gemengde berichten. handelsberichten. BUITENLAND haar ontspruiten uit de tariefwetgeving der naburige Rijken. Vertegenwoordigd waren de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Almelo, Apeldoorn, Breda, Deventer, Doesburg, Eindhoven, Gorinchem, 's Gravenhage, Helmond, 9-Hertogenbosch, Kampen, Maastricht, Oldenzaal, Oosterhoul, Roermond,Schiedam, Tilburg, Utrecht, Venlo, Vlissingen, Waalwijk, Wageningen en Zwolle. Verder de Yereeniging voor handel en nijverheid te Amsterdam, de Vereeniging van fabrieks- en haudwerksnijverheïd, de Vereeniging van en voor Nederlandsche industrieelen, de Vereeni ging van gisthandelaren te Schiedam, het Nationale Nederlandsche leder-industriebond en de Noord- Brabantsche Maatschappij van landbonw. terwijl nog aanwezig waren de heeren Mr. J. Heemskerk Az., lid van den Raad van State, Mrs Bahlman en V. Nijst leden der Tweede Kamer, en Mr. H- J. CarsteD, lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal. Het voorloopig bestuur vormden twee heeren afge vaardigden der Kamers van Maastricht en 's Hertogen bosch. Het resultaat der langdurige discussiën was de aanneming, door 22 Kamers tegen 3, van het navolgende adres Aan dén Koning. Sire, —De ondergeteekenden, Kamers van Koophandel en Fabrieken en VereenigiDgen van verschillende takken van nijverheid en landbouw in Nederland, nemen de vrijheid Uwe Majesteit eerbiedig te verzoeken, eene Staatscommissie in 't leven te roepen, om te onder zoeken welke gevolgen de wederinvoering van het protectiestelsel in de voornaamste Rijken van Europa voor de Nederlandsche nandel, nijverheid en landbouw kan hebben, en zoo noodig Uwer Majesteits Regeering voor te lichten omtrent de maatregelen, die onder de bestaande omstandigheden in 't belang dier gewichtige bronnen van volkswelvaart behooren te worden ge nomen. Hetwelk doende, enz. Behalve de heer Rutgers van Rozenburg, die door twee kiesvereenigingen te Amsterdam candidaat is gesteld, is door eene afwijkende liberale kiesvereeniging mr. J. C. de Koning caudidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. De Roomsche Kiesvereeniging stelde de heer G. A. Godin de Beaufort candidaat. Yan de anti-revolutionairen vernamen w« nog niets. Het ondertoek van de staatsbegrooting voor 188 2 is Maandag in de afdeelingen der Tweede Kamer aange vangen. ücrk, School w i&itilnm. Ds. J, Post, predikant bij de N. H. G. te Goes, is bo.^epen te Amerongen. Beroepen als voorganger der vrije gereformeerde gemeente te Amersfoort, de heer D. Wijting, voor ganger dier gemeente te Goes. De candidaat D. J. Remeiju heeft het beroep tot predikant bij de C. G. Gem. te Bergen op Zoom aangenomen. Aangenomen het beroep naar Wilhelminadorp door den candidaat J. H. Gunning Jr. De nieuwgebouwde synagoge der Israëlitische gemeente te Goes is voltooid en zal Vrijdag den 21 dezer plechtig werden ingewijd. Dr. L, B. Perel van Amsterdam zal als feestredenaar optreden. Vrijdag jl. opende Mr. D. P. D. Fabius zijne lessen voor dezen cursus aan de Vrije Universiteit met een zeer uitgewerkte rede over de Fransche revolutie, die naar De Standaard strneemt, eerlang het licht zal zien* Zaterdag jl. hield Dr. J. Woltjer in het groot auditorium der Vrije Universiteit zijne inaugureele oratie in de Latijnsche taal, ten titel voerende De summi theologi imagine on'ique philologiae studioso speetandad. i. «over het ideaal waarop het streven van den philoloog moet gericht zijn." Onderscheidene hoogleeraren en doctoren in de rechten, alsmede onderscheidene predikanten woonden deze plechtig heid bij. Te Kapelle is een kind geboren dat de vingers aan de handjes mist. Een treffend ongeluk dompelde Zondag avond een achtenswaardig gezin in de gemeente Tholen in diepen rouw. Terwijl de man afwezig is, om maat regelen te nemen voor zijne doodzieke dochter, krijgt deze plotseling een bloedspuwing. De moeder, die bij het ziekbed zat, wordt daardoor zoo ontsteld, dat zij neer valt, eenige keeren snikt, en binnen weinige oogen- blikken den geest geeft, zonder dat iemand gelegenheid had iets tot haar hulp aan te wenden. Men denke zich den toestand van dea vader die, terugkomende, het lijk zijner vrouw vindt bij zijne in levensgevaar verkeerende dochter. Kinderroof is een woord, dat niet dikwerf in on3 vreedzaam land op de lippen behoeft te worden genomen. Thans hebben we echter een geval van kinderroof te vermelden. Donderdag werd nl. door de Rijkspolitie in een slaapstede ia de Keizerstraat te Breda aangehouden de persoon van N. D. gepensioneerd Oost Indisch soldaat, bij zich hebbende twee kindereu, een jongen van 13 en een meisje van 11 jaren- Die kinderen waren niet van hem, evenmin waren ze aan hem toevertrouwd. Hij had ze gestolen om er zich een ^middel van bestaan" mede te verschaffen. Het tweetal behoorde te Bergen op Zoom thuis het waren kinderen van zekere weduwe v. L. De kleinen verze kerden der politie, dat ze door D. waren medegi nomen, met het doel om te zijnen behoeve te bedelen. In plaats dat de kerel de kinderen nog behoorlijk voedde, liet hij ze gebrek lijden en verteerde het opgegaarde geld aan den drank. Het Autwerpsche Noordkastcel is Zondag onder groote feestelijkheden voor een deel vernield. Des morgens trok een optocht door de stad van een groot aantal sociëteiten en vereenigingen, die een adres brachten aan den burgemeester en den gemeenteraad. Burgemeester De Wael antwoordde met eene redevoering ingericht om het deel dat de liberale administratie in Antwerpens vooruitgang toekomt, in het licht te stellen. De gemeenteraad werd met bloemen overladen. Nadat dit voor het stadhuis gebeurd was, begaf men zich naar de citadel, waarvan de genie de voornaamste deelen in de lucht deed springen. Des avonds groot bal in de Variétés- Dit feest dat een uitsluitend liberaal karakter droeg, bekleedt ook zijne plaats iu de voorbereiding der verkiezingen, welker uitslag voor de liberalen niet zeer zeker is. Voor de groote werken is in de laatste jaren veel onteigend, en daarmede heeft het gemeentebestuur zich menigen stil wrokkenden vijand gemaakt. Bij gebrek aan eenig positief feit iu het buitenland houdt men zich met bespiegelingen bezig. Afleiding bezorgt vooral de onvermoeide, grijze Engelsche minister Gladstone. Leeds had de eer den minister gedurende eenige dagen in zijn midden te zien, en de beroemde Staatsman beantwoordde de hulde hem gebracht en de gastvrijheid hem beteond door het uitspreken van een aantal redevoeringen. Hij verdedigde nog eenmaal de houding der regeering in de Iersche troebelen de losmaking uit de vele verwarring, waarin Engeland zich met Afghanistan, Zoeloeland, Transvaal enz. gewikkeld had, verder besprak hij de toekomst, welke Engeland in nieuwe bezwaren met den Sultan om Egypte en met de Boeren om d« conventie dreigt te wikken. Natuurlijk boezemt ons het meest belang in wat het hoofd der regeering van Transvaal heeft gezegd, al weten we dat omstandigheden die iederen dag wisselen kunnen, niet zelden grooten invloed op het verloop der zaak kunnen uitoefenen. Mijne heeren zoo sprak Gladstone ik moet than3 tot u spreken met weinige, docb, naar ik vertrouw, duidelijke woorden. Er mogen in die conventie punten voor verbetering vatbaar zijn. Bij hetf licht der ervaring moge blijken dat er over deze of gene aangelegeuheid betere be palingen zijn te treffen. Doch ervaring alleen kan dit in het licht stellen. Wij hebben groote plichten te volbrengen. Wij deden groote concessiëo. Gij weet dat wij berispt en gesmaad zijn wegens deze concessiën. Gij weet, of kunt missiën begrijpen, met hoe weinig reden wij in het Parlement aangevallen werden uit hoofde van de vrijgevige voorwaarden'die wij aan de Boeren toestonden. Thans misschien zult gij duidelijk inzien dat wij niets anders dan gelijkelijk gerechtigheid trachtten toe te meten. Doch bij dit pogen om ge rechtigheid te doen wedervaren aan de Hollandsche bevolking, verloren wij geen oogenblik uit het oog wat wij verplicht waren aau andere belangen de rechten namelijk van de iulandsche stammen, en den algemeenen vrede van Zuid-Afrika. En diegenen (zoo er zulken zijn) vergissen zich, die meenen dat onze vrijgevige concessiën het gevolg waren van zwakheid of vrees, en dat, wijl wij veel toestonden, wij hen slechts wilden aanmoedigen om nog meer te vragen. Ik weet niet wat er gebeuren zal. Ik hoop dat de conventie geratifieerd moge worden. Doch dit kau ik u zeggen, dat, gelijk wij niet bevreesd zijn geweest voor verwytingen hier te lande, noch voor laster m de koloniën, wegens de al te groote inschikkelijkheid, die wij, naar men zeide, jegens de Boeren van de Transvaal betoonden wij evenzoo, bij hetgeen er nog te doen blijft, getrouwelijk, met de belangen der talrijke inlandsche bevolking zullen rekening houden en die handhaven, en dat wij cok bij al onze han delingen niet minder trouw zullen zijn aan de waar digheid van dit groote Rijk. II u r g e r 1 ij k e Stan <i. Middelburg. Van 2 tot 9 October. Ondertrouwd E. C. Felperlaan jm. 20 j. met E. J. Goeman, jd. 22 j. A. M. Koppejan, jm. 24 j. met M. M. Machielse, jd. 20 j. D. L. Caljouw, jm. 28 j. met S. A. van den Abeele, jd. 22 j. J. J. Homan, jm. 31 j. met J. C. Tuijter, wede. 46 j. BevallenC. Willemsen, geb. Weegman, d. W. Meerman, geb. Dingemanse, z. T. Tilroe, geb, Andriesse, z. S. Kerkhove, geb. Adriaanse, d. A. L. Schmitt, geb. Bos, d. E. Wedts de Swart, geb. van KarsseD, d. J. Velk, geb. Regeur, d. J. A. P. Janssen, geb. Buijs, z. M. T. Castenmiller, geb. Cornelus, z. J. J. Goeman, geb. van Tol, d. S. de Jongh, geb. de Backer, d. N. Osté, geb. Arendse, z. L. Goethart, geb. Bongers, z. S. Sloover, geb. Snijders, z. A. P- van Gelder, geb. Melis, d. H. Jansen, geb. Kap, d. Overleden C. J, A. Koch, d. 26 j. Ylissingeu. Van 1 tot 8 October. Gehuwd: J. F. C. Aspeslagh, jm. 33 j. met M. P. Speckens, jd. 21 j. P. A. Bakker, jm. 24 j. met E. dc Jong, jd. 23 j. Bevallen J. Scharpentier, geb. Tolenaar, d. P. de Bakker, geb. Koudijzer, z. M. Louwerse, geb. Uiter- schout, z. A. M. Botting, geb. Hubrechtsen, z. R. A. S. Billiaert, geb. Deschepper, z. Overleden P. J. Weijberg, z. 11 m. P. J. Fens, man van A. Buhler, 76 j. H. J. M. Belfroid, d. 7 m. G. J. Harinck, z. 16 m. Goes. BevallenJ. Buitendijk, geb. de Jonge, z. K. C. de Koning, geb. Dekker, z. Graanmarkten enz. Rotterdam, IC- October. TARWE Van jarige en nieuwe witte Inlandsche was de aanvoer weder niet groot en ruimde zonder prijsverandering vrij goed op. Jarige Zeeuwsehe, Flakkeesche en Overrnaasschede beste f 12,50 a 13,50. dito mindere f 10 a 12,25 j nieuwe dito: de beste f 11,50 a 12,75, dito mindere f 6 a 11,25. ROGGE. Van nieuwe Inlandsche was de aanvoer wederom klein, zoodat vorige prijzen gaarne werden ingewilligd. Nieuwe Vlaamsche, Zeeuwsehe en Over rnaassche de beste f 8,30 a 8,60, dito mindere f 7 a 8,20. GERST. De aanvoer van Zeeuwsehe, Flakkeesche en Overrnaassche was zeer beperkt en tot vorige prijzen goed te plaatsen. Nieuwe Zeeuwsehe, Flakkeesche en Overrnaassche Winter de beste f 7 a 7,50 dito mindere f 5,70 a 6,90dito Zomer de beste f 6,20 a 6,60, dito mindere f 6 a 6,10. HAVER. Van Inlandsche nieuwe was niet veel aange boden en was als voren te plaatsen. Nieuwe Inlandsche dikke van f3 a f 5, dito lange f 2 a 4,50. Nieuwe PAARDENBOONEN met weinig aanbieding als Vofen-warTf 6 a S Nieuwe DUIVENBOONEN in een doen van f 8 a. 9. Van nieuwe BRUINE BOONEN waren er veel ter markt, waaronder van vrij goede droogte, doch «meren deels wak, die langzamerhand en nog slechts gedeel telijk fl lager van de hand gingen. De beste Zeeuwscha en Vlaamsche f 10.50 a f 13 mindere dito 1' 9.50 a f 10 25» Van nieuwe WITTE BOONEN was de aanvoer ook ruim, doch meest wak en gevlekt, waarvoor geeu

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3