BINNENLAND. ^rhaol dit ^eitdtnn, Het doet one genoegen aan de kiezers in mr. V. C. 't HOOFT, advocaat te 's Hertogenbosch een man te kunnen voorstellen, die in de gunstige omstandigheden verkeert, om een goed Volksvertegenwoordiger te kunnen zijn, en een sieraad onzer partij te word,en» Hij is een jeugdig rechtgeleerde, op de hoogte Van zijn tijd, met hart en ziel de anti-revoluti- onaire beginselen toegedaan. Hij had het voorrecht in zijne jeugd christe lijk onderwijs te genieten, en zou dus wellicht de eerste in de Kamer zijn, die jegens dat on derwijs een plicht der dankbaarheid te vervullen heeft. Wij kunnen de vraag der Middelburgsch Cou rantof Mr. 't Hooft wel naar de kerk gaat, voorkomen door te zeggen, dat hij, zooals de meeste orthodoxe ned. hervormden te 's Herto genbosch, veel liever bij Ds. Notten ter kerk gaat, dan de onderlinge bijeenkomsten na te la ten; gelijk sommigen vroeger, tegenwoordig velen de gewoonte hebben te doen. "Vraagt men wat mr. P. C. 't Hooft gedaan heeft, dan antwoorden wij hij heeft zich ernstig voorbereid. Vraagt men wat hij doen zal, dan is ons ant woord hij zal zich met de gave der welspre kendheid, welke hij onmiskenbaar bezit, en met alle kracht wijden aan de taak, welke Jhr. J. L. de Jonge moet nederleggen. Wat zullen onze kiezers doen Velen hunner hebben ons op ons woord ge loofd, toen wij eenige maanden geleden den heer Fabius aanbevalen, die het toen bijna won op den veteraan van Eek. De uitkomst te Delft heeft bewezen dat wij, die in de gelegenheid waren van onzen toen- maligen aldaar gekozen candidaat de beste ge tuigenissen te kunnen geven, ons in hem niet hadden vergist. Dat zij, die nu Mr. 't Hooft niet kunnen „Ifieren kennen, ons weder op ons kwoord ge- looven, en, kan 't zijn, nog wat meerde krach ten inspannen, om vaak om kleinigheden 't huis- blijvende kiezers tot een gang ter stembus op te wekken 't Kan op enkele stemmen, 't kan op één stem aankomen. De vriend, die den eenigen ontbreken den vriend medebrengt, behaalt de overwinning voor de heele party volgens Groen de anti-revolutionaire, volgens Bichon de chris- telyk-historische, volgens Guizotde partij van deu levenden God. De heer H. J. Bool, vermoedelijk candidaat der libe rale partij voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in dit district heeft, ter aanvulling van het program door hem voor eenige weken schriftelijk aan Volksonderwijs in het Kanton Oostburg gezonden, in de M. C. van heden zijne meening doen kennen over eenige vraag stukken thans aar. de orde. Dc heer Bool verklaart zich voor vrijen handel. In beginsel ook voor directe belasting gesteund echter door goedgerichte indirecte belastingen, ten einde te voorkomen dat door het hoog opvoeren der directe belastingen, deze vele van de goede eigenschappen zonder verliezen. De heer Bool verklaart zich voor grondwetsherzie ning ten einde in de kieswet de capaciteiten als factor optenemen wil geen militairen staat schep pen als in Pruisen bestaat, cn verklaart zich daarom tevreden met de thans ingediende wetten op militie en schutterij. Voor lndië verlangt de heer Bool eene politiek die zich een geleidelijke en geregelde ontwikkeling ten doel stelt, terwijl de schrijver ten slotte verklaart dat wie hem niet liberaal noemt, hem niet kent, maar dat wie gelooft dat alles, wat sommigen liberaal noemen, wezenlijk liberaal is, zich zeer vergist. Burg. en weth. van Vlissingen hebben een adres aan de tweede kamer gezonden, waarin zij, naar aan leiding van het rapport der commissie van rapporteurs in zake het behoud der plaatselijke belastingen; op het behouden dier belasting voor Vlissingen aandringen. (Af. C.) Het antwoord van de Regeering op het verslag over Hoofdstuk I is verschenen. Daaruit blijkt, dat de Regeering erkent dat er aan de uitoefening van het kiesrecht gebreken kleven, die voorziening eischen onafhankelijk van belasting-wetsontwerpen. Een kies wetherziening met voorafgaande Grondwetherziening acht de Regeering ook nu nog niet noodig en wen- schelijk. Aan een dadelijke verbetering van de kieswet, wordt dan ook de voorkeur gegeven. Met ernst zegt de Regeering wordt aan de noodige voorstellen gearbeid, welke de Regeering nog tijdig genoeg aau het oordeel der Kamer hoopt te kunnen onderwerpen om, zoo zij tot wet mochten worden verheven, haar- invloed op de volgende periodieke verkiezing van leden van de Kamer (d* i. in 1883) te kunnen uit oefenen. De Kamer heeft Maandag het eerst beslist over de beide interpellatie-aanvragen. Zonder beraadslaging, doch slechts met 29 tegen 24 stemme» werd toegestaan het verlof aan den heer Bergsma, om te interpelleeren over de door de over heden gedane lastgeving tot sluiting van de openbare vermakelijkheden ter gelegenheid van het overlijden van Z. K. H. Prins Frederik. Over het verzoek van den heer van Houten, om te interpelleeren over de beslissing in zake den eed (kwestie-Hartogh Heijs) had eenige discussie plaats. De hetr van Houten gaf zijn voornemen te ken nen, om zijne interpellatie door een motie te doen eindigen, ten einde het oordeel uit te lokken over de wijze van grondwets-interpretatie, waarmede de regee ring feitelijk de Grondwet schendt. De Kamer besloot met 42 tegen 19 stemmen het gevraagde verlof toe te staan. Deze interpellation zullen op nader te bepalen dag plaats hebben. Daarna heeft de Kamer een aanvang gemaakt met de behandeling der Indische begrooting. Bij de alge- meene beraadslagingen voerde de heer Wintgens het woord over de ontwikkeling van het Mohamedanisme in lndië en achtte de bedevaarten naar Mekka een dreigend gevaar vooral voor de gezondheid. De af schaffing der pandjesdiensten door de regeering voorge steld werd door den heer Wingens ontijdig, onhoud baar en ongerijmd genoemd. De heer Kool pleitte, vooral na het gebeurde in Atjeh nogmaals voor versterking van het Indische leger. De heer Keuchenius onderwierp in eene uitvoerige rede de toestand van lndië aan critiek. Alleen Chris tendom geen staatsgezag is in staat de uitbrei ding van het Islamisme te keeren. Hij wenschte nadere inlichtingen over de vestiging van het civiel bestuur in Atjeh, over de reis van den heer Der Kinderen naar Atjeh en verklaarde dat zijn indruk door het lezen der Atjeh-stukken was versterkt dat de Atjeh-oorlog zonder noodzaak was begonnen. De heer Van Dedem wenscht hervorming in het politiewezen, het gevangeniswezen en de landrente. Naar wij vernemen, is op last van den Minister van justitie door de offici-ren van justitie aan de burge meesters der verschillende gemeenten het verzoek ge-' richt, om opgave te dosn van het aantal vreemde (buitenlandsche) prostituees, die in hunne gemeente verblijf houden. Daar deze opgaven maandelijks zullen worden herhaald, zal het Departement van justitie weldra in het bezit wezen van een statistiek, die voor het prostitutie vraagstuk van veel belang zal zijn. (N. R. C.) Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indie, neemt de cholera af te Soerabaija Samarang en Batavia, doch heerscht zij hevig te Demak, Sidajoe, Grissee, Malang, Soerakarta en Kandong. Volgens een telegram van Point de Galle bij de stoom vaartmaatschappij ^Nederland' ontvangen, is de kanonneerboot ^Ready" aldaar aangekomen, na den kruistocht ter opzoeking van de booten van het stoomschip Koning der Nederlanden. De hPrins van Oranje" heeft de geredden uit de bootsmanssloep medegenomen en de directie heeft kapitein B. van den Sprenkel opgedragen, om met den kom- siandant van het sloomschip „Ready" te overleggen, of en zoo ja, in welke richting nog verder kan worden gezocht. Als al de eilanden, waar de booten hadden kunnen landen, zijn doorkruist, dan blijft nog de groote kans over, ilat de booten door voorbijkomende zeilschepen zijn opgenomen, en in dat geval kan het lang duren, voor men zekere tijdingen krijgt. Zooal» reeds is medegedeeld, passeeren zoowel de schepen, die van Bombay en de Perzische Golf rond Kaap de Goede Hoop moeten, als die, welke van de Roods Zee naar Australië bestemd zijn, om en nabij de plaats, waar de Koning der Nederlanden" is ver-» ongelukt. Een Londensch medewerker schrijft een brief aan de Middelburgtche Courant over de nieuwe stoom vaartlijn van Engeland naar het vasteland, die dreigt een geduchte mededingster van de Vlissingsche lijn te worden. Het nieuwe lijntje, dat de South Eastern- spoorwegmaatschappij bezig is te bouwen, loopt van Hichem (aan de lijn Londen-Ohattam) naar Grain, thans nog en onbeduidend gehucht, op een eilandje tegenover Sheerness bij de niimonding der Medway gelegen. De eerste sectie is reeds voltooid en zal in 'i begin van December 7oor het verkeer worden open gesteld, terwijl de tweede sectie die loopen zal tot vlak bij de landingplaats te Grain of Port Vic toria zooals het zal worden herdoopt in het voorjaar denkelijk gereed zal zijn, gelijktijdig met de voltooing der havenhoofden en verdere havenwerken, waaraan eveneens druk gewerkt wordt. Grain ligt dichter bij Londen dan Sheerness of Queensboro, ten gevolge van den omweg, dien de Chatham-lijm maakt, en heeft dus het voordeel der ligging, dat de Chatham - maatschappij zich liet ontglippen, toen zij het veld vrij liet aan de South Eastern om de concessie te krijgen van den Hundred ot Hoo spoorweg, zooali het nieuwe lijntje heet. De South Eastern zal dus met vrucht kunnen concur- reeren tegen de andere lijnen, en dat zij daartoe reeds aanstalten heeft gemaakt, blijkt uit het contract met de Belgische regeering voor postdienstregeling en vervoer van personen en goederen naar Ostende gesloten. Intusschen sluit dit contract de mogelijkheid niet uit, dat de Sout Eastern ook een lijn tusschen Engeland en een Nederlandsche haven bedient. Volgens den schrijver is reeds van meer dan een invloedrijke zijde in Nederland daartoe moeite bij de maatschappij aangewend en schijnt de directie, met wie hij per soonlijk gesproken heeft, geneigd aan dit verzoek te voldoen. Alvorens een beslissing te nemen, wenscht echter de directie een reis naar ons land te onder nemen en een onderzoek in loco in te stellen. Nisse, 14 November, üs. H. van Selms heeft voor de beroeping naar Almkerk (Emmikhoven) be dankt. Borssclc, 14 November. Ds. E. M. van IJsen- dijk te Kattendijke heeft de beroeping naar deze ge meente niet aangenomen. Schoondijke. Verleden Zondag morgen had alhier lij de Chr. Geref. Gemeente de inzegening plaats van onzen beroepen predikant, den heer A. H. op 't Holt door zijn Eerw. vader naar aanleiding van Hand. 18 9 b. Meliskerke. De kerkeraad der C. G. G. heeft het volgende tweetal geformeerd Ds. J. v. Mautgem te Katendrecht, Ds. G. Lampen, te Kruiningen, D. V. zal a. s. Zondag uit dit tweetal door de gemeente een beroep worden uitgebracht. Des namiddags aanvaardde de bevestigde zijn dienst werk, met de woorden uit Hand. 4 29 b. Het kiescollegie der N. H. G. te Amsterdam heeft de volgende beroepen uitgebracht, en drietallen ge formeerd: 1. Vacature Vinke. Uitgebracht 232 geldige stem men, waarvan 129 op den heer A. E. van der Dussen, predikant te Bennekom, die alzoo in deze vacature gekozen is. De heeren J, Hulsebos en J. Vermeer Azn., pre dikanten te De Lemmer en Zwolle, die met deu be* roepene het drietal uitmaakten, verkregen 27 en 76 stemmen. 2. Vacature Adama van Scheltema. Uitgebracht 236 geldige stemmen, waarvan 143 zich vereenigden op den heer B. van Schelven, predikant te Haarlem, op wien dus in deze vacature de keuze werd uitge bracht. De heeren Dr. G. van Goor en J. J. °A< Ploos van Am3tel, predikanten te Oud-Beierland en Reitsum, verkregen 32 en 61 stemmen. 3. Vacature-Van Ronkel. Het drietal werd samen gesteld uit de heeren Dr. C. C. Schot Czn., F. van Spall en G. Vlug, predikanten te Aagtekerke, Leymuiden en Nijkerk op de Veluwe, respectivelijk met 158, 161 en 167 van de 228 geldige stemmen. 4. Vacature-Sluiter. Het drietal voor deze vacature bestaat uit de heeren J, D. Beman Brouwer, E. A, Lasouder en J. J. A. Ploos van Amstel, predikanten te Leiden, Zegveld en Reitsum, op wie zich 169,168 en 162 van de 232 geldige stemmen hebben vereenigd. Over veertien dagen zullen uit deze beide drietallen de beroepingen geschieden. Middelburg:. De collecte ten behoeve der Gus* taaf-Adolf Vereeniging op laatst leden Zondag bedroeg f 81.34s

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2