herh, ^dtaol tit éeact uKMbNUl)E~8.JtiCHTËN. Hcinlienszaud, 15 October. De storm die Vrij dag zoo bier als op aodere plaatsen woedde, heeft aanzienlijke schade aangebracht, verschillende boom gaarden zijn gedeeltelijk of geheel gerunieerd, Canada- boomen, Appel- en Pereboomen liggen op sommige plaaisen in rijen ontworteld ot geknakt ter neer. Beschadigde huizen, gebroken pannen en schoorsteeue», half of geheel omvergeworpen schoren geven.den ambachtslui hoop op werk, welke laatste ook druk bezig zijn de gaten te stoppen. 's Heer Arciadsiierke. Het bestuur der kolen- vereeniging Eendracht maakt Macht" alhier, deed heden avond rekening en verantwoording, waaruit bleek dat ruim 2100 H. L. kolen aan de leden waren afgeleverd, tegen den prijs van 52'/? cent vrij op deu wagen te Goes, alzoo dat aan de „zelfhalers" 15 cent en aan de andere 5 cent per H. L. kon worden ge restitueerd. Op dien avond werd ouder meer door het bestuur besloten, om de gelden in de Rijkspostspaarbank te beleggen moge dit bij andere vereenigingen navol ging vinden De raad dezer gemeente bepaalde het vergunnings recht tot verkoop van sterken drank in het klein, op f 20 van de f 100 huurwaarde. Op de begraafplaats te Goes is Zaterdag voor den overleden schoolopziener dr. H. Q. Janssen een een voudig gedenkteeken opgericht, waarop gebeiteld staat „Dé nagedachtenis des rechtvaardigen zal tot zegen zijn'* Met machtiging des Koning* zijn mr. J. P. P. baron van Zuylen van Nyevelt, Hds. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Parijs, mr. W. A. P. Verkerk Pistorius, hoofddirecteur van de admi- straiie der directe belastingen invoerrechten en accijnsen aan het departement van tinancien, en M. J. H. van Lier, consul der Nederlanden te Parijs, belast met het voeren der onderhandelingen over een nieuw handelstractaat met Frankrijk. De berichten omtrent den ontzettenden storm van Vrijdag zijn talrijk. Het meteorologisch instituut te Utrecht zegt 't volgende ffIn den nacht van Donderdag op Vrijdag daalde de barometer zeer snel en wees 's morgens»8 u. 714.2, ten 2 u. 736 6 men had den geheelen middag har den wind, die tegen den middag tot storm aangroeide, •n het hevigst was das avonds omstreeks 6 uur, toen de sterkste stoot voorkwem, 130 kilogr. drukking op den vierkanten meter, met een weinig uitschietenden wind naar het WZW. daarna begon de barometer weder te rijzen en de wind werd langzaam West. De Domtoren heeft door den storm zoo geschud, dat het instrument aldaar is blijven stilstaan, zoodat op het Ned. Instituut geen waarnemingen werden opgeteekend." De gevolgen van den storm laten zich natuurlijk meest op zee gevoelen.. Op de reede van Vlissingen werd een ingekomen driemastschip met pretroleum, van New-Yo k naar Antwerpen bestemd, vegen den dijk geworpen omstreeks de «Schooue Waardin". Genoemd schip kwam tege lijkertijd in aanvaring met een stoomboot die haren mast verloor en mede tegen den dijk werd geslagen. Later vernam men dat omstreeks deztlfde hoogte eene bark met graan geladen op den dijk weid geworpen. Het tjalkscbip Jacoba, schipper J. de Klerck, is te Waarde tegen den dijk gestrand. De Belgische kotter Jonge Mariaschipper L. v. d. Vijver,- met beetwortelen, is te Lillo gezonken men hoopt het schip te lichten. Het Eugelsch stoomschip Beta, kaptein Robson, met stukgoederen van Antwerpen naar Turkije, op de reede van Vlissingen door een Arae.rikaansch driemast schip aangevaren, maakte bij I et sleepen naar Ant werpen zooveel water, dat de sleepbooten het stoom schip in de Biezelingsche ham aan den grond moesten zetten. Het schip is later vlot gekomen en op esleept. De Hanoversche kof Renriettekaptein Gasseus, van Leer, met dakpannen van Antwerpen naar Sergen, sloeg te Walsoorden van de ankers en strandde tegen den dijk te Waarde. De tjalk Dankbaarheidschipper Dobbelaar, sloeg aan de buitenzijde van den Westhavendam tegen de steenglooiing en werd lek. De Belgische kotter Üelestineschipper Struijff, met graan van België, is op de ballastplaat bij Frederik gestrand. De stoomboot Zeeland heeft ondanks het ruwe weder toch de reis van Rotterdam naar Zierikzee ge daan. Bij het binnenkomen van de haven werd het stuprtoesi^l onklaar en was al de inspanning der wakkere bemanning, gèpaard met hulp van den wal, noodig oui ongelukken te voorkomen. Alles liep goed af. Een bejaard man eu een jongen van 14 jaren van een der visscherschuitjes te Yerseke thuis behoo- rende, zijn verdronken. Op de rivier de Krammervoor Ooltgensplaat is een vaartuig gezonken beladen met suikerpeenen, behoorende aan schipper De Vries van Oudetonge, Nadat de schipper was overboord geslagen en ver dronken, deelde zijn vrouw hezelfde lot, terwijl de knecht met een meisje met de boot trachten den wal te bereiken. Eerstgemelde slaagde daarin, terwijl het meisje verdronk; de knecht kwam ongeveer ten 12 ure bij den bouwman A. Van Beek aan. waar hij liefderijk werd verpleegd en van droge kleereu werd voorzien. Een schip, geladen met steenkolen, dat ter hoogte van de steenfabriek te Brakel lag, is gezonken met het noodlottig gevolg, dat daarbij twee kinderen en de vrouw van den schipper jammerlijk ver dronken zijn. Onder de Willemstad zou een tjalkschip geble ven zijn met huisgezin, waarbij zes kinderen, en te Moerdijk is het gehe.ele hoofd door den storm ver - nield. Op den vasten wal was de storm voor vele persone n en have niet minder noodlottig. Een landbouwer van Nieuwland die Vrijdag door een afbrekenden Canada-boom getroffen werd, is spoedig daarna overleden. De omstreken van Middelbvrg vertoonen op vele plaatsen een ruïne. Tal van de oudste en fraaiste boomen, waaronder drie der welbekende acht reuzen bij de buitenplaats de Griffioen liggen tegen den grond. De doorweekte bodem gaf zoo weinig vastheid dat hier en daar gansche rijen gevallen zijn. Te Barendrecht liepen de buitenpolders onder water, waardoor houderden mudden aardappelen te loor gingen, die aan hoopen op het land lagen. Ook zijn er in de gorzen verscheidene schapen en enkele jonge paarden verdronken. Vermoedelijk zijn er een of meer gaten in de kaden van dien polder geslagen, waardoor het water aoo spoedig instroomde, dat het vee niet tijdig geborgen kon worden. De geheele Scheveuingsche weg gelijkt eene ruïne 120 boomen zijn daar omgewaaid. De trams deden des middags gebrekkig dienstboomen versperden den weg, zoodat men twee keer moest overstappen des avonds is de dienst geslaakt. Er zijn minstens 5 visschersvaartuigen die wrak zijn, zijnde zoodanig beschadigd, dat zij schier niet te maken zijn de meeste hebben of een boeg of het achter schip stuk gestooien, de inhouten stuk, bolders weg. De schade aan verloren zwaarden en roeren is niet te berekenen. Het strand is op sommige punten 3 tot 4 voet afgenomen, zoodat de schuiten als het ware onder de duinen staan. Het is een onverkwikkelijk gezicht, hoe de schuiten tegeu en in elkander staan daarbij kwam nog dat twee oude schuiten onbemand door de vloot dreven, en belangrijke schade toe brachten. De bewoners der Amsterdamsehe Vondelkade waren ge tuige van het zeldzame schouwspel,dat een geheel huis op de schommelende golven der Overtoomsche vaart lag te dobberen.De wanhopige bewoner zat er op en trachtte met een haak door de geopende deur het overschot van zijn inboedel er uit te redden. Een stoel, een koffieketeltje, een komfoor, eenige kleedingstukken, kwamen achtereenvolgens te voorschijn. Alles was drijfuat, een bewijs dat het huis, ofschoon nog wel een gemeeutegebouw, allesbehalve waterdicht was. Lmisschen zit de brugwachter der Gasihuisbrug, want zijn houten woning was het, nu onder den blooten hemel. De boeken eu verdere papieren zijn gelukkig gered. Op het Rokin te Amsterdam, ontnam aan een kantoorbediende een der windvlagen zijn pet en wierp hem zelf, terwijl hij die grijpen wilde, tegen den grond. Ware het hier nu maar bij gebleven, de man zou zich zeker getroost hebben, maar door den schok ging bet slot vao de portefeuille met bankpapier open, en vlogen er een 3-tal van f 1000 ej eene van f 200 te water. Hoewel door de hulpvaardigheid van velen er weldra twee van f lO'OÜ werden opgevischt is dat met de twee overigen van f 1000 en f 200 niet mogen gelukken. De man was letterlijk versuft. Het Kamper-eiland staat geheel onder water, behalve de woonhuizen en stallen, die alle op terpen gehouwd zijn. Ook de stad is voor een gedeelte oudergeloopen. De toegangen tot de stad aan de Celle- en Broere- poort. zijn d :or de kistingen gesloten. In vele kelders staat vijf voet water en de huizen op de IJselkade vooral hebben veel last van het water. Ook een goed deel van Brunnepe onmiddellijk aan Kampen grenzende, is ondergeloopen. Sommige bevvoners dier buurt zijn in het holle van den nacht met vee en have gevluch t naar de binnenstad. Het zeewater staat voor de wallen en het prachtig plantsoen heeft veel geleden. üII<Melbnrg. Ds, D. Rijnders, predikant bij de N. H. G. alhier heeft voor het beroep naar Sneek bedankt. Drietal tot het beroepen vau een predikant bij de C. G. te Domburg: ds. Medema te Murmer- woude, ds. Verhave te Camper laud en de candidaat Postema. Dr. C. Hengeveld te Schore komt voor op het zestal te Rumpt. Bij de jl. Dinsdag gegouden stemming voor he t kiescollege bij de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam zijn uitgebracht ongeveer 3400 stemmeu, waarvan 2500 door de Gereformeerden en 960 door Irenischen eu Modernen. De juiste verhouding der cijfers is op dit oogenblik nog niet bekend. (Standaard.) Zaterdag morgen is van de werf der koninklijke maatschappij De Schelde te Vlissingen met het beste gevolg te water gelaten de torpedoboot No. XLX, ge bouwd voor rekening van het Departement van marine. De stoomketel en machines zijn op dezelfde fabriek ver* aardigd. In afwachting van den gewenschten stoomtram in het 4de district van Zeelaud, die echter vooreerst nog niet te wachten is, zal een nieuwe diligence-dienst van IJzendijke op Breskeus worden geopend. Tc Goe3 was het Donderdag een algemeen© pret bij het trouwen van twee bedeelden, van welke de man geen plaats heeft om zijn hoofd neder te leggen en de vrouw niet wel bij het hoofd is. Eenige personen hadden zich vereenigd om het paar op den trouwdag wat genoegen en voor eenigen tijd een onderkomen te bezorgendoch de commissie van uitvoering vond goed de bruid in een potsierlijk toilet te tooien, gesluierd, in 't wit, met een nagemaakten ruiker in de hand, en hen -zoo in een open rijtuig door de stad te laten rijden. Hierdoor werd de zaak eene ergerlijke veriooning. üapelle, 15 October. De uitwerking van den storm van gisteren en gepasseerden nacht is ontzettend. Tal van boomen zijn om- of afgewaaid. In den boomgaard aan den straatweg van Kapelle naar Biezelinge lig» gen een 17tal, waaronder 2 zware olmen boomen geveld, benevens een aantal fruitboom en aan de an dere zijde vao dien weg is het evenzoo. Aan den Wemeldingschen zandweg is onder velen meer de koning der boomen, meer dan 3 meters dik, uitge waaid en nog hangende in een 4tal anderen. Verbazend veel jonge fruitboomen zijn omgewaaid war zeer veel schade in de jonge boomgaarden doet ontstaan. Overal waaiden de pannen van de daken ea verscheidene schoorsteendn deelden dat lot. Te Wemeldinge is onder meer een geheel schuurtje omver gewaaid. Op Kloetiuge is een groote olmenboom op het dak van een huis neergekomen gelukkig echter er niet doof geslagen,alleen ziju een aantal dakpannen gebroken- Ook daar zijn vele en zware boomen uit den grond gewaaid. Tusscheu kspelle en Goes zijn een 24ial boomen

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2