lerlt, ^tltool en lending. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND HANDELSBERKiH i' N. INGEZONDEN STUKKEN. ging met geweld dringt tot het gebruik van bedwel menden dranke. hij, die aan iemand, die in kennelijken staat van dronkenschap verkeert, bedwel menden drank toedient hij. die die zich in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg bevindt. (De straf wordt zwaarder, indien iemand in dronkenschap het verkeer belemmert, de orde stoort, eens anders veiligheid bedreigt of eene handeling verricht, waarbij tot voorkoming van gevaar roor leven of gezondheid van derden bijzondere omzichtigheid of voorzorgen worden vereischt.) Bij derde en verdere herhaling binnen zekeren tijd kan zelf9 tegen den openbaren dronkaard opzendig naar eene Rijks werkinrichting worden uitgesproken g hij, die opzettelijk r.iet voldoet aan een krachtens de drankwet gadaan bevel of vordering van een ambtenaar met het opsporen van strafbare feiten belast. De politieagenten hebben ten alle tijde vrijen toe ;ang tot alle localiteiten, waar sterke drank in het klein wordt verkocht. Alleen indien de localiteit tevens eene woning of slechts door eene woning toegankelijk is, treden zij deze tegen den wil van den bewoner niet binnen dan op schriftelijken last van den burgemeester. „In de gemeente Schipluiden, waar het meerendeel der inwoners den Roomsch-Katholieken godsdienst belijdt en het onderwijs op de openbare school, (de eenige in dat dorp,) gegeven wordt door drie Katho lieke onderwijzers, werd jl. Zondag ter plaatse waar zulks te doen gebruikelijk is, van wege de bevoegde autoriteit bekend gemaakt, dat Dinsdag, „Ailerheili- gendag," geen school zou gehouden worden maar in plaais hiervan wel woensdag en Zaterdag namiddag, wanneer het anders vacantie is. Standaard De vergadering van het kiescollegie der Ned. Herv. gem. te Middelburg kon Woensdag avond weder niet doorgaan wegens het onvoldoend aantal opgekomene leden. Afwezig waren de volgende 38 heeren P. Keereweer, P. D. Halffman, P. Schout, A. T. Termijn, J. A. Goethals, A. Verschoor de Lahoussaije, A. B. Crucq, J. A. H. C. v. Doorn, J. D. A. van Eijdhoven, C. A. Kouion, W. Louwerse, W. Timmer mans, (ongesteld) L. J. v, Puffelen, (ongesteld) C. Wondergem, W. F. Auer, A. v. d. Harst, E. P. Schorer, C. Verwijs, P. de Broekert, F, W. Hering, J. van Nederveen, U. F. Auer, J. v. Nederveen, H. Snoep, P. Pieterse, P- Lampert, G. Wisse, J. den Hollander, D. J. Dronkers, P. J. van Puffelen, Ds. Sibm. Zijnen, Ds. E. J. W. Koch, A. J. Dookheer, P. C. Plugge, (ongesteld) L. J. de Kok, (ongesteld) A, Gideonse, A. A. Nonhebei, C. J. Soute. De politie te 's Gravenhage deed gisteren een Jfoime vangst. Herhaaldelijk reeds had zij klachten vernomen over verschillende diefstallen op de openbare straat en in winkels, b. v. door het wegnemen van broodjes uit onbeheerde bakkerswagens, het ontvreemden van waren uit kruideniersneringen en het stelen van voor winkels uitgestalde voorwerpen. De ijverige nasporingen werden bekroond met de ontdekking van eene jeugdige dievenbende uit 7 deugnieten bestaande, waarvan de oudste niet meer dan 17 jaren telt, bij welke tal der ontvreemde voorwerpen werden gevonden, zoomede verschillende sleutels, die hier en daar vermist werden. Allen zijn door den commissaris van politie in verhoor genomen, die termen heeft gevonden ze naar het huis van arre6t te doen overbrengen, als verdacht van diefstal in vereenigiug- Een paar dezer knapen bezochten de ouderlijke woning niet meer, maar waren altoos zwervende. Van hen die zich van tijd lot tijd naar het ouderlijk huis begaven, wordt vermoed dat de ouders niet onbekend waren met dc gepleegde feiten. Wie geen millioen heeft, maakt zich wel eens illu- iien van hetgeen hij doen zou, als hij een millioen had. Maar zeker zal niemand zich dien heilstaat droomen, gelijk hij was voor baron James von Rothschild. Tusschen zes en zeven ure reeds zat hij des morgens aan zijne schrijftafel, om ten elf ure zich naar zijn bureau te spoeden werkelijk zag men hem meestal 2eer snel de rue Lafayette doorgaan om toch niet te laat te komen. Daar kwamen dag aan dag de vijf millionaire bijeenAlphonse, Gustave, Edmond, James cn Arthur. Zoodra hij van zijn werk kon scheiden, begaf hij zich naar de rue do Richelieu, om in de nationale bibliotheek te arbeiden. Hij maakte daar zijne aau- teekeningen over het werk „Myslére de Saint-Chris- tophe", waarvan hij het handschrift zelf copieerde, om niet blootgesteld te zijti aan de vergissingen van een copiïst. Dan bezocht hij de boekhandelaars, vooral die van oude boeken hun werk maakten, en was beter in hun vak tehuis dan velen van hen. Om zes ure dineerde hij met zijn gezin en z«tte zich daarna weder aan zijn schrijftafel. Hij kwam nooit in eene sociëteit, dineerde nooit „sn ville", en speelde nooit kaart. Hij hield zich altijd met letter kundigen arbeid bezig, onder anderen over den oor sprong der dramatische letterkunde en men zegt, dat zijn dood te weeg gebracht werd door overspanning by het werken. James von Rothschild bezat, matig berekend, vijf millioen. AO.) De grootste goudklomp, die meu ooit ontdekt heeft, werd voor jaren door twee arbeiders in Australië ge vonden. De mannen heetten Deeson en Oates en waren, evenals zoovele anderen, naar de nieuwe goudvelden getogen, maar hadden tot nog toe weiuig geluk gehad. Deeson, die gehuwd was en een talrijk gezin bezat, leed met vrouw en kinderen gebrek Oates was eveneens doodarm. Half in vertwijfeling gingen zij op een middag samen op weg naar een ander punt dat nog niet onderzocht was. Dicht bij een oudeu boom begonnen zij te graven. Toen zij een half uur ijverig gewerkt hadden, stiet Deeson plotseling op een hard voorwerp. „Verwenschte steen riep hij toornig, „daar had ik bijna mijn houweel gebroken." Een oogenblik later uitte bij een luiden kreet: „Oates, kom toch eens hier, en kijk eens wat dat zijn zou." Zijn kameraad kwam het was een kolossale goud klomp. Zij konden hun oogen bijna niet gelooven, en groeven den klomp met veel moeite uit. Zij moesten al hun krachten inspannen om hem op te heffen en naar Deeson 's hut te sleepen. De klomp was meer dan dubbel zoo zwaar als een even groote massa ijzer er was geen twijfel meer, het moest goud zijn 1 Den ganschen nacht waren de beide mannen bezig om den klomp van het omringende kwarts te reinigen. Toen de dag aanbrak, maakten zij een soort van draagbaar en zoo trokken zij, door Deeson 's honge rend gezin vergezeld, naar de stad. Doodelijk vermoeid kwamen zij daar aan en brachten het goud naar de Bank daar werd de klomp gewogen het gewicht bedroeg 2.268, en een som van 10.000 Ds. werd hun uitbetaald. Ander goud werd op de plek, waar dit reusachtige stuk gevonden was, niet meer ontdekt. Den 1 Nov. is de eerste passagierstrein den Golhard-tuuuel gepasseerd. Thans twijfelt men niet meer of de te Pernis te huis behoorende sloep Dankbaarheidstuurman J. Van der Steen, is iu de Noordzee vergaan. Van de 12 opvarenden, die bij deze ramp zijn omgekomen, waren er 6 gehuwd, die te zamen 7 kindereu hebben, terwijl 3 op vermeerdering van familie mochten hopen. De verkiezing in Duitschland zal eerst als de p.m. 100 herstemmiagen afgeloopen zijn, zijn invloed doen ge voelen. De Fransche politieke geschiedenis wacht op de komst van Gambetta aan 't hoofd van het Kabinet. De hartelijke ontvangst den Koning yan Italië aan het Oostenrijksche hof bereid geeft getuigenis dat er voor 't oogenblik niets ontbreekt aan de eensgezind heid der beide Monarchen. Het krijgertje spelen der Franschen en Arabieren in Tunis wekt weinig be langstelling. De armoede van Turkije en Spanje zijn overbekend. De Iersche troebelen zijn door het krachtig optreden tegen het Landverbond onderdrukt, eu alzoo is in Europa alles betrekkelijk rustig. Alleen in Rusland schijnt op nieuw kwaad te broeien. Reeds in ons vorig nommer noemden we teekenen van naderende onrust op. De Daily Netcs meldt thans uit Petersburg, dat de po litie arresteerde een vijftal manuen, in de werkzaal van 't paleis te Gatschina. Een hunner openbaarde een complot ter herhaling te Gatschina van het complot in het winterpaleis. Het nieuwe complot was reeds ver gevorderd bij de ontdekking. De correspondent bevestigt het krachtig herleven der nihilistische pro- pagenda. Verscheiden zeeofficieren ontvingen exem plaren eener proclamatie van 't uitvoerend bewind der nihilisten, hen uituoodigend onder wraakbedreigingen zich aan te sluiten aan de zaak van vrijheid en recht. De correspondent verneemt dat het proces tegen het zestal nihilisten is afgeloopen. Het werd met gesloten deuren gehouden, de couranten moesten zwijgeu. Het gerechtshof veroordeelde de nihilisten tot verbanning naar Siberie, hoewel de beschuldigiug onbewezen was. Graanmarkten enz. Middelburg, 3 November. De aanvoeren waren heden zeer klein, en bestouden bijna alleen uit Boonen en Erwten, voor het grootste ged elte van afwijkende kwaliteit die raoeijelijk koopers vinden. Jarige Tarwe komt weinig meer voor en zou gemak kelijk it (13te plaat-en zijn. Nieuwe Tarwe g zocht doch bijna zonder aanbieding, voor goede soorten werd gaarne t 10.50 ii f 11.—inge willigd, mindere kwaliteiten f 9.a f 10.— Rogge f 8.25 a f 8.50 Wintergerst gevraagd tot f 7,doch zonder aanbie ding. Zomergerst ook weining ter veil, is van f 6.25 tot f 6.50 goed te plaatsen. Haver komt in blanke wichtige soort zeer zeldzaam voor, men besteedde daarvoor f 3.50 a f 5.naar kwaliteit. Bruineboonen 50 ets. lager, puike harde vonden tot f 12.gretig koopers, mindere f 11.a f 11.50 Wittcboonen zijn in mooie kwaliteit die zeldzaam voorkomen f 14.a f 14.50 betaald, goede f 13,a f 13.50, mindere f 11,a f 12. Paardeboonen weinig getoond zijn in harde kwaliteit f 7.50 k f 8.— verhandeld Platteboonen f' 6.50 a f7. Groene Erwten zijn in puike kooksoort f 11.50 a f 11.75 betaald, mindere f 10.a f 11 Versche boter per kilogram f 1,24 a f 1,28; eieren per 100 stuks f 5,50. Prijzen van Efleeten. Amsterdam, 3 Nov. 1881. Ne-i-rl Certific. Werkelijke schuld. 2l/i pet. 667a dito dito dito 3 793/< dito dito dito 4 1017, Loten stad Amsterdam 3 109'A dito dito Rotterdam 3 1011/, Rusland Obligatiën 1798/1815 5 98 Certific. Inschr. 5e erie 1854 5 59 Dito dito 6eseriel855 5 82 Obligatiën dito f 1000 1864 5 96l/i dito L. 100 1873 5 ,89 dito 1877 dito5 91 dito leening 1867—69 4 - Loten 18645 Loten 1866 5 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 129l/a Oblig dito4l/s Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 T 803/< dito dito Charkow Azow 903/« dito dito Jeiez Orel 5 90V, dito dtto Jelez-Griasi. 5 ,89 Aand. Baltische spoorweg .3 ,53 Rolen. Aand. Warschau-Bromberg 4- 5374 Weenen. dito dito 5 77y} Oosteni. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 66'/« dito dito Febr./Aug. 5 dito dito April/Oct. 5 67 dito in papier Mei/Nov. 5 Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg .3 ,63 Öpanje. Obligatiën Buitenl 1 2774 dito Binnenlandsche 1 253/4 Poitugal Obligatiën .3 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 147/t Obligatiën 1869 6 17i/i Egypte, dito 1876 6 dito 1876 5 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 5 dito dito dito 1876. 41/» Brazilië. Oblig 1865 5 100»/® dito 1875 5 Prijxeu van coupous. Amsterdam, 3 Nov. Metall. i 21,32l/sdito zilvep f 1,35; Div. Eng. per «i f 11,7272; Eng. Russen per pd f 12,027a; Eng. Portugal per f 11,727a Frans f47,40 Belg. f47,40; Pruis t 58,75; Hamb. Russen f 1,24 Russen in Z. R. f 1.26 Poolsche Der Z. R. f Spaansche piasters 1 47,35 Spaansche Binnenlandsche f2.33 Amerikaansche dollars f2,47; papier f De Gustaaf-Adolf-Vereeniging. Voor bijna twee en een halve eeuw werd op den 6 van Novembermaand in de nabijheid eener kleine Saksische stad een groote strijd gestreden, 't Is nog vroeg in den morgen, maar reeds staan de slagordenen van weerszijde geschaard, en wachten met ongeduld het oogenblik af, dat de nevel optrekken zal, die hen aan elkanders oogen onttrekt. Aan de eene zijde in tusschen, die thans meer bijzonder onze opmerkzaam heid spant, is de ure van uitstel geene nutteloos verlorene. Als een éénig man knielen de strijders ter neder, om van den Heer der legerscharen een zegen voor dezen dag, kou het zijn een beslissende zege te vragen. Op eenmaal doet het trompetgeschal zich liooren. Het blaast Luther's lied: Een vaste burg is onze God. Bijna twintig duizend monden heffen dit lied uit de volle borst aan. En als nu eindelijk de eerste zonne stralen door de nevelen heendringen, en de beide legers elkander in 't aangezicht zien, daar snelt de koning, terwijl hij' de handen om het degengevest slaat, en opziet naar boven, vooruit met den kreet „Nu moeten wij er op af." Dat wil de genadige God. Heere Jezus! help mij heden te strijden tot verheer lijking van uwen heiligen naam. Men wil hem bewegen zich met een harnas te dekken. De Koning wijst het van zich, zeggende„God zelf is mijn harnas." De donder van het geschut barst los. Het musketvuur ontbrandt. De zwaarden

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2