GEMENGDE BERICHTEN/^ buitenlanU"" //Overwegende z/dat, volgens art. 39 der gemeentewet, de leden van den Raad den eed of belofte hebben af te leggen ,ieder op de wijze zijner godsdienstige gezindheid ,/dat door deze, aan de Groudwet ontleende en ook in audere wetten voorkomende, uitdrukking wordt te kennen gegeven, dat alleen hij, die behoort tot eene godsdienstige gezindte, wier leden den eed ongeoorloofd achten, in plaats van den eed eene belofte kan of- leggen *dat voorts in art 134 de gemeentewet aan den Raad toekent de bevoegdheid, die niet is opgedragen aan burgemeester of wethouders of aan den burgemeester; z/dat het afnemen der eeden of beloften, bij art. 38 bedoeld, is opgedragen aan den burgemeester; ,/dat derhalve de burgemeester heeft te zorgen dat daarbij overeenkomstig de wet worde gehandeld z/geelt namens den Koning, aan den adressant te ken nen, dat er geen termen bestaan om aan zijn adres gevolg te geven." De heer mr. L. Ed. Lenting, lid van de Tweede Kamer is sedert eenige dagen ernstig ongesteld. Naar men zegt, is zijn toestand zeer zorgelijk. De Standaard vindt in den loop der politieke ge beurtenissen in ons land aanleiding om de antirevoluti- naire partij te wijzen op de verantwoordelijkheid die haar, misschien reeds binnen enkele jaren wacht. Jaar in jaar uit, zegt genoemd blad, ziet men met een snelheid, die ons verrast en beangst, den invloed der antirevolutionaire partij toenemen, haar stemmen- cijfer klimmen, haar politieke beteekenis grooter worden, en desniettemin leeft men in pers en clubs voort als zou het nooit van de excercitie op een spiegelgevecht, van een spiegelgevecht op een scher mutselen, en eindelijk van een schermutselen op den beslissenden aanslag gaan. Tien jaren geleden nog ter nauwernood in tel, zijn we in die tien jaren ongemerkt een der toonaange- vende partijen geworden; en terwijl men nog in '75, na een tijdelijk retireeren, het denkbeeld van ooit antirevolutionairen aan het bewind te zien, voor een hersenschim hield, begint men thans zelfs in in vloedrijke kringen zich met die gedachte vertrouwd te maken. Ja, indien 500 stemmen meer op onze candidaten te Sneek, Zuidhorn, Dordrecht, Tiel, Middelburg, Arnhem en Zutfen waren uitgebracht, zou men meer dan waarschijnlijk reeds, eer de maand October ten einde gaat, voor een ministerieele crisis onder presen tatie van den Kabinetswissel mee aan onze partij ge staan hebben. Thans dreef dat gevaar nog voorbijmaar het kan in '83 wel ter dege terugkomenen terugkomen zonder alsdan nogmaals over te drijven. Het is volstrekt niet ondenkbaar, dat in '83 de meerderheid in onze Kamer omgaat. Het kan zeer wel zijn, dat de oppositie dan meester van het par lementaire slagveld blijft. En komt het zoover, dan zal ook onze partij voor de hoog ernstige vraag worden gesteld Zijt ge nu gereed? Nu kan men zich nog voorbereiden. In twee jaren van rustigen arbeid kan, mits ze goed gebruikt worden, nog veel van het achterstallige worden ingehaald en nog een tamelijke positie worden ingenomen. De vraag is maar, of men dat inziet, of men daar aan wil, of men de hand daartoe aan den ploeg wil slaan. Die vraag komt tot onze pers, die ons publiek heeft voor te lichten komt tot onze clubs, die het politieke leven in de districten leiden komt tot ons Centraal-Comité, dat dure verantwoordelijkheid draagt; en komt niet minder tot onze Kamerleden, wier taal een veel ernstiger aanzien kreeg dan weleer. Meer nogdie vraag komt ook tot onze jonge manneD, wier positie invloed belooft en wier roeping het is, door degelijker studie en ernstiger toewijding, de krachten in gereedheid te brengen en te oefenen, waaraa-" ons volk in het oogenblik van doortasten zoo ittoodabeh oefte zal hebben. Die vraag komt ook tot de geestelijke leidslieden onzes volks in maatschappij en school en kerk, opdat die hoogere stemming worde gekweekt, wier zedelijke kracht de strijders kan rugsteunen. Ja zelfs tot de eenvoudigen en stillen in den lande, die tot politiek bedrijf onbekwaam en van rechtstreekschen invloed verstoken, toch in de wereld van hun eigen hart en in de wereld hunner gebeden den toegang kennen naar hooger Bron der krachten, waaruit ook onze natie moet gevoed. Nooit hebben we verbloemd, hoe weinig een zoo snelle keer van zaken ons toelacht. Steeds hebben we het onverholen uitgesproken, dat we onze partij voor zoo hoog bestaan nog te zwak in de enkelen achten. Ze komt pas opde bestndeering harer beginselen ving te nauwernood aan en, uit het volk geboren, begon ze pas even in de laatste jaren een meer ontwikkelden kring naar haar kant te trekken. Rustige ontwikkeling, stille wasdom, een ongemerkt rijpen, zou uit dien hoofde ons ideaal zijn geweest. Niet „opereereu op het regeeringsterrein was ©nze leuze, Maar de omstandigheden kunnen ons te machtig worden. Het spel van den schaker regelt zich niet uitsluitend naar eigen plan. Dat plan kan noodzakelijk wijziging ondergaan door den zet van de tegenpartij. Wie schaak speelt, rekent op kundige zetten van den tegenstander, en een tegenvallen van dien tegen stander dwingt hem soms meer nog dan zijn ver rassend sterk spel", om heel zijn plan te laten varen. En ïoo nu ook zou de loop der zaken oü5, onzes ondanks, knnnen nopen, om door te tasten vroeger dan we bedoeld hadden, en op te treden op het Re geeringsterrein vroeger dan ons welbegrepen belang had geëischt. Nog is het mogelijk, dat we hieraan ontkomen. Het kan zijn, dat we deu loop der zaken als te gespannen inzien. Eu is dit zoo, vre zullen er ons hartelijk over ver blijden. Maar het kon toch ook anders loopen. Het kon zijn, dat we in '83 den dans niet weer ontsprongen. En met het oog op die mogelijkheid binden we onze geestverwanten, in pers en clubs, onder het volk en in de Kamer, week aan week, onder allerlei vor men, altijd weer de eentonige maar veelzeggende vraag op de consciëntie Als het morgén den dagop u aan komtzijt ge dan gereed Het Handelsblad verneemt dat Frankrijk, de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika en Spanje aan onze Regeering officieel kennis hebben gegeven van hunne medewerking tot het doen welslagen der koloniale tentoonstelling, in 1883 te Amsterdam te houden. De Engelsche regeering heeft nadere inlichtingen gevraagd. N. JR. C. lierk, ^trtool fit Ds. H. van Selms te Nisse staat No. 1 op het drietal te Monnikendam. Zondag den 30 Oct. a. s. zal het 10 jaar geleden zijn dat de Christ. School te Biggekerke geopend is geworden. *\ls eene bijzonderheid kan hierbij opgemerkt worden dat niemand der leerlingen die in dat tijdsverloop de school bezocht hebben door den dood is weggenomen. De vorige maand, vin 59 September, is de synode der Waldenzen te La Torre vergaderd geweest. Zij telde 90 leden, onder welke 33 leeken. De Wal- denzische gemeenten bleken in zeer bloeieiiden toestand te verkeeren. Van de het laatste jaar toegetreden 500 nieuwe leden waren er 300 uit de Roomsch-Katholieke kerk tot haar overgekomen. Ter verbetering der predi- kants-tractementen werd er besloten tot het bijeen brengen van een vast fonds, waartoe in de Valleien zei ven nu reeds ongeveer 100,000 fr. was verzameld. L a n d b o u w. Terwijl in geheel Zeeland over de jaren 1872—1878 gemiddeld jaarlijks voor f362,862,11 tiende afgekocht werd, daalde dit cijfer in 1879 tot f 149,400,5872, en in 1880 tot f 13,03751. Dit laatste getal wordt uit den officieelen staat ver kregen, door bijvoeging van f 79 voor 55 aren 15 centiaren in Kapelle, waarvan de afkoopprjj* niet in de acte vermeld is. In de f 13,037,5 L komt Zuid-Beveland voor f 268,31, Tholen voor f 3,992,08, Schouwen-Duiveland voor f 8.777,12, Op Walcheren, Noord-Beveland en St. Philipsland had geen afkoop plaats. M. O- Tot leden van het bestuur der afdeeling Heinkens- zand der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw werden gekozen de heereD Vermet, van Weel, Labrijn en Minnaard. De beide eerstgenoemden tot vice-president en secretaris. In de eerst volgende maanden zullen in deze afdeeling vijf landbouwkundige voordrachten gehouden worden, waarvan door den heer F. Corten een, in December, te Heinkenszand en een in Januari, te Goes. De drie andere voordrachten zullen door den heer A. F. Marlet te Borssele, Niase en Kapelle geschieden. Met goed gevolg heeft op het kanaal door Zuid- Beveland de beproeving plaats gehad van een dooi de Koninklijke Maatschappij 'De Schelde te Vlissiugen voor rekening van het departement van koloniën gebouwd stoomvaartuig, bestemd voor den sleepdienst bij de havenwerken te Batavia. Bij de beproeving waren de ingenieurs Beeloo en Beucker Andreae tegen woordig. Het vaartuig wordt, in stukken, met de stoomwerktuigen en ketels per stoomboot Daar India overgebracht en daar in elkaar gezet. Van Prof. Beets zullen eerstdaags een tweetal bundels het licht zien bij den heer Kirberger een bundel proza ,/Sparsa," en een bundel gedichten *Na- j aarsbladen." Gisteren omstreeks elf uur is te Amsterdam een hevige brand uitgebarsten in een oliepakhuis van den heer Hamel, op den hoek van het Amstelveld en de Kerkstraat Te Oldenbroek bij Deventer, gemeente Diepen veen, had Zondagnacht een ingezetene een koe en een pink geslacht, doch daarvoor geen rijksaccijns betaald. Maandag ochtend kwamen twee rijksambtenaren in de vroegte een bezoek bij hem brengen zij vonden het vleesch, namen het in beslag, en gelastten den eigenaar het met paard en wagen naar Deventer te brengen, waaraan hij met behulp van zijn knecht voldeed. Onder weg gingen allen in een herberg, waar zij eenige minuten doorbrachten. Toen zij wilden vertrek ken en buiten de deur kwamen, zagen zij tot hun schrik en ergernis, dat zoowel het vleesch als paard en wagen spoorloos waren verdwenen. Zij gingen des niettemin allen naar het kantoor van den Rijksont vanger te Deventer, waar zij het gebeurde verhaalden. Daar werd proces-verbaal opgemaakt. Tot nu toe is noch het vleesch, noch het paard of de wagen terecht gekomen. Bij de opgravingeu rondom het Pantheon te Rome heeft men een aarden pot gevonden, bevattende meer dan duizend goudstukken uit de veertiende eeuw. De Volksraad, vertrouwende op de belofte van Engeland om de conventie te wijzigen, indien bij de toepassing er van mocht blijken dat zij onuitvoerbaar is, verklaart ze goed te keuren: Ziedaar het groote nieuws van heden We verheu gen ons in zooverre in dit besluit, omdat daardoor éene heropening der vijandelijkheden voorkomen wordt en omdat de goedkeuring der conventie het uitzicht opent dat mei rust eo ijver zal gewerkt worden aan de ontwikkeling van het sehoone land ons in den laatsten tijd zoozeer bekend geworden. De belofte van Engeland om de Conventie zoo noodig te wijzen is nieuw. We hoorden er tot nu toe niet van. Dat geen lange tijd verloopen zal voor die noodzakelijkheid blijkt, is buiten kijf. Twee koetsiers op den bok moge overal bezwaarlijk gaan, in Transvaal is het door de stijfhoofdigheid der Boeren letterlijk onmogelijk. Twee heeren mogen in een huis bezwaarlijk kunuen heerschen, waar zoo groot geschil en zoo oude veeten bestaan als tusschen het Hollandsch en het Engelsch element in Zuid- Afrika is een vrede van langen duur niet te ver wachten. De eerste indruk van dit bericht op belanghebbenden wordt door eenige bladen weergegeven De correspondent van de Daily News te Pieter- maritzburg sainde dat het bericht van het ratifieeren der conventie door den Transvaalschen Volksraad met levendige voldoening door alle klassen in Nata] de militairen niet uitgezonderd, vernomen werd. Hij zegt voorts goede reden te hebben om te gelooven

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2