GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND beidsweek eerst de sabbath, waarop wij ons sterken kanneu in den Heere voor alles wat de arbeidsweek te doen en te laten, te lijden en te strijden geeft. Vatten we nu dit een en ander saam dan steunt, naar liet ons toeschijnt, de viering op den eersten in plaats van op den zevenden dag der week op zeer goede gronden dan is er reden te over om ons met hart en ziel bij het gebruik der kerk ten deze aan te sluiten en daarbij te blijven. BINNENLAND. Overzicht van de opbrengst der Middelen (hoofd som en opcenten) over de maand September, afzonderlijk en vereenigd met die der vorige maanden van 1881, in vergelijking gebracht met de raming van dat jaar en de opbrengst over dezelfde tijdvakken van 1880. Bedrag der ramingf 100,044,000, 1/12 der raming8,336,999.93 Opbrengst over de maand September. 188110,537,910.90 Opbrengst over de maand September. 1880 10,359,458.33 9/12 der raming 75,033,000 Opbrengst over de 9 eerste maaaden van 1881 76,707,861.43 Opbrengst over de 9 eerste maanden van 1880 73,753,131.35 September beeft alzoo ook dit jaar zijn reputatie van een goeden naam behouden. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten- Generaal hebben benoemd tot rapporteurs voor hoofdstuk III der Staatsbegrooting voor 1882 (Departement van Buitenlandsche Zaken), de heeren De Beaufort, Patijn, Viruly Verbrngge, Cremers, en Sohimmelpenninck van der Oye voor hoofdstuk VI derzelfde begrooting (Departe ment van Justitie) en voor de begrooting wegens den arbeid der gevangenen voor 1882, de heeren Heyden- rijck, Mackay, De Savornin Lohman, Oldenhnia Gra- tama en Wintgens voor hoofdstuk V (Departement van Binnenlandsche Zaken) de heeren De Vos van Steen wijk, Van der Hoop van Slochteren, Sickesz ea Van der Linden. In de uren van vertrek en aankomst der spoortreinen op de Zeeuwsohe lijn is heden, met het aanvangen van den winterdienst geen verandering gekomen. Te Oostburg schijnt meQ de drankwet te be schouwen als een middel om de gemeente-financiën te verbeteren. Toen in den gemeenteraad aldaar de vraag aan de orde kwam, op welk bedrag men het vergun ningsrecht zou bepalen, voerde een der raadsleden, de heer J. Otto Risseeuw, nog wel tevens lid der Provinciale Staten van Zeeland, aan, dat men in Oost burg zoo'n boog recht niet noodig had. Met dit op tien gulden te stellen, zouden er toch een aantal kleine kroegjes opdoeken, en daarenboven zou men dan een grooter aantal aanvragen krijgen, waardoor de gemeentekas zeer gebaat zou zijn. De Raad scheen daarmee in te stemmen althans het recht werd op f 10 bepaald. Er zijn in die gemeente 1970 zielen en 42 drankwinkels en herbergen. (2V. R. C.)\ Aan twee der Atjeh-helden is een schitterend bljjk van hulde door Z. M. den Koning geschonken. Z. M. heeft den wensch te kennen gegeven voor de opvoeding van twee zoons vau den Generaal K, van der Heijden die voor den Militairen stand bestemd zijn te zorgen. Luitenant-Generaal G, H. Verspeijk is opgenomen in den adelstand met het praedicaat van jonkheer. Dinsdag is een Goereesche loodskotter door een stoomboot in den grond geloopen. Het ongeluk gebeurde Dinsdag avond ten 8 ure, op het oogenblik dat de loods zich gereed maakte out over te gaan. De kotter zonk weg in de ditpte j 15 van de 17 mannen die de bemanning uitmaakten, redden zich met de jol en door het grijpen van de hun van de stoomboot toegeworpen touwen, waarmede zij aan boord werden getrokken. Do loods Pols echter, raakte I03 van het touw en dreef weg onder het slaken van hartverscheurende kreten. Van den loods Droog, die, toen men aan boord van de stoomboot was gemist werd, wist niemand iets mede te deelen. Toen de ramp plaats had, was het zeer donker. De gezagvoerder der stoomboot, thans te Rotterdam aan gekomen, zal zich hebben te verantwoorden, waarom hij niet heeft doen stoppen om den loods over te nemen, zooals hij had behooren te doen. De loods Droog laat eene weduwe, en Pols eene weduwe en 7 kinderen achter, Alle kotters voeren tegenwoordig boordsein- en uitstellende topsein-lantaarns, doch ook deze voorbe hoedmiddelen baten niet, als er niet behoorlijk wordt uitgekeken. Sinds eenigen tijd loopen er geruchten betreffende de cholera die op eenige hoofdplaatsen van Java zou uitgebroken zijn. De laatste tijdingen melden dat de ziekte tc Soe- rabaya verminderde, te Samarang stationair bleef, en te Batavia toenam. Namens den Koning is door den minister van waterstaat enz. tot wederopzegging, aan den heer F. V. de Groof te Hausweert, vergunning verleend tot den aanleg en het gebruik eener electriache geleiding tusschen Hans weert en Wemeldinge. (M. C.) Van de zijde der Engelsche afgevaardigden is aan de visscherijconferentie, die op het oogenblik te 's-Hage gehouden wordt, het voorstel gedaan, om alle visschers- vaartuigen te verplichten zoowel op het vlak als aan de zijden van het schip een groot, duidelijk zichtbaar ambtshalve geregistreerd, nummer te dragen, opdat bij botsing of bij het voorkomen der gebruikelijke vecht partijen om den buit, alle vreemde visschers terstond te herkennen en aan te geven zijn. Onder de nieuwste uitgaven mag vooral het goede boek van J. Bunyan Christen- en Christinncreis naar de eeuwigheid geooemd worden, dat in aantrekkelijken vorm, geïllustreerd met 100 staalplaten door de heeren Hövekar en zoon te Amsterdam wordt uitgegeven. Met de Don Quichotte van Cervantes en de Hut van oom Tom van Mrs. Beecher Stowe vormt de christen- reize een trias van onvergankelijke werken. Zoolang er zielen zullen gevonden worden die de pelgrimsreis langs den smallen weg reizen zullen, zal Bunyan's werk ook gelezen worden.en zal de uitgever van Bunyan de voldoening smaken zijnen landgenooten een goed, gezocht boek in handen gegeveD te hebben. Van eenigszins anderen aard is een werkje door den zelfden uitgever verkrijgbaar gesteld, getiteld N Vroege KeuzeBrieven van eene christelijke jonkvrouw aan hare vriendin. Een christelijk, stichtelijk, lief boekje bij het publiek ingeleid door ds. J. P. Hasebroek en voor 90 cent verkrijgbaar, Jurk, Schooi m £en;i, ,u Deze week vergaderde de Gustaaf-Adolf-vereeni- ging te Gouda. De feestgave bij het 100-jarig jubilé van de Gus- taaf-Adolf vereenig ing in Oostenrijk werd bepaald op 6000 mark. Op voorstel van mr. F. M. Royaards uit Utrecht werd besloten, om Spanje ook in het onder steuningsplan op te nemen. De volgende vergadering zal te Brielle worden gehouden. Door den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Vlissingen is beroepen tot predikant de heer W. Briët, thans te Voorthuizen. De nieuw opgerichte ambachtsschool te Middelburg is met 7 leerlingen geopend. In het //supplement" van de Hollandsche Illustra tie komt in den laatsten tijd herhaaldelijk eene adver tentie voor, waarin J. B. Pillinger, 43 Castlc-street, Holborn, Londen, een zoogenaamd f Amerikaansch zakhorloge* aanbiedt voor den ongeloofelijken prijs van een shilling -|- 4 pence. Nu, wanneer men genoemd bedrag per postwissel (geen postzegels 1) aan het adres van genoemden Pil linger zendt, ontvangt men franco per keereude post (sis!)niets, lezer 1 Ik ken eeuige personen, die reeds in Augustus eeu postwissel naar Londen zonden en die thans hun geld 't moge dan weinig zijn beklagen. Men kan het dwaas noemen, geloof te stellen in dergelijke advertentien, ik kan me voorstellen, dat er verscheidenen zoo dwaas zijn of nog kunnen zijn. baarom dan ook acht ik het noodig, het publiek in te liohten. Ieder wachte zich voor schade. Zaterdag 11. kwam eene dame, vergezeld van twee jongentjes van 9 en 11 jaren, met den trein van Amsterdam aan het slation te Yenlo aan, waar zij in de wachtkamer 2e. klasse plaats nam. Kort daarna was de dame verdwenen, en zij is ook niet meer te voorschijn gekomen, zoodat er vermoeden bestaat dat zij zich met een vertrekkenden trein uit de voeten heeft gemaakt, de kinderen aan hun lot overlatende. De kinderen werden door den commissaris van politie onder dak gebracht en verklaarden Wegelmans te heeten en woonachtig te zijn in de Warmoesstraat te Amsterdam. Daar de ontaarde moeder niets meer van zich heeft laten hooren, zijn de kinderen Dinsdag per stoomboot naar Amsterdam vervoerd. Maandag 1.1. zonk voor den Moerdijk op het Hollandsch Diep een vaartuig beladen met peen en bevaren door schipper Adriaan De Been van Wagen berg en Johannes Biggelaar van Made. De persoon van Pieter De Bie, die het vaartuig van den wa) af had zien zeilen, vermiste het eenige oogenblikken later plotseling. Hij heeft de tegenwoordigheid van geest om oogenblikkelijk met eene roeiboot de rivier op te varen, waardoor hij het genoegen had de twee genoemde schippers, die reeds een uur op een plank hadden rondgedreven, nit hunne gevaarlijke positie te verlossen en behouden aan wal te brengen, Te Assen is de voorraad aardappelen zoo groot, dat zij reeds voor f 1 de Hectoliter afgeleverd worden. Te Eibergen heeft een haas, die door de straat jeugd vervolgd werd, zich naar het stadhuis begeven althans hij is het gebouw binnengeloopen. Zijne ver schijning was welsprekend genoeg om den burge meester te bewegen zich over het lot van het dier te ontfermenop zijn last werd het door de twee veld wachters, die toevallig op het raadhuis waren, buiten de gemeente gebracht op het veld, dat het onnaden kend had verlaten. De RenrietU Adrianadie den 7den Maart met een lading suiker van Samarang vertrok, is nog niet te recht. Men vermoedt dat dit schip vergaan i8. Een ingezonden stuk in de N. R. Ct. meent als oorzaak van het vergaan van vele schepen de wrakken te moeten beschouwen, die op den oceaan ronddrijven. De schrijver stelt voor, dat door de zeevarende mo gendheden gemeenschappelijke maatregelen zullen worden genomen om die wrakken op te sporen en weg te ruimen. Dinsdag is er te Londen Ministerraad gehouden. Dat gebeurt meer. Maar ditmaal schijnen er belang rijks beslniten gevallen te zijn. Onmidellijk na afloop van deze samenkomst reisde de Minister voor Ierland naar Dublin en onderteekende nog denzelfden avond het bevel tot gevangenneming van Parnell, lid van het Lagerhuis, en bekend Iersch oproermaker. De politie liet er ook geen gras over groeien maar haalde hem Woensdagmorgen reeds van zijn bed en bezorgden hem in de gevangenis, waar hij zeker wat minder spectakel zal kunnen maken dan aan 't hoofd van het Iersche landverbond. Voorts schijnt besloten om in vereeniging met Frankrijk een pantserschip naar Alexandria te zenden, teneinde de inmenging van den Sultan in de zaken van Egypte te voorkomen. De president der Fransche republiek heeft gisteren aan Gambetta de vorming van een nienw kabinet opgedragen. De aanstaande president-minister wilde echter eerst

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2