GEMENGDE BERICHTEN. H AN DE LS B ER1CHTEN. Tengevolge van den grooten toevoer van vracht goederen voor Engeland, deed het stoomschip Aurora van de maatschappij Zeelandgisteren een extra-reis met goederen naar Queenboro. De Gemeenteraad van 's Gravenhage heeft be sloten het Badhuis te Scheveningen te verkoopen. Een voorstel om den verkoop bij openbare inschrijving te doen plaats hebben werd verworpen. Heden zal beslist worden of men op 29 November een besluit zal nemen op het voorstel van den heer Burgers om het Badhuis voor 5 ton aan hem te ver koopen. Het vermoeden dat de thans in hechtenis ge nomen Passchier de eenige dader is van de jongste nachtelijke inbraken te 's Hage, wordt al meer en meer bewaarheid. De politie althans heeft na zijne arrestatie beslag gelegd op een gouden broche, welke de verdachte onlangs ten geschenke had gegeven aan een vrouw van verdachte zeden en welk sieraad her kend is als de broche, voor eenigen tijd met andere kostbare voorwerpen door middel van braak ontvreemd uit een woning aan het Kanaal. Het U. D. plaatste deze week een anonce ter aanbeveling van Jhr. Huydeeoper te Zeist tot lid der Provinciale Staten. Deze candidaat werd o. a. aanbevolen als een onaf hankelijk man. In de Courant stond voor het woordje een een g dus geen onafhankelijk man. De Redactie van het JJ. D. verklaart deze fout onbegrijpelijk en onvergeeflijk en heeft er innig leedwe zen over. In de Yereenigde Staten is dezer dagen de opan- bare behandeling van het proces tegen Guiteau, den moordenaar van president Garfield, aangevangen. Het zal waarschijnlijk zeer lang duren. Guiteau wordt door zijn zwager en een ander advocaat verdedigd. Guiteau gedroeg zich zeer vreemd. Hij wilde abso luut eene verklaring voorlezen, in weerwil van den raad van zijn advocaat en het verbod van den rechter- Eindelijk gaf Guiteau het stuk aan een journalist. Eenige bladen hebben dat onsamenhangende stuk reeds opgenomen. Er wordt in gezegd, dat God hem bevolen had, op Garfield te schieten. Verleden Zaterdag waren er bij het Iersche Land- gerecht reeds 46,000 verzoekschriften ingekomen van pachters om herziening van pacht. Wel een bewijs voor de waarheid van hetgeen Gladstone onlangs zeide dat het Iersche volk ten minste eene proef wil nemen met de nieuwe landwet. QEBÜt) RTS EN ENTREE. Zoo bestaat dan nu het eerste kabinet Gambetta en is samengesteld als volgt buitenlandsche zaken, Gambetta met Spuller als onder secretaris binnenlandsche zaken, Walduck-Rousscau onderwijs Paul Bert oorlog, Campenon fiuancien Alfain Targéopeubare werken, Rayual, posterijen Cochéry, handel Pouvier, justitie Cuzot, marine Gougeard, landbouw en schoone kunsten Proust. We zijn aan de groote dagbladen zeer dankbaar dat ze ons in de gelegenheid stellen eenigzins nader kennis te maken met dit onbekend gezelschap. Waldeek-Rousseau, de nieuwe Minister van binnen landsche zaken, is nog zeer jong, nauwelijks vijf-en- dertig jaar. Hij is bekend door bet succes, dat hij al3 redenaar heeft gehad bij een Kamer-debat. Hij was advocaat te Rennes. Paul Bert is nog geen vijftiger. Hij heeft grooten naam als hoogleeraar in de physiologie te Parijs, en ia bekend als rapporteur van de wet op het lager onderwijs en als de schepper van het middelbaar onder wijs voor meisjes. Hij zal met nog meer kracht dan Eerry de hervorming van het onderwijs ter hand nemen. Hij is in Frankrijk wat Moens in ons land is ge weest, een echte onderwijs-agitator, en verklaard vijand van alles wat naar clericalisme riekt, d. i, in zijn oog ieder Kerkgenootschap. Allain-Targé is in de Kamer een invloedrijk lid, waar het quaesties van handel en financiën geldt. Hij is een verklaard tegenstander der groote spoorweg maatschappijen, die veel te veel invloed hebben in het land. In zooverre zal hij een weldadige taak te vervullen hebben. Generaal Campenon, minister van oorlog, is een flink officier, die reeds een paar maal gewond is ge weest en de meeste veldtochten van het tweede keizer rijk heeft medegemaakt, maar van wieu verder niets bijzonders bekend is. In Gougeard, minister van marine, gepensioneerd kapitein ter zee en staatsraad ziet men een man volkomen in staat om het ministerie van marine te hervormeD, 't geen, naar men zegt, hoog noodig is. Devés, de nieuwe minister van landbouw, voorzitter van de Gauche républicaineis nog jong. Hij is steeds belast geweest met de taak om moties voor te dragen die de ministeries moesten redden. Hij heeft, dank zij die rol van redder, den bijnaam van terre neuve gekregen, dien hij ten volle verdiende. Zeer glad en handig en zeer buigzaam, zal zijn rol in het Kabinet niet weinig tot de overeenstemming met de Kamer bijdragen. Toch is de Gauche républicaine zwak vertegenwoordigd in het Kabinet. Gambetta zelf heeft buitenlandsche zaken voor zich genomen, met zijn vriend Spuller als onder-secretaris van Staat. Dat is een keus, die over het geheel bij het corps diplomatieke weinig bijval zal vinden. Spul ler is een voortreffelijk werkman, die eene menigte staatsstukken over de buitenlandsche zaken heeft be studeerd, maar die niets heeft van een diplomaat, en vooral niet van een Eransch diplomaat. Op zijn uiter lijk zou men hem houden voor een Pruisisch land weerman ook zijn stijl is zwaar en onbevallig, even als zijn geheele persoon. De keus der andere onder-secretarissen van Staat is niet minder vreemd dan die van Spuller. Het is een Kabinet vol onbekendheden, die allen zullen staan buigen voor hun heer en meester, en die zich door hem op hun vingers zullen laten- tikken, zoodra zij een oogenblik aarzelen hem naar de oogen te zien. De President-minister heeft gisteren dit kabinet bij de Kamer ingeleid met de volgende rede tfTen derden male sedert IS75 heeft het algemeen stemrecht in de volheid zijner souvereiniteit als zijn wil te kennen gegeven dat de Republiek bevestigd worde, en dat zij worde omtingd van democratische instellingen. Door het vertrouwen der Republiek ge roepen tot het vormen van een nieuw bestuur, hebben wij geen ander programma dan dat hetwelk Frankrijk zelf heett verlangd als het werktuig bij uitnemendheid van eene geleidelijk doch vastberaden hervormende politiek. De nieuwe Regeering zal altoos gereed wor den bevonden om de belangen der natie in behande ling te nemen voor hare vertegenwoordigers, en om hun rekenschap te geven van hare dadenen tevens zal zij aan alle graden van den openbaren dienst eerbied, gehoorzaamheid en arbeidzaamheid weten op te leggen. Zij rekent in de beide Kamers eene meer derheid te vinden wier vertrouwen zij geniet, en die Kaar zal willen ondersteunen en ooi haar te dienen eene welgeordende, degelijke en eerlijke administratie, vrij van allen persoonlijken invloed of plaatselijken naijver, en enkel bezield door liefde en plichtgevoel jegens den staat. Deze Regeering wil, door eene wijselijk beperkte herziening der coustitutioneele wetteneene der hoofdmachten in den lande in meer volledige harmonie brengen met den democratischen aard van onze maat schappij. (De Senaat hervormen.) Zij wil volhardend het vrerk van het volksonderwijs, zoo goed door hare voorgan gers aangevangen, voorzetten. Voorts zonder tijdverlies onze militaire wetgeving hervatten en voltooien en, zonder afbreuk te doen aan Frankrijk 's defensieve macht, het beste middel zoeken om de lasten voor leger en vloot minder zwaar op het land te doen drukken. Ook wil zij, zonder de financiën te zeer te beoadeelen, de lasten verlichten die op den landbouw drukken door tractaten het economisch regime van onze verschillende industrieën vaststellen aan onze middelen van produc tie, transport en ruil de wegen openen tot eene bree- dere ontwikkeling; en, met het oog op deu plicht die den vertegenwoordigers der democratie is opgelegd in een waarlijk practischen geest van gerechtigheid en solidariteit de i nstellingea voorthelpen van maat schappelijke onderstands- en hulpbetooning. Door strikte toepassing van het geschreven recht zal zij de gevestigde machten weten te doen eerbiedigen in de verhouding tusschen Kerk en Staat. En eindelijk zal zij, terwijl zij de openbare vrijheden beschermt, met kracht de orde van binnen en den vrede van buiten handhaven. Wij zullen niet terugdeinzen voor de taak welke onze vaderlandsliefde ons oplegt. Doch wij hebben behoefte aan het volle vertrou wen van de republikeinen in deze vergadering. Die roepen wij luide in. Wij rekenen op hunne mede werking. Voor de afgevaardigden des volks treden wij met het besluit om al onze kracht, onzen moed en onze werkzaamheid ten hunnen dienste te stellen. Gezamenlijk zullen wij dan, volgens den wensch des lands, eene nieuwe schrede doen op den onbegrensden weg van vooruitgang, die der Fransche democratie openstaat. Burgerlijke Stand. roiiddelbraJIg;. (Van 6 tot 13 November.) Onder trouwd M. Roeting, wedr. 43 j. met S- de Klerk, jd. 42 j, M. J. Terwoert, jm. 31 j. met J. C, Wies- ner, jd. 23 j. J* Andriessen, wedr. 45 j. met M, de Bruijne, jd. 23 j, S. de Jonge. jm. 23 j. met K. Flipse, jd. 21 j. P. H. Velsen. jm. 33 j. met M. L. Puudke, jd. 26 j. W. M. Koster, wedr, 52 j. met A. de Jong, jd. 40 j. Bevallen: T. Me ij Ier, geb, Ta venier, d. T. Kogeler, geb. Arendse, z. S. M. van Karssen, geb. Hendrikse, z. S. Koolwijk, geb. Leinse, d. H. B, Villée, geb. van der Klip, d. C. Huijsman, geb. Sohier, d. S- Lenselink, geb. de Man, d. M. Pijpe, geb- Buijs, z. (levenl-) Overleden J. de Kok, wedr. van J. de Munnick, 63 j, A. M. A. Ellermen, wede, van P. A. Buiterijs, 65 j. W. Timmermans, man van J. Verhage, 58 j. M. Mijnsbergen, vrouw van M. Both, 70 j.J. van Fraijen- hoven, wedr. van J. M. Pistoor, 67 j. J. A. de Nood, z. 2 w. Vlissiiigen. (Van 5 tot 12 November.) Gehuwd P. Dassi, jm. 30 j. met C Stein, jd. 27 j. P. Stor- mezand, jm. 32 j. met F- Jasperse, jd. 31 j, P. Ta- venier, jm. 22 j. met S. E. Woltering, jd. 21 j. F. Lagendijk, jm. 36 j. met E. S. van den Haspel, jd, 27 j. Bevallen N. Stroosnijder, geb. van Erken Calandt, z. S. Roos, gïb. van Soelen, z. S. L. L. D' Jong, geb. Van Obergen, d. H. G, van Deinse, geb. Van Olpen, z, M. M. Roelse, geb Dill, z- G. van der Hoofd, geb. Schuhman, d. J- C. Krol, gab. Jonker, d. W. M. Stofkoper, geb, Meinderts, z. R. A. Cor- veleijn, geb. Leenhouts, d- J. C. C. Pijckevet, geb, Aspeslagh, z. Overleden M. Maertens, wede. van L. P. Lauw 63 j. C. Hageman, wede. van J. de Raven, 84 j. A. M. de Guij, wede. van B. Baljé, 79 j. C. de Weverf jd. 91 j. Goes. Gehuwd J. Maartense, wedr. van J. Groo- temaat, 26 j, met J. ven de Plassche, jd. 28 j- Bevallen G. E. J. Verweij, geb. van de Wal, d. S. Nieuwersteeg, geb. Remijn, d. P, Rooze, geb. van Ast, d. A. van der Slraate, geb. Kramers, z. Overleden J. Vereeke. z. 5 j. J. K. Strijd, d. 5 j. Graanmarkten enz. Rotterdam, 14 November. TARWE. Van jarige inlandsche witte worden van week tot week de aan voeren minder, zoodat men het tijdstip te gemoet gaat dat dit gewas weldra zal zijn opgeruimdtot ruim vorige prijzen is het ter markt zijnde dan ook coulant geplaatst. Nieuwe inlandsche witte ruimde in de beste en in de de wichtsoorten als vrij goed op, doch de middelqualiteiten waren zoo weinig begeerd dat die meest onverkocht bleven. Jarige Vluamsche, Zeeuwsehe, Flakkeessche en Overmaascke f 11,a f 13,75; nieuwe dito de beste f 11,75 a f 12,75, bij uitzondering daar bovendito dito goede f 10,a f 10,50; dito dito mindere f 6,a f 9,75. ROGGE. Nieuwe Inlandsche weinig toegevoerd en tot vorige prijzen goed te verkoopen. Viaamsche, Zeeuwsehe en Overmaassche de beste f 8.50 a f 9, dito mindere f 7,a f 8,40. GERST. De aanvoer van Inlandsche Winter en Zomer was iets ruimer dan de vorige week, en met goede vraag waren daarvoor wederom vorige prijzen te bedingen. Nieuwe Zeeuwsehe, Flakkeesche en Over- maasche Winter de beste f 7,10 a f 7,60dito mindere f 5,80 a f 7,dito Zomer de beste f 6,20 a f 6,60. dito mindere f 5,a f 6,10. HAVER bij kleinen toevoer zonder prijsverandering. Nieuwe Inlandsche- dikke f 3,— a f 5,dito lange f 2,— a f 4,50. Van BOEKWEITGRÏÏTTEN is niets genoteerd. PAARDRNBOONEN komen nog niet veel voor en blijven daardoor tot vorige prijzen nemers vinden de beste f 8,a f 8,50, mindere f 7,a f 7,90. DUIVENBOONEN bij gerijven f 8,a t 9,—. BRUINE BOONEN in de beste soorten die weinig voorkomen wei te verkoopen, doch overigens bijna niet begeerd. Viaamsche en Zeeuwsehe de beste f 11,a f 12,dito goede f 9,25 a f' 10,50; dito mindere f 6,50 a f9,-. WITTE BOONEN over 't geheel met weinig vraag, doch waren vooral de geringe soorten niet te verkoopen. Zeeuwsehe de beste 10,a f 12,dito mindere f 6,— a i 9,75. Van BLAUWE ERWTEN was de aanvoer grooter en de kooplust minder, zoodat 50 cent verlaging niet vol doende was om ze te kunnen opruimen, meerendeels bleven ze dus onverkocht, vooral de mindere soorten. Walchersche en puike Zeeuwsehe f 11,50 a l' 11,75, Zeeuwsehe, Flakkeeeche en Overmaasche de beste f 10,75 a f 11,25, dito mindere 1' 7,50 a f 10,50. SCHOKKERS minder begeerd, van ill,50 tot f16,50. Van KOOLZAAD en LIJNZAAD is niets genoteerd. HENNEPZAAD f 7,— a f 8,50. KANARIEZAAD flauw en 25 ct. lager. Het beste f 10,a f 10,75; goed en minder f 8,50 a f 9.75, en per 100 kilo 1 14,tot f 14,75 naar- qualiteit. Rotterdam 15 November De prijzen van het vet, be steed ter markt van lieden waren als volgt Runderen Iste kwal. 82c 2de kwal. 65 c, 3de kwal. 46 c.; kalveren 1ste kwal. 100 c2de kwal. 80c.; schapen 90 c., alles per kilo. De handel in het magere vee was door beperkte aanvoer iets vlugger. GOES 15 November 1881. Dr aanvoer van Granen was nog niet groot Tarwe en Erwten werden 50 cent lager verkocht overige artikelen onveranderd. De veemarkt was" veel minder druk dan de vorige week slechts 195 stuks hoornvee, 7 schapen en 60 magere varkens. Oude Tarwe f 11.— a f 12, Nieuwe Tarwe 9,— ii - 10,50 N. Rogge - 8,— ii - 8,25 N. Wintergerst - 6,25 ii - 6,7h N. Zomergerst - 5,80 V - 6,25 Èaver - 3,— H 5,— Bruine Boonen - 9,— - 10,50 Paardeboonen - 7,50 n - 8,-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3