Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland. f 8'Ji Donderdag 3 \ovember. iV. 3143. BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen fMjs per drie maanden franco f 1,50. Enkele noniraers- 0,05. UITGAVE VAN P. 6. WIJ 13AN, te Hiddelbnig en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs deii Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1 6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Aan het volgende schrijven door den Secretaris der Unie Een School met den Bijbel ons toegezonden, geven we gaarne plaats In Be Sprokkelaar (Chr. weekblad, dat te Rotterdam wordt uitgegeven,) van SI September jl. deelde ik mede, dat een eenvoudig man tot mij kwam met de Vraof ik hem een gesloten busje wilde geven, Waarin hij bij zijne kennissen centen wenschte te verzamelen voor „de School met den Bijbel*. Met blijdschap overhandigde ik hem een busje eu had gisteren hel innig genot om het voor de eerste maal te kunnen ledigen en het bedrag te noteeren als de eerste gift voor de Augustus-Colleete, die D. V. in 1882 te Rotterdam zal gehouden worden. Bij de opening van het busje waren wij beiden verrast, want er bevonden zich toch in: 13 halve centen, 226 centen, 1 twee en een halve centstuk en 7 dubbeltjes, te zamen een waarde van drie gulden en vijf centen. Voorzeker zal op dat werk der dienende liefde, in betrekkelijk korten tijd, door een eenvoudig man, geheel uiteigen beweging en met een hart, dat om -Jezus wil klopt voor de School met den Bijbel, Gods onmisbare zegen rusten. Mijne vrienden Wat zegt gij er van Is het ook uw wensch niet, dat de lieere dien cenvoudigen arbeider in den dienst, van onzen Hemel- achen Kindervriend nog vele liefelijke ervaringen van Gods barmhartigheid moge schenken Wenscht gij dat? Welnu, dan wensch ik ook U dienzelfdeu zegen toe, als Gij lust en moed krijgt om, op welke wijze dan ook, uit te gaan cn giften te verzamelen ten behoeve van onze Vrije Christelijke Scholen, van onze „Scholen met den Bijbel". Nauwelijks had ik bovenstaande regelen geschreven of ik ontving bericht, dat ik op het Postkantoor een aangeteekenden brief uit Rotterdam kon afhalen. Ik deed dit, brak hem opeu en haalde er twee bankbil jetten van duizend gulden uit. Zij waren gewikkeld in een briefje van den volgenden inhoud „De Heer R. Derksen, Bestuurslid van het Locaal- Comité voor het Volkspetitionnernent te Rotterdam, ontvangt hierbij als uagift f2000,met vriendelijk verzoek deze som aan het Hoofdcomi'é over te maken om te verdeelen aan de Scholen met den Bijbel. Gelieve in het eerst verschijnend nummer tan Be Sprokkelaar de goede ontvangst hiervan te melden." Wat er in mijne ziel omging, laat zich niet be schrijven. „Heb dank, o mijn getrouwe God voor dezen ver- rassenden zegen, aan „de Scholen met den Bijbel' bereid", deze woorden kwamen na eenige oogenblikken met een naar boven gericht oog over de lippen. Dat een liefelijke ervaring van Gods vaderlijke barmhartigheid, die ik zoo even aan anderen had toegewenscht, reeds zoo spoedig en zoo ongedacht mijn deel zoude zijn, zie, waarde vrienden dat had ik niet kunnen vermoeden. Groot was dau ook mijne blijdschap over den heerlijken zegen, dien God uit vrijmachtige genade mij had willen schenken. Onbekende gever ontvang langs dezen weg mijnen hartelijken dank, maar ook dien van allen, die de School met den Bijbel liefhebben. Geve de Heere, die u in 't harte gaf om deze aan zienlijke som, als protest tegen de schoolwet van 1878 en als eene vernieuwing van he# Volkspetitionnernent in gewijzigden vorm, af te zonderen, U een voor spoedige reize door dit leven en doe Hij u eenmaal, zij bet spade, aanlanden in de haven der eeuwige heerlijkheid! Het was mij eene behoefte deze beide ervaringen openbaar te maken, ter verheerlijking van den Naam des Heeren en opdat velen cr door versterkt zouden worden in hunne overtuiging, det Gods onmisbare zegen op den school met den Bijbel in ruime mate rust. De verzamelde f 3,06 door den eenvoudigen werk man en de nagift van deze f 2000 door een onbe kenden petitionaris ot adhaerent te Rotterdam, bewijzen ons onweersprekelijk, dat de Augustus- of Unie collecte> onder de leiding Gods, weerklauk vindt in de harten van armen en rijken. En daarom, voorstanders van de School met den Bijbel, gebruikt met volle vrijmoedigheid en om Jezus wil, al uwe beschikbare krachten om de belangen van die School te helpen bevorderen. Eu daarom, Mannen broeders, die als Correspon denten van de Locale Comité's der Unie al de peti- tionarissen en adhaerenten (voorstanders van de in het Smeekschrift uitgedrukte beginselen"! iu uwe Ge meente vertegenwoordigt, en aan wien zij hunne giften voor die Unie-collecte toevertrouwden, gaat in Gods Naam maar voort en laat de steeds hooger wordende som van het proleet tegen de Schoolwet van 18.78, en van het telkenjare vernieuwd Volkspetitionne ment in den vorm der Augustus- of Unie collecteU overtuigen, dat de Heere ook op dezen arbeid Zijne goedkeuring schenkt. Was b. v. de Unie-collecte te Rotterdam verleden jaar f9436.dit jaar is zij, door de vermelde nagift (met bestemming voor de Unie tot f10124. geklommen. Bedroeg de geheele Unie-Collecte in ons land het vorig jaar ruim 80 duizend gulden (met bestemming of voor eigeD kring of voor de linie, die elk jaar hare kas verdeelt tussohen de Vereenigingen voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs en Gereformeerd Schoolonderwijs, naar verhouding van hare uitgaven volgens het laatste jaarverslag), heden is zij reeds tot f94.300gestegen en nog zijn niet alle opgaven ingekomen. Zoo heeft de Heere ons protest weten om te zetten in een zegen voor onze scholen. Zij het daarom ieders leuzeWij zullen ons op maken en in de kracht des Heeren met steeds meerder ijver bidden en weiken. voor de School met den Bijbel De namen der passagiers van de Koning der Nederlandenvan wie nog niets is vernomen, worden opgegeven als volgt B. Dankelman, C. G. J. Bekkers Mr. J. P. van Osenbruggeu, Mevrouw C. G. Kotting, gab* Dc Heus, en dochter, luitenant ter zee E. E- H. Sutherland A. J. B. Logeman, E. F. Hunger, le luitenant inf. M. A. van Bommel van Vloten, Mej. J. van Wae- geniugh, B. de Torbal, H. J, Klitsch en echtgenoote, E. Reinking, E. J. A: Heintz, J. van Rooij, echtge noote en kind, H. G. Luyke en J. Amiabel, echtge noote en 3 kinderen. In geval het van Ceylon den 22 October afgezon den stoomschip Ready de schipbreukelingen op de Chagos-eilanden mocht aantreffen (waar zij gerekend naar de vaart, welke de door de Wyberton eu Belcomijn aangetroffen sloepen gemaakt hebben, in geen geval vóór den 18 October zijn aangekomen), kan er, dewijl met stooiuen van Ceylon naar de Chagos-eilanden en terug minstens 10 a 11 dagen verloren gaan, in geen geval vóór den 3 of 4 November tijding van de nog vermist wordende booten verwacht worden. Het Vaderland bevat een brief uit Atjeh, die eenige verduidelijking geeft van de onlangs ontvangen on gunstige tijdingen.' Wij verkeeren, zegt de schrijver, nog alles behalve in den toestand van rust, dien sommigen met het civiel bestuur meenden te zullen zien aanbreken. De gebeurte nissen van de laatste weken hebben ook niet gestrekt om aan de optimistische opvatting, als zou men voortaan met politie en civiele ambtenaren het voornaamste kunnen afdoen, gevolg te geven. Van de twee meest geduchte aanvallen hebt gij reeds bericht gekregen. De eerste was die van 10 Augustus op het transport van Lampong, waarbij de sergeant-geleider werd gedood en slechts de toevallige aankomst van ver sterking voorkwam, dat het geheele transport in de pan werd gehakt. De tweede aanval was de brutaalste het was die in den nacht van den 18den op den 19den Aug. op de veekraal te Penditie, waarbij de Europeesche sergeant, kommandant van de wacht, is gesneuveld en een Europeesche en twee Inlandsche soldalen zijn gewond. Die laatste aanval toont den overmoed van den vijand zulk een brutaal feit had sedert het midden van 1878 niet plaats gehad, en sedert dien tijd vlogen er geen kogels zoo dicht in de nabijheid van Kotta Radja. Ook iu 1878, in het begin van Jnli, voor het uitrukken naar Montassik, is dc veekraal aangevallen maar thans dacht men niet, dat wij weer hetzelfde zouden moeten onder vinden, alsof al het tolnutoe 9edert 1878 verrichtte dan vergeefsche arbeid zou zijn. Doch behalve die twee feiten ziju er nog ver scheidene anderen, die bewijzen, dat de vijand ons niet met rust laat en nog volstrekt niet is door drongen van de vreeze voor het corps gewapende inlandsche politieagenten. Zoo werd den 20slen Aug. 's nachts de schildwacht te Telok Semawé aai gevallen de «roep werd gealarmeerd, en daarop verdwenen de aanvallers. Den 22sten trok e-ne bende gewapend?

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1