lierh, ^mool £iï GEMENHDE BERICHTEX. BUlTEiVLAND jongstcn storm ondervonden, hebben de noodzakelijk heid daarvan weder aangetoond. In Duitschland be staat dit stekel algemeen. De aaoleg er van kostte achttien millioen in ons land zou het tiende gedeelte van die som niet worden gevorderd terwijl behalve hat Rijksbelang, 221 steden er door gebaat zouden worden. De Utrechtsche hoogleeraar P. Harting, in den laats ten tijd meer algemeen bekend geworden door lijn krachtig optreden voor de Transvaalsche Boeren, vierde dezer dagen onder algemeeue belangstelling zijn 40-jarig auibtsjuiblé. Donderdag 24 November e. k. zul door den Com missaris des Konings in Zeeland aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg worden aanbe steed 1 het maken van een zijkanaal beoosten Sas van Gent en het verbreeden en verdiepen van het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen, raming f 500,000 2. het bouwen van eene ijzeren draaibrug met vast gedeelte over het zij kanaal naar de Passluis, raming 23,500 3. het bouwen van eene schutsluis in het zijkanaal beoosten Sas van Gent, raming 712.000. Aan het mailoverzicht, in het Algemeen Dag blad van Ned.-Indie is het volgende ontleend Een der belangrijkste tijdingeu met deze mail is de dood van den 63 jarigen Vorst Maugkoe Negoro. Men weet dat iu de Vorstenlanden, zoowel in Soe- rakarta als in Djokjakarta naast de inlandsche sultans door ons bestuur een ouafhankelijk prius is gesteld, uit den aard der zaak bijzonder aan ons bestuur verknocht en die een eigen militie heeft. In Soeracarta heetiedie prins Mangkoe Negoro. De overledene was een man met grooteu aanleg als industrieel en die met zijne cultures groote rijkdommen verworven heeft, en gelijk de Javaasche Courant het noemde, een trouw leenman van de regeering is geweest. Zijn opvolger was reeds vroeger aangewezen, zijn zoon bij de dochter vau een der vroegere prinsen, wier rechtstreeksche erven bij de benoeming van den thans overledene buiten de opvolging zijn gehouden. De berichten uit Atjeh getuigen niet voor een toestaud van vrede. Talrijk en onafgebroken zijn de aanvallen op nederlandsche posten. Tot kenschetsing van den toestand op Atjeh, nemen wij over hetgeen het Algemeen Dagblad van Neder- Itndsch Indië zegt omtrent het bericht van de Loco motief, dat troepen perwaarts gezonden waren. „Dit bericht, zegt het blad, ve. wo dert ons uiet- Reeds den 5den dezer bespraken wij d8 waarschijn lijkheid, dat bij de algemeene klacht over bovenmatige verzwaring van wacht- en patrouilledienst versterking der troepen op Atjeh noodig zoude zijn. Na het laatst in tie Java Ct. van den 6den dezer gepubliceerde rapport vau den gouverneur vau Atjeh komt het mede niet onwaarschijnlijk voor, dat op de kust iets gedaan zal moeten worden om voor de nieuwe vestiging te Telok-Semawe, die door de Samalaugers schijnt lastig gevallen te worden, wat respect in te boezemen. Eene operatie op de kust zou zeker ook eenige af leiding op Groot-Atjeh bezorgen men kau daar tegen- wuordig geen troepen missen om op de kust zich te vertoonen. Den 14den is een begin gemaakt met hot uitzeuden vau groote patrouilles om de benden van Nja llesson >>p te-sporen. Blijkeus een correspondentie in het Bat. Handelsblad schijnen later weer eens znlke patrouilles uitgezonden te zijn, maar tot nog toe zonder vrucht. Onze patrouilles schijnen iederen avond weer thuis te komen. Ware het mogelijk kleine kolon- nes door het laud te zenden, sterk genoeg om niet bevreesd te behoeven te zijn voor verraderlijke over vallen, voor langer tijd en met vrijheid van beweging aan den commandeerenden officier, zoo zou de kans tot opsporiug van het bendehoofd waarschijnlijk groo- ter zijn. Beroepen te Waarde Ds. E. M. van IJzendijke te Kattendijke. !Vli:3dk'lo;irg. Door de classis Middelburg der Chr. (ier. Kerk zijn tot de Evangeliebediening toe gelaten de heeren caudidaten C. Stekeiee en A. op 't Holt beroepen predikanten te Veere en Schoondijke. Gisteren middag te één ure had iu het groot audi torium der Vrije Uuiversiteit de overdracht van bet Recioraat plaats. De aftredeude rector, dr. A. Kuyper, hield daarbij eene redevoering overDe hedendaagsche Schriftcritiek in kaar bedenkelijke strekking voor de gemeente des levenden Gods. Daartoe zette hij achter eenvolgens uiteen hoe de hedendaagsche Schriftcritiek de theologie vernietigt, der gemeente haar bijval ont rooft en haar te slaan komt op het verlies van haar Christelijke vrijheid. Uet eerste of Encyclopaedische deel strekte om aan te toonen, hoe de Schriftstudie onzer dagen de deelt n der Theologie uit hun propor tioneel verband rukt, haar karakter vervalscht eu iets wat geen Theologie meer is, voor haar in de plaats schuift. In het tweede of dogmatische deel plaatste de redenaar de belijdenis van de Schriftingeving, ge lijk de gemeente die aanhangt, tegenover de desbe treffende philosophische hypothese der ethische rich ting. Terwijl in het derde of gemeenterechtelijke deel, de Jides humana en de Jides divina iu heur onderling verband als het plechtanker der gemeentevrijheid werden geteekend, hetwelk thans door de ethische richting uit den vasten ankergrond wordt losgerukt. Daarop volgden de Annales Academici met de toe spraken o. a. eene aan de studeuten, waaruit bleek dat zestien studenten waren ingeschreven, en één hunner met consilium abeundi gerelegeerd. AU nieuwe rector trad op Dr. F. L. Rutgers. Standaard De heer L. W. Varossieau, hoofdonderwijzer te Heinkenszand staat No. 1 van het drietal te Wou- drichem. Tot hoofdonderwijzer aan de Chr. school voor kinderen van on- eu minvermogendeu, welke D. V. den len Februari a. s te Middelburg zal geopend wor den, is benoemd de heer A. Rademaker van Rotterdam. Nieuw St. Joo*tlaad. Tot onderwijzer aan de openb. school alhier, is benoemd de Heer J. C. Vinke, vroeger kweekeling aan de Rijks Normaallessen te Middelburg. Tot onderwijzeres in de nuttige hand- werkeu werd benoemd Mcjuffr- W. de Buck alhier Rittbem. Tot onderwijzer aan de openb. school alhier, is henoemd dc hear G. van Westen, vroeger kweekeling aan de Rijks Normaallessen te Middelburg. Bij de Woensdag gehouden stemming telJerseke hebben 59 stemgerechtigden zich tegen en 26 voor het behoud van het kiescollege verklaard. Alzoo zullen wij in de eerstvolgende 10 jaren hier geen kiescollege hebben. Heden wordt eene nieuwe vrachtgoederen-stoom- bootdiensi tusschen Vlissiugeu, Middelburg, Gouda eu Amsterdam geopend. Voor dezen dienst die ondernomen wordt door deu heer P. D. De Vrie9, is het op de werf der maatschappij De Schelle te Vlissingen gebouwde schroefstoomschip Zeeland bestemd. De loodskotter No. 8, van het loodswezen van Goeree en Maas, wordt vermist. Daar aan boord be vinden zich de schipper W. de Neef, de loodsen B. Haus, H. Holaar, P. Groenevelt en C Burger, en de matrozen J. de Neef, M. Kruyne, Geudeke en Van Ry. Er schijnt dezer dagen een of meer deugnieten, geweest te zijn die van de duisternis des nachts hebban gebruik gemaakt, om uit het pakhuis van den heer H. Snoep te Goes een vet varken weg te halen en er een mager voor in de plaats te bezorgen. J. F. V. die zeven jaren geleden te Koewacht den zoon ran zijn buurman G. door een geweerschot het leven benam, is door het gerechtshof te 's-Graven- hage, ter zake ran moedwilligen doodslag tot 20 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Dat deze misdaad met voor bedachten rade zou gepleegd zijn achtte het hof niet voldoende rechtens bewezen. Volgens de laatste opgave bedraagt het fonds door de Amerikaausche natie voor mevrouw Garfield bijeengebracht f 900.86 2- Bij Schokland is een schip gezonken, waar van alle opvarenden zijn omgekomen. De pontschipper van Urk bracht te Kampen de lijken van twee kin deren aan, terwijl te Genemuiden door een schipper de lijkeu van moeder, dochter cn zoon, naar g S9ing 50, 18 en 10 jaar oud, werden aangevoerd. De licht- wachter van Schokland vond de lijken in den mast vastgebonden. Gedurende den laatsten storm is eea tjalkschip over de Gorzen tegen den Drievrienden polderdijk bij Dinteloord geslagen. Thans, nu liet water weggeloopen is, ziet men het schip met tuigage midden op het land op 20 minuten afstands van het water rechtstandig tusschen grazende schapen. Sedert 1825 is de vloed uiet zoo hoog geweest. De oudste ingezetene vati Barneveld raej. de wed. Schut, geb. van de Pepel, hoopt Zaterdag a. s. uog ia het bezit harer vermogens, haar lOOen ver- jaardig te vieren, Te Haarlem zal een café-restaurant worden geopend in het perceel aan de Groote Markt, waar indertijd de dichter Bilderdijk gewoond heeft. Met behoud van den fraaien voorgevel, welke dagtaekent uit de 17e eeuw, is het perceel geheel verbouwd, Sedert Maandagavond 11. staat een politieagent op een der steigers, schuins tegenover het café „Czaar Peter" te Amsterdam, ter bewaking van twee klein* kistjes dynamiet; die, naar men zegt, ter verzending zijn aangeboden naar Harlingen per «baron van Heemstra", en waarvan men den afzender niet kent. Onlangs is een volledige, tweede uitgave van de preekeu van gemengden inhoud („vermischte Predigde") van Lu.her voltooid gewordeu. Zij bestaat uit 6 deelen en bevat 242 preeken, van welke 127 vroeger nooit gedrukt waren. De uitgever is do heer E. L. Enders, pred. te Oberrad, Frankfort a M. Daar deze preeken naar tijdsorde gerangschikt zijn, geven zij een geschikteu leiddraad ter beoordeeling van 's Hervormers ontwikkeling. De zes deelen zijn voor 18 mark te verkrijgen. Iutusschen houdt de heer Kuaake, pred. te Potsdam, zich ouledig met een ge heel nieuwe uitgave van al de geschriften en brieven van Luther. Keizer Wilhelm schenkt aan dezen arbeid ruime ondersleuning. Binnen weinige dagen zal de driejaarlijksche ver kiezing voor den Duitschen Rijtcsdag plaats hebbeu. Ook bij deze verkiezing gelijk reeds zoovele malen groepeeren zich strijd en strijders weder om de machtige figuur van den Rijkskanselier. „Voor of tegen Bismarck" of wil meD liever „voor of tegen Bismarck's plannen" dat is de allesbeheerschende vraag. En welke zijn Bismarck's plannen We lazen dezer dagen van den man die een zoo belangrijke plaats in onze hedendaagsche geschiedenis inneemt., het volgende Vorst Bismarck is niet alleen eon compleet, maar ook een uiterst consequent man. Hij blijft zich zeiven altijd gelijk de man en zijne kunst, de man eu zijn werk zijn ééu. Op zijn standpunt uit zijn dogma gerede neerd, is hei volkomen logisch en juist gehandeld, dat hij vau alle partijen gebruik maakt en ze tot zijne doeleinden bezigt, zonder tot eene van haar te behoo- ren. Wat behoeft hij er zich over te bekommeren, hoe de troef heet feodalisme of democratie, constitu- tioualisme of socialisme, liberalisme of absolutisme, ultramjntanisme of kuituur hij speelt om te winnen, en kie9t de kaarten die hem kunnen doen winuen. Mei welk recht, met welken schijn van reden, kunt gij hem gewetenlooshei i, gemis aan consciëntie enz. verwijten Wie heeft ooit gewetenswroegingen gevoeld, omdat hij harten wegsmeet om klaveren in ie koopen, of bij beurten met de rojde pions speelde tegen de zwarte, en met de zwane pious tegen de roode? Het is immers om het schaakmat te doen, en niet om de pionsp Een Rijkskanselier die een* groote rol in de politiek te vervullen heeft, die de sterkste is en wiens recht zijne macht ls kan er geen geweten op nahouden. Diplomatie en conscieutie gaa niet zaaien. en kunnen elkauder niet verdragen. Zulk een machthebber, die niet enkel de macht heeft maar haar bezigtkan zich aar geert stelsel, aan geen beginsel, aau geeue partij biaden. Alle stelsels, alle beginsels, alle partijen zijn voor hem, om ze te ge bruiken, wanneer hij ze en voor hetgeen hij ze noodig heeft. Hij is geen protectionist en geen vrij handelsman maar ueemt telkens van elk zooveel in zijne politiek als hem op het oogenblik te pas komt. Hij is, in dit opzicht een volslagen Nihilistalle gelooven, riohtin-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2