Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland Donderdag- 27 October. X°. 820. BINNENLAND. 1881. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen p^-ijs per DRIE maanden francof 1,50. Enkele noraraers- 0,05. ÜITGAVK VAN P. 6. WIJTMAN, te ïïiddelbaig en M A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1—6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. De beer Hombach klaagde ia de laatste sitting der Staten van Zeeland over de wijze waarop de spoor- bootdienst Walsoorden—Vlake geregeld was. Speciaal daarover dat de passagiers geregeld met een oude diligence van Hansweert naar de halte Vlake werden gebracht. Gedeputeerde Staten hebben gehoor gegeven aan die klacht en gelast 'dat de boot voortaan tot bet station Vlake zou doorvaren. De klachten zijn evenwel nu niet minder geworden. Het tijdverlies door schutting in de sluis te Hansweert veroorzaakt is dikwijls zoo groot dat aansluiting met den trein gemist wordt. Zondag jl. had men niet minder dan 3 uren werk om de boot te schutten. Dezer dagen kwam de verbinding der terreinen van de Koninklijke maatschappij Be Schelde te Vlis- singen met het groote spoorwegnet in gereedheid, zoodat thans de goederen waggons, langs den Staats spoorweg aangevoerd, van het lokaalstation over de geheele fabriek der maatschappij Be Schelde met ongebroken lading op de plaats hunner bestemming kunnen worden vervoerd. Dit laatste geschiedt door middel van paarden over een spoorweg, en dat dit voor de fabriek van groot voordeel en nut is, zal te meer uitkomen, wanneer men weet dat de afstand van het locaalstation tot de fabriek ruim 15 minuten gaans of ruim 1200 strekkende meter is. Bij kon* besluit is beooemd tot lid van het bestuur der visecherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen voor het distict Zierikzee de heer C. M. Voorheitel burgem. te Bruinisse de opziener 2de kl. der vis- scherij politie op de Schelde en Zeeuwsche stroomen M. Westdorp is bevorderd tot opziener 1ste kl. der risscherijen op die stroomen. Jhr. Rochussen, vroeger gezant te Berlijn, thans minister van buitenlandsche zaken, wordt vervangen door Jbr. mr. F. P. Van der Hoeven, thans gezant van Nederland bij het Peterburgsche hof. De Belgische Moniteur maakt de koninklijke be sluiten openbaar, gedagteekend 22 October, waarbij graaf Aup"'1*''" Van der Straeten-Ponthoz benoemd wordt gevolmachtigd minister te Berlijn, terwijl tot zijn opvolger te 's-Graveuhage benoemd wordt baron d'Anethan, vroeger gezaDt van België bij het Vaticaan. Dinsdag, den lsteo November, vergaderen de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Tot hunne werkzaamheden zal 'oehooren eene verkiezing tot lid van de Eerste Kamer der Sinten-Generaal, in de plaats van den beer mr. A. J. Duijuaaer van Twist, die zijn ontslag heeft genomen. De werkzaamheden van de internationale confe rentie tot regeling van de visscherij op de Noordzee zullen deze week ten einde loopen. Maandag nam het Metalen Kruisfeest te Amsterdam een aanvang.De nationale driekleur, uit de openbare en vele particuliere gebouwen wapperde, en begroette de ridders van alle zijden tot het feest opgekomen. De- vestibule van Artis, waar de feestvierenden ten twee ure zouden aantreden, was smaakvol versierd. Een weinig op den achtergrond prijkt de buste van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, met een immortellen krans gelooid en door drie uit hout ge sneden kinderen gedragen. Daarachter staat de koninklijke standaard, het veldteeken van 1830 en '31. Achter deze eene trophee van Nederlandsche vlaggen, waarvan de drie uitersten mede uit den veldtocht dateeren. In het midden der trophee verheft zich de buste vau Koning Willem I, terwijl die van Willem II en Willem III, mede te midden van vlag gen en groen langs de wanden der vestibule geplaatst zijn. In de vier hoeken ziet men geweren, door groen gedekt in rotsen geplaatst, terwijl boven de ingangen der Konings-en koffie-zaal schilden prijken met het opschrift: „18311881 Welkom." De groote zaal is rijk met groen en emblemen versierd. In het midden verheft zich de leeuw van Waterloo uit Artis museum aan welks beide zijden op de vergulde spiegels verdienstelijke teeke- ningen en toepasselijke inscripties zijn aangebracht. Aan den muur vindt men onder de nationale vlaggen nog drie vaandels der oude Amsterdamsche Burger wacht, een oud-Hollandsche banier, en twee ver overde scheepsvlaggen uit de 17de eeuw, benevens de hervooden vlag die voorheen hing boven het graf van Piet Hein, te Delft, tusschen welke zich een antieke houten buste van Willem de zwijger verheft. Het buffet duikt geheel en al weg onder een waar dennen bosch. Kortom, het geheel doet dea ontwerpers eer aan. Toen ten I uur de 400 feestvierenden, waaronder de vertegenwoordiger des Konings generaal Mac Leod, generaal Camp, de intendant der Koninklijke paleizen van Vessem, de heer F. C. Zillessen, mede-oprichter der Vereeniging „Het Metalen Kruis,* en burgemeester en wethouders, beklom prof. Boot, president van het hoofdbestuur der Vereeniging „Het Metalen kruis," het spreekgestoelte en hield een rede, waarin allereerst met een kort woord het overlijden van Z. K. H. prins Frederik, in herinnering werd gebracht, die de feestviering van 13 September tot heden had doen verschuiven. Vervolgens bracht de spreker de jaren 1830 en '31 in herinnering en bracht Gode de eer voor de uitkomst van den strijd. Aan den vertegen woordiger des Konings luitenant-generaal Mac Leod verzocht spreker den Koning te zeggen, wat hier ge zien en gehoord was, en er bij te voegen Sire, de dragers vau het Metaleg Kruis vegeten niet welk eereteeken hun borst versiert, en dat daarop gegrift staat Trouw aan Vaderland en Koning. „Waar deze de leus blijft in buis en hart., van Vorst en Volk, gaan wij met vertrouwen de toekomst tegen en durven wij hopea op nieuwen zegen voor het vaderland. „Nederland wordt dan grooter in aanzien, omdat het rijker wordt aan burgerdeugden. „Daar blijven wij den band zegenen, die ods aan het oude stambuis hecht, en zoo dikwijls dan het lied wordt gehoord, dat heden in ons harte is, durven wij hopen en vertrouwen. „God zal die bede hooren, om Nederland en Oranje niet verlaten. „Bescherm, o God, bewaar den grond Nadat de onzichtbare muziek hem met spelen van het volkslied onderbroken had, eindigde de spreker. „Dat lied blijve van geslachte tot geslachte de bede van het volk van Nederland I „En als de kinderen onzer kinderen het aanheffen, mogen zij voor de wereld getuigen „De geest der raderen is nog niet geweken „'t Is ook bij ons nog de oude leus „Met God 1 Trouw aan vaderland en Koning." Nadat de feestvierenden in daverende toejuichingen en het aanheffen van het volkslied den spreker hadden gedankt, betuigde de luitenant-generaal Mac Leod namens Z. M. den Koning HD. hooge belangstelling in dit feest in eene sierlijke en bezielende toespraak terwijl hij aau Prof. Boot den dank des Koning» overbracht voor hetgeen door de commissie ter voor bereiding van dezen dag was geschied. Op voorstel van de commissie werd besloten het volgeSre telegram aan Z. M. den Koning te richten s Sire Zijn de oudslrijders van 18301831 vereenigd ter herinnering van den dag waarop voor 50 jaren door Uwen Koninklijken Grootvader het Meialen Krui» wead ingesteld, zij ^herdenken daarbij hoe zij onder uwen heldhaftigen TOder str«den voor uw Vaderland en het onze, en bij de vernieuwing van hun trouw aan Vadarland en Koning brengen zij Uwe Alajestrit een eerbiedige groete met den wensch dat God U en Uw huis zegene eu Nederland en Oranje hoede. Was geteekend door de geheele feestsommissie. Mr. Prof. Boot. Nadat den oud-strijders ender het spelen der muziek de eerewiju aangeboden was, verstrooiden zich de feestvierenden. Een welbereide disch wachtte de oud strijders. In Artiswaar omstreeke 450 leden der Vereeni ging bijeen waren, zaten mede aan tafel het hoofd bestuur, generual Mac Leod, de burgemeester met het dagelijksch bestuur en secretaris, de commandant der stad, de intendant der Jyminklijke paleizen, het bestuur van Artis-, Us. van^iarken enz. euz. De heer Boot, voorzitter, berichtte dat de Koning voor den inhoud van het 's middags verzonden tele gram, langs denzelfden weg zijn dank had betuigd en stelde daarop den eersten dronk in op den jkouing en het welzijn van Nederland en Oranje. Deze dronk werd door vele andere gevolgd. Door de goede zorgen van den oud-Kapitein der infanterie de heer Fraokers, die tot dat doel niet te vergeefs een beroep had gedaan op den weldadig heidszin der burgerij., werden de oud-strijders, die in de onderscheidene gestichten alhier worden veroleegd, in de Koningskroon onthaald.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1