HANDELSBERICHTEN. Papier iaÉ WasGhbakkün, De Crediet-Vereeniging, "WoiGê het offer van den wind geworden. Bovendien lijn op vele plaatsen de rietdaken erg gehavend, timmermans en rietdekkers hadden het heden dan ook zeer druk met de voorloopige herstelling der stormschaden. Ook was men al druk aan het werk om de gestremde passage, door de vele op de wegen gevallen boomen en stukken boomen, te herstellen. Het is wel te vreezen dat de ongelukken ter zee veel belang rijk en erger zullen zijn. Op verschillende plaatseu te Amsterdam werd Vrijdag eet geheimzinnige muziek vernomen. Men kon zich aanvankelijk geen rekenschap geven van waar de geluiden kwamen, die uu eens ernstig en somber aan verwijderd klokgebrom deden denken, dan weder aan de teedere geluiden van een harp, tienduizend maal versterkt. Men dacht aan spoken en aan den naderenden twaalfden November. Eindelijk bleek, dat de speelsche wind van de telephooudraden snaarinstrumenten had gemaakt. De sultan van Turkije heeft bevel gegeven de overblijfselen van Salomo's tempel te Jeruzalem te laten reataureeren, het plein voor het eerbied waardig overschot van lang vervlogen eeuwen te zuiveren van onkruid en aldus aan het geheel een meer genaakbaar voorkomen te geven. Men dankt dit bevel ran het bezoek van kroonprins Rudolf van Oostenrijk aan Jeruzalem. Volgens de dépêches uit Amerika verscheen Guiteau Vrijdag te Washington voor het crimineel gerechtshof. Hij was hevig ontsteld, zoodat hij uit het rijtuig gelicht moest worden, doch hij ondervond geen overlast. Hij pleitte niet schuldig. Zijn verdediger zeide, dat hij zijn verdediging zou baseeren op krank zinnigheid en op de verkeerde behandeling van Garfield door de geneesheeren. Hij eisohte dertig dagen uitstel Het hof bepaalde den aanvang van het proces op 7 November. B IHf'KUANh Niet alleen Parnell, het hoofd van het Landverbond in Ierland is gevangen genomen, ook Dillon en drie, vier anderen, die minder bekende namen dragen. De regeering wil blijkbaar doortastend handelen, en hen eerst kerkeren die gezworen hebben de nieuwe met zooveel moeite tot stand gekomen Landwet, te doen mislukken. Bij gebrek aan eenig feit uit het buitenland be rekent men welke portefeuille Gambetta in het door hem te vormen Kabinet zal aanvaarden, en vr«agt men zich af welke toekomst Egygte, Tunis, Algiers en andere Noord-Afrikaansche Staten tegemoet gaan, en waar de Sultan van Turkije het geld halen zal dat hij aan Rusland en aan zoovele anderen die hem leenden schuldig is. Bezwaarlijk zal op deze laatste vraag een antwoord te geven zijn. Zeeuwse lie Brieven. Geachte Redacteur Eene zeer belangrijke gedachtenwisseling heeft er in de tweede kamer plaats gehad naar aanleiding van eene interpellatie van den heer Heijdenrijk. Deze wenschte het gevoelen te weten van den Minister over het al of niet verplichte afleggen van den eed. Hoe somber klinkt het reeds, dat men in'een christenland dienaangaande in het onzekere verkeert. De eed de godzalige eed zooals onze catechismus het uitdrukt. Daarover ook al kwestie Helaas, ja. Hier en daar beginnen zich de eerstelingen te vertoonen van een oogst mannen, die, niet uit gemoedelijk bezwaar, maar omdat ze in geen God meer gelooren weigeren om bij het aanvaarden eener openbare betrekking den gevorderden eed af te leggen. Nu was natuurlijk niets eenvoudiger den zulke godlooehenaars naar huis te sturen, en elke publieke betrekking van vertrouwen, waar de eed van wege des menschen verdorven natuur oumisbaar is, voor hen af te sluiten. Daarover zijn het echter de geleerden lang niet eens, en om deze reden meende de heer II. het goed te zijn dat men in den lande weet hoe de Minister hier over deukl. Deze heeft in eene schoons en wel sprekende redevoering als zijne gevestigde over tuiging verklaard, dat de eed niet alleen gewettigd is, maar ook in vele gevallen zoo op rechterlijk als maatschappelijk gebied niet kan gemist worden. Zulk eene duidelijke uitspraak van een modern geleerde is mij waarlijk erg mee gevallen. Om een handje vol godloochenaars in den lande, zoo zeide hij, mag zulk een belangrijk rechtsgebruik niet worden prijs ge geven Maar deze betuiging M. d. R. lokte in de hoogste vergadering des lands hevige tegen spraak uit. Meer dan een neemt het daar voor de godloochenaars op, en de gedachten veler harten worden openhaar. f,'t Is zulk een handje vol niet" beweert de een. „Er zijn edele menschen onder", verzekert een auder, en nog al meer tegenredeDen de eene al mooier dan de andeie. Maar het allermooiste was de bewering, dat er velen zijn, die, omdat ze aan het persoonlijk bestaan van God niet gelooven, gewetens-, zegge gewetensbezwaar hebben om bij Zijnen Naam te zweren. Nu dacht ik, en het tegendeel zal wel zwaar te bewijzen vallen, dat „het geweten" de stem Gods in ons is, Is er nu eenmaal geen God, dan heeft Hij geen stem dus ook in geen geval eene stern in mijn binnenstedan vervalt dus mijn gewetendan ben ik gewetenloos. Dan kan ik allerminst gewetensbezwaar ergens in hebben. Op dien grond vermeen ik dat het met de eerlijkheid onder ons in strijd is om bij atheïsten van gemoeds- of gewetensbezwaren te spreken. Zulken onzin laten we ons niet wijs maken. Wil men hen die op zulke jammerlijke gronden den eed weigeren, toch in allerlei hooge betrekkingen toelaten Dat moge men voor den Allerhoogste ver antwoorden j doch men zie toe. Mag zulks in naam der „vrijheid" niet belet worden, dan beware de levende God ons voor zuitte vrijheid en brenge on9 volk terug tot de dienstbaarheid aan Zijn eeuwig blijvend Getuigenis Deze zoogenaamde vrijheid toch is niet anders dan de bandeloosheid waarvan de dichter in Ps. 2 spreekt, inet de ontzettende waarschuwing er bij, hoe Hij die iu den hemel woont over dat een en ander denkt hoe de toorn en verschrikking des Heeren voor de zulken te wachten staat. Dit eene verdient hierbij nog de aandacht dat vele van die aan geen God gelooversden, toch Gods heiligen Naam en eigenschap pen gedurig misbruiken. Weerspreken ze hiermede niet zich zei ven En waarom die rustelooze vin nige strijd tegen den Heere en Zijnen Gezalfde, indien er toch geeu God is Is dat niet inkonsekwentie in den hóógstee graad En die heeren durven zich nog het denkende deel der natie betitelen Enfin, 't is goed dat ze 't zelf doen, een ander haalt voor zulk denken zijn schouder» op. Aan onzin dezer dagen geen gebrek. Zoo komt Nota Bene het Haagsche Dagblad ons verzekeren daft de bewering alsof er een schrikbarend en ste/ds toenemend tekort in Jo rijks schatkist zou wezen, misleiding is. Dat onze financiën in hoogst gezonden toestand verkeeren. Acht en twintig millioeu tekort, in 't jaar '82. Als dat een gezonde toestand moet heeten, eilieve, wauneer wordt hij dan ongezond 't Is het oude liedje op eene nieuwe wijze „Vrede, vrede en geen gevaar." De hardloopers doen tegenwoordig goede zaken dat is in Amsterdam te zien geweest. Berg af moet men wel hard loopen, of men wil of niet, O zoo snel is men van de halte christusverloocheuing aan 't station Godverloochening. Eu het eindstation Den lezer heil K. Graanmarkten enz. Rotterdam, 17 October. De aanvoer was klein. Kookerwten 25 cent hooger. Overigens bleven de prijzen onveranderd. Prijzen van Eflecten. Amsterdam, 15 Oct. 1881. Ne^t rl Certitic. vYericeh.jitc scnulii. 'Zli- pet. 653/, dito dito dito 3 79l/a dito dito dito 4 L02'/s uoten scad Amsterdam 3 ■iito dito Rotterdam 3 pOoligatiën 179S/1815 5 Certitic Inschr. 5e serie 1854 5 6U'/4 Dito dito öeserio 18 5 5 H 82a/4 Ooligatiën dito IUÜO 18£i 5 965/g dito L 100 1873 5 897 8 dito 1877 dito5 dito leening 1867-69 4 78», 2 Loten 1864-5 Loten 18Ö65 5 132 *l/s h 937, 4 92'/, 91»/, 5 5 89 3 53 4 53'/< 5 77 66'/e 5 5 5 67 5 3 53" l 27lU 1 F 25 y« Aand. Spoorw. Gr Maatecli. Oblig dito Oblig. spoorweg Potï-Tiflis. dito dito Chnrkow Azow dito dito Jelez Orel dito dtto -leiez-Griasi. Aand. Baltische spoorweg Polen. Aand. Warschau-Bromberg Weenen. dito dito 'OöteniOblig.ruelai. in zilv Jan./Juli dito dito Febr./Aug. dito dito April/Oct. iifcu iu papier Mei/No v. Italië. Oblig. Z. Ital. spoorweg Spanje. Obligation Buitenl dito Binnenland sclie Portugal Obligatiën .3 Prijze» vau coupon.*». Amstbuua-M, 8 Oct. nletali. 21,52»/3dito zilver f 1,527/./, Div. Eng, per f 11,67' g Eng. Russen per pd f 11,9773*, Eng. Portugal per h: l' 11,67'/'2 Frans f47,60 B elg. f 4-7,60Pruis i 58,80; Hamb. Russen f 1,25 Russen in Z. R: f 1.28 Poolsche oer Z. R. f Spaansche piasters f 47,60; Spaanscne Binnerlundsche f 2.35 Amerikaansche dollars f 2,48; papier VEKK00PINGEN EN VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 19 Oct, Nieuwdorp, kweekseliapen, Mulock Houwer 21 Colijnsplaat, woonhuizen, Van der Moer. 21 Wolfaartsdijk, zijkant wegen enz Pilaar. 1 Kapelle, wisschen, Pelle V. d. Bussche. 3 Nov. Hansweert, woonhuizen enz. Reinbges. 9 rïeinkenszand, boomen, Karseboom. 14 h Wolfaartsdijk, afbraak, .De Vos. A.XJ V E ETB N" TIEN. Aan de BEWAARSCHOOL te Oostkapelle wordt BEISTE JUFFROUW gevraagd P. G., liefst zoo spoedig mogelijk. Salaris f 300 en vrije woning. Franco brieven onder letter S. Postkantoor Oostkapelle. uitmuntend voor Huiskamer en Keuken. Koopt men in liet Magazijn van J. J. CEU- LEN te Middelburg. Duurzaamheid wordt gewaarborgd. Closet paper 1000 blaadjes 50 Cent. AGENTSCHAP TE MIDDELBURG. (Kantoor Z.zijde van den Dam, G 28). Nemnt gelden aan a deposito, 't z in eens 't zij in gedeelten opvorderbaar, tegen ver goeding van rente, bedragende thans 3i pet. Neemt aanvragen tot Crediet-verleening in ontvangst van f isoo tot f eo.ooo. De Agent DE KANTEK. WEIJNMAN-GESQUIERRE. WAL, B 99. WAARSCHUWINGWAARSCHUWING Zekere Apothekers iu de Nederlanden grof bedriegen het Publiek, door verkoop van zoo genoemde »HT LEEWAY'S ZALF EN PILLEN," welke zij zeiven fabriceren, en welke niet alleen van onwaarde zijn maar ook schadelijk voor de gezondheid. Iedere Pot of Doosje met het echte Medicijn heeft op dé Etiquette het opschrift 533, Oxfort Street, London en draagt den stempel der Regeering van Groot Brittanje, met do daarin, gegraveerd Ointmten.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3