Iterk, ^cnool en GEMHNGDK BKR1C1ITEN. BUlTEiNLAMt Atjehers voorbij Longbattah; cr werden bun eenige taivo's toegezonden, maar de later uitgezonden pa trouille vond niemand meer. Den volgenden dag werd ♦oorbij Keaipong Djawa een prauw aangevallen een der opvarenden, een Chinees, werd gewoud de andere Chine s, die zich met zwemmen wilde redden, ver- dronk. Den 24 Augustus hadden de „roovers" wil van hun werk; zij plunderden een prauw met handels- traidD van een Chineescli koopman bij Aualabe de prauw had een lading in van een waarde van f25,000 tvaarvan een groot deel in baar geld. Den volgend :n dag gij ziet, er gebeurt bijna dagelijks wat werd een poging gedaan om de wacht van een nieuwe hoofdofficiers-woning bij Nesoeh te bekruipen. In den nacht van 25 op 26 Augustus werd een poging gedaan om het hospitaal binnen te dringen de schildwacht maakte echter tijdig alarm en een compagnie was terstond gereed om de indringers te verjagen. Twee nachten later herhaalden zij de poging tot binnen dringen in het hospitaal, maar weder werdrn zij met eenige salvo's verjaagd. Nog loopt het gerucht, dat het, nieuw onderworpen hoofd Toekoe Lamring van de 26 Moekims te Pedir is vermoord op last van Toeankoe Hassim, voogd van Toekoe Daoud (volgens de A'jehsche oorlogspartij recht hebbende op den Snltan3troonh Als dit bericht waarheid behelst, dan is het een tegeuhanger van een ander feit, nl. het schrijven van een brief van het hoofd Nja Hassan aan Toekoe Oesoep, waarin hij om geld vroeg, zeg gende, da: hij mannen genoeg had ter verdelging van de Kafirs iongeloovigen). Zijdie feiten op zichzelf niet van zeer groote befeekenis. in verband met elkaar en allen binnen zoo kort tijdsverloop voorgevallen, teekeuen zij toch duidelijk een toestand, waarin wij van onze zijde steeds ernstig op onze hoede moeten zijn en de tegen partij nog niet te gering mogen schatten. De N. R. C. meldt dat HH. MM. de Koning en de Koningin zich dezer dagen naar Arolsen zullen begeven. De Hooge Raad te 'a Gravenhage heeft het beroep in cassatie van A. R., gewezen ontvanger der registratie en domeinen te Goes, verworpen- Dezer dagen zal te Amsterdam een maatschappij tot stand komen, die den naam van Java Rameh-maat- achappij zal voeren en ten doel heeft de cultuur van Java Raraeh in het groot. Rameh is een vezelstof die reeds lang de aandacht van industrieeleu had getrok ken, maar nooit op groote schaal kon worden bereid, omdat noch binnenlandsche noch buiteulandsche spiu- ners te oewegen waren hunne fabrieken voor de be reiding en verwerking in te richten. De oprichters der maatschappij hebben op Java uitgestrekte gronden aangekocht, die gedeeltelijk reeds ontgonnen en met de Rameh beplant ziju. Zij hopen verder een genoegzaam kapitaal bijeen te krijgen, om steeds met kracht de aanplanting en bewerking van deze belangrijke vezelslof in het groot te kunnen doorzetten. Als commissarissen der maatschappij treden op de heeren G. Bosscher, oud-direcieur van het binneu- laodsch bestuur op Java, J. F. F. Moet, oud-hoofd ingenieur op Java, beiden te 's Gravenhage, B. VV Janssen, directeur der Delimaatschappij, W. F. Bran don en J. Drost Dz., te Amsterdam, terwijl als direc teur het algemeen beheer zal voeren de heer S. J. Spanjaard Jr. en de heer W. F. vau Eeden, directeur van het koloniaal museum te Haarlem, haar als advi seur ter zijde zal staan. Aangenomen het beroep naar Rumpt door Ds. Chr. Hengeveld te Schore. Maandag had te Dordrecht plaats de stemming Voor notabelen bij de Herv. gemeeute. Alle candida te», door de liberale richting gesteld, zijn met groote meerderheid gekozen. Ter voorziening in de vacature, bij de Ned. Herv. G emeente te Rotterdam, is de volgeude nomi natie opgemaaktds, K. W. Vethake, te Leeuwarden dr. C. H. Van Rijn, te Gouda; G. H. Kasteel, te Kollum. Op voorstel van de commissie voor het gods dienstonderwijs te Dordrecht, bestaande uit de heeren ds. EigemaD, M. Kemp, A. Bek, en ds. vaD Hoogen- huiize heeft de bijzondere kerkeraad der Ned. herv. gemeente aldaar, deu heer L. Reus Pzn-, wegens onrechtzinnigheid ia devleer, ontslagen als godsdienst- onderwijzer bij de publieke catechisaties, die van wege den kerkeraad worden gehouden.De heer Reus bekleedde die betrekking reeds 28 jaren. Ter opleiding van christelijke onderwijzers zal binnen kort te Klundert een christelijke Normaal school worden gevestigd. Het onderwijs zal gegeven worden door den heer A. J- Korteweg aldaar en de hoofden der christelijke scholen te Zevenbergen en Feijnaart. De heer Korteweg was tot 1 Juli jl. onderwijzer bij de Rijksnormaallessen te Dinteloord. De correspondent der Goesche Courant die on langs eene bladzijde uit den verwarden kerkdijken toestand te Moerdijk mededeelde, meldt thans Werd in uw nummer van ^4 Oct. jl. gemeld, dat de kerk alhier was ingenomen, er werd ech ter vergeten te melden dat ook bij die kerk de be graafplaats behoorde, die nog niet was ingenomen .Toen nu Vrijdag jl. iemand begraven moest worden, meende, men de draagbaar te halen, doch de ex-kerkvoogd C. Vos weigerde halsstarrig die aftestaan evenmin wilde hij den sleutel van het hek der begraafplaats afgeven. Men was dus geuoodzaakt de politie ter hulp te roepen. In tegenwoordigheid van den brigadier der j maréchaussees en een paar manschappen werd het hek van het kerkhof opengemaakt, terwijl de pastoor zoo welwillend was de draagbaar aftestaan, die aan de R. Katholieken behoort. Zelfs bij den doode kon men de veeten niet laten rusten. De Gemeenteraad van Zierikzee heeft twee loka len beschikbaar gesteld voor de aldaar op te richten ambachtsschool. Een dezer lokalen is tijdelijk in ge bruik gegeven aau den onderwijzer J. Dekker, die een cursus voor huisvlijt wil openen. Dat de gelukjes allemaal de wereld nog niet uit zijn ondervond j, 1- maandag de heer 8. Wisse, bewoner en eigenaar der hofstede „Dijkwel" onder de gemeente Kapelle. Bij het ontpitten van den groud waar zijn, in dezen zomer afgebroken huis had gestaan, stootte hij met zijne spade op een hard voorwerp, dat bij nader voorzichtig onderzoek bleek te zijn een bruin aarden kaunetje, gedekt met een stukje doek en wat wel het beste was gevuld met 19 gouden en 96 zilveren muntstukken, afkomstig uit de 16e eeuw. De waarde der vondst is op dit oogenblik nog niet te bepalen, tccli zal die zeker verscheidene honderden guldens bedragen Met liet bouwen van het Magdalenahuis (voor ge vallen vrouwen) te Zetten wordt eerlang een aanvang gemaakt. Het wordt geplaatst in de nabijheid der Heldringgestichteu. Te Amsterdam is op brutale wijze ingebroken en gestolen in de groote goederenloods van hel Centraal station (Westerdok). Door het inslaan van een paar groote ruiten hebben de dieven zich toegang verschaft, en vervolgens rustig alle aanwezige pakken openge sneden en doorgesnuffeld de inhoud vaneen taartendoos werd rustig opgepeuzeld manden met. worst werden omgekeerd en door het gebouw verspreid. Ook bestaau vrij gegronde vermoedens dat men, om de euveldaad te verbergen, de geheele loods in brand heeft willen steken. Behalve deze vermeldt het Handelsblad nog eenige inbraken en pogingen tot inbraak, welke serie, in een week aldus, nog kan vermeerderd worden met een poging tot inbraak op de Prinsengracht bij de Regu liersgracht, een paar huizen van de R- K. kerk het Duifje, waar twee ongemerkt tot den zolder wisten door te dringen, doch die aldaar door de twee dienstboden werden opgemerkt, die echter door deze ontmoeting zoo waren geschrikt, dat zij geen geluid konden uitbrengen, van welke gunstige gelegenheid de boeven gebruik maakten om het huis te ontvluchten. En evenwel is de politie gereorganiseerd, en zijn er 600 agenten, waar er onder wijlen den vorigen hoofdcommissaris voor drie jaar slechts 200 a 250 waren. Nu kost de politie der hoofdstad ruitn 1 mil- lioeu Ed 't is er met de veiligheid eer op verergerd dan verbeterd. Zekere Geurt Gaasbeek, een oude boer uit Veenendaal, ging Zaterdag bij 's Rijks betaalmeester te Utrecht de som van f 2090 in ontvangst nemen, welke gelden hem toekwamen wegens de onteigening van een gedejte zijner gronden ten behoeve der spoor- weglijn AmersfoortNijmegen, Na dat; bedrag in eene portefeuille te hebben geborgen, stak hij die iu den binnenzak van zijn jas en verzekerde het een en ander door er een paar handschoenen op te bergen. De man toog onbewust van het hem boven het hoofd hangende ^onheil de stad uit er. kwam goedsmoeds aan het station vau de N. R. S. te Utrecht. Even na 12.30 snmd. hoorde men door den beambte „trein voor Zeist, Driebergen, Maarsbergen, Veenendaal, Ede, Wolfhezen, Oosterbeek, Arnhem" roepen, en onze Geurt haast zich om plaats te nemen. „Een heer, zoo verklaarde hij, met een garibaldi op en een bruine beversche demi-saison aan" bleef in zijn nabijheid en iu het gedrang geraakte een gedeelte van diens jas, die op den arm werd gedragen, ouder zijn borst, terwijl daardoor de binnenzijde vau zijn jas, waarin de portefeuille zich bevond, bloot kwam. Gelukkig kwam de oude eindelijk te zitten en nauwelijks tot verademing gekomen, greep hij naar zijn schat., maar wie schetst zijn ontsteltenis alles was verdwenen en de mau met de bruine beversche demi saison en I de garibaldi was niet te zien. Dadelijk terug naar Utrecht bij bekkenslagen deu volke het verlies verkondigd de politie in rep en roer de telegraaf ter hulpe genomen, doch van den behendigen zakkenroller geen spoor. Uit Tunis wordt gemeld, dat toen de afdeeling Frauscbe troepen onder generaal Etienne op vier kilometers afstands van Kerouau kwam, zij de witte vlag van de minarets zag wapperen. Kolonel Moulin werd als parlementair met 100 huzaren vooruifgezonden. De gouverneur der heilige stad, Si Mohatr.ed Marhet kwam hem te gemoet en deze hem dat de opstande lingen op het punt waren de plaats te plunderen; De reden vnn hunnen aftocht was gelegen in den dood van Ali-ben-Amar, den groot-cheik der Zelims, het eigenlijke hoofd der opstandelingen. Hij was ge vallen in een gevecht, dat generaal Etienne op zijn tocht met hem gehad had. Toen het gros van het Fransche leger voor Kerouan kwam, overreikte de gouverneur den Franschen bevelhebber de sleutels der stad Volgens den correspondent van den Temps heeft generaal Etienne aan den gouverneur verzekerd, dat de Frauscben gekomen zijn als bondgeriooien van den bey, De inwoners zouden dus niet gedeerd worden. Hij vroeg alleen zeker aantal gijzelaars, om door dit onderpand voor de rust der stad te kunnen instaan, De werkzaamheden aan deu kanaal-tunneltusschen Engeland en Frankrijk zijn tijdelijk gestaakt, uit hoofde van de ingetreden temperatuursverandering. De Fran schen waren in hun gedeelte tot de vorige week nog onafgebroken bezig, terwijl de Engelschen hun werk reeds gestaakt hadden. Voor het voorjaar zullen de werkzaamheden wel niet meer aanvangen. Men schijnt moeielijk menschen te kunnen vinden, die genegen zijn in zulk een enge schacht te werken. Niet minder dan 100 stemmingen zuilen voor den Uuitschen Rijksdag moeten plaats hebben. Onmoge lijk is het dan ook anders dan bij benadering de partijen te kennen. In den nieuwen Rijksdag is vermoedelijk eene oppositie van ongeveer 230 en eeu regeeringspartij van ongeveer 160 stemmen te gemoet te zien. Dat Vor9t Bismarck en ziju socialisten-politiek ge slagen is, is buiten kijf. Sommige bladen zijn dan ook reeds ijverig in de weer met geruchten over eene verwachte ontbinding van den Rijksdag. Maar deze zou voor de Regeering weinig baten, waarschijnlijk zelfs eene nieuwe versterking der linkerzijde tengevolge hebben. Bismarck zal dus weder evenals vroeger, zijne lievelingsplannen moeten uit stellen. Het volk toch heeft nu getoond dat het van zijn staatssocialisme niet wil hooreu. Het eenige wat

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2