TE HUUR: TunmuNi). Een bezoek aan Lourdes- HANDELSBERICHTEN. Graanmarkten enz. Prijzen van Efleeten. ALDVEIRTBNTXBTST. 'Schuttershof te Middelburg. PELSWERKEN. De onlangs gekozen Fransche Kamer ran Afge vaardigden zal op 28 October bijeenkomen. Met het oog op de gebeurtenissen in Afrika ziet men deze samenkomst met spanning te gemoet. De regeering zal heel wat moeten hooren over het legerbestuur dat slecht is, en over de regeering in de Afrikannsche kolonie Algiers die ellendig is. De regeering vleit zich dat voor dien tijd een schitterend wapenfeit het pres tige nog eenigszins herstellen zal. Een expeditie naar zekere bij de Muzelmannen heilige stad, Icheroudant zal onderkomen worden en weldra ook eene tegen de - opstandelingen id de provincie Oran. Maar wie waarborgt het succes van deze expeditieu? De binnenlandsche politiek, voor weinige weken zich nog geheel en al om de vraag wal Gam'oetta doen zou bewegende is- door de gebeurtenissen in Algiers totaal op den achtergrond gedrongen. Het is thans een kwestie van eer voor het Fransche leger en voor de Fransche regeering geworden, hoe men zich het best za! terugtrekken uit het wesponuest dat Tunis heet. Heden zal een commissie uit den Volksraad in Transvaal rapport uitbrengen over de conventie. De Times heeft op het gerucht dat er verzet is tegen deze conventie herinnerd dat er 11000 man in Afrika staan, die op het eerste sein gereed zijn de vijande lijkheden te heropenen. Waarschijnlijk zal het nu wel zoo'n vaart niet loopen, maar toch zijn, gelijk uit latere tot ons gekomen mededeelingen blijkt in de boezem van den Volksraad zeer ernstige grieven ge rezen tegen de overeenkomst met Eugeland. In de eerste plaats heet het waarom zijn we ver plicht de schuld te betalen tijdens we geannexeerd waren gemaakt. En verder, zonder twijfel van meer gewicht: In onze politiek ten opzichte der inboorlingen zijn wij aan de genade van den onder ons wo nenden Britschen resident overgeleverd. Buiten diens goedkeuring en zonder diens medeweten mogen zij niets beslissen in Kalierzaken. Wat zal het zijn als een dier toekomsiige residenten met Lanyon's geest bezield is De inboorlingenpolitiek der Eugel- schen en die der Boeren loopen nu eenmaal hemels breed uit elkander. De eerste wil vrijheid eerst, en dan beschavingterwijl de Boer den Kaffer eerst beschaven wil, en daarna hem de politieke vrijheid geven. Engelschen er. Boeren kunnen onmogelijk samenwerken op dit gebied, al willen zij beiden zulks ook eerlijk, daar beiden van een verschillend stand punt uitgaan. Maar ook wat onze buitenlandscke pojitiek aangaat, is de Transvaal aan de süzerëinitëit der Koningin ge bonden Geen transactiën dus met den Vrijstaat, met de Kaapkolonie of Natal, laat staan dus met eeuige Europeesche macht, zonder permissie van Hare ge nadige Majesteit Victoria, of liever van een toekom- stigen premier Salisbury of Hicks Beach. In één woord de onafhankelijke Transvaal die voortaan volgens Kimberley geen Zuid-Afrikaansche Republiek meer mag heeten, maar Transvaalstaat is afhankelijker van Engeland dan de Engelsohe Kolonie de Kaap de Goede Hoop Wij ontvangen, wel is waar, onze bestuurders van DowniDgstreet, doch hun macht wordt gecontroleerd door het aan ons parlement verantwoordelijk ministerie. Ziedaar in hoofdzaak de reden van verzet. Het is ongetwijfeld zeer wel mogelijk, zelfs waarschijnlijk, dat van beide zijden iets toegegeven worde, toch blijkt uit het meegedeelde voldoende dat het verdrag thans aan te gaan ook weinig op een eeuwig edict gelijken zal. Een Fransch Protestant bezocht onlangs de plaats der Roomsche miracelen, en geeft er de volgende beschrijviug van #Ik begaf mij'', zoo schrijft de heer Sabatier, naar de kapel, die men reeds van verre bemerkt, langs een weg, aan beide zijden gedurende meer dan een kilo meter lang omzoomd met winkeltjes in de open lucht. Vele van dergelijke winkeltjes ontmoet men in de parkeD van Cauterets of Luchon. Maar daar verkoopt men wandelstokken, knikkers, enz., reliquieën, roze- kranzen, beelden van de H. Maagd vau Lourdes, kaarsen, enz. Uit het aantal en de hevige concurrentie I van de koopliedeu maakt men op, dat dit een voor- deelige handel moet zijn. Het is de kermis der gods vrucht. In de kapel hoorde ik een stuk van een preek De prediker was een jong priester, die zijne pelgrims naar Lourdes had gebracht, en hen nu krachtig vermaande. De jonge priester en zijne medö- geloovigen hadden een doofstom meisje met zich medegebracht, om het te doen genezen, 's Morgens hadden zij het gedompeld in het heilige water. Het jonge meisje hoorde of sprak nog nietmaar des avonds zou men de genezing nog eens beproeven de jonge priester spoorde de geloovigen aan om te bidden, opdat de tweede proet een betere uitkomst zou hebben. Onmiddellijk begon de geheele vergadering te bidden, en werd ik getroffen voor den ijver en het geloof van al de aanwezigen. Buiten had ik kooplieden aangetroffen; hier vond ik zielen, lijdende, zuchtende, biddende. Men moge medelijden hebben met, hunne onwetendheid men wordt niet weinig getroffen door hun ernst en ijver. Deze indruk bleef mij steeds bij en werd heruiewd voor de grot der verschijning. Hier verdrong zich eeoe schare van twee a drie duizend personen, door wier samengepakte reien ik niet dan na veel moeite kon heendringen. Sommigen stonden, anderen lagen geknield. Men bad en zong. Eenige commissarissen hielden met groote moeite een doortocht vrij voor de kranken, die naderden met krukken, in draagstoelen of op draagbaren. Op den drempel der grot was de aanblik waarlijk treffend. Ik bevond mij te midden van een hondertal zieken, wier schittterende oogen en geopende rnond gericht waren naar het altaar der grot of naar het beeld der H. Maagd. Ik zag eene arme vrouw aankomen, die op twee krukken voort strompelde zij wierp deze weg onder een soort van wauhopig .gebed, en viel plomp op de knieën neder; zij kuste de aarde vóór zich, en begon voorts te bidden, de beide armen kruiselings uitgestrekt en schrikwekkend onbewegelijk. Ik erken het, te midden van zulk eene extase, dacht ik een van die wonderen te zien, waarvan men zooveel gesproken heeft. Helaas na verloop van een langen tijd vroeg de arme kranke hare krukken weder terug, en ging zij strompelend weg, gelijk zij gekomen was. Anderen zijn zonder twijfel gelukkiger geweest, indien men althans geloof mag hechten aan die guir- landen van krukken en andere toestellen, die aan het gewelf der grot hangen als een dankoffer. Een weinig verder laafden andere zieken zich aan vijf of zes fonteintjes, die het woudarwater opgeven. Wat mij het meeste trof, was de opgewondenheid, de zenuw achtige spanning van al degenen, die daar waren. De ouders en vrienden die baden voor de kranken, die zij met vele kosten en moeiten hadden medegebracht baden met niet minder vuur, dan de zieken zeiven. Ik ben geen getuige geweest van eene wonderdadige genezing, maar ik twijfel er niet aau of zij worden uu en dan gezien. Het gezang dat nooit ophoudt, de gebeden die met een koortsachtig ongeduld werden herhaald, het geluk om aangekomen te zijn aan het doel eener reis, die men zoolang heeft overdacht en besproken, het wachten op iets buitengewoons, dat geschieden moet, dat alles moet de lichamen en de zielen hevig aandoen, en hen in een crisis brengen, die weldadig is voor sommigen, maar schadelijk voor de meesten. Maar natuurlijk spreekt men niet dan van de eersten Wat er ook van zij, ik moet zeggen, dat uit een godsdienstig oogpunt ik pijnlijk ben aangedaan. Deze godsvrucht, die zich aan mijne oogen vertoonde, was ernstig en levendigmaar zij had niets zedelijks. Wat deze zielen verhief, het was niet het bezwaar noch de zorg over de bekeering van hart en wilhet wa9 enkel de natuurlijke roes, de vraag naar bet stoffelijk worden van de zoo lang verwachte genezing. Het was het bijge loof geprikkeld door den angst voor den dood of voor het lijden. In 't kort, ik heb hier weder ge vonden in al hunne waarheid en met dezelfde trekken de tooneelen, die in de tweede eeuw Lucianus beschreef en beschouwde voor den tempel van Escnlapios. De vormen zijn veranderd, de kern is dezelfde gebleven Rotierdam, 3 October. De aanvoer was klein, de marktprijzen bleven onveranderd Haver 10 ct. en Erwten 20 ct. lager. Amsterdam, 1 Oct. 1881. -deri Gerbiilc. Werkelijao sciiai l. 2' pet. G511/,. dito dito dito .3 dito dito dito 4 102 Loten 8tad Amsterdam 3 109'/i dito dito Rotterdam 3 v Rusland Ooligatiën 179S/1815 5 Certific Inschr. 5e serie 1854 5 6 D/2 Dito dito 6cserie 1855 5 83 Obligatiën dito 1000 1864 5 9(53, dito L. 100 1872 5 yoy, dito L 100 1873 5 90'/» .iito 1877 dito5 •lif> leening 186769 5 u Loten 18645 r— Loten iSÖG5 Aand. Spuorw. Gr Maatsch. 5 133 Oblig dito41/3 95 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 91 dito dito Charkow Azow 90"/» dito dito Jelez Grol 5 dito dtto Jciez-Griasi. 5 t 8Sl/4 Aand. B dtisclie spoorweg .3 v 54 Polen. Aand. YVarschnii-Broraberg 4 r 527s Weenen. dito dito 5 7776 Oosteni. Oblig.raetal.in zilv Jan./Juli 5 66'/2 dito dito Febr./Aug. 5 H dito dito April/Oct. 5 67 dito in papier Mei/Nov. 5 657, Italië. Oblig. Z. Ual. spoorweg .1 53'/» Spanje. Obligatiën Bnitenl 1 263/4 dito Binnenlandsche 1 257 Portugal Obligatiën3 527» Turkije. Inschrijving Alg. se huid 1865 5 15"/» Obligatiën 1869 6 157» Bgypte. dito 1876 6 743/4 dito 1876 5 Araerik. Obl. Vereenigde Staten 1875 dito ditc dito 1870. 47a Br izilië. Oblig 1865 S 1007» dito 1875 5 Ps*ij*eii» vau cuupotis. Amsterdam. 1 OA. èletali. 1 21,527sdito zilvei. f 21,52'/.»; Div. Eng. pe t i 11,67'Eng. Kussen per pd. f 11,9773; Eng- Portugal per «S i' ll,677» Frans l' 47,60 Belg. f 47,60; Pruis 1 58,80, Hamb. Kussen 1 1,25 Kussen in Z. R. 1 :..2S Poolsche oer Z. R. f Spaansche piasters f 47,60; Spaansche Binnenlandsche f 2.35 Amerikaansche dollfurs-T 2,48; papier De Heer en Mevrouw NONHEBEL-VAN HAERSOLTE VAN OEN DOORN betuigen hun dank voor de bewijzen van belangstelling ondervonden bij de geboorte hunner Kleindochter. Woensdag den 5 October, des avonds ten 7 unr, VERSLAG door den heer C. DE SMIT, Wethouder en Landbouwer te Wissen- kerke, van zijne reis naar- en bevindingen in Noord-Ainerika. Eutrée 25 Cents. De ONTVANGER VAN DEN POLDER WALCHEREN, herinnert bij deze, tot voorko ming van kosten, den belanghebbenden aau de voldoening; der vervallen termijnen van betaling van het rtijkgeschot over 1881. Middelburg1 October 1881. Wed. J. BUIJS, Bontwerkster, beveelt zich aan tot het repareeren en wasschen van allerlei AMERIKAANSCH SPEK le qualiteit f0,70. 2e qualiteit f 0,60WITTE KAAS 0,90 KOMIJNE KAAS f 0,50; SAUCIJZEN f 0,90; alles per kilo. A. J. BOS. Turfkade. H. W. VOGELS MADLENER 's ffige be richt zijne fijne collectie STALEN KLEEDING- STOFFEN, FLUWEELE PELUCHES, in alle mogelijke nuances zijn toegezonden aan W. FAGGÏNGER ATJER. Kortedelft. een FLINK BOVENHUIS op een der beste standen van GOES. Te bevragem bij de Wed. A. C. DE JONGE, Opril GrootMarkt Goes. =-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3