BUITEN L A N li. HANDELSBERICHTEN. tram een proefrit tot op de G-roote Markt te Middel burg gemaakt. Nadat heden eenige haperingen hersteld zijn zal morgen de proefrit herhaald worden. Door do firma Steiüer en Co. te Dordrecht is op den Dam te Middelburg do eerste harer adver tentie-banken geplaatst. Uit ijzer en teakhout samen gesteld, laat de bank aan soliditeit niets te wenscheu over en ook de uitvoering van de op den voorkant der rugzijde, achter glas geplaatste advertenticn is zeer net. iM- C.) De ijverige nosporingen der justitie hebben nog niet geleid tot de aanhouding van den vermoedelijken moordenaar vau Veere. In de laatste dagen won het vermoeden veld, dat hij zich nog in de gemeente schuil hield, en Vrijdag werden verschillende ledig— staande gebouwen zonder gewenscht resultaat doorzocht. Ook het eigendomsrecht op den toren van het voormalige groote kerkgebouw te Veere, dat thans aan den Staat behoort, is door den gemeenteraad dier plaats aan Het Rijk overgedragen. Een der oudste monumenten van ons land is da gevangenpoort te Bergen op Zoom, waarvan men nog onlangs in het Engelsche blad the Graphic met lof gewag zag gemaakt en waarvan Havard in zijn Hollande pittoresque niet alleen een beschrijving, maar ook eene afbeelding heeft geleverd. Uit goede bron kunnen wij thans mededeelen, dat er sedert eenigen tijd ernstig sprake van is deze poort een sieraad der stad te doen opruimen. Dezer dagen heeft een inwoner van Den Haag in de maag van een in de Noordzee gevangen schel visch een stukje zilver gevonden, juist even groot, maar veel dunner, dan een dubbeltje, geheel afgesleten, zoodat men slechts hier en daar een stukje rand of letter kan vermoeden. De vrees, dat de schuit van de wed. P. Krul te Scheveningen in den Octoberstorm met man en muis zou zijn vergaan, blijkt helaas gegrond te zijn, daar het vaartuig na den storm niet meer gezien is en niets van zich heeft laten hooren. Het ongeluk heeft vermoedelijk plaats gehad bij Doggersbank, daar op die hoogte door een Scheveningschen visscher een kluifhout is opgeviseht, dat herkend is afkomstig te zijn van genoemde schuit. De bemanning bestond uit de volgende personen P. Mos Mz., stuurmanSimon den Heijer, Dirk vau Duijn, Arie den Heijer, Arie Bruin, Mink den Heijer, Willem den Heijer, Gerrit de Jong van Egmond en Dirk van Duijn. (Vad.) Te Pernis is aangebracht een kerkboek, hetwelk in de Noordzee in een stoppelkist is gevischt en her kend is als het eigendom van B. van der Steen, behoorende tot de bemanning der verongelukte sloep Dankbaarheid. De echtelieden M., te Bergen op Zoom vierden eergisteren feest. Ze zijn te zamen 130 jaren oud. Yoor 50 jaren werden zij op denzelfden dag geboren en hebben toen «lkander voor de eerste maal ontmoet bij gelegenheid van hun doop. Zaterdag namiddag is door de politie te Rotterdam een persoon tsangehouden, tegen wien door den rechter commissaris, belast met de instructie van strafzaken in het arrondissement Middelburg, bevel van aan houding verleend was terzake bedriegelijke handeling en valschheid in geschrifte. Reeds sedert eeuwen was het bekend, dat er aard oliën gevonden werden in verschillende streken van Duitschland, en wel voornamelijk in het Noordwesten op de Lüneburger heide, welke zich in het Oosten van het voormalig Koninkrijk Hanover bevond. De boeren maakten gaten in den grond; op het water dat zich daarin verzamelde, dreef de olie, die zij er af schepten en als wagensmeer verkochten en ook zelf gebruikten. Na de ontdekking van de rijke petroleumbronnen in Amerika, begon men in Hanover er ook meer aan dacht aan te schenken en in 1862 bemoeide er zich de Regeering mede maar noch toen, noch later, door bijzondere personen, verkreeg men resultaten, die de moeite loonden. Maar in het vorige jaar werden rijke petroleumbronnen ontdekt, die waard waren geëxploi teerd te worden en die aanleiding hebben gegeven tot het vestigen van eene kolonie in die barre, kale heide, welke kolonie den kenschetsenden naam van Oelheim, (olieplaats) heefl gekregen. De plaats zelf, waar de olie gewonnen wordt, ligt op ongeveer J5 uur oostwaarts van de provincie Overijsel. Tallooze torentjes van 17 a 28 Meter hoog verheffen zich op de vlakte, elk van die torentjes bevat een boortoestelde hoogste torens zijn van ijzer, de laagste en beste van hout. Tusschen die torentjes verheffen zich de lage houten huizen voor de arbeiders. Zes verschillende corapagniën zijn daar werkzaam. Een van die compaguiën heeft den 21 Juli 1881 de zoogenaamde petroleum springbron geboord. Onderaardsche gassen dreven de aardolie in een straal naar boven, zoo dik als een arm. De meeste bronnen liggen over eene oppervlakte van een vierkanten kilometer. Door kiezel, leem, kalksteen enz. moet men tot op eene diepte boren van ongeveer 70 Meters, eer men de laag- bereikt, waar de olie in overvloed is. Het verkrijgen van de olie gaat zeer eenvoudigdoor een kleine stoommaohine wordt eene pomp in beweging gebracht, die zestig slagen doet in de minuut. In 24 uur levert de bovengenoemde springbron 90000 liter8 vloeistof, waarbij zich een derde water bevindt. Van de rest is 45 pet. zuivere olie. Te Hemelingen bij Bremen en te Peine heeft de zuivering plaats. De nieuwe industrie bevindt zich zonder tegenspraak nog slechts in het begin harer ontwikkeling en de toekomst kan eerst leeren, in hoever de verwachtingen die men koestert, gegrond zijn. In elk geval zijn de pogingen nu reeds rijk beloond. Men wil in Engeland met schepen op de negotie uitgaan. In hoofdzaak komt het plan hierop neer, een of meer drijvende tentoonstellingen uit te rusten, d. w. z. nieuwe schepen te bouwen, of bestaande vaartuigen te verbouwen, met het oog op hun inrichting tot ten toonstellingen. Het plan bedoelt een combinatie van fabrikanten, om hun waren op goedkoope eu doel treffende wijze in vreemde werelddeelen uit te stallen en zoodoende aan den man te brengen. Aanvankelijk, wil men de proef nemen met een schip, ter grootte van een 2640 R. T., de Exhibition te noemen. Daarmee zal men een tantoonstellingvaart ondernemen, eest naar Kaapstad, Port Elisabeth, Oo9t Londen en Durban dan naar Port Louis op Mauritius, Adelaide, Melbourne, Hobart Town, Sydney en Brisbanevoorts naar Nieuw-Zeeland en eindelijk naar Zuid-Amerika, waar men, aan de Westkust, Callao en Valparaiso; aan de Oostkust, Buenos-Ayres, Montevideo, Rio de Janeiro, Bahia en Fernambuco deukt aan te doen. De stoomboot, die twaalf maanden lang zal worden ^tentoongesteld" in al de genoemde en, desnoods, andere havens, zal natuurlijk zoo practisch mogelijk worden ingericht, geheel en al naar de wenschen van de fabrikanten, die haar voor gemeenschappelijke rekening willen uitrusten. Er zullen tallooze kajuiten voor monsteruitstalling aanwezig zijneen grootte zal beschikbaar blijven voor landbouw-artikelen en de stoommachines zullen alleen werken, zoodra de Exhi bition in een haven het anker laat vallen kortom meD zal op de boot, in het klein, te zien krijgen, hetgeen tot dusver voor land-tentoonstellingen gereserveerd bleef. Erankrijk en Duitschland leveren ook heden het leeuwendeel der buitenlandsche tijdingen. Heden of morgen kan de tijding van de samenstel ling van het nieuwe Pransche kabinet gewacht worden. Tal van meer of minder bekende namen worden ge noemd, namen die waarschijnlijk wel door ongedachte zullen vervangen worden. De herstemmingen in Duitschland zijn in vollen gang, van den uitslag valt tot heden weinig te zeg gen. Onder de opgaven trof het ons den naam van Siöcker, den te Berlijn gevallen candidaat, te vinden. Te Minden, alwaar bij de vorige verkiezingen de vrije conservatieven de overwinning hadden behaald, is thans de christelijk-sociale hofprediker Stöcker met eene meerderheid van 2000 stemmen gekozen. Voorts is het zeer opmerkelijk bij deze verkiezing dat de sociaal-democraten, hoezeer ook onder de tucht der regeering staande, zoo belangrijk aantal stemmen uitbrengen. Te Berlijn bleven ze bij de overwinnende de Eorttachritspartij slechts met nauwelijks 100 stem men in de minderheid. Waarschijnlijk zal Keizer Wilhelm in persoon den Rijksdag openen. Ook Bismarck is thans te Berlijn, en het behoeft nauwelijks gezegd te «worden, dat ieder zijner woorden, zijner bewegingen zelfs, gewikt eu gewogen worden om te vernemen of het hem met het vragen van ontslag ernst is. Op 1 oogenblik doet het verhaal de ronde dat hij vrede met de Roomsche Kerk wil, en dat Keizer Wilhelm geen gezant te Berlijn van de Pauselijken stoel wil. Het dreigen met ontslag van Bismarck zou dan slechts als middel moeien dienen om den Keizer tot die concessie te bewegen. Uit Transvaal vernemen we veel goeds, o. a. ook dat de Engelsche militairen (alias roodbaatjes) af trekken Graanmarkten enz. Rotterdam, 14 November. Tarwe en Erwten 75 cent, Canariezaad 25 cent lager. De overige artikelen bleven onveranderd. Prijzen van Eflecten. Amsterdam, 12 Nov. 1881. üïdd-rl Certific. Werkelijke schuld. 21/a pet. 66V2 dito dito dito .3 80 dito dito dito 4 102 Loten stad Amsterdam 3 1093/4 dito dito Rotterdam 3 IOD/4 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 99'/4 Certific. Insclir. 5e erie 1854 5 60V§ Dito dito öeserie 1S55 5 821/8 Obligatiën dito f 1000 1864 5 967/s dito L. 100 1873 5 893/4 dito 1877 dito5 dito leening 1867--69 4 7S3/s Loten 1864..5 Loten 1866 5 Aand. Spoorw. Gr. Maatseh. 5 1297/g Oblig dito41/2 93s/e Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 - 915/g dito dito Charkow Azow 5 911/4 dito dito Jelez Orel 5 B dito dtto Jelez-Griasi. 5 873/4 Aand. Baltische spoorweg 3 533/4 Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 517/s Weenen. dito dito 5 76T/2 Oostem. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 653/4 dito dito Febr./Aug. 5 647/$ dito dito April/Oct. 5 66 dito in papier Mei/Nov. 5 H 653/9 Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg 3 v Spanje. Obligatiën Buitenl 1 287s dito Binnenlandsche 1 2874 Portugal Obligatiën .3 5372 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1S65 5 123/4 Obligatiën 1869 6 15 7/# Egypte, dito 1876 6 723/g dito 1876 5 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 187i 5 u dito dito dito 1876. 47* Brazilië. Oblig 1865 5 100 dito 1875 5 997/8 Prijzesi vaM coupons, Amsterdam, 12 Nov. Metall. 21,35 dito zilver f 1,377a; Dir. Eng. per tè f 11,727-,; Eng. Russen per pd f 12,0272Eng- Portugal per f 11,727a Frans f 47,40 Belg. f 4-7,40; Pruis L 58,75; Harnb. Russen f 1,24 Russen in Z. R. f '.27; Poolscbe Der Z. R. f Spaansche piasters f 47,40; Spaansche Binnenlandsche 1' 2.32 Amerikaansche dollars f 2,47; papier f VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Datum, Plaats. Voorwerpen. 16 Nov.Goes, huish. goederen Ellewoutsdijk, verp. bermen, Kloetinge, boomen, Nisse, boomen, Ovezand, boomen, Heinkenszand, boomen, Nisse, woonhnis enz.. Heinkenszand, boomen, Biezelinge, boomen, 's-Heer Arendsk., boomen, Goes, huizen, Borsele, barkschip, 's Heer Arendsk boomen, Kapelle, boomen, Baarland. boomen, Nisse, boomen, Camperland, boomen, Iloedekenskerke, boomen, Brouwerskav n, bofsteedje. Waarde, boomen, Informatiën, De Vos. Schol ten. Karseboom. P, Overmar Liebert. Karseboom, Mulock Houwer. Karseboom, Pelle en Van de Bussche. Pilaar. Mulock Houwer. Pilaar. Mulock Houwer, Van Dam. Scholten. Liebert- Roeloff. Schol ten. Van der Bent. Liebert. ,/vLJ V ERTENTIEN. Voor de vele bewijzen van deelneming, ont vangen bij bet overlijden van onze moeder, Wed. van wijlen den lieer J. VAN DAMMB, betuigen ondergeteekenden, namens de familie, bnn oprechten dank. Wolfaartsdijk, 8 Nov. 1881. C. VANDAMME. J. VAN DAMMB.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3