in Lossing: TE HEER: BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. Lij D. ALEW1JNSE Sz. Hanglampen en alle mogelijke Verlichtingsartikelen, Wasch-B^illantine Voor de» Boerenstand. Onlangs is in de Oude Kerk te Delft een verzak king ontdekt van de graftombe van admiraal Pieter Pieterszoon Hein. Na bekomen vergunning werden daartegen .de noodige maatregelen genomen. De ma honiehouten kist, waarin het lijk van den zeeheld besloten was (omgeven door een looden kist), bleek geheel vermolmd. Het gebeente van den admiraal zal in een nieuwe mahoniehouten kist worden gelegd en ^door het aaubrengen van paalwerk de ondergroud bevestigd. Het dynamiet, dat thans te Amsterdam aan een der steigers wordt bewaakt, is verzonden uit Rotter dam door de firma vau Rietschoten en Houwens en bestemd voor Harlingen, om bij het aanleggen der havenwerken gebruikt te worden. De zaak heeft niets geheimzinnigs. Pogingen aangewend om het in een der miliitaire magazijnen te doen bewaren, zijn niet gelukt en de boot naar Harlingen wilde deze vracht niet medeuemen. De gevaarlijke zelfstandigheid zal nu onschadelijk worden gemaakt. Het Nieuws van den Pao beweert echter, dat zij zoo gevaarlijk niet is omdat ze slechts by gloeihitte ontploft. Het hoofdgebouw der spinnerij van de Gebr Scholten en Co. te Almelo is Donderdag avond om streeks te alf acht, terwijl de fabriek in volle wer king was, tengevolge van het warm loopen van eene rol, in brand gevlogen en binnen korten tijd afgebrand. De bijgebouwen zijn grootendeels ?gered, doch de daariu geplaatste werktuigen voor een goed deel on brnikbaar. De vier arbeiderswoningen bleven gespaard. De schade wordt berekend op 2 ton. Alles is ge assureerd. Zaterdag is bij den reeder De Jager, te Sche- ▼eningen, een brief ontvangen uit Kopenhagen, van schipper A. De Graaf gevoerd hebbende de haring schuit Noordsterwaarin hij mededeelt, dat zijn bodem tengevolge van den 9torm was lekgesprongen en dat hij roer enz. had verloren en meer averij bekomen. Na den storm was hij beneden, toen de wacht eene stoomboot zag, aan welke zij de noodvlag toonde. Naderbij gekomen, verzocht hij den gezagvoerder der boot zijn schip te sleepen welke verzoek niet werd ingewilligd, de gezagvoerder wilde wel de equipage overnemen, en deze besloot toen over te gaan. Z\j kwam gelukkig aan boord der boot en gaf de Noordster aan de golven prijs. Te Katwijk is door eene stoomboot naar den wal gebracht eene bomschuit in zeer ontredderden toestand, met verlies van drie man, die bij den storm overboord waren geslagen. Tot dusver is dus reeds het verlies van zeven Katwijksche visschers bekend. De stoomboot Clan Macduff, van Liverpool naar Bombay, is Donderdagavond op de kust van Wallis gestrand 39 man van de equipage zijn om gekomen 3 zijn er gered. eene goede uitwerking voor. De prelaat was een W8rm aanhanger van het oorspronkelijke programma des bonds dat billijkheid van pacht beoogde. Doch tegen het jongste manifest, dat tot volslagen niet-betaling opruide, kant hij zich met al zijnen invloed aan, vooreerst uit beginsel, en bovendien omdat hij meent dat eene zoo onrechtmatige tactiek tot niets kan lei den dan ontbinding en nederlaag. Overigens is de toestand bevredigend. Het krachtig optreden der regeering maakt indruk. Nu het Iersche gepeupel wat beeft uitgeraasd eu aan glasruiten en dienderknppen zijnen smijtlust ge koeld, schijnt de orde in Ierland vrij wel hersteld. Het ergste van de crisis schijnt voorbij. Met belangstelling verbeidt men de bijeenkomst der Fransche Kamer deze week. Het tegenwoordig Kubinet Ferrey heeft zich leelijk de vingers gebrand met de expeditie naar Tunis. Het blijkt hoe langer zoo meer, dat het plan van de krijgsoperatie in Tnuis ver t9 zoeken is: De tocht naar de heilige stad Kerouan wordt openlijk gelaakt als een expeditie van geenerlei strategisch belang, en die alleen geschiedt om luid te kunnen roemen op een overwinning, wanneer de Kamers bijeen zijn. En sedert twee maanden hoort men reeds van niets anders dan van Kerouan. Heeft men ooit in een oorlog beleefd, dat twee maanden vooruit wordt aangekondigd, op welke stad men losgaat Het is meer dan waar schijnlijk, dat Kerouan zich hoogenaamd niet vede- digen zal. Maar als de heilige stad het doen wil, dan is zij ruim daartoe in de gelegenheid, want weken vooruit is het geheele plan bekend geweest. Wat evenwel de zaak nog erg«r maakt, is, dat die tocht naar Kerouan het geheele Noordelijke deel van Tunis ontblooten zal van troepeD, dat het daar wemelt van Arabische stroopers en plunderaars, en dat thans reeds niemand zich durft wagen buiten de poorten van Tunis. De bevolking in het geheele land be staat, evenals in Algerie, uitj twee deelen de Mooren, rustige stadsbewoners, die in den regel niemand kwaad doen, en de Arabieren, een herders volk, dat steeds te paard overal heendwaalt, en evenals ongedierte steeds ontsnapt aan de hand, die ze ver pletteren wil. Gaan de Fransche kolonnes, met grooten legertrein bezwaard, zuidwaarts, dan galoppeeren de Arabieren naar het noorden, en omgekeerd. Bovendien vraagt men zich meer en meer afmet welk doel is dc expeditie ondernomen, welk was de naaste aanleiding Het Kabinet wacht deze week eene zware taak om zich voor 't oor der natie te reohtvaardigen. dito Binnenlandsclie Portugal Obligatiën Turkije. Inschrijving Alg. schuld I860 Obligatiën x 1869 Egypte. dito 1876 di'o 1876 Amerik. Obi. Vereenigde Stater. 187. dito ditc dito 1876. Brazilië. Oblig 1865 dito 1875 25V< I4'/g 17»A 100»/, i'i'ijzen Fan cuupoas. Amsterdam. 22 Oct. Aletali. i 21,5272; dito zilver f 1,527/3; Div. Eng. per té f 11,67' 3; Eng. K.u3sen per pd. f 11,977aEng. Portugal per f 11,67',Frans f47,60 Belg. 147,60. Pruis 1 58,80; Ham b. Russen f 1,25 Russen in Z. R. f 1.28 Poolsche nor Z. R. f Spaausche piasters 1 47,60; Spaansch; Binneuiandsclie f2.35 Ameriltaansche dollars I'2,48; papier f .AJD V ill RTE N TliSlN De ondergeteekende betuigt bij deze zijn dank aun allen, die hem bij gelegenheid zijner be noeming tot Gezworen van de Polder de Breede Watering bewesten Yerseke, van huune belang- stelliag hebben doen blijken. J. M. C. PEMAN KAKEBEEKE Az. Beste ROOKWORST voorbanden ft 50 Cents de 5 ons. Bestelliugen op GELDERSCHEX UITSPOT iu vaatjes van 10 a 20 kilo worden deze week ingewacht, daar er latergrooter onkosten bij komen. BORSTBROKKEN voorradig ft 12 Cent per ons. G. WISSE. RUHR KACHELKOLEN. Ook ruim voorzien ran Schaal- en Haard- Kolen. GEBROEDERS GOOTE. Tegelijk met het optreden van het Iersche Lands- gerecht, gevolg van de Landwet, verdwijnt het Iersche Landverbond van het tooneel ten minste voor zoover de proclamatie van den Lord-Lieu tenant, welke haar als eene „onwettige en mis dadige instelling" opgeheven verklaart, geacht k3n worden aan haar bestaan een einde te hebben gemaakt. Haar laatst overgeblevene beambte te Dublin, William Dorriss, werd dezer dagen gevat en naar Kilmainham overgebracht. Thans heeft zij hare bureelen te Dublin opgedoekt, en zal vermoedelijk te Londen of ergens in Frankrijk haar hoofdkwartier opslaan, De proclamatie tot opheffing ?an het Verbond heeft (volgens een schrijven aan de Pall Mall Gazette) te Dublin geen merkbare opschudding veroorzaakt. Een dag te voren reeds stond het bureel eenzaam en ver laten. Nu blijft evenwel nog de Ladies' Land League'^dame s Landverbond) over, die een beroep op de beurzen deed, teneinde de ontberingen te lenigen, welke „honderden onzer dappersten en besten op dit oogenblik in de gevangenissen van de Regeering ondergaan." Zitten er in dit amazonen-bond vele schoonen van de kracht van mejuffrouw Parnell, dan kan de Regeering het er nog kwaad genoeg mee krijgen. Zelfs de ridderlijkste ga lanterie zal dan ten slotte voor de eischen eener strenge gerechtigheid de vlag moeten strijken. Van aartsbisschop Croke's schrijven stelt men zioh Graanmarkten enz. Rotterdam, 24 October. Kookerwten waren heden ter markt 25 cent hooger. Overigens bleven de prijzen der overige artikelen onveranderd. Prijzen van Efleeten. Amsterdam, 22 Oct. 1881. Necl-rl Certific. Werkelijke schuld. 2'/a pet. Ru:land Oosteni Italië. 6panje. dito dito dito dito dito dito Loten stad Amsterdam dito dito Rotterdam Ooligatiën 1798/1815 Certific Inschr. 5e serie 1854 Dito dito 6eserie 1855 Obligatiën dito f IU00 1864 dito L. 100 1873 5 dito 1877 dito5 dito leening 1867—69 4 Loten 18645 Loten 1866 5 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig dito Oblig. spoorweg Poti-Tillis. dito dito Charkow Azow dito dito Jelez Orel dito dtto Jelez-Griasi. Aand. Baltische spoorweg Aand. Warschau-Bromberg Weenen. dito dito Oblig.metal.in ziiv Jan./Juli dito dito Febr./Aug. dito dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. Oblig. Z. Ital. spoorweg Obligatiën Buitenl 5 4 5 5 3 4 5 5 5 5 5 3 1 65 7/s 78 102'A 110 1013/, 60 «27* 92V, 140'/, 94'/, 92'/, 91% 53 53% -77% 66% 67 53 27'/, een FLINK BOVENHUIS op een der beste standen van GOES. Te bevragen bij de Wed. A. C. DE JONGE, Opril Groote Markt Goes. VOORHANDEN: Tarwe, Kogge, Gerste-, Erw ten-, Maïs- en Rijstmeel, zuivefe Tarwe- en Roggebloam, Gerst, Maïs, Haver, Paardeboonen en Kippentarwe. puike Kookerwten, enz. enz. MAGAZIJN GROENE DRAAK, Hoek Langeviele. PRACHTIGE SORTEERING bij Wed. B. FABERY BE JO.XGE, Goes. De prijzen zijn zeer billijk. TEEKENIN- GEN van KERKKRONEN op^franco aanvrage. PAKLTSOHE Prijs per flfceon f 0,30. Eenig Agent voor Zeeland D. J. BROEDER MHz., Korte Noordstraat. Op nieuw ontvangen een groote^artij don ker BLAUW LAKEN (echt indigj^Slèur) zeer geschikt voor bovenrokken en borstrokken tegen nog mindere prijs als het vorige. W. A. DE RIJCKE, KrommeweelemztiïiL..

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3