Nieuwe Goesche Courant. Chris tel ij k-his tor is ch blad voor Zeeland. 1881. Zaterdag1 o November. N°. 824. BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden franco1,50. Enkele nommers 0,05. ÜITGAVR VAN P. G. WIJTMAN, te Middelbaig en M A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1—6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Volgens loopende geruchten staat het ministerie, even als onlangs de boomeo, op doorweektan bodem. Tegen de volgende week wordt in welonderrichtte kringen een politieke storm voorspeld. Vermoedelijk zullen dan de ministers Six, van Goltstein en Mod derman worden ontworteld. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen aan staande Maandag ten drie uur. Met grooten luister en onder algemeene deelneming werd dezer dagen te 's Hertogenbosch het feest gevierd der 25 jarige ambtsvervulling van jhr. mr. P. J.Bosch van Drakestein, commissaris des konio^s in Noord- Brabant. Nadat de vergadering der provinciale staten was geopend, werd de zitting geschorst en begaven zich de leden in een aangrenzende zaal, waar de uitreiking plaats had van het geschenk der ingezetenen van Noord-Brabant. Het bestaat in een prachtig milieu de tablevan gedreven zilver. De heer Diepen bracht den jubilaris de gelukwenschen der staten op dezen gedenkwaardigen dag over. De commissaris des konings betuigde zijn dank voor de vele blijken van toege negenheid, die hij had ontvangen en gaf de verze kering, het welzijn der provincie en van hare inge zetenen steeds te zullen voorstaan. Door den heer dr. C. Leeman, directeur van 's rijks museum van oudheden te Leiden en lid van het Zeeuwsch Genootschap van Wetenschappen, is namens zijne echtgenoote en zusters, als erven van wijlen den heer De Yirieu, te Zalt-Bommel, ten be hoeve van het kabinet van oud- en zeldzaamheden van genoemd genootschap afgestaan een staatsiedegen van historische waarde. Het is een degen met zwaar zilveren gevest, versierd met het wapen der admira liteit van Zeeland en eenige zinnebeelden, alsmede met een Latijnsch opschrift. Ook de lederen schede is met zilveren beslag versierd. Een belangrijke aanwinst deed het Zeeuwsch Ge nootschap mede dezer dagen nog in eene antieke, fraai bewerkte eikenhouten schoorsteenbekleeding, met daarbij behoorende steenen onderstukken en gekleurde tegeltjes afkomstig uit een huis op de Pottenmarkt te Middel burg. Dit voorwerp werd door den heer J. J. van der Harst Lzn. geschonken voor de Walchersche hoerenkamer, welke het bestuur van het genootschap bezig is in te richten. In de gewone, deze week gehoudene, najaarsverga dering der Provinciale Staten van Zeeland werden de voorstellen van gedeputeerde stalen staten tot wij ziging van het reglement op de tramwegen, en tot wijziging der iustructie van de proviuciale huis houdelijke begrooting, met algemeenen stemmen aangenomen. De laatste wijziging was noodig tengevolge van het besluit tot regeling van den provincialen waterstaat. De inkomsten van den begrooting voor 1882 zijn verhoogd met f 10.000, gedeelte van het vermoe delijke goed slot van den dienst 1880, terwijl de voor memorie uitgetrokken uitgaven voor jaarwedden van de ambtenaren van den waterstaat op f 22100, die van de teekenaars en schrijvers op f 5100 endereis- en verblijfkosten dier ambtenaren op f 3700 gebracht zijn. De post voor onvoorziene uitgaven werd van f 45,4l6,35l/2 gebracht op f 24.516.96l/a. De begroo ting'sluit nu in ontvang en uitgaaf op f 381.440.657a. Door den voorzitter wordt medegedeeld dat de heereD jhr. C. C. Th. Six en C. H. M. Lanbrechtsen hunne benoeming tot ingenieur van den provincialen waterstaat, respectievelijk ter standplaats Zierikzee en Goes, hebben aangenomen, doch dat de heer E. H. Stieltjes voor die benoeming, ter standplaats Ter Neuzen, bedankt heeft. Yoorts waren ingekomen twee adressen, het eene van den gemeenteraad van Philippine, om subsidie ter aflossing van de door de gemeeute aangegane geldleening voor den aanleg van een kunstweg tus- ichen Phillippine en Bouchaute, het andere van C. de Blaey Cz. te 's Heer Abtskerke c. s. om aanleg van een Veerdam bij de aanlegplaats van de provinciale Stoomboot te Öorsele. Deze adressen werden geren- voieerd aan gedeputeerde staten, wijl ze eerst in de laatste dagen waren ingekomen en het gedeputeerd college niet in de gelegenheid was geweest daaromtrent te adviseeren. en met het oog op de min gunstige resnltaten, door den veldarbeid verkregen. In geen geval zal natuurlijk aan de gebouwen te Yeere een andere bestemming worden gegeven, voordat de plannen volledig aan de goedkeuring der Staten-Generaal zijn onderworpen- Vad Biervliet. De heer Cornells zal nog niet als raadslid kuunen optreden, daar zijn geloofsbrieven door zijne collega's niet in orde zijn bevonden. Biervliet maakt zich berucht. En de regeering Moet de moeder «r op staan te kijken, als een kwajongen zich weerspannig betoond? In de Goesche Courant van 18 Augustus geeft hare redactie eene oplossing aan. In de M. Ctvan 22 Augustus komt ook eene bespreking voor, terwijl door eenen ingezetene van Biervliet in de G. Ct. van 22 September eene andere oplossing voorgesteld wordt Zoudt Gij niet vele lezers verplichten eens Uwe meening mede te deelen 4 November. Het Bestuur der Christelijke Gereformeerde voorbe reidende en haudwsrkschool le Goes heeft op zijn adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken het volgende antwoord ontvangen. De Minister van Binnenlandsche Zaken. Beschikkende op nevensvermeld verzoekschrift van het Bestuur der Christelijk gereformeerde voorbe reidende en handwerk8chool te Goes. Gezien het bericht van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 14 October No. 5219/25; Geeft aan den adressant te kennen dat de wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad No. 127) de gemeentebesturen bevoegd laat om in het belang der orde op de openbare lagere school de voorschriften te geven, die zij noodig achten, mits die voorschriften niet met de Wet zelve in strijd zijn dat de circulaire van Burgemeester en Wethouders van Goes, die strikt om het wegblijven van het onderwijs in de handwerken, als strijdig met het overeenkomstig artikel 21 der wet vastgestelde leerplan tegen te gaan, door geen der bepalingen van de wet wordt verboden dat er derhalve voor de Regeering geen termen aanwezig zijn om in deze tusschen beide te komen. Afschrift dezer zal worden gezonden aan Gedepu teerde Staten van Zeeland en aan den schoolopziener in het district Goes. 'sGravenhage 29 October 1881. (Get. Six.) De fraai klinkende schijnrede de orde op school waarvan in Goes evenwel geen sprake zijn kan, heeft dus onzen Minister genoopt het Goesche schoolbestuur in het ongelijk te stellen, en den onrechtmatigen ouderdwang van Burgemeester en Wethouders te be stendigen. Voor eenige dagen werd in verschillende bladen meegedeeld, dat te Veere, met het oog op de uitvoe ring der drankwet, partij zal getrokken worden van de bestaande rijksgebouwen aldaar, om een derde bede laarsgesticht op te richten. Naar wij nader vernemen, is dit bericht minder juist. Wel zijn er plannen in overweging, om de Rijks gebouwen te Veere in te richten voor een Rijkswerkinrichting, maar dit zal geenszins geschieden met het oog op gebrek aan plaatsruimte te Ommerschans en Veenhuizen. Veeleer staan bedoelde planuen in verband met den slechten toestand der gebouwen in Ommerschans en Veenhuizen Het Godsdienstig tractaat-genootschap te Londen heeft ten behoeve van ouders en Zondagschoolonder wijzers de Bijbelsche Geschiedenis in platen uitgegeven. Wie door GraphicLonden NewsBritisch Workmen of dergelijke werken op de hoogte is van hetgeen de Engelsche pers in platen leveren kan, zal zich eenig denkbeeld kunnen maken van de fijne teekening van deze verzameling platen. Daar zijn er niet weinigen onder die een lijstje waard zijn. De Bijbelsche geschiedenis in platen, in Engeland geboren, werd al spoedig een wereldbu rger. In Fran krijk is men reeds aan de tweede druk, en op voorstel van ds. Adama van Scheltema heefl ook het bestuur der Nederlandsche Zondagschool-vereeniging eene oplage voor Nederland doen drukken, die thans bij de heereu Höveker en Zoon te Amsterdam te ver krijgen is. Een meer passend geschenk voor de aanstaande feestdagen zal men wel niet licht vinden. De kunst der negentiende eeuw is hier gewijd aan het Boek der eeuwen. Zoo ooit een plaatwerk kan wijzen op met tact en zorg gekozen tafereelen dan zeker dit. Den lsten November is de drankwet in werking getraden. Wel is waar zal daardoor oog niet onmid dellijk eenig verkooper van sterken drank in de uit oefening van zijn bedrijf belemmerd worden, want art. 27 bepaald ,/Hij, die op het tijdstip van het in werking treden dezer wet, zonder strijd met wet of verordening, sterken drank verkoopt, is bevoegd daarmede voort te gaan tot het einde van den termijn waarvoor hij is gepatenteerd,'* maar zonder ver gunning van B. en W. kan nu niemand eene nering in sterken drank meer beginnen, terwijl alle bestaande drankverkoopers, indien zij na afloop van hun patent nog met verkoop van sterken drank in het klein willen voorlgaan, voor 1 Januari 1882 vergunning moeten aanvragen. De strafbepalingen tredeu voor allen terstond in werking. Strafbaar zal o. a. zijn a. hij, die in een localiteit, waar sterken drank in het klein verkocht wordt, om eenigerlei wijze aan koop van sterken drank eene kans op winst verbindt b. de Yerkooper of zijn vervanger, die in de uitoefening ïan het beroep aan een kind beneden den leeftijd van zestien jaren sterken drank toedientc. hij, die een kind be neden den leeftijd yan zestien jaren opzettelijk dronken maaktd. hij, die iemand door geweld of bedrei-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1