Nieuwe Goesche Courant, Ch r is tel ijk' h is tor i sch blad voor Zeeland 1881. Donderdag 24 November. N°. 832. BINNENLAND^ Sterft, Sthool eit lending. GEMENGDE BERICHTEN. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen p**ijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. uitgave van P. G. WIJTMAN, te Middelhui g en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.Familie-berichten van 1- ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Door den inspecteur van het geneeskundig staats toezicht zijn de mazelen te Middelburg verklaard epidemisch te heerschen. Zondag is te Antwerpen gearresteerd de 23 jarige L. J. J. Koland, vermoedelijk schuldig aan den bekenden moord te Veere. De Justitie van Middelburg is Maandag daarheen vertrokken. De Vereeniging tot bevordering van 't volksonderwijs in het kanton Oostburg heeft tot candidaat van het lidmaatschap der Tweede Kamer, hoofdkiesdistrict Middelburg, gekozen den heer H. J. Bool, te Leiden. Be Tijdhoofdorgaan der Roomsch-Katholieken, heeft mr. P. C. 't Hooft aanbevolen. te Goes en daarna eene verloting van landbouw werktuigen gehouden. (3L C.) tal Te Kitthem heeft in October plaats gehad de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad, waarbij de heeren H. L. Meijer», P. de Pagter en J. de Steur een gelijk aantal (9 stemmen) verkregen. Op 1 November had de herstemming plaats, waarbij de heer J. de Steur, benoemd is geworden, die echter de benoeming niet heeft aangenomen. Op 18 November is bij nienwe stemming gekozen de heer I. Uijterschout met 19 van de 29 uitge brachte stemmen, die de benoeming aangenomen heeft. In de gisteren gehouden vergadering van de af- deeling Walcheren der Landbouw-Maatschappij werd medegedeeld dat door het hoofdbestuur de begrooting voor 1882 is vastgesteld met een vermoedelijk goed saldo van f 2800, en dat de aanstaande algemeene vergadering inde laatste helft van Juni 1882 in de afdeelin^-Noord-Beveland, te Cortgene, zal worden ge houden, bij welke gelegenheid van wege die afdeeling eene tentoonstelling van vee zal plaats hebben. Met het oog op het bij de besturen der Geldersche en Hoilandsohe landbouwmaatschappijen bestaande plan om in een niet te ver verwijderd tijdstip eene internationale tentoonstelling van landbouwwerktuigen en vee te houden, wekte de secretaris der afdeeling, de heer Snijders, de leden op om zich tijdig daarop voor te bereiden en door flinke inzending den naam der Zeeuwen te handhaven. Voorts werd besloten de landbouwvoordrachten dit jaar weder op de gewone wijze te doen plaats hebben en het bestuur gemachtigd met verschillende sprekers in overleg te tredeu. Een voorstel van het bestuur, om, in verband met de ongunstige omstandigheden, den uitgeschreven ploegwedstrijd tot een volgend jaar uit te stellen werd, na langdurige discussie, met 50 tegen 10 «temmen verworpen. De wedstrijd zal dus doorgaan. De leden van het afdeeliDgsbestuur A. den Boer, W. Maas Lz., M. Volkrijk Liebert, F. J. Voorbeijtel en J. H. Snijders, die aan de beurt van aftreding waren, werden alle herkozen. Door den heer P. Melis werd eindelijk een flink verslag uitgebracht omtrent de algemeene vergadering Maandag is te Londen officieel bekend gemaakt de verloving van prins Leopold van Engeland met prinses Helena van Waldeck (geb. 17 Februari 1861) zuster van de Koningin der Nederlanden. Prins Leopold, jongste zoon van Koningin Victoria, is den 7 April 1853 geboren. Merkwaardig zij^fde ellenlange redevoering Vvan i van dagbladen om den generaal-gouvernf Jvan Atjeh, van der Heijden, vrij te pleiten van de gruwelen I in Atjeh onder zijn bestuur op inlanders gepleegd. Dat groote macht ook groote plichten oplegt schijnt men buiten rekening te laten. Dat de mishandelingen door den chef van kap. Kauffman, hier den generaal gouverneur hadden behooren gestuit en gestraft te worden schijnt men totaal te vergeten. Bc Standaard zegt het volgende van die onthullingen: „De schandelijke, ergerlijke barbaarschheden, die dan nu uit onze geweldenarijen in Atjeh aan het licht kwamen, werpen al somberder floers over de zedelijke diepte, waarin ons volk wegzonk. Tot dien prijs is er dan overwonnen I En den man, die zulke ijslijke wreedheden niet met verontwaardiging te keer ging, maar althans lij delijk gedoogde, dien heeft Neerlands volk eere, dank en hulde geboden Hulde geboden zelfs onder hen, die den Heere Jezus Christus belijden. Is er dan geen oorzaak van smart?* Van de pas verschenen officieele stukken schrijft de Standaard „Nu dan de sluier eindelijk is opgelicht, staan Loudon en Van de Putte met hun ontzettende verantwoorde lijkheid voor heel de natie, die hun rekenschap zal vragen van hun roekeloos en onverantwoordelijk bedrijf. Partij verschil is er thans niet meer. Alleman geeft toe, dat de oorlog een noodeloos bloedbad is geweesteen krenking van'het rechteen bedrijf van moedwil en geweld. Half een volk is uitgemoord. De andere helft van dat volk is voor drie geslachten gedemoraliseerd. En voorts, onze schatkist is uitgeput, ons leger in Indie bedorven, onze koloniale politiek aan het'einde van haar wijsheid. Ten slotte, in Nederland zelf de liberale partij, die deze schandelijke ongereehtigheid, let wel, met kennis van de stukkendoordreef, aan het einde van haar macht. Zoo wreekt zich de ongerechtigheid. Zoo leeft er nog een God, die de goddeloosheden ook van 's Konings dienaren, en van de volken waarover ze gesteld zijn, straft." De Tweede Kamer zette Maandag en gisteren de discussie over de begrooting voor Indië voort. Door de heeren Keuchenius, van der Hoeven en van Gennep werd de rechtsbedeeling in Indie aan critiek onder worpen. De heer Casembroot kwam nogmaals op de zaak van kapitein Kauffman terug. Gisteren zijn de stukken op deze zaak betrekking hebbende door den Minister van koloniën overgelegd. Bij de behandeling der atdeeling financien keurde de heer Keuchenius de in Indie opgelegde patentbelasting scherp af. De Kamer nam een amendement van den heer van Dedem tot het instellen van een ouderzoek naar het opium-verbruik met 43 tegen 26 stemmen aan. Het artikel tot afchaffing van pandjens en andere persoonlijke diensten werd met 44 tegen 27 stemme» aangenomen. Bij de Indische regeering is uit Aden een telegram ontvangen, meldende dat de te Mekka en Djeddah heer- sohende cholera van zulk een kwaadaardig karakter is, als nog nimmer daar is voorgekomen. Het Bat. Handelsblad meldt in zijn overzicht van de week, dat de cholera steeds in volle woede blijft heerschen over Batavia, waar zij in de laatste week vele, men mag wel zeggen ontelbare slachtoffers heeft geeischt onder de inlandsche en Chineesche bevolking. Tot predikant bij de Chr. Geref. gemeente te Mfliskerke is beroepen Ds. Jvan Mantgem, predikant bij die gemeente te Katendrecht. Op 21 November is tot Ouderling gekozen de heer J. Wouters en tot Diaken de heer L. Taal NB. Deze is de laatste benoeming welke door het kiescollegie plaats vindt, daar dit collegie met primo Januari a. s. ophoudt te bestsan. Op 21 November is tot notabele herkozen de heer I. Uijterschout en eene herstemming moet geschiede» tusschen de heeren J. Meyers Sz. en P. Willemse. Zoatelande, 23 Nov. Op het strand alhier U heden morgen aangespoeld het lijk van een mansper soon, bij gissing tusschen 25 en 30 jaar oud. Op het gehucht Kruisdjjk bij Breskens is Maandag morgen tijdens de afwezigheid der bewoners een huis totaal verbrand met alles wat er in was. Alles was geassureerd, niets gered. De Justitie heeft termen gevonden om den bewoner in arrest te nemen; De Belgische stoomboot Baron Osij, kapt. Verbiest, van Londen naar Antwerpen, en de Engelsche stoomboot Antiie, kapt. Spink, van Antwerpen naar Goole, zijn Maandag nacht 2 uur 30 m. op de Wester- Schelde, bij Hansweert in aanvaring geweest. De stuurboordsboeg van de Baron Osij is ingeloopen en van de Annie de voorsteven en boeg. Beide schepen zijn omhoog gezetmen zal trachten ze vlot te slepen. De vrouw van een daglooner te Kaamsdonkerveer is dezer dagen van haar vier en twintigste kind bevallen. Binnen weinige dagen kan men de onthulling der fraaie fontein op het Emma-plein te 's Hage tegemoet zien. Dit zeer artistiek uitgevoerde sieraad is der residentie

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1