BINNENLAND. Merit, ^ritool en lending. onfeilbare waarborg is. Maar hij is de hoogste en beste waarborg, die men bij de overgroote meerderheid Tinden lean. Door te spreken van de „overgroote meerderheid" erkent gij, voert men mij nu tegen, dat er sommigen zijn die aan den eed niet hechten.Helaas, ja. Ik vveet dat er zijn die ter godder trouw anderen en zichzeWen zouden willen d.ieta naak en dat zijniet meer gelooven aan God en ^niet meer hechten aan een eed. Maar dezen maken slechts eene kleine minderheid uit en hun getal wordt nog veel kleiner, wanneer men aftrekt de gevallen waarin zelfbedrog aanwezig is. Och, het is zoo gemakkelijk te zeggen ik geloof niet aan God, lk hecht niet aan den eed En wanneer de Staat die verklaring erkennen mocht als grond waarop men zich aan dc vervulling eau een Staatsplichl kan onttrekken dan zou zij zeer in de mode komen, Maar leert niet de geschiedenis van de meest verklaarde atheïsten, dat de verklaring ik geloof nietaan God," veelal slechts halt gemeend is? Van waar anders die verwoedheid waarmede men hem bestrijd Als ik vast overtuigd ben dat iets niet bestaat, dan bestrijd ik hel niet met hartatoeht Trouwens, het getal volslagen atheïsten kan in onze dagen nog niet groot wezen. Waar God eenmaal gewoond heeft en in 't gemoed der thans volwas senen leefde Hij in de gelukkige dagen hunner kindsheid daar laat Hij zich niet zoo gemakkelijk verdrijven. Daar blijft, zij het ook in de donkerste schuilhoeken van het hart, altijd nog iets over ik zeg niet van liefde, maar van vrees voor God. De vorst der Sophisten van deze eeuw, die zijn tijd en zijne krachten besteedde om het geloof aan het bestaan van God bij anderen uit te roeien, hij kon er toch niet in slagen God te verbannen uit zijne consciëntie. Eu ten slotte riep hij in zijne wanhoop uit„Dien est le spectre de ma conscience." Och het is zoo ge makkelijk te zeggen „ik hecht niet aan den eed," Maar zou hij, die dat zegt, zich niet meer beieedigd achten wanneer men hem verwijt dat hij is een meineedige, dan wanneer men hem toevoegtgij hebt gejokt of niet gedaan wat gij beloofd hebt? „Do eed is voor de ontdekking der waarheid en de trouwe plichtsbetrachting niet de onfeilbare, maar dan toch bij de overgroote meerderheid de krachtigste waar. org dien men vinden kan. Hierover in het volgend nominer. Zaterdag werd de internationale conferentie betreffende het uitoefenen van politie op de visscherijen in de Noord zee geopend, in een der lokalen van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De conferentie bestaat uit gede legeerden van Nederland, Groot-Brittunje, Frankrijk, Belgie, Duitschland, Denemarken, Zweden en Noor wegen zij werd geopend door den minister van ünanciën, tijdelijk voorzitter van deu ministerraad, die als minister van buiteulandsche zaken de belanghebbende raogendhedan tot deze samenkomst heeft uitgenoodigd, en die de werkzaamheden met een openingsrede inleidde. Da conferentie heeft den heer Rahusen, een der Ne- derlaudsche afgevaardigden,tot haar voorzitter benoemd. Het eere-voorzitterschap 'werd den minister van Lynden aangeboden. De minister van Waterstaat heeft deze eerste vergadering mede bijgewoond. Als secretaris is aan haar toegevoegd Ei R. baron van Weideren Rengers, commies bij het departement van waterstaat. Belgie wordt vertegenwoordigd door de hh. Leon Orban, directeur-generaal bij bet ministerie van buiteulandsche zaken, en Michel inspecteur bij het departement van marine. Duitschland door de hh. Donner, zeeoffioier Fürbrenger, eerste burgemeester van Embden, en Steengrafe, inspecteur der vereeniging van zee-assura deuren te Bremen. Frankrijk door de hh. Mancel, commissaris van de marine te Duinkerkeu, en M. Bigrel,kapitein ter zee. Engeland door de hh. Keunedy, chef van de afdeeliug handelszaken aan het departement van buitenlaudsche zaken, die tot ondervoorzitter is benoemd, Trevor, ooder-secretaris van Jen Board of Trade Nicolè, secretaris van de gedelegeerden. Zweden door den heer Smitt, hoogleeraar in de natuurlijke historie aan de rijksuniversiteit te Stockholm. Noorwegen door den heer Butteville, luitenant ter zee, inspecteur der zeevisscberijen. Denemarken door den heer Bruan, kapitein ter zee. Nederland door de heeren mr. E. N. Rahusen, president, en prof. J. T. Buys, voorzitter en secretaris van het college voor de zeevisscherijen. De tweede vergadering der conferentie zal hedeu worden gehouden. Goes. Het vergunningsrecht tot verkoop van sterken drank in 't klein is door den gemeenteraad bepaald op f 25 van iedere f 100 huurwaarde. Volgent dt wet mogen in Goes slechts 25 tappe rijen bestaan, thans zijn-er niet minder dan 79. Vrij lag is v -W. «hmiraHwaterbeu Vrijdag is voor de eerste maal oesterbeurs te IJer- seke gehouden, die vrij druk bezocht was. Jhr. Sand berg, öud-lid der Tweede Kamer it benoemd tot lid der algemeene rekenkamer. De minister van marine heeft recht en billijkheid betracht. Hij verklaarde Vrijdag aan de tweede kamer kort en goed, dat de bekende aan de Arasterdamsche marineschrijvers opgelegde straf te zwaar is geweest en verminderd zal worden, en dat de bepalingen omtrent het indienen van verzoekschriften herzien zullen worden. Door den minister van koloniën werd overlegging der stukken,den Atjeeschen oorlog betreffende, toegezegd, except echter die welke gewisseld zijn over de veran dering van militair in civiel bestuur. De Kamer zal op 18 October hire openbare vergaderingen hervatten. Jaarvergadering der Unie- De 3e Jaarvergadering der Unie werd Vrijdag 11. te Utrecht gehouden. Een talrijke opkomst van af gevaardigden uit alle deelen des lands g&f weder ge tuigenis van greote belangstelling in hetgeen de Unie beoogt. Na opening met gebed en het zingen van Psalm 134 vers 1 en 2 bracht de voorzitter. Jhr. de Savor- nin Lohraan, een welkomstgroet aan d'e afgevaardigden. Daarna wees hij op de schitterende uitkomst der Unie collecte maar niet minder op het verblijdend ver schijnsel dat sedert de vorige Jaarvergadering weer nieuwe „Scholen met den Bijbel* waren geopend. De belangstelling neemt toe de oogen van het volk gaan meer en meer open. De Unie had daartoe bet hare zoeken toe te brengen door ruime verspreiding der Unietractaatjes en het doen optreden van sprekers in vele plaatsen met uitnoodiging van de tegenstanders tot debat. Aan die uitnoodiging was, een enkele plaats uitgezonderd, geen gevolg gegeven. „Onderdrukken" durft men ons wel, maar aan een poging om ons te weerleggen, als wij op die onderdrukking wijzen en ons goed recht bepleiten, daaraan waagt men zich niet. Daarna besprak de voorzitter het onvoldoende van hetgeen ons van staatswege was toegestaan, nl. het godsdienstonderwijs in het schoollokaal. Het is ons niet te doen om één enkel uur godsdienst-onderwijs neen het is ons te deen om den godsdienst als be zielend element van heel het onderwijs. Eindelijk wees hij op de beteekenis van art. 5 der Statuten. Er waren lokaal-comités, die de Unie-col- aan deze of gene vereeniging hadden gezonden. Dat was in strijd met de statuten. De locaal-comité's mogen de gecollecteerde gelden besteden voor de christelijke school in eigen gemeente, of indien er geen christelijke school bestaat, de gelden bewaren om daaruit een fonds te vormen tot oprichting eener schoolmaar hetgeen zij niet noodig hebben, dat moeten zij storten in de kas der Unie, opdat het Hoofdbestuur het overmake aan de vereenigingen van Christelijk Nationaal en Gereformeerd onderwijs, die de algemeene belangen behartigen. Daarna Ontving de secretaris der Unie, de heer Derkseb, het woord. Uit zijne mededeelingen bleek weder hoe veelomvattend zijne taak ook in het ver- loopen jaar was geweest. In het geheel waren 190,000 stukken verzonden, waaronder 1300 jaarverslagen. Hij drong er zeer op aan deze laatste als „ligger* te bewaren, daar zij allerlei wenken bevatten die bij voorkomende zaken voor de locaal-comité's tot leid draad kunoen strekken. Er waren 54 voordrachten gehouden door sprekers, uitgaande van de Unie. Het aantal, locaal-comité's was met 35 vermeerderd; door de combinatie en andere oorzaken waren 10 vervallen, zoodat heden het totaal getal 680 locaal-comité's bedraagt, De penningmeester, de heer Fhbius, herdacht met weemoed en waardeering den heer Voorhoeve; in wiens plaats hij was opgetreden. De uitnemende wijze, waarop deae de administratie had ingericht en achter gelaten maakte hem zijne taak gemakkelijker. Hij kon de vergadering verbiijden met de mededeeling dat tot heden de Unie-oollecte had opgebracht f 91,500. Opgave was ontvangen van 580 eómité's. Ter ver deeling aan de Vereenigingen ven Christel. Nat. en Gereformeerd onderwijs was thans in kas f 8007,72 hij hoopte echter dat dit cijfer aan het einde des jaars, als opgave van de overige locaal-comité's was ontvangen, tot f 9000 zou stijgen. Nog deelde hij mede dat de Vereeniging van Chris telijk Nationaal onderwijs meende dat volgens art. 5 der Statuten het haar geoorloofd was om direct de gelden der Unie-collecte haar door locaal-comité's .gezonden, te ontvangen, maar bereid was die gelden in de kas der Unie te storten bij aldien de vergadering hareadhaesie schonk aan de interpretatie der wet door het Hoofdbestuur der Unie gegeven. Na eene discussie geefi de vergadering bij acclamatie iftare instemming te kennen met de meening van het Hoofdbestuur. Hiermede wa6 het eerste gedeelte van de agenda afgeloopcn. In de pauze had de verkiezing plaats van 4 bestuursledeu, met den uitslag dat de heer Savornin Lohmnn werd herkozen en in plaats van den heer Noordzij, die niet herkiesbaar was en voor de vacature ontstaan door bet overlijden van den heer Voorhoeve en het vertrek vau den heer Beuker, werden gekozen de heeren Gispen, De Jonge (Zierikzee) en Gerth van Wijk. Na de pauze kwamen de voorstellen ter tafel door de locaal comité's ingezonden. Dat van IJ 1st, inhou dende den wensch dat de Unie zich tot de regeering mocht wenden met het verzoek om ook onderwijzers van „scholen met den Bijbel" in de examen-commis* siëu te benoemen, werd verworpen met algemeene stemmen. Blijkens mededeelingen was aan het ver langen van IJ 1st reeds door de regeering voldaan, maar de hoofdonderwijzers hadden geene vrijheid gevonden aan het verzoek der regeeriDg te voldoen, omdat zij hunne scholen onmogelijk eenige weken verlaten konden. Eveneens werden op verschillende gronden 2 voor stellen van het locaal comité te 's Gravenhage ver worpen. Het éene hield in dat de Unie zich tot alle gereformeerde kerkeraden zou wenden met verzoek iede- reu Zondagmorgen godsdienstoefening voor „de school met den Bijbel" te collecteeren. Het andere dat de Unie een centraal punt in Nederland zou aanwijzen tot verzending en verkoop van alle voorwerpen, die men missen wilde ten voordeele van de Christelijke school. Een derde voorstel van hetzelfde comité vond meer bijval. In hetzelve werd het bestuur der Unie in overweging gegeven de CJuie-collecte te doen uitbrei den tot Nederlandsch Indië door middel van het Genootschap van in- en uitwendige Zending te Batavia. Zoo als het voorstel was iugediend achtte de verga dering het onuitvoerbaar; maar in zooverre het een opdracht aan het bestuur inhield om zich in contact te stellen met eenige invloedrijke personen in ons land en in Indie teneinde de belangstelling in het Christelijk ouderwijs iu Indië te vermeerderen, gaf de vergadering bij acclamatie haren byval te kennen. Het voorstel van het comité te Alblasserdam waarbij het bestuur werd nitgenoodigd volksblaadjes, in meer populairen vorm dan tol dusverre was geschied, te verspreiden werd door het bestuur beantwoord met de opmerking dat het gaarne blaadjes in zeer populairen vorm zal ontvangen en ook verspreiden, mits ze aan de billijke eischen voldoen, die het bestuur meent aan zulke blaadjes te moeten stellen. En hiermede waren de voorstellen der locaal-comité's ten einde. De op de agenda aangegeven tijd tot sluiting der vergadering was reeds verstreken maar nog werd gaarne door den voorzitter aan een der broeders uit het Noorden het woord gegeven. Deze beklaagde zioh over de verdeeling der gelden in het vorige jaar aan de Vereenigingen van Christelijk Nationaal en Gereformeerd Onderwijs. Hij meende dat niet als maatstaf van verdeeling moest gelden de •uitgaven, door genoemde Vereenigingen gedaan, zooals het bestuur der Unie verdeeld, maar het ledental der vereenigingen, Het bestuur verdedigt op verschillende gronden zijne zienswijze, maar zegt een duidelijker en uitgebreidere redactie van art. 4 der statuten toe, waarover dan de volgende jaarvergadering van gedachte kan wisselen en beslissen. Met warme dankzegging werd de bijeenkomst: ge sloten. De Heer verhoore genadig de gebeden opge zonden voor „de scholen met. den Bijbel" en voor allen die hare belangen behartigen. Men zegt dat de heer Gerritsen, burgemeester yan Breskens, als een gevolg van het bedanken der Hollandsche leden van het bestuur der Sociétéanonyme des chemins de fer neérlandais, gevestigd te Brussel, concessie aangevraagd voor den aanleg van een stoom tramweg van Breskens langs den grooten rijksweg naar de Nederlandsche grens. Beroepen te 8t. Anna ter Muiden I. C. IJ. Bas- singk de Vries, pred. te Zuidzande. Dr. C. C. Schot, predikant bij de N. H. G. te Aagtekerke, is beroepen te Tholen. Zaterdag 8 October werd te Aagtekerke in de christelijke school eene vergadering gehouden door de afdeeling „Zeeland" van de Vereeniging voor Chiis- telijke Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland."

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2