Nieuwe Goesche Courant, Ch r is tel ij k-h is tor is c h blad voor Zeeland Mr. P. C. 't HOOFT, Dinsdag 28 November. JV. 834. EEN B00£ 0PJ)EN WEG. T BINNENLAND. Mr. P. C. 't HOOFT. 1881. JÊ HET ZUÏ&MM, Verschijntelkea Maandag, Woensdag en Vrijdag- avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen P-ijs per drie maanden franco f 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. 6. WIJTMAN, te Hiddelbnig Wed. A. C. JONGE, te Goes. Prijs der AdvkrtentiSn: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 ceDts per regel. f' Daar ligt een boom omgewaaid, den weg Versperrend. Overheid, polderbestuur, of wie 't aangaat, laat hem liggen. De rijke lui, die krachtige paarden hebben, hebben er geen be lang bij dat die weg rij baar gemaakt of ge houden wordt, 'tls maar een weg, langs wel ken arme boertjes van hun land op den groo- ten weg moeten komen. En hoe minder van die boertjes met hunne vrachtwagens op dien weg, hoe gemakkelijker de heeren er langs kunnen draven met hunne sierlijke rijtuigen. Een paar arme boertjes brengen ieder een paard mede, en gaan aan het trekken aan den boomhet geïmproviseerde tweespan trekt niet gelijk. 't Is wel al eenige weken, maanden misschien, ^Sleden dat alle man in den lande het uitsprak: an oordeel te zijn dat wegruiming van den steröoom wenschelijk is, maar toch ligt hij er nog. pd» Als nu een van die boertjes zoo hard klaagt ln over de onbeweegbaarheid van den boom, dat een in de verte voorbyrijdenden heer het hoort, dan is het tamelijk onbarmhartig, dat de rijke, die daar met een vierspan draaft over den uit ryks- en gemeentefondsen gelegden en onder houden straatweg, den boer verwijt dat zijn paard te zwak is. Het verwijt van dien rijken heer komt vol komen overeen met hetgeen de Middelburgsche .Courant ons toevoegt. Lang geleden reeds is het uitgesproken dat de kieswet een struikelblok, een gevallen boom is op den weg der politieke volksontwikkeling. Bij kamerbesluit van 25 Mei is met algemeene stemmen herziening van het kiesrecht wen schelijk verklaard. De liberale" heeren stem den toen voor dien wensch, om een krachtiger uitgesproken wensch van den radicaal Van Houten te misgaan, zij stemden vóór met het oog op de toen aanstaande Juni-verkiezingen. Heeft nu de De Standaard geklaagd »De electorale-kwestie 1) is naar ons beste weten (en, ons dunkt, we kunnen dit weten) de laatste drie jaren geen schrede verder tot haar oplossing gebracht.' dan zegt de Middelburgsche »Zij 2) verzwijgt echter hoe, luidens de bekentenis van haar hoofdorgaan, De Standaardhet kieswet-vraagstuk door hare partij 3): >>in de laatste drie jaren 1) het kieswet-vraag8tnk. 2) de anti-revolutionaire partij. 3) wij onderschrappen. geen stap verder tot zijne oplossing is ge bracht."" Maar wat liet De Standaard volgen op de klacht, dat het kieswet-vraagstuk niet^nader tot oplossing kwam Dit »Van goedgeregelde saam werking aller doleerenden 4) om een vast wel omlynd plan door te zetten, is geen sprake. Dit ligt met name aan de roomsche Kamerleden, die, wanhopig onderling ge deeld, het zoo min onder elkander als met de anti-revolutionairen kunnen vinden." Het ligt niet aan de anti-revolutionaire kiezers, en niet aan hunne Kamerleden. Het ligt ook niet aan de roomsche kiezers. Het ligt aan de roomsche Kamerleden. De Standaard heeft niet gezegd dat het aan de anti-revolutionaire partij hapert, al wenscht zy die party kracht genoeg toe om 't werk te ondernemen. Het paard van het roomsche boertje kan den boom niet verporren, zijn tuig is niet in orde. Het paard van 't anti-revolutionaire boertje zit beter in het tuig, maar 't kan ook den boom niet wegtrekken. De heeren met mooie, sterke paarden wagen hunne dieren en hunne tuigen niet aan de zware vracht, en aan de slykspatten, en zy houden de boertjes liefst van den grooten weg. Wandelen nu de boertjes toch vaak langs het voetpad van dien weg, weigeren ze niet meê te betalen aan de gemeente- en polderlasten, uit welke die weg wordt onderhouden, dan is dit geen exceptie zoeken om het beginsel op non-activiteit te stellen.» Gingen die boertjes er door dwarsdryven of stilzitten toe medewerken dat de groote weg, slooten, watergangen, zelfs huis en hof werden verwaarloosd, dan zouden zij stapelgek zijn. Het altoos door trekken aan den boom, het afbeulen hunner paarden aan vooralsnog vruch- teloozen arbeid moge hun als beginselvastheid worden aangeprezen, de boeren doen beter met aanhouden waar 't behoort, zoo als de weduwe by den onrechtvaardigen rechter. Zy doen beter als zy den boom voorshands laten liggen, en in gemeente- en polderbestuur man nen helpen kiezen, die voor 't bruikbaar maken en bruikbaar houden der wegen zorgen. De roomsche boer en de anti-revolutionaire gaan daarom samen naar de stembus, en vaar digen zoo zij kunnen een man af, die hunne belangen bepleit, en een weg helpt bruikbaar 4) klagenderi. maken, langs welken misschien binnen korten tijd ook heeren gaarne rijden. Zou het nu zóó te verwonderen zijn dat eenige heeren met hen gingen Wy verwachten dat allen, die wenschen dat ieders weg open en bruikbaar zij en blij ve, zich zullen aansluiten by hen, die hunne stemmen uitbrengen op en niet zich zullen aansluiten by de party van den gemagtigden vooruitgang." Van die soort van gematigdheid, van welke de heer Bool de vertegenwoordiger is, van de gematigdheidhem ingeblazen door den zoo eigenaardig gematigden heer Vorsterman van Oyen, hebben we genoeg. We herinneren onze kiesbevoegde lezers aan de verkiezing op morgen (Dinsdag) van 9 tot 4 ure, en bevelen daartoe aan te 's Hertogenbotch. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het district Zutfen, noodzakelijk geworden door het overlijden van mr. Lenting, is bepaald op 13 December. Van anti-revolutionaire zijde is mr. F. P. baron Mackay tot candidaat gesteld. Op 14 Juni jl. verkreeg het aftredend lid mr. L, Ed. Lenting 1495 en baron Mackay 1351 stemmen. Vrijdag jl. heeft de Tweede Kamer het hoofdstuk Uitgaven in Nederland van de Indische begrooting aangenomen met 52 tegen 17 stemmen. Hoofdstuk ontvangsten in Indie werd met algemeene stemmen aangenomen, en alzoo de Indische begrooting ten einde gebracht. HH. MM. de Koning en de Koningin zijn Zaterdag ochtend naar Arolsen vertrokken. Waarschijnlijk zullen HH, MM. Woensdag op het Loo terug komen. Tusschen den Staat en de koninklijke maatschappij de Sehelde te Vlissingen, is eene overeenkomst gesloten ter exploitatie in erfpacht van een gedeelte der havens en haventerreinen te Vlissingen. De Middelburgsche Courant verneemt nader, dat deze overeenkomst weldra, in den vorm van eene bij de departementea van water staat en van financiën in bewerking zijnde wetsvoor- dracht, aan de bekrachtiging der wetgevende macht zal worden onderworpen. De bijzonderheden van de overeeukomst zijn nog niet volledig bekend, doch de M. Ct. deelt mede, dat zij omvat de terreinen van de buitenhaven te Vlissingen, zoomede de beide bui tenhavens van het kanaal door Walcheren aldaar, met

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1