ÏL'rli» JSrhoal m 85*iuKi<n, GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND Tekorten hier; tekorten in Indië tekorten achter ons op de diensten van '79 en '80 tekorten om ons op den dienst van '81 en tekorten in het jaar '82 dat komt- En die steeds opstapelende tekorten gaan niet weg voor mild vloeien van onze bronnen van inkomsten inkomsten die anders met tnillioenen 's jaars oploopen en zijn ook niet weg te werken met leeningen voor buitengewone uitgaven neen, er blijkt, dat we boven onze kracht leven, en tl at er óf nog meer last op de natie moet gelegd, of wat zuiniger door de natie moet geleefd. Het Kabinet wil den eersten weg op- Meer leeuen is z»jn leus Bij de 40 raillioen, die we in '78 leenden, zal eerlang andere 40 millioen bijkomen, en zoo de amor tisatie van weleer weêr spoedig zijn ingehaald. De 80 millioen vermeerderen onze vaste uitgaven met 4 millioen- Met de kosten der Scherpe Resolutie maakt dit al spoedig 9 millioen. En dit gerekend bij de doorgaande uitzetting van uitgaven, maakt de toekomst al donkerder. Eu om die donkere toekomst op te klaren, zal er dus bij al de reeds bestaande belasting nog nieuwe belasting komen; en van lieverlee onder dit liberalisti sche wanbeheer de fiscus derwijs er in en er onder raken, dat, keert zich eerlang de meerderheid, de oppositie ter nauwernood aan het overnemen van zoo berooiden boedel zal kunnen denken. Eenige cijfers uit 's ministers rede mogen een en ander duidelijk maken De vermoedelijke uitkomst van den dienst 1880, zoo als die zich thans voordoet, is f 5,412,694,415 gun stiger, dan men een jaar geleden mocht verwachten, en dit verschil is voor f 4,081,211.7D het gevolg Tan hoogere dan toen berekende ontvangsten, en voor f 1.431.482.70 van lagere dan de destijds aangeno men uitgaven. De dienst 1881 wijst een vermoedelijk tekort aan van f 17-500.000.00 dat echter door het overschot der leening van 1878 en het batig saldo van de dienst 1880 tot circa f 13.500.000 verminderd wordt. De hoofdstukken der begrooting van de uitgaven dienst 1882 wijzen een gezamelijk bedrag aan van 128.559.240.3672 waartegen een raming der midde len ad f 106.664.555 dus een te kort van f 22.031.385.36Vs. Het tekort zal in rond cijfer moeten klimmen tot f 22.900.000 indien de voorstellen der Regeering be treffende den overgang van het Noordzeekanaal aan den Staat de goedkeuring mochten wegdragen. In dit tekort is echter begrepen voor den aanleg Van spoorwegen f 14.000.000.00, voor de verbetering van den Rotterdamschen waterweg f 1.226.000.00 en voor de vestingbouw f 1.987.000.00 of te zamen f 17.213.000.00 dus wegens zaken waarvoor geleend zou kunnen worden. Daardoor vermindert het in rond cijfer op f 22.900.000 gestelde tekort reeds lot f 5.687,000 of tot f 5,987.000, indien men de bij dragen uit koopprijzen van domeinen van de boven genoemde buitengewone uitgaven aftrekten neemt men op grond der verkregen ondervinding aan, dat op de geraamde uitgaven f 2.000.000 zal worden be spaard, dan slinkt het tekort op de gewone middelen tot f 2,987.000. uReeds vrij spoedig, zoo besloot de Minister, zij het aanvankelijk tot een matig bedrag, zal de toe stand van 's Rijks kas eene leening noodig maken. //Maar al worden gemelde buitengewone uitgaven door leening gedekt, ook dan nog zullen in de eerste jaren de gewone middelen, behalve voor de rentebe taling en aflossing der nieuwe leeningen, met buiten gewone uitgaven moeten worden bezwaard. Immers wachten alsnog, om van kleinere bijdragen niet te •preken, de volgende uitgaven, die, naar mijne mee ning, omdat zij minder belangrijk zijn of zich over •en grooter aantal jaren kunnen verdeelen, uit de gewone inkomsten zullen moeten bestreden worden f 13.500.000 in 8 a 10 jaren te besteden voor de verlegging van de uitmonding van de Maas, waarvan echter f 3.000.000 door de provincie Noordbrabant en de direct belanghebbenden zal worden betaald; een bijdrage van f 600.000, te betalen naar gelang fan de vordering der werken aan het op te richten Waterschap van den Ouden lJseleen subsidie aan de provincie Friesland voor de verbetering van den binnenlandschen waterstaat in dit gewest, waarvoor, behalve hetgeen op 1880 en 1881 is toegestaan en op 1881 aangevraagd wordt, nog f 1.740-000 zal noodig zijn, benevens eene som van f800.000 voor de verbetering van het Zwolsche diep. Daarbij zullen nog gedurende eenige jaren belangrijke uitgaven komen voor kazerneering en bewapening der nieuwe vestingen. //Uit bovenstaande mededeeling zal U blijken, Mijne Heeren, dat zoo als terecht onlangs in de Staten- Generaal is opgemerkt, 's lands financieele toestand niet zorgwekkend is, maar toch zorg vereischt, en dat wij er ons voor moeten wachten om door den laat stelijk ervaren voorspoed zorgeloos te worden omtrent de lasten eener nabij zijnde toekomst. Blijft voor het oogenblik geen ander middel om de begrootiug voor 1882 op het papier tot sluiting te brengen mij over, dan het meermalen gebezigde eener machtiging tot uitgifte of beleening van vlot tende schuld, op de Regeering blijft de verplich ting rusten tot het aanwenden van pogingen om de Staatsinkomsten te vermeerderen, maar tevens om tot eene betere verdeeling van lasten te geraken. Ik vertrouw, Mijne Heeren, dat, wanneer het mij mag worden gegeven na afloop van' een door mij aan gevangen onderzoek, de noodige voorstellen daartoe aan uwe goedkeuring te onderwerpen, ik Diet te ver geefs op uwe medewerking" tot bereiking van dat doel zal mogen rekenen. De heer Heijdenryck had naar aanleiding van de tegenwoordig zoo druk besproken wordende eedkwestie verzocht de regeering op dit punt te mogen ondervragen. z/Op de categorische vraag van den heer Heyden- rijck antwoord ik," zeide de heer Modderman, ^dat bij de Regeering niet alleen geen het minste bezwaar bestaat tegen het houden der interpellatie, maar dat iutegendeel de Regeering er hoogen prijs op stelt, in de gelegenheid te worden gebracht om hare vaste overtuiging in de gewichtige eedskwestie met de meest mogelijke volledigheid en openhartigheid in het open baar te doen blijken." Met 51 tegen 5 stemmen werd het gevraagde verlof verleend, en overeenkomstig het voorstel van den voorzitter werd besloten de interpellatie op een nader te bepalen dag te doen plaats hebben. Van de 12 kinderen, die primitief van school B zijn weggebleven, wijl zij ter wille der bekende haud- werken-kwestie waren weggezonden, zijn er nog zes teruggekomen en toegelaten, nu zij ook dat deel van den schooltijd in het vervolg zullen bijwonen. In het geheel zijn er tot nutoe dus van de 24 weg gezondenen 6 weggebleven. C.) Wisscukei'ke, 27 September. In de heden mor gen gehouden gemeenteraadszitting is o.a. besloten het volgens art. 6 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterke dranken bepaalde vergunningsrecht vast te stellen op 20% der huurwaarde. Wonder of we hier ook, a la IJzendijkeeen kroeghouderspetitionnement zullen krijgen Maandag is per spoor te Vlissingen aangebracht eene te Berlijn vervaardigde ijzeren lichtboei, bestemd om binnen kort door de zorg van den inspecteur over het loodswezen te Vlissingen, bij wijze ran proef gelegd te worden in plaats der boei van Be Wan delaar t liggende buiten de Wielingen tegen de droogte van dien naam. Het is een boei van groote afmetingen, vervaardigd van geslagen ijzer en bevat een hoeveelheid gas, vol doende om gedurende zes weken licht te geven. (M. C.) De Willem Barents is Dinsdag van Hammerfest ver trokken op weg naar Nederland, Half October wacht men zijn tehuiskomst. Onze welbekende candidaat, thans lid der Tweede Kamer, de heer J. C. Fabius te Delft, heeft onder den titel ude christen in de wereld" bij den heer Kruyt te Amsterdam eene brochure doen verschijnen, welker lezing we on verwaardelij k aanbevelen. Deze brochure is gewijd aan het zich steeds meer openbarend verschil in levensbeschouwing tusBohen hen die men in het dagelijksch leven meestal ethischen noemt en hen die tot de school van Groen en Kuyper behooren, de antirevolutionairen dus in engeren zin. n De Christen in de wereld" is een krachtig pleidooi voor de Bijbelsehe opvatting, dat hel terrein van des Christens arbeid de wereld is, en een overtuigend, krach tig betoog dat niemand het recht heeft van het terrein der werkzaamheid, den Christen gewezen, een deel uit te sluiten, in dit geval den staat. Voor velen die in den afgeloopen zomer gaarne hadden gewenscht met den heer Fabius nader keunis te maken, biedt dit woord een kostelijke gelegenheid aan Het zal ongetwijfeld velen, als ons genoegen doen dat de rij onzer vertegenwoordigers is versterkt met deze jeugdige, talentvolle en krachtige figuur. Beroepen te Wilhelminadorp de Candidaat J, H. Gunning JHz. Maandag 17 September had te Wissenkerke in alle eenvoudighetd de installatie plaats van den nieuwaenoemden goofdonderwijler aan de christelijke school den heer T. Swart. De gewezen ontvanger van Yerseke, S die wegens een tekort in de gearresteerd en naar het huis van arrest te Middelburg overgebracht was, is, na Sj/s maand preventiet gevangen te hebben geseten, weder in vrijheid gesteld- In den iaatsten tijd werden voortdurend klachten vernomen Jat uit boomgaarden onder Middelburg en de omliggende dorpen, in den regel 's nachts fruit van de booraen gestolen werd. Zondag namid dag werd door den bewoner van eene hofstede op den Segeersweg alhier een der dieven op heeter daad betrapt. Diezelfde persoon is Zondag avond door de politie aangehouden, wijl "hij een zak appelen droeg. In zijne woning heeft men eene hoeveelheid beste appelen en peren ontdekt, die den schijn, dat hij ook schuldig is aan de andere diefstallen, vermeerderen. De aangehoudende is iemand van rijpen Jeeltijd en J. de R. genaamd. Hij woont te Middelburg. Eene reeds bejaarde, somtijds aan vlagen van verstandsverbijstering lijdende jonge dochter te Vlissin gen, wordt verdacht van oorzaak te zijn geweest van een Maandag jl. ontdekten binnenbrand, die gelukkig gean ernstige gevolgen had. Zij is ter beschikking van den officier van Justitie te Middelburg gesteld. Voor ettelijke jaren werd te Amsterdam door een lOOtal oud-strijders van'13 en'15 een vererniging /Nederland en Oranje" opgericht. Thans zijn er van die 100 nog 7 in leven, waarvan de 96jarige J, van Wijck voorzitter is de jongste, de 88jarige J. L. Napol, is onder-voorzitter. Te Ossendrecht en ook te Woensdrecht hebben zich weder Zigeuners vertoond, namelijk een bende, bestaande uit 5 mannen en 4 vrouwen met twee ezels twee ossen en een beer. Door derijkspolitie te Woens drecht is de troep aangehouden en over de Belgische grenzen gebracht* Als een bewijs hoe nog altijd de waarde der ge bouwde eigendommen in Amsterdam stijgt, vinden we dezer dagen vermeld, dat een huis op den Nieuwen- dijk, vijf jaar geleden voor f 14000 verkocht, nu in openbare veiling f 46000 opbracht, 't Is treffend, maar nog al eenvoudig te verklaren. De bladen geven ons zoo dikwijls schilderingen hoe de modern gebouwde huizen in Amsterdam weer instorten, soms zelfs nog voor de bewoner de meubelen geplaatst heeft. Nu kan het wel heel weinig aantrekkelijks hebben te wonen in een huis, waarvan men twijfelt, of het wel soliede genoeg is om eene stevige koelte te verdragen zonder gehavend te worden en dat men in elk geval wijs doet met te verlaten bij storm zoodat het geheel voor de hand ligt, dat de huizen volgens eene andere methode gebouwd en waarin men menscblijker wijze gesproken, den felsten storm zonder levensgevaar kan afwachten, zeer in prijs stijgen. We weten iets meer van de stemmiug van den Volksraad in Transvaal; in betrekking tot de conventie met Engeland- Volgens een Timesie\egram uit Durban, liet het Driemanschap bij het openen van den Volksraad zich volgenderwijze over de conventie uit Wij kunnen ons niet vleien met de hoop dat de conventie u in al hare bepalingen voldoet. Zij heeft ook ons niet bevredigd. Doch wij teekenden haar in de overtuiging dat, onder de gegevene omstandigheden, onze oprechte liefde voor ons vaderland en onze bezorgdheid voor

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2