HANDELSBERICHTEN. het welzijn van Zuid-Afrika ons voorschreef onze handteekening niet aan haar te onthouden.,, De IVwzes-correspondont, in ditzelfde telegram, deed het nog als het algemeen gevoelen voorkomen," dat ds conventie door den Volksraad wèl zou aangenomen worden, hoewel onder zekere voorwaarden. Egypte zal na de woelingen van den laatsten tijd werkelijk eene Vertegenwoordiging of Wetgevend Lichaaam bekomen. De notabelen in de steden en de sheiks in de dorpen ziju opgeroepen, om tot de verkiezing van hunne vertegenwoordigers over te gaan. Deze Kamer, waartoe iedereen als lid verkiesbaar is, zal 75 leden tellen en telkens voor drie jaar gekozen worden, overeenkomstig het reeds onder de regeering var. Israaël-pacha vastgestelde reglement. Zij zal echter eerst in het voorjaar bijeengeroepen worden. Salomo's wijsheid zij haar toegewenscht, iudien ze ooit bijeenkomt. Veel belangstelling wekt de strijd tussohen den Emir van Kaboel en Ayoeb Khan niet. Veel belang stelling verdient bij dan ook niet. Met het oorlogsgeluk van* deze beide potentaten die elk ander in Afghanistan bevechten, schijnt het beurt ora beurt te gaan. Een paar maanden geleden versloeg Ayoeb Khan den Emir. Thans versloeg weder de Emir eens Ayoeb Khan. Opmerkelijk is de overeenkomst in de manier waarop het een zoowel als het ander toeging. Ayoeb Khan had zijne overwinning te danken aan het ver raad van een paar Kaboelsche regimenten, die naar hem overliepen. En thans bezorgde wederom het ver raad van diezelfde regimenten, ditmaal jegens Ayoeb, den Emir de zege. Zoo kan het nog lang duren De processie,die bet lijk van president Garfield Maandag ochtend begeleidde naar de begraafplaats, vijf mijlen van de stad gelegen, was de grootste en indrukwekkendste, die men ooit in de Unie heett gezien. Behalve de velen, die mede hielpen den stoet vormen, wordt het publiek langs den weg op een getal van 100,000 personen begroot. De lijkwagen, door twaalf zwart gedrapeerde paarden getrokken, die door zes negers geleid werden was een rijkversierd gevaarte. Zware zwarte draperieën hingen neer tot den grond, met zilveren franje omzoomd en met wiite zijde gevoeid. Randen van immortellen omgaven den wagen. Aan een der hoeken was een tropee van omlioerste vlaggen aangebracht. De gewelfde hemel was zwart bekleed ec met bloemen en zilveren franje efgezet. Daarop verhief zich een koepeldak iu het midden op vier Egyptische kapieelen en met struisvederen aan de hoeken, en op dat koepeldak verheif zich weder een vaas met immortellen. Het aantal geuoodigden, dat volgde, bedroeg ongeveer 1500. De lijkdienst was zeer eenvoudig en werd verricht door den veldprediker Jones van Garfields regiment.De president van Hiram's college sprak den zegen. En toen was alles afgeloopen, en was het stoffelijk overschot van een edel burger der Unie aan den schoot der aarde toevertrouwd. Moge zijn asch in vrede rusten en zijn geest blijven leven in zijn volk JM EN G E L W E 11 ïi. bevel naar de kustplaats te gaan en hem een stuk van 50 kilo mede te brengen. De koelies vertrokken toevallig was er bij hun aankomst juist een tweede schip met appelen en ijs aangekomen. Zij kochten de bestelde hoeveelheid, ontdeden het blok van zijn zaagsel: waschteu het schoon, niet zonder telkens bij de aanraking van schrik eu pijn ineen te krimpen, bonden een touw stevig om de gladde oppervlakte, bevestigden dit met een flinke lus aau een stok, dien zij, vrooiijk en welgemoed over den goeden uitslag hunner zending, op de schouders namen en zoo met het stuk steen tusschen hen in, 9loegen zij vol moed den terugweg in. 't Was nog vroeg in den mergen, maar de zon steeg langzamerhand, stak hare stralen vurig op de bloote schouders en de borst der beide Javaantjes en stootte af cp hunne breede. rende tjapings (schotelvormig) hoeden), maar zij brandde des te meer op het bloote blok ijs, dat ze in waterdroppels oploste en langzamer hand uit het bindwerk van touwen bevrijdde. Zij namen voorzigtig het stuk wtêr op; bezagen het van alle kanten en verwonderden zich, dat het nog altijd zoo raoeijelijk aan te raken was, niettegen staande de zon hun handen en rug deed gloeieu van hitte de touwen werden er weer secuur omgeknoopt en zij begonnen met frisschö krachten op nieuw den tocht. Nu ging 't bergophet ontsnapte hun aandacht niet, dat water droppelsgewijze van den steen afviel maar dit bevreemdde hen minder was dat met hen ook niet het geval Dat een steen zweette, hadden zij wel nooit eerder gezien, maar wat kon men niet van een batoe blanda (hollandechen steen) verwachten Uit deze overpeinzingen werden ze plotseling gestoord door een harden slag daar lag het stuk wtêr tus schen hen ter aardj en nu bemerkten zij duidelijk, dat het lang zoo groot niet meer was als van morgen toen ze 't weer opnamen, voelden ze merkbaar, dat liet veel lichter geworden was bedrukt ging het verder. De zon was op middag hoogte en het arme stuk ijs zweette, zweette bij groote droppels of liever bij 9troomen het touw gleed er langs zij zagen het krimpen en smelten, als leed het ondragelijke pijnen- Katjong kon het met alle gemak alleen dragen, zelfs met beide handen omvatten. Hunne verbazing kende geen grenzen meerals het ding hardop ge klaagd en gekermd had over de brandende zonnestralen, 't had hun niet meer verwonderd. Hun touw kon niet meer dienen; hun stok werd als onnut weggeworpen, zij droegen het beurtelings in hunne diepe tjapings en daar zwom het tusschen het water als een drijvend eiland ze wierpen de vloeistof weg, het baatte niets de avond was nog in lang niet aan het vallen, toen niets meer van het betooverde blok overbleef dan een stukje zoo groot sis een duim, dat op zijn beurt in eenige waterdroppels verdween. En toen f de arme kerels den Rhaden hun weder waren verhaalden, kregen ze elk 25 rottingslagen wegens het stelen van de aër batoe. Burgerlijke Stand. IJS ININDIE. Er wa9 een groot schip uit Australië aangekomen op de reede van een der Javaansohe kustplaatsen en een zonderlinge roep ging over de lading daarvan uit. De Javaantjes fluisterden van vreemde koude vruchten, hard en schier geurloos, die ingepakt waren tusschen blokkeu doorschijnenden steen welke bij de minste aanraking hen deed ineenkrimpen, als hadden zij zich aan een gloeiende» ijzeren bout gebrand. Panas sekali (Hoe warm) riepen zij uit en merkten eerst later, dat wat zij warm noemden, eigen lijk koud was, maar ze hadden nog nimmer iets kouds gevoeld en wisten niet, welke gewaarwording hun die vreemde steen deed ondervinden. De Oranrj blanda (De Hollanders) lieten de geurigste mangistans, ananassen, pisangs, pompelmoezen en zelfs manga's staan voor de bleekroode boea appel (Appel vruchten) en in een oogwenk was de lading vruchten niet alleen in hun magen verdwenen, maar ook de betooverde steenen wanrvoor de inlanders ze weldra aanzagen werden door hen met gulzige graagte opgelost in water of zoo maar eenvoudig in den mond genomen. De Javanen, welke ze ook eens wilden proeven, trippelden van pijn en haastten zich, dat wonderlijk goed uit te spuwen. De mare van dit wonderlijk voortbrengsel drong ook in de biurienlanden door, aan het hof van den regent Radhen Pak Djoerio Adipate bij het hooren van al die verhaaltjes over de Aër batoe (watersteen) schudde hij ongeloovig het doorluchtig hoofd. Zijn zetel wa9 drie dagreizen van de kust verwijderd in persoon kon hij zich dus niet gaan overtuigen van de waarheid dier sprookjes, maar zijn nieuwsgierigheid was gaande gemaakt en hij gaf twee zijner koelies Middelburg;. Van 18 tof 25 Septembrr. Onder trouwd P. Koster, jm. 29 j. met J. H. Braudt, jd. 28 j. C. A. de Keijzer, jm. 26 j. rnetS. Perre, jd. 23 j. Beval'en R. Jongepier, geb. Roskam, z. C. Moeus, geb. de Rijk, d. P. J. Stenger, geb. van Dorst, d. A. M. Danielse, geb. Flipse, z. F. Kamermans, geb. Koppejan, z. M. C. Denevers, geb. Lavialle, z. S. J. Bak, geb. Mersie, z. J. I. Wolf, geb. Pijl, d. J. Ju lianus, geb. Huijgens, s. M. van Houte, geb. Smoor, d. (levenl.) G. J. de Rijkce, geb. van Puffelen, z. (levenl.) E. van Houten, geb. Meense. d. (levenl.) Overleden J. M. Vroijland, jd. 85 j. H. Ingelse, z. 1 m. H. W. Akkenaar, z. 5 m. C. Huijsman, vrouw van J. Nieuwmaar, 70 j. C. E. Lang, jd. 87 j. H. J. Jenting, z. 41/» m. J. M. Pistoor, vrouw van j. van Fraaijenhove, 66 j. Vlissingeu. Van 17 tot 24 September. Gehuwd: L. C. W. Defize, jm. 25 j. met G. A. Verkuijl Quak- kelaar. BevallenC. L. Callier, geb. Langerock, z. A. M. Koppejan, geb. de Visser, z. J. T. Sommeling geb. Koenraads, z. P. E. Brand, geb. van den Broeke, d. C. B. Pauli, geb. Michaelsen, d. M. C. Rekkers, geb. Rottier, z. Overleden W. de Wolf, z. 5 m. J. A. Sohier, z. 7. m. P. J. Schout, z. 1 j. Goes. Van 17 tot 24 September. Bavallen P. van der Does, geb. Hoogersteger, z. D. Hollestelle, geb. Schipper, z. F. Luijks, geb. Hengstmengel, z. I en Overmaas.che: de beste f 12.50 a 13.50, dito mindere f 10 a 12 25. Nieuwe ditode beste f 11.50 a 12.75, dito mindere f 5 50 a 11.25 ROGGE. Met nieuwe Inlandsche was het flauwer allen de beste partijtjes gingen nog als voren van de hand. Nieuwe Vlaamsche en Overmaassehede beste f 8.10 a 8.50, dito mindere f 6,80 a 8. GERST. De aanvoer van nieuwe Zeeuwsche, Flak- keesche en Overmaassehe Winter en Zomer was be perkt en konden de puiko sooiten als voren geplaatst worden, doch voor de mindere kwaliteiten was niet veel kooplust en werden wat lager afgtgeven. Nieuwe Zeeuwsche, Flakkeesche en Overmaassehe Winter de beste f 6.70 a 7.20dito mindere f 5.40 a 6.60 dito Zomer: de beste f 6 a 6.30; dito mindere f 4.80 a 5 80. HAVER. Nieuwe in de beste soorten ouveranderd, terwijl de mindere steeds moeielijk te verkoopen zijn. Nieuwe Inlandsclie dikke van l 3 a 4.75, dito lange van f 2 a 4.25. BOEK WE-T. Nieuwe Noord brabantsche f 213 a 215 Van Nieuwe PAARUENBUONEN waren eenige par tijtjes aangevoerd, waaronder enkele van redelijke droogte, doch overigens minder droog en wak, die naar kwaliteit verkocht zijn van f 6 a 8. Ook Nieuwe DUIVEN BOONEN werden aangeboden die van t' 8 a 9 nemers v< aden. BRUINE BOONEN van 't nieuwe gewas kwamen nog voor, zeer mooi van uiterlijk doch in meer ot minder zwakken toestand, die langzaam opruimdeu van f 10 a 14 naar kwaliteit. Het nieuwe gewas van WITTE BOONEN, althans volgens de aanvoer van heden, is nog ongunstiger dan van de bruine, het meeste is zeer wak en gevlekt en er bleef veel onverkocht. De noteering naar kwaliteit is t 7a 18, waarvoor een gedeelte is genomen, Voor BLAUWE ERWTEN was minder vraag en gingen 25 cent lager nog moeielijk van de hand Wal- chersche en puike Zeeuwsche f 11.25 a 11.50 Zeeuwsche Flakkeesche en Overmaasche f 10.50 all; dito mindere t 8 a 10 25. Nieuwe SCHOKKERS minder begeerd en eenigszins lager afgegeven van f 12 a 16,CO. In KOOLZAAD ging niets om. Van LIJNZAAD is niets genoteerd. HENNEPZAAD f7 a 8,50. KANARIEZAAD 50 cent hooger; het beste t 10,50 a II goed en minder f 9 a 10,25, Rotterdam, 27 September. Op de veemarkt waren gis teren aangevoerd 1 paarden, 1173 runderen. 350 vet te- en graskalveren, 5 nuchtere kalveren, 1474 schapen of lammeren, 332 varkens, 244 biggen. 1 bokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt Runderen 1ste kwal. 83 c., 2de kwal. 66 c, 3de kwal. 47 c.; kalveren 1ste kwal. 100 c., 2de kwal. 80 c.; schapen 95 e., alles per kilo. Het magere vee wern tot lagere prijzen verkocht. Goes, den 27 Sept. De aanvoer van Granen bestond veel uit afwijkende kwaliteit voor droge soorten was goede vraag tot ongeveer vorige prijzen. Oude Tarwe Nieuwe Tarwe N. Rogge N. Win tergerst N. Zomergerst Haver Bruine Boonen PaardebooDen Koolzaad Groene Erwten Boter Eieren f 11.- 9,— 8,— 6,25 5,80 3,— 10,— 1,50 4,20 f 12,25 - 12,— - 8,50 - 6,75 - 6,25 - 5,— - 13,— 11,25 1,65 4,40 Graanmarkten enz. Rotterdam, 26 September. TARWE. Van witte In landsche zoo jarige als nieuwe, was wederom een goede toevoer ter markt; de puikste partijtjes gingen onver anderd langzaam van de hand, doch de mindere kwa liteiten, vooral van de nieuwe, waren niet dan eenigs zins lager te plaatsen. Jarige Zeeuwsche, Flakkeesche Vlissingem, 23 September. Boter per kilogram 1 1,35 a f 1.30. Eieren per 104 stuks f 4.80. Prijzen van Eflecten. Amsterdam, 27 Sept. 1881. -derl. Üertific. Werkelijke schuld. 21/. pet. dito dito dito dito dito dito Loten stad Amsterdam dito dito Rotterdam Rusland Obligatiën 1798/1815 Certific Inschr. 5e serie 1854 Dito dito 6eserie 1855 Obligatiën dito f 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 dito 1877 dito dito leening 1867—69 Loten 1864 Loten 1866 5 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Oblig dito Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. dito dito Charkow Azow dito dito Jelez Orel dito dtto Jelez-Griasi. Aand. Baltische spoorweg Aand. Warschau-Bromberg Weenen. dito dito Oblig.metal.in zilv Jan./Juli dito dito Febr./Aug. dito dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. Oblig. Z. Ital. spoorweg Obligatiën Buitenl dito Binnenlandsche Portugal Obligatiën Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 Obligatiën f 1869 3 4 3 3 5 5 5 5 5 5 5 5 5 *V. 4 Polen. Oosten!'. Italië. Spanje. G73/4 103 109 103 983/4 60 94'/, 89 90', 142'/, 133 99 91»/. 51 53'/» 79 66 65 52'/, 26", 24"/,, 52'/. 15'/, 15'/,

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3