksnijverheid behoorende. Voor dien wedstrijd zijn verschillende prijzen uit geloofd, voorloopig tot een getal van 40, benevens 20 getuigschriften. Spoedig zullen oproepingen worden gedaan om tot deelneming op te wekken. Het plan bestaat een en ander in Juli, Augustus en September te doen plaats hebben. De commissie - oesiaat uit de heerenA. de Beste, L. M. Van Campen, dr. Z. Th. Diehl, J. M. Kakebeeke, Z. D. van der Bilt la Motthe, J. Larsen, C. E. Massee; J. J. Ochtman, Joh. L. van der Pauwert, I. D. Fransen Tan de Putte, J. J. Ramondt, Jhr. M. J. de Marees van Swinderen, allen te Goes, mr. L. A. Bybau, Colijnsplaat, D. P. Dominicus, Kruiningeu, dr. Leo De Leeuw, Wemeldingeen G. H. Kakebeeke, Yerseke. Aan dit heroïek besluit, zij onze hulde gebracht en onze sympathie verzekerd. De Middelburgsche ten toonstelling, dit jaar gehouden, gaf op kleinere schaal dan men zich te Goes voorstelt, reeds een verassend kijkje op de nijverheid in onze provintie. Deze gele genheid zal ongetwijfeld door velen die daar hebben geëxposeerd worden aangegrepeu om nieuwe lauweren te behalen of naar des pr ijs te dingen die hun toen ontgaan is. Inde laatste zitting van den Gemeenteraad te Vlis- iingeo is een besluit genomen op het verzoek der Commissie voor het gedenkteeken van Elisabeth Wolff, geboren Bekker, om de monumentale fontein, welke zij wenschre te plaatsen, in eigendom te willen aan vaarden, en der Commissie het terrein daarvoor aan te wijzen. Met algemeene stemmen wordt op dit verzoek gunstig beschikt, onder voorbehoud, dat de eventueele waterleiding tot stand moge komen. Bleef deze uit, dan zou het plan van het gedenkteeken van zelf wijzigingen moeten ondergaan. Voorts werd op voorstel van Burgemeester en Wethouders de Steenen- beer, in het midden der gemeente gelegen, met het ruime uitzicht op het zoogenaamde „Zandje", als de geschiktste plaats aangewezen De heer C. de Smit van Wissekerke, zal Dinsdag avond te 6 uren in de school te Souburg mededee- lingen doen over Amerika. Provinciale Staten van Noord-Brabant hebben on langs bij de verkiezing van een ingenieur voor den Provincialen Waterstaat niet de n eersten welke door Gedeputeerde Staten op de voordracht was geplaats, benoemd, maar den tweeden, den heer Schottens. Dit feit gaf een der leden van Gedeputeerde Staten oorzaak tot bedanken. Het blijkt nu dat Provinciale Staten zich hebben willen wreken door den eerst voorgedragen eandidaat, den rijksingenieur Hoogenboom, lid van het corps, dat de verbetering der Keulsche Vaart boven het kanaal in oostelijke richting, het ScJiibboleth van Amsterdam heeft gekozen, niet te kiezen. Zoo klein kunnen groote mannen zijn. Het Groene Kruiszetelende naar het schijnt te Geldermalsen, heeft een adres van hulde aan de Transvaal ter teekening opgesteld. Reeds 17 a 18000 Nederlanders hebben dit adres geteekend. Het klinkt voorwaar zonderling een adres te zenden aan een volk dat voor huis en haard dapper streed. Wie stemt niet in met den lof aan de onvertsaagde vrijheids-helden gebracht maar om hun dit nu in «en adres te gaan zeggen Als alle namen van hen die verlangen te teekenen, zijn ingekomen, wil men ze in een boek vereenigen met een mooie plaat erbij. Dit boek zou moeten ge plaatst worden in het archief van Transvaal, en voorts wil men al die namen nog eens vereenigen en in kleine boekjes ten geschenke geven aan de strijders. Waarschijnlijk zullen de Transvaalsche Boeren dit bewijs van toegenegenheid hunner stamgenooten even zonderling vinden als wij. De directeur der Rijks-postspaarbank te Amsterdam heeft aan de Commissarissen drs Konings verzocht hem te willen inlichten, in welke gemeenten de dienst der Rijks-postspaarbank in het publiek belang wen sechei ijk zou zijn. Nieuwe Uitgaven. De naderende wisseling des jaars en het komende Kerstfeest brengen het christelijk publiek op nieuw ver schillende uitgaven. De heer F. P. Dhuij verzond den Scheurkalender vaD het tractaatgenootschap Filippus, eene uitgave die zich in de steeds klimmende gunst van het pu bliek verheugen mag. Het schild, dat we vroeger reeds beschreven, is thans gekroond met het welgeslaagd portret van den Hervormer Calvijn. Het geheel vormt een vriendelijk, levendig tafereel en zal een sieraad uitmaken voor de huiskamer. Daarbij komt dat de prijs, 75 cent, zeer laag te noemen is, vergeleken met concurreerende uitgaven. De Unie Een school met den Bijbel zond den derden jaargang van haar christelijken Volksalmanak. Behalve de gewone almanak-opgaven, is opnieuw in dit jaar boekje een belangrijke serie mengelwerk verschenen. Op de eerste bladzijde treffen we het portret aan van deD, dit jaar overleden, alom bekenden vriend van het christelijk onderwijs Jacob Voorhoeve. Voor Kerstlectuur voor onze jeugd Eorgde ook ditmaal opnieuw de heer H. A. Berends. Bij zijne bekende, ruim voorziene collectie voegde nij ditmaal De koloniaal en zijn stervend kind van JR. Fenverda, de kracht van Gods Woord door JEL. van der Vegt de Geus van Asperen door F. W. Wagner twee Portretten van J. Pvan der Maas „Leonard Werton* van P. Vergers. Allemaal lieve verhaaltjes niet boven de bevatting onzer kleinen. Biervliet. Beroepen bij de Ned. Herv. kerk de heer J. J. van Noori, eandidaat tot den H. D. Ds. J. W. Knottenbelt, pred, te Souburg, is beroepen te Harderwijk. Gisteren nam Ds. Hengeveld te Scbore afscheid van zijne gemeente met 1 Joh. 2 28 eerste gedeelte. Eene groote menigte woonde dit afscheid bij en zong ZwEw Psalm 134 laatste vera toe. De Algemeene Synodale Commissie van de Ned. Herv. Kerk heeft de stemmen, door de leden der provinciale kerkbesturen uitgebracht over de vastge stelde veranderingen in reglementen, opgenomeD, en daaruit is gebleken, dat zoowel de ampliatie van art. 73 regl. op de vacaturen als de wijziging van art. 16 van het regl. op het hooger onderwijs in de godge leerdheid met bijna eenparige stemmen zijn aange nomen. Ook is het bij haar in ernstige overweging geweest wal te doen, nu de vrijstelling van den militairen dienst, bij art. 127 der wet op de nationale militie aan theologanten verleend, zeer beperkt is geworden door de wet op het hooger onderwijs, welke de zg. propaedeutica heeft overgebracht naar de gymnasiën. Zij heeft te dier zake met den Minister van Binnen- landscho Zaken onderhandeld, eD noet aan allen, die ten tijde der loting reeds in de hoogste klasse van het gymnasium zijn, maar nog geen student zijn ge worden, aanraden zich bij gemotiveerd adres te wen* den tot genoemden minister, ten einde door zijne tusschenkomst eene billijke vrijstelling te verkrijgen. IJzeudijke. Allerlei toebereidselen worden ge* nomen om op aanstaanden Dinsdag den 50«ten ver jaardag van onzen geachten burgemeester C. de Vos, tot eea feestdag te maken. Eene afbeelding van het verongelukte stoomschip Koning der Nederlanden komt voor in het gister verschenen nummer voor Eigen Baard. Het Rijkstelegraafkantoor te Amsterdam be-* handelt tegenwoordig 12 tot 14 duizend telegram inca daags daaronder begrepen de transito-berichten. De correspondent van de Daily News te New- York seint, dat de directeur van het Plaatsing- Bureaudat te Casttt Garden de landverhuizers aan werk poogt te helpen, vreestdat er veel ontbering zal moeten geleden worden door immigranten die dezen winter aankomen, daar de vraag naar arbeiders verminderd is, gelijk trouwens elk najaar geschiedt wanneer er op het land weinig te doen is. Er zijn nu vele landverhuizers, die geen werk kunnen vinden en het is thans moeilijk een betrekking te krijgen voor ieder, behalve voor kundige, ervaren arbeiders. In de westelijke mijn districten is echter vraag naar werklieden. Dit bericht verdient aandacht, omdat de correspon- dent zijn inlichting verkreeg van den superintendant van bet immigratiekantoor. Een Amerikaansche winter is koud en lang en landverhuizers die op avontuur gaan, zonder zekerheid te hebben een betrekking te krijgen, mogen dus wel bedenken of ze niet tot het voorjaar hun vertrek zouden uitstellen. Te Ruinerwold doet zich het merkwaardig geval voor, dat d« eksters aldaar thans nestelen en eieren leggen, maar niet, zooals in de maand Mei in boomen, maar in schoorsteenen. De landbouwer F. Pol aldaar ontdAte voor eeni<e dagen dat zijn schoorsteen geen rook meer wilde doorlaten en bij een onderzoek bleek, dat er zich een groot eksternest in bevond met vier eieren, welke bleken eerst dezer dagen geiegd te zijn. De Russische Nihilisten doen weder van zich spreken Er is opnieuw een complot ontdekt. De samenzweerders wilden een luchtballon, gevuld met brandstoffen en dynamiet, op het paleis te Gatschina, woning van den Czaar, nederlaten, die daar ontploffen en het palais in brand steken zon. De nihilisten wilden ouder de verwarring, die dan heerschen zou, den Keizer en zijn gezin gevangen nemen. Het complot, was geheel gereed en de politie ontdekte het slechts doordien een nihilist aan den Keizer een brief schreef waarin op zegepralendeu toon de brand van het paleis te Gatschina en de gevangenneming de3 Keizers wer den aangekondigd. De politie arresteerde een aantal personen te St. Petersburg, Charkow en elders^ onder hen twee joodsche kooplieden. De ontdekking vau het complot maakte een diepen indruk op den Keizer. Hij besloot spoedig Gatschina te verlaten. Dat dit bericht al zeer ongeloofelijk klinkt zullen onze lezers gevoelen. Een luchtballon als brandstichter Is deze tijding ook al ongeloofelijk, het tijdperk der moorden behoort in Rusland nog geenszins tot het verleden. Zaterdag kwam een jongmensch aan het Russische Ministerie van binnenlandsche zaken met een brief aan generaal Tcherevin, die op dat oogenblik de commissie, belast met de taak om in de vonnissen der verbannenen verzachtingen aau te brengen presi deerde. In den brief werd een persoonlijk onderhoud gevraagd over driDgende Staatszaken. Generaal Tche revin ontving den brenger van den brief, die dadelijk toen hij bij den generaal was toegelaten, een revolver voor den dag haalde en vuurde zonder echter den ge« neraal te treffen. De moordenaar werd dadelijk gegre pen en ontwapend. Hij zeide dat hij handelde voor een ander. Voor zichzelf of voor een ander, de toestand blijft tusschen de regeering en een deel des volks in Ruslands op zeer gespannen voet. De tijdingen uit Tuni9 hebben zich in den laatsten tijd in militairen zin eenigszins verbeterd. Wat den opstand aangaat tegen het Fransche protectoraat, en tegen den bey, die door het tractaat van Kasr-Savd dat protectoraat erkende, deze is nagenoeg ten einde. De Arabische stammen komen gaandeweg hun onderwerping aanbieden, en de wegen worden niet

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2