Daarna werd besloten dezen winter een vijftal lezin gen ie doen houden eu wel drie daarvan te Kapelle, Nisae, en Borselen, waar de heer Marlet als spreker zal optre.deft. Tot under-voorzitter is benoemd de heer J. Vermet, Sen., te 'sHeer-Arendskerke, tot penningmeester, de heer J. J. Van Weel teWolphaartsdijk tot bestuursleden de heeren C. J. Labrynte's Gravenpolder eu S. H. Overman te 's Heor&nhoek, de laatste in plaats van den heer H. Minuaard. .JH t,, *131(5" nlddelbar;, 30 September. De Gemeente secretaris de heer Mr. G, N. de Stoppelaar herdenkt heden den dag, waarop hij vóór 25 jaren tot die betrekking werd benoemd. De gemeenteraad bood hem een sierlijke bewerkten inktkoker met toepasselijke inscriptie aan, terwijl de ambtenaren ter secretarie den jubilaris bij zijne komst ten raadhuize opwachtten, en bij monde vau den Griffier den heer J, VV. de Raad, hunne gelukweuschen aan boden, vergezeld van eene fraaie Chineeiche Sigaren doos, waarin ran binnen op eene zilveren plaat eene inscriptie is aangebracht. Ook van tal van ingezetenen mocht de heer de Stoppelaar vele blijken van sym pathie ontvangen. Op de gisteren te Goes gehouden vergadering van Burgemeesters en Secretarissen in Noord- eu Zuid- Bevoland werden de volgende punten behandeld. Kuuneij voor het onderwijs in de handwerken kweekelingen aangesteld worden Zoo ja, hoe moet hare belooning geregeld worden en is die ook begrepen onder de kosten, waarop 30 pet, door het Byk worden gerestitueerd. De heer De Snoo secretaris v*n Kloetinge leidde de besprekingen in en meende, dat de drieledige vraag ontkenneud moest beantwoord worden. De heer Bybau wees op art. 15 der wet, en was van oordeel, dat men, ter beantwoording dezer vraag, allereerst moet bepalen wat men door kweeke lingen verstaat, daar helpsters, hoe ook genoemd, in den zin der wet, geen kweekelingeu zijn. De tweede vraag op de agenda luiddeWaarop grondt zich de heffing van een hooger recht voor staanplaats van caroussels, draaimolens en dergelijken dan voor kramen, tenten, enz. De heer Tindal Hal- lungins, surnumerair ter secretarie van Goes, leidde de discussie in en wees er op, dat niet alleen dikwijl daarvoor meerder ruimte gevorderd wordt, maar vooral omdat men daaromhenen ook ruimte verlaugt. Van ▼prpaebting van den grond kon in dit geval geen aprake zijn, volgens de meening van den heer Van Swinderen, wethouder te Goes, daar die ruimte geen privaat eigendom is, maar voor den publiekeo dienst bestemd, zoodat van geen publiekrechterlijke overeen komst sprake kon wezen. Door den heer Bybau werd in den loop van het debat ook nog aangevoerd, dat vooral in kleine plaatsen hooge belastingen op pu blieke,.vermakelijkheden niet wenschelijk. zijn. Door den hr. Spruit, secret, van Xerseke. werd het eerst gesproken over de vraag: Is de circulaire van Gedeputeerde Staten van Zeeland (18 Juli 1879: Prov. Blad 69) dat de voorstellen tot af- en overschrijving op de begrooting uiterlijk op deu löden Jnui vau het volgende jaar aan hun college moeten ingezonden xyn, in Overeenstemming met de eischen eeDer goede comptabilliteit? Hij wees er op, dat op den laatsten dag van het dienstjaar nog declaratiëu kunnen wordeu ingezonden, en achtte de goedkeuring van Gedeputeerde Stateu eene formaliteit, terwijl door anderen die goed keuring als onvermijdelijk- noodig beschouwd werd. Volgens deagenda moest nu eene mededeeling volgen omtrent oiRwerp-yerordeningeo,tegen wier overtreding straf is bedreigd. Zij bepaalde ajchtot de opmerking, .datoia het nieuwe wetboek van straf recht het. minimum van boeten op 50 ct. gesteld ie, de gemeentewet dat op f 1 bepaalt, en de a^gemeone overtuiging sprak zich uit, dat men bij deze laatate bepaling blijven moet, tot het nieuwe wetboek wordt ingevoerd. .Ook over de uitvoering van de zoogenaamde drankwet werd van gedachten gewisseld, en geoordeeld dat het recht tot uitoefening van het tappersbedryf op f 25 als maximum kon worden gesteld, omdat de tappers bij vermindering van aantal zeker uitgebreider cliantèle zullen hebben. Voor kennisgeving, maar niet zonder instemming werd. de mededeeling ontvangen, dat de Vereeniging van gemeente-ambtenaren een adres heeft ingediend, aandringende op verhooging van hunne jaarwedde. Naar aanleiding eener vraag in de bus, werd ge sproken over het al of niet verplichtende voor de gemeentebesturen om aan de couranten, die officieele stukken opnemen, ook mededeeling te doen van de kohieren der plaatselijke belasting. Hierop meende men toestemmend te moeteu antwoorden, met bijvoeging dat dit alleen zijn kon in couranten, bepaald voor de gemeente bestemd. Ten slotte besprak men de vraag of bij vervoer van rundvee uit deze provincie naar eene andere door N.-Brabant, in deze laatste een nieuw onderzoek plaats moet hebbej, dan wel of eene verklaring omtrent de gezjudheid vau het vee, hier afgegeveu, voldoende is. .Daarna, is de vergadering met een maaltijd gesloten, na bepaling dat de volgende in het voorjaar van '82 te Goes zal worden gehouden. ,1 der Iu het kiesdistrict 's Bosch is herkozen tot lid der Tvyeede Kamer, de luit.-generaal van der Schrieck, die wegens bevordering in 's lands dienst opgehouden had lid der Kamer te zyu. Men moge voor een goed deel deze verkiezing een formaliteit achten, de eenstemmigheid is toch zeer zeldzaam, daar van de 1053 kiezers die opkwamen 1043 den heer van der Schrieck kozen. Voor de vacature iu de Tweede Kamer, ontstaan door het bedankeu van deu heer Godefroi, wordt te Amsterdam genoemd de heer Rutgers van Rozenburg, die vroeger vo ;r dat district zitting had, maar niet werd lierkozeu wegens zijne houding ten opzichte der Kaualenwct. De Tweede Kamer heeft als eersten caadidaat op de nominatie ter benoeming van een lid der algemeene Rekenkamer gebracht, Jhr Sandberg oud-lid der Tweede Kamer voor Zwolle. De heer Schepel heeft, in verband met de weldra te behandelen Indische begrooting overlegging van de 9tukken betreffende Atjeh gevraagd. Over deze vraag zal Dinsdag a. worden gehandeld, en dan ook de interpellatie van den heer lleijdenrijok betreffende de eedkwestie plaats hebben. Bij de beoordeeling van de thau3 aanhangige Militieen Schutterijtoetten, is het misschien niet van belang ontbloot, deze ontwerpen voor de hoofdpunten eens te vergelijken met de laatst daaraan voorafge gane wij bedoelen namelijk die, welke in September 1877 door de ministers Beijen, van Oorlog, en Heemskerk, van Binnenlandsche zaken, werden in gediend. Zooals men weet zijo die ontwerpen, ten gevolge van verandering van ministerie, buiten be handeling geb'even. We zullen alleen wijzen op die verschillen, welke hoofdzakelijk van militaire waarde moeten geacht worden. En dan zien wij, in de eerste plaats wat de Militiewet betreft, dat Het contingent nu is bepaald op 62.400 man, iu 1877 op 66,700: de jaarlijksche lichting thans is gesteld op 12600 man bij het.ontwerp van 1877 bedroeg dit cijfer 13500 (volgens de bestaande wet is het 11000) bij het tegenwoordig ontwerp alleen vrijstelling wordt voorgesteld voor den ecnigen wettigen zoon. terwijl zij by dat van 1877 was beperkt tot den eenigen zoon tevens eenig wettig kind en eenigen zoon eener behoeftige niet hertrouwde weduwe de plaatsvervangers, volgens het aanhangig wets ontwerp niet ouder zullen mogen zijn dao 30 jaren maar in 1.877 daarvoor de 25 jarige leeftijd als grens was gesteld thans, behalve de lichting, die voor het eerst dient, steeds een zesde van het geheele bedrag der vijf lichtingen van de militie te land onder de wapenen kan gehouden worden, en in 1877 een vijfde. Volgeas de nu werkende wet van 1861 bedraagt het een zevende. Wat de schutterij-ontwerpen betreft, bestaan de verschillen van militaire waarde hoofdzakelijk in het volgende: Nu is het beginsel van algemeenen dienstplicht aange nomen in 1877 werden 4 man van de 100 mannelijke ingezetenen der gemeente gevraagd Nu is de diensttijd gesteld op 10 jaar, van den 21 tot den 30-jarigen leeftijd; toen bedroeg hij mede 10 jaren effotief, maar bovendien nog 4 bij de reserve, d. i. van 31 tot 34 jarigen leeftijd Nu is de sterkte berekend op 142,000 man, waar van 104,000 geoefendenin 1877 op 70,500; Nu wordt geen dienstvervanging toegelaten bij htet ontwerp van 1877 was dienstvervanging geoorloofd in geval van mobilisatie, door een geoefend man Nu zullen de oefeningen voor ongeoefenden bedra gen 90 a 100 uren 's jaars in 1877 was dit op 80 uren bepaald Nu voor de geoefenden 40 a 50 in 1877 20 uren l^u bovendien nog voor het kader 60 uren oefe- ning's jaars; in 1877 was daarvoor 26 uren bepaald. Voorts mag bij de verschillen van militaire waarde nog worden meegerekend De aanneming thans, van het stelsel om officieren en onderofficieren uit het leger te bezigen voor het oppertoezicht, de aanvoering en de oefeningen bij de schutteryen en de splitsing van de schutterij naar den graad van geoefendheid, ter vervanging van die iu hans, welke door de maatschappelijke positie werd bepaald. Volgens het Dagblad zal de po9tpakketdienst in 't begin van 1882 worden ingevoerd. De Commissaris des Konings in Gelderland heeft in een brief aan de burgemeesters in dit gewest hunne aandacht er op gevestigd, dat een der middelen waardoor.. het best kan worden verkregen, dat de met 1 November eaik, in werking tredende drankwet aan de bedoeling; zal beantwoorden, hierin gelegen is, dat de gemeentebesturen al* aanstondsbij de vaststelling van het. .gdmeentelijk vergunningsrecht van hunne bevoegdheid gebruik maken, om daarvoor aan te nemen het hoogste vau het volgens art. 6 der wet toegestane bedrag. Daardoor zal een krachtige stap in de goede richting zijn gedaan, en zal ook eene niet onaanzienlijke ver meerdering van inkomsten voor de gemeente kunnen worden verkregen Onder de Parlementaire kniedichten, van tijd tot tijd in het Noorden voorkomende, vinden we ook dit Het daghet uyt den oosten. Doof was men steeds voor de klachten over ons kies stelsel, oostindiach doof. Wat ge ook zeidet, geen liberaal sloeg aan uw \ertoo- (gen geloof. Nu wordt het anders nu, onder dit stelsel, de libe- (ralen beginnen te verliezen, Nu schijnen ze, ondanks zichzelf een beter te willen kiezen Hoedgevend teeken, hoezeer ons de vleugelen wies- (sen. -Onder den titelBode des vredes" en onder redactie van ds. C. Diehl te Oud-Vosmeer, is bij den heer P. J. Diehl Ie Utrecht een weekblaadje verschenen. Het blaadje zal van stichlelijken inhoud zijn en geen deel nemen aan den kerkelyken strijd onzer dagen. Der redactie zy moed en geestkracht toegewenscht, om getrouw te blijven aan haar program, te midden van zooveel dat roept ten strijde. Serit, School cn Onding. Ds. Ratte te Genemuiden heeft voor het beroep naar Yersekr bedankt. Maandag 17 September had .te Wissenkerke in alle eenvoudigheid de installatie plaats van den niéuwbenoeraden hoofdonderwijzer aan de christelijke school den heer T. Zwart. Landbouw. Op de tentoonstelling van vee en zuivel te Londen, waar Nederland schier totaal door afwezigheid schit tert, trekt het de aandacht dat Ierland, ondanks zijn ellendigen toestand, een zoo schitterende plaats inneemt. Men rijdt daar tegenwoordig rond met eene be weegbare boerderij of d&irj. Deze modelschool op wielen, die er uitziet als een groote kermiswagen, is naar men zegt eene schepping van professor Baldwin, en eene zeer gelukkige en in tressante. jSij gaat overal rond, van boerderij tot boerderij, van hofstede tot hofstede, stilhoudend waar dat wordt verlangd, ten einde dames en boerenmeisjes, en wien dan ook, in de gelegenheid te stellen, practische lessen te ontvangen in de nobele kunst der boter- en kaasbereiding. Indien tengevolge van de bekende Landwet rust en vrede mochten terugkeeren, dan laat het zich aanzien dat Ierland op het gebied van veeteelt ea zuivelbe reiding een eerste plaats in Europa zal gaan innemen Op een oppervlakte van 12,697,705 acres, die de statistiek in Ierland als ontgonnen* opgeeft, zijn er slechts 339,849 acres boschland, niet meer dan 3,186,683 acres bouwland (grootendeels haver en aardappelen), daarentegen ruim negen millioen acres hooi- en weiland. De geheele centrale vlakte, welke zioh door Ierland heen uitstrekt, is het prachtigste weiland dat men zioh bedenken kan.Ik heb zegt eeo bezoeker.die vlakte in schier alle richtingen doorkruist, niet altoos onder de gunstigste omstandigheden, maar genoeg gezien, om te kunnen zeggen dat noch Corks, noch Limericks, noch Long fords, noch Meaths, noch Rosoommons en Sligos rijke beemden behoeven ouder de toen voor onze kostelijkste landouwen, *t zij in Friesland, Holland Noord en Zuid, of in Gelderland en Zeeland. Er is in die uitgestrekte Iersohe vlakte, welke reizigers vergeleken hebben met de grasvel den door welke de Orinoco stroomt, een mijn, kostbaarder, maar vooral nuttiger, dan de rijkste diamantmijn van Brazilië of Zuid-Afrika. Het komt slechts op die ontginning aan. En die heeft onge twijfeld, tot dus ver, zeer veel te wenschen overgelaten. Onkunde en gebrek aan kapitaal, beiden grootelijks het gevolg van roekeloos wanbestuur en geweteulooze onderdrukking, door de eeuwen heen hebben veel doen veronachtzamen. Ik heb tallooze zoogenaamde leenpachters, maar feitelijk onder het vlak onzer ge-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2