Nieuwe Goesche Courant, Christolijh-historisch blad voor Zeeland. 1881. Dinsdag 27 September. IV0. 807. BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen *Mjs per drie maanden francof 1,50. Enkele nommers - 0,05. UITGAVE VAN F. G. WIJTMAN, te liddelbmg Wed. A. C. J 0 N G Ete Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1 6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Naar aanleidingvan het wegzenden van leerlingen van de openbare school 2e klasse te Goes, hoofd de heer A. ran Schelven, waarvan we in ons nummer van jl. Donderdag melding maakten, ia ingevolge belofte, gedaan in ons blad van 14 Juli, door bestuur ders der Christelijke voorbereidende en handwerkschool der Christelijke Gereformeerde Gemeente te Goes, het volgende request verzonden Aan Zijne Exellentie den Minister van Biti- nenlandsche Zaken te 's Gravenhaqc- Excellentie Geeft met verschuldigden eerbied te kennen Het Bestuur der Christelijk Gereformeerde voorbe reidende en handwerkschool te Goes dat na het in werking treden der nieuwe wet op het lager onderwijs, ook te Goes voor de vrouwelijke leerlingen der openbare lagere school, de gelegenheid is opengesteld om onderwijs te ontvangen in het bij Art. 2 letter K der wet genoemde vak, de handwerken; dat in bedoeld vak buiten de gewone schooluren ('s morgens van 9llVs en 's middags van 24 uur) en wel des avonds van 57 uur, in een afzonderlijk lokaal onderwijs wordt gegeven. dat de uren waarin dat vakonderwijs wordt ver strekt, gelijktijdig vallen met de uren waarin op ver schillende en ruimschoots voldoende hier bestaande bizondere hsndwerkscholen in hetzelfde vak wordt onderwezen. dat volgens het getuigenis van verschillende ouders, het oaderwijs, èn door de weinige lesuren die de kinderen tengevolge van onvoldoend personeel ont vangen, èn door de wonderlijke leermethode, verre van voldoende (en volstrekt niet geëvenredigd aan dat in de particuliere handwerkscholen) voor de be hoeften der kinderen mag genoemd worden. dat dientengevolge door onderscheiden e kinderen de handwerkles aan de openbare school niet werd bijge woond. dat daarop in de Goesche Courant van Dinsdag 5 Juli door Burgemeester en Wethouders, zonder dat daarover de commissie van toezicht op het lager onderwijs is geraadpleegd, de volgende publicatie werd afgekondigd. Toegang; openbare seholen van Lager Onderwijs. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES „herinneren de ouders en voogden van schoolgaande „kmderen aan de bepaling van art. 2 letter der „wet op het lager onderwijs, waarbij onder de ver plichte leervakken ook dat in de nuttige handwerken „voor meisjes is opgenomen dientengevolge zijn de „leerlingen gehouden ook het onderwijs ln dit vak „getrouw bij te wonen, en zal een wegblijven van „het onderwijs in de handwerken als in strijd met „het vastgestelde leerplan eene weigering tot het „verder bijwonen van het onderwijs in de overige „leervakken tengevolge moeten hebben. De hoofden „der scholen zijn verzocht van af heden in den boven bedoelden geest met het toelaten der leerlingen te handelen. Goes, den 1 Juli 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN, dat Burgemeester en Wethooders in de Geraeente- raads-vergadering van 5 Augustus jl. door een der raadsleden omtrent deze publicatie zijn geïnterpelleerd, als zijnde dezelve niet overeenkomstig de wet op het lager onderwijs. dat door Burgemeester en Wethouders daarbij is geantwoord, dat zij het tot hunue roeping rekenen eene bestaande wet uit te roeren, dat geest en letter der wet deze publicatie rechtvaardigdeu, en dat zij bij voorkomende gevallen aan dezelve uitvoering zou den geven dat sedert de aitvaardiging dier publikatien, dezelve zeer veel schade heeft toegebracht aan de onder het bestuur der adressanten bestaande school dat op dinsdag 20 September jl. namens den Bur gemeester, door een schoolhoofd, van ééue school een 24 tal kinderen van die dagschool zijn verwijderd, omdat door hen geen deel werd genomen aan de avond handwerkschool dat uit het groote getal weggezonden kinderen de vele bezwaren der ouders tegen het dwangmiddel van Burgemeester en Wethouders duidelijk blijken dat die bezwaren van zoo overwegenden invloed bij de ouders zijn, dat sommige niet in staat om het bijzonder ouderwijs te bekostigen liever hunne kinderen aan het onderwijs onttrekken, dan toe te geven aan de eischen door Burgemeester en Wethou ders hun gesteld dat adressanten meenen, dat, alhoewel de handwer ken onder de verplichte leervakken zijn opgenomen, hier enkel eene verplichting om daarin onderwijs te geven kan worden bedoeld dat omtrent het gedeeltelijk bijwonen der lessen tittel noch jota in de wet op het lager onderwijs te vinden is, en er evenmin eene bepaling is aan te wijzen, waaruit de bevoegdheid van Burgemeester en Wethouders tot het uitvaardigen dier publicatie is af te leiden, dat in de Art. 80 81 en 12 uitdrukkelijk is bepaald was door Burgemeester en Wethouders ter bevordering van schoolbezoek mag gedaan worden dat waar de handwerklessen op afzonderlijke uren worden gegeven, en hier dus alleen en uitsluitend van schoolverzuim en van geen ordeverstoring sprake kan zijn, Burgemeester en Wethouders volgens Art. 82 der wet wel door belooningen en eereblijken dat schoolbezoek mogen bevorderen maar geen recht heb' ben tot straffen. dat ten slotte de door Burgemeester en Wethou ders genomen maatregel naar de meening van adre: santen blijkt te zijn lo. in strijd met de schoolwet. 2o. tegen de bedoeling van en in strijd met het grondwettig beginsel, waarbij de vrijheden dee volks worden gewaarborgd. 3o. niet in het belang van het onderwijs. 4o. doodend voor de bij de invoering der wet reeds bestaande particuliere handwerkscholen. dat adressanten niet twijfelen of hunne zienswijze zal ten dezen opzichte door Uwe Excellentie worden gedeeld. Redenen waarom adressanten de vrijheid nemen, Uwe Excellentie zeer dringend te verzoeken, dat het Uwe Excellentie behagen moge in dezen toestand ver andering te brengen, door de noodige maatregelen te nemen, dat, kon het zijn spoedig, door Burgemeester en Wethouders van Goes de door hen uitgevaardigde publicatie worde ingetrokken. Hetwelk doende, enz. Het Bestuur voornoemd, M. STERK, Voorzitter. Goes, M. DE JONGE Cz., Vice-Voorz. 24 Sept. 1881. C. ORANJE Lz., Secretaris. JAN SNOEP Hz., Penningmeester* Naar wij vernemen heett de heer van Schelven het verzoek van sommige ouders, om een schriftelijk bewijs zijner hand, waarom hij de kinderen heeft wegge zonden, geweigerd. ZEd. moet evenwel door zoete praatjes o. a. dat de ouders toch maar toe moesten geven, want dat de kinderen anders schoolverzuim zouden krijgen, en daardoor belooningen derven etc. etc. hebben getracht de kwestie zooveel mogelijk den kop in te knijpen. Daaraan is het misschien grooten- deels te wijten, dat, wanneer althans waar is wat d® Goesche courant verkondigt, reeds 12 kinderen zijn teruggekomen; daartegenover staan evenwel verschil lende ouders die pertinent verklaren zich niet te laten dwingen, en hunne kinderen niet terugzonden. Het Polderbestuur ran Walcheren hield Zaterdag eene vergadering, waarin door het bestuur een plan ter tafel was gebracht ter versterking van des polders zseweringen door buitengewone werken uit te voeren tusschen 1882 en 1891. De uittevoeren werken zyn de volgende a. Verhooging der werken aan den Westkappelschen zeedijk over de geheele lengte van dijkpaal 038 met gemiddeld 1,00 M. onder eene glooiing van 6 op 1, door bazaltglooiing dik 0.25 a 0.30 c.M. c. In de staketten, (dijkpalen 1428), de bestaand® steenglooiing over de geheele oppervlakte voor 3/3 te vernieuwen, voor V» met aanwezigen steen te herzetten. Die oppervlakte steenglooiing, in welke steeds d® meeste schade ontstaat, bedraagt op dit dijksvak onge» veer 50000 M3. d. Van dijkpaal 28, noordwaarts tot dijkpaal 87 over de geheele lengte ter oppervlakte van 18000 M3# de steenglooiing voor de helft te vernieuwen, voord® andere helft te herzetten. e. Te maken het tweede gedeelte baialtglooiing, (1700 M2) te Zoutelande, waarmede het rijsbeslag aldaar zal zijn opgeruimd.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1