lerk, School ci; £miL: tcu GEMENGDE BERICHTEN. sloep, waarin zich de le officier met een gedeelte der equipage en een gedeelte der passagiers bevonden, door het stoomschip Wylerton opgenomen en Don derdag te Aden aangebracht. Toen die sloep werd opgenomen, waren de andere sloepen niet in het zichtde e officier verwacht dat deze de Chagos - eilanden zullen bereikt hebben, terwijl door het Gouvernement van Ceylon een oorlogschip naar de Chagos-eilanden is gezonden om de vermisten te zoeken. De ramp viel voor op een afstand van 1Q0 geogra fische mijlen of ongeveer een week zeilens van die eilanden, en deze liggen weer op een afstand van vijf dagen stoomens van Ceylon. Het schip was den 24 September van Batavia vertrokken en had dus reeds tien dagen reis, toen de schroefas, die, gelijk men weet, onder in de kiel der boot ligt, brak, en een gat geslagen werd in de kiel. Het is te hopen, dat de passagiers der twee an dere sloepen terecht zijn gekomeu, óf op de aan Engeland behoorende Chagos-eilanden, óf wel, opgenomen door een der schepen, die hen zijn gaan zoeken. Het zal echter nog geruimen tijd kunnen duren, voor men zekerheid heeft omtrent hun lot, dewijl men eerst Donderdag te Aden en op Ceylon het ongeluk heeft geweten. Dat tusscheu 4 en 11 October geen stormen in dat gedeelte der Zuidzee, waarin de Chagoseilanden gelegen zijn, hebben gewoed en die met kokespalraen beplante eilanden door vreedzame en hulpvaardige inlanders bewoond worden, geeft hoop te meer, dat men althans geen verlies van meuschenleveus zal te betreuren hebben. Blijkens nader bericht heeft het stoomschip Wyler ton, van de Rotterdamsche Lloyd, 38 opvarenden opgenomen, en heeft het één dag te vergeefsch rond- gestoomd om de andere booten met 175 opvarenden op te sporen. Nadere tijdingen melden Een Eagelsch stoomschip is Zaterdag van Co lombo naar de Chagos-eilanden vertrokken, ter op sporing van de vermiste pasagiers en bemanning vau het stoomschip Koning der Nederlanden. Ook de mailboot Madura is, op bevel van onze Regeering, met hetzelfde doel van Batavia naar den Chagos-Archipel vertrokken. Omtrent de Chagos-eilanden waarheen de booten koers zetten, valt het volgende te melden „De Archipel bevat kleine eilandjes en rotsen. Het voornaamste eiland, Chagos, is 11 uren in omtrek en heeft een sckoone reede voor oorlogsschepen. De kusten hebben overvloed van zeer groote schildpadden, en op het land zelf groeien vele kokosboomen. De eilandengroep behoort tot de Britsche kolonie Mau ritius." Volgens de Liverpool Journal of Commerce had de Koning der Nederlandeneene kostbaie lading aan boord. Het verlies voor assuradeuren door het verongelukken van gemeld stoomschip zal vooral in Londen, waar een groot deel der lading verzekerd is, zeer groot zijn. Naar Het Vaderland verneemt, hebben de onder handelingen tusschen ons land en Frankrijk over het handel8tractaat een guostigen loop genomen, zoodat zij waarschijnlijk spoedig zullen geëindigd zijn. De Tweede Kamer zal opnieuw binnen korten lijd wellicht de eedkwestie kunnen aanvatten. Op vele plaatsen in ons land ligt het volgende adres ter teekening V v Aan de Ticeede Kamer der Staten-Generaal. Geven eerbiedig te kennen, de ondergeteekendem allen Nederlanders dat het opleggen van een eed kwetsend is voor een ieder, wien zijn gegeven woord heilig is, voor ieder die uit plichtsgevoel de waarheid spreekt en voor ieder, die ora het welzijn der maatschappij te bevor deren zijn ambt getrouw vervult; ^dat kgt opleggen van een eed demoraliseerend werkt op minder Ontwikkelden, die er uit afleiden, dat het schenden eener belofte, waarbij men de woorden Zoo waarlijk helpe mij God Almachtig uitspreekt, slechter of strafbaarder is dan het verbreken van zijn woord, wanneer deze frrmule er niet bij is uitgesproken «i^Fdeze redenen lien noopen Uwe vergadering eer- jg te verzoeken, zoodanige maatregelen te nemen, dat voortaan de Staat niet meer den eed verplichtend oplegge" In eene vergadering cler Vereeniging „Evangelische Vooruitgangdezer dagen te Middelburg gehouden, werd dit aan de orde van den dag zijnde onderwerp door dr. Sibmacher Zijnen ingeleid. Volgens zijne verzekering zijn er velen in ons land die aan het formulier van den eed geen waarde hechten, en met instemming der vergadering wenschte de spreker dat ieder zou vrijgelaten worden in de keuze van zulk^een vorm, als voor hem de meeste kracht heeft bij het afleggen van het getuigenis der waarheid. Zegge bijvoorbeeld de doopsgezinde //ik beloof", een ander moge volstaan met de woorden „ik verklaar als eerlijk man", een derde hebbe behoefte aan den eed„zoo waarlijk helpc mij God almachtig", een roomsch-katholieke kieze desnoods „ik getuig bij de heilige Moeder Gods" voor den Staat moeten al deze verklaringen dezelfde kracht bezitten. De Vrije Universiteit telt thans onder hare hoog leeraren ook dr. Woltjer, een man die haar eere op 't gebied der oude letteren handhaven kan. Dr. Woltjer hield voor weinige dagen tot opening zijner lessen eene redevoering in de Latijnsche taal, waarvan de Prot. Noordbr. o. a. het volgende zegt Een groot lichtpunt was des redenaars betoog, waar hij de studie der oudheid met het christen dom in verband brengt. De humaniteitde beoefening vau betgeeu den mensch veredelt, van hetgeen den mensch waarlijk mensch doet zijn, de hoogste humaniteit, dit belijdt hij, is in den Christus te vinden, in wien de Jood, die wel niet door be schaving maar als drager der ware Godskennis uitblonk, en de Griek die wijsheid zocht, tot éénen nieuwen mensch gemaakt zijn. Verblijdend verschijnseleen Christen-filoloog Waarlijk, er gaat een licht op voor hen die, de schoonheden der oude letterkunde beminnende, met leedwezen de krachten van den geest dezer eeuw meer en meer zagen streven naar terugkeer tot de beiden- sche filosofie er gaat hun een licht op, nu ook op dit gebied door eenen geleerden leidsman der jonge lingschap de groote, immer terugkeerende vraag wordt gesteld wat dunkt u van den ChristusNu zijeenen man zien optreden, die de studeerende zonen van Nederland zal leeren, hoe de aspiratiën der oude wijsgeeren bij het ingaan van de volheid der tijden eene hoogte hadden bereikt, zoo der waarheid nabij als mogelijk was voor den menschelijken geest buiten de kennis Gods maar tevens, dat zezelve, de uiterste grens der raenschelijke wijsheid gevonden hebbende, niet in staat zijn het gemoed te bevredigen." Het congres te.'.en koepok-inenting, dat te Keulen vergaderde, heeft als slotsom van hare beraadslagingen het volgende wereldkundig gemaakt .- 1. Dat de pokstof een ongezond middel is, een kiem van ontbinding, een rottend bestanddeel, dat schadelijk kan zijn. 2. De inenting heeft nooit volken, soldaten of burgers voor kinderziekte behoed. 3. Ingeënte volken of legers hebben steeds de meeste ziekte- en sterfgevalleu aan de pokken. 4. Ze tast het gestel van kindereu en zwakken aan. 5. De pokziekte is veel minder gevaarlijk dan typhus. De inentings-vrienden wekken zeer verkeerd schrik door het spreken van pokken-epidemiën, die zij met inenting en herinenting willen bestrijden. 6. De gezondheidsleer, niet de inenting moet de ziektekiem leeren vernietigen. 7. De inentingsmannen hebben er belang bij haar te verdedigen- In Engeland brengt ze hun van regeeringswege alleen 12 millioen gulden op. De tegenstanders der inenting bejagen geen voordeel. Ten slotte vereenigde het congres zich met de vol gende resolutie „Daar de inenting wordt toegepast op niet zieken onder voorwendsel hen voor een bijzondere ziekte te bewaren, moeten de inenters verantwoordelijk gesteld worden voor de noodlottige gevallen en gevolgen, uit zulk een handelwijs voortspruitend. Dus kan ieder, die tengevolge cler inenting lijdt, schadevergoeding eischen van de inenters, in landen waar de inenting een vrijwillige zaak is, van de regeering, waar zij gedwongen is." Bedankt voor Amerongen door Ds. J. Port te Goes. Beroepen te Bruinisse Ds. H. vnn Selms te Nisse. Beroepen te Lage Zwaluwe Ds. C. Hengeveld. te,Schore. Do en burg:. Tot predikant bij de Chr, Geref. Gemeente alhier is beroepen de candidaat P. Postema. Aangenomen het beroep naar de Ilerv. gemeente* te Groningen door ds. J. Knottenbelt te Sluis. De Standaard meldt, dat er sprake van is, om van de diaconiescholen te Utrecht, de grootste, in 't middeu der stad gelegen, sen modelschool onder hare zusters, op te heffen uit gebrek aan fondsen. De re genten hebben de opheffing reeds voorgesteldeeue commissie uit den kerkeraad heeft in een lijvig rap port verklaard, dat de school niet mocht worden opgeheven. Met eenige plechtigheid is Vrijdag jl. te Goes eene nieuwe Synagoge ingewijd. Er wordt thans te Marseille, in Frankrijk, een protes- tantsche synode gehouden. In 't geheel nemen er 80 le den aan deel, als 41 predikantenen 39"leeken. Tot voor zitter is gekozen de heer Baput, predikant te Nïmes, en tot onder-voorzitters de heeren Recolin, predikant te Parijs, en Alfred André, een leek. Van de 21 synodale indeelingen in het land zijn er 20 in de synode verteeenwooidigdalleeu het district Lozère heeft geen vertegenwoordiger afgevaardigd. Onder de aan de orde gestelde punten behoort ook eene nieuwe vertaling van den bijbel- De hervormde Kerk in Frankrijk heeft tot dusver zich bediend van de oude vertaling van Osterwald, die de verdienste heeft van vrij nauwkeurig te zijn en daaraan die eenvoudigheid van toon paart, welke zoozeer tot het gemoed spreekt. De synode zal voorts te beslissen hebben over een ander gewichtig punt, Er zijn namelijk 60 protestant- sche gemeenten, die geen herder hebben. Het ziju vooral de gemeenten in bergachtige, afgelegene streken, die geen hulpmiddelen genoeg bezitten om een predi kant te onderhouden. Velen willen derwaarts hulppredi kers gezonden hebben, gekozen uit de geloovigen, dia zich daartoe bereid verklaren en aan wie bevoegdheid zal worden toegekend het Evangelie te prediken. Daar de nieuwe wet geen godsdienst-onderwijs op de openbare school toelaat, zoo zal er ook over het godsdienst-onderwijs gehandeld worden. Da heer W. K. C. Schrier, onderwijzer te IJer- seke, is als zoodanig benoemd te Kapelle op Zuid» Beveland. Benoemd tot hoofdonderwijzer te Woudrichem L. W. Varossieou te Heinkenszand. Tc Goes is onlangs een man overleden die voor zeer arm doorging en de laatste maand van zijn leven voor rekening van het armbestuur in het gasthuis werd verpleegd. Men heeft nu een som van f 5400 gevonden, die hij zijn erfgenamen nalaat. Biervliet. In den Oranjepolder een 3/4 uur van de Belgische grenzen zijn bij den landbouwer Ceule» naere tal van hoenders gestolen. De heer Verplanke heeft zijne benoeming tot wet houder aangenomen. Het verzet blijft voortduren. Wonderlijk, dat de regeering niet krachtiger op treedt. Biezcliugc. Jl. Vrijdag had hier een treurig ongeval plaats. Een arbeiders vrouw had, daar ze naar 't land moest gaan werken, haar 4Va jarig kind bij een buurvrouw gebracht om er dien tijd op iepassen. Toen die buurvouw zich eonige tijd later in de schuur naast haar woonvertrek bevond, hoort ze iets vallen en vindt in huis gaande het kind in bijna levenloozen toestand naast de stoel, waarop het gezeten had lig gende. Eenige oogenblikken later kon de vronw slechts het doode kind in do woning der ouders terugbrengen. Het schijnt dat een beroerte de oorzaak van den val is geweest waarop onmiddellijk de dood is gevolgd. In Zeeuwsch Vlaanderen heerscht een zielcte onder de paardenwaaraan er te Sluis drie stierven. Te Brugge heeft men dezelfde ziekte, doch daar is zij afnemend, terwijl zij in Zeeland nog aan het toe nemen is. Op het post- en telegraafkantoor te Wildervank zijn thans drie jonge dames geplaatst.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2