Itcrli, Snraol en ?ëend:;u,. GEMENGDE BERICHTEN. B UITËNLA f Dedem steun moge vinden bij hen, vau wie de maatregelen, door hem aanbevolen, moeten uitgaan. Het Dagblad verneemt uit Kopenhagen ongun stig berichten van de Willem Barents. De expeditie heeft door de massa's ijs, die zij op haar weg ont moette en die zich bijn^tot aan de kust van Noor wegen uitstrekken, ran haar voornemen moeten afzien om Spitsbergen te bereiken. Men zou nogmaals een poging doen om doof te dTingén ala dit niet lukte, zou de terugtocht worden aanvaard, daar de com mandant overtuigd is dat Nova Zembla dit jaar geheel door het ijs is ingesloten. Middelburg. Ds, J. P. Nonhebei, predikant bij de N. H. G. alhier, heeft het beroep naar Dordrecht aangenomen- Bijna 20 jaren was de heer Nonhebei predikant bij de Middelburgsche gemeente. Het talrijke gedeelte der gemeente dat aan ZEw. door prediking en omgang zeer gehecht is verneemt met droefheid dit besluit. Behalve te Veere is de candidaat C. Steketee ook beroepen te Pultershoek en te Bolnes. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de C. G. G. te Baarland, door ds. G. Lampen, te Kruiningeu. Baarland. Tot predikant bij de N. H. gemeente is door de stemgerechtigde leden beroepen ds- H, van Selms te Nisse. Vrijdag werd aan de theolgisch school te Kampen admissie-examen gehouden toegelaten zijn de heeren W. Bartels, H. L. Beijer, P- S. de Groot. J. H. Laudwebr, M. Ouendag, J. Sijbrandi, J. Spoelstra, H. Veenhuizen, J. W. Wechgelder, H. Kouwenhoven en A. de Geus. Tot secretaris van het prov. kerkbestuur van Zeeland, in plaats van ds. Overman, is, in de laatst gehoaden vergadering, benoemd ds. C. F. Zeeman, tot president ds. H. J. Krol, tot vice-president ds. J. H. Geselschap, terwijl voor ds. Overman, die met i October a. s. de betrekking van secretaris der synode aanvaardt, alsdan als lid optreedt ds. J. Kromsigt. Na de geleverde proeven met de signalen der Sirene van de SchouwenbanJc liggende te Vlissingen werden ook Zaterdag avond de seinlichten ontstoken en de draaiende beweging uitgevoerd, zooals die des avonds tot richtsnoer van den zeeman zal moeten strekken. Een talrijk publiek bewoog zich op en rondom de Dokkade, om dat zeldzame schouwspel van nabij gade te slaan. Namens den prins van Wied is het Hotel Paulez te 's Gravenhagr voor het grootste gedeelte afgehuurd tot ontvangst van de Duitsche militaire deputatien en audere hooge autoriteiten, die de begrafenis van prins Frederik zullen bijwonen. Gedurende het jaar van 1 Juni 1880 tot 31 Mei 1881 werd door het weeshuis van de heer v. 't Lindenhout te Neerbosch, aau giften ontvangen de aanzienlijke som van ruim honderd vijf en twintig duizend gulden. Het nieuwe ministerie van Justitie zal Maandag 26 September met eenige officieele plechtigheid door den minister van waterstaat aan den minister van justitie worden overgedragen. iLeiden is Zaterdag aangewezen als de plaats, waar het zesde -oriënialistencongres in 1884 zal te zamen komen. Die keus is door prof. De Goeje, ook uit naam van zijn ambtgenoot Tiele, beiden in hunne hoedanigheid van afgevaardigden der Nederlandsche ïegèering, aangenomen. Voor ruim één milioen ia ingeschreven op de 4 pet. geldleening groot 300,000 der stad Utrecht. Te Marum (Groningen) zal door de daar gevestigde afdeeling der Maatschappij van Landbouw een proeftuin worden aangelegd, om de resultaten der bemesting met de guanomestsoorten aan de landbouwers duidelijk te maken. -Een der weinige nog overgebleven oudstrijders uit de dagen van 1813—1815, de majoor M. Langguth, is eergister te 's Hage, in den ouderdom van bijna 84 jaren overleden. Een tweede oud-strijder verloer de residentie in den 87jarigen Reinier Kagis. Pas twee maanden geleden had deze veteraan, na 65jarigen dienst, zijn ontslag genomen als tamboer bij de Haagsche schutterij. Het Panorama te Amsterdam zal voortaan Diusdags en Donderdags tegen 50 ct. toegankelijk zijn, terwijl voor kinderen beneden de 15 jaar op die dagen slechts 25 et. betaald behoeft te worden. -4rr De bewoners van het dorpje of gehucht Cramuirnagh, op een der noordelijke Schotsche eilan den, zijn dezer dagen verschrikt en verblijd geworden tevens, door niet meer of minder dan een vischregen. 't Weer was al eenige dagen buiig, stormachtig, guur. Plotseling in den namiddag zette een woeste dwarrelbui op, eu aldra werd het. plaatsje overstort als door eene wolkbreuk, en een hagel van visoh overdekte den bodera. Het verschijnsel duurde betrekkelijk kort, eu de uit- loopende bevolking stond eerst verbaasd, versuft^ ver steend van schrik, denkende wellicht aan de wonderen en teekenen der laatste dagend in vreeze alzoo dat het „vergaan der wereld" kort ophanden kon zijn. Men nam als waarschijnlijk aan, dat het de uitwerking van een hoos was, die elders water en visch had opgezogen eD het ingeslokte nu weer had uitgebraakt. Alle vrees nu afleggende, ging ieder aan 't verzamelen. Alhoewel de vioeh bij de reis door de lucht, niet zijn gewoon element, wel wat geleden had en door den val zoo wat in katzwijm was ceraakt, was ze toch van een eetbare soort en nog goed te gebruiken. De schrik verkeerde dus in dankbare blijdschap, en menig gezin, waar anders gewoonlijk sohraalgans keukenmeester was, vergastte zich nu op een lekker en overvloedig vischmaal. De gouverneur van Michigan doet een beroep op de menschlievendheid en de hulp vau het publiek en deelt in zijne oproeping mede, dat door de bosch- branden 200 personen omgekomen en 15,000 men- :chen zonder dak zijn. Dezen winter zal eene proefgang worden voltooid van den onderzeeschen tunnel tusschen Frankrijk en Engeland. De gangen, die thans geboord worden zullen aan de Fransche zijde 1800 meters en aan de Engelsche 160Ö meters zijn. Dit werk wordt thans onder gunstige omstandigheden voortgezet. Wanneer het voltooid zal zijn, zal dit een weinig meer dan het tiende deel van den ontworpen tunnel bedragen. Einde November of begin December zal men het resultaat van de eerste sectie op Fransch grondgebied en dat op Engelsch grondgebied kunnen bezoeken. Den 20 dezer wordt te Kurlsruhe het dubbele feest gevierd der zilveren bruiloft van deu groothertog en de groothertogin van Baden en van het huwelijk hunner dochter, Prinses Victoria, met den kroonprins van Zweden. Uit Elm, het door bergafschuiving verwoeste dorpje in Zwitserland, wordt gemeld, dat er voortdurend steen- pen naar beneden komen. Van het geboomte op den Plattenberg, geschat op eeue waarde van 60,000 francs is geen spoor meer te viuden. Het terrein der grond verschuiving heeft eéne lengte van een uur gaans, de scheur in het bovengedeelte van den berg eene breedte van 800 a 1000 voet. De msgazijnen der bergwerken met de daarin aanwezige voorraden, eene waarde van minstens 30,000 francs, zijn onherroepelijk verloren. Laatstleden Woensdag zijn de weinige lijken, die men j nog heeft kunnen opdelven, ter aarde besteld. Elf j groote en drie kinder-lijkkisten werden op het kerk hof in twee graven nedergelaten. Ook bij die aan doenlijke plechtigheid hoorde men de steenen en aard klompen naar omlaag rollen. ND. Het is voor het kabinet Gladstone eu voor de Engelsche natie nog geen wandelen op rozen, al is ook wijzer en rechtvaardiger bestuur in de plaats van Lord Beaconsfield en de zijnen getreden. Vooreerst wekt de armoede der plattelandsbevolking onrust, straks revolutie misschien. Nauwelijks hoopt men (met hoeveel grond, moet de toekomst leeren) de Iersche pachters een weinig van hunne grieven te hebben ontheven, of de Schotsche beginnen op hunne beurt te woelen. De beweging ont stond in Aberdeenshire, en heeft zich thans reeds uitgebreid over Kincardineshire, Banffshire en Ross- shire. De algemeene eisch komt neer op eene ge- heele herziening der Schotsche landwetten. In Aber deenshire heeft eene samenspanning van boeren ge weigerd pacht te betalen, anders dan op eenen aan» merkelijk verminderden grondslag. In Ross-shire rond men bedreigingen aangeplakt tegen pachters die zich bij de onwillige betalers niet zouden aansluiten. Kortom,hier en daar vertoonden zioh onmiskenbare teekenen van het ter wereld komen een er Schotsche Landligue, die échter wel nooit zich zoo roeren zal als de Iersche, omdat in Schotland de kiemen van misnoegdheid zoo diep en zoo veelzijdig niet wortelen. Voorts heett men het conclave om de katoenprijzen in de hoogte te jagen/ te Liverpool gesticht, en daar tegenover de massa fabriekanten die weigeren dien hoogen prijs te betalen. Het zonderlinge schouwspel zal dan worden vertoond clai deze week konderde fabrieken eu spinnerijen zullen stil staan, niet uit gebrek aan grondstof, maar omdat de verwerkers daarvan niet de kunstmatigen prijs willen betalen, door een syndicaat te Liverpool omhoog ge jaagd. De reusachtistge itrike onder kapitalisten, die ooit heeft plaats gehad, staat op het punt in het Noorden van Engeland aan te vangen. In werkelijkheid is het een strijd van de eene com» binatie legen de andere, want het valt niet te ont kennen, dat de mannen der Manchester-vergaderingen op hun beurt ook een syndicaat hebben gevormd, om het andere, het Liverpoolsche, den kop in te drukken. Alleen heeft het Manchester syndicaat het recht aan zijne zijde. Het wil de knoeierijen te Liverpool ver pletteren en de natuurlijke katoenprijzen herstellen, welke door die knoeierijen verstoord zijn. En in de derde plaats krijgt Engeland meer en meer te stellen met communisten en socialisten die dynamiet lot omverwerping van alles willen bezigen. Hun daden zijn bekend en gevaarlijk genoeg, hun taal gaat alle perken te buiten. Lees slechts wat een socia listen-blad te Londen verschijnende over de keizers- bijeenkomst te Dantzig durft schrijven „Uw maat is vol," zoo luidt de veelbelovende titel van het artikel. Wanneer men weet, dat het de Dantziger ontmoeting behandelt, dan wordt daarmede reeds te kennen gegeven, van wie de maat vol is. Was de keizerszoen te Dantzig een vredekus of een Judaskus? dus vraagt de schrijver van het opstel. „Duizenden proletariërs hebben het antwoord reed» bloeddruipend moeten geven. De tijd behoeft het ons niet meer te leeren wij weten het al I „Wij weten, wat wij te verwachten hebben van den meineedigen Pruisenkoning en Diiitschen keizer. Wij hebben zijn beloften van Rastatt niet vergeten. De valsohe, arglistige Hohenzollern moet geen oogenblik in de meeniug verkeeren, dat de proletariërs de hunnen vergeten. Neen Wraak krijschen de dooden. Wraakkrijschen hun nakomelingen, en zij zullen zoolang om wraak krijschen, totdat de laatste der Hohenzollers verpletterdis s „Maar de Willem-Alexander-zoen heeft nog een andere beteekenis. Twee misdadigers hebben zich te Dantzig tegen de meuschheid verbonden. De ééne dwin» geland betuigde deu anderen dwingeland zijn sym pathie. De ééne moordenaar zeide eensgezind te zijn met den anderen moordenaar. De ééne beul beloofde den anderen beul hem te zullen steunen. Het complot dat reeds lang geleden door diplomaten gesmeed werd en tot hetwelk alle regeeringen zijn toegetreden, is nu eindelijk door de gekroonde hoofden openlijk bekrachtigd „Openlijk hebben zij de geloften gedaan al diegenen mededoogenloos te verguizen, welke de moed hebbeu vrij te willen zijn, bun juk af te schudden en hun ketenen te verbrijzelen. En de gelofte bezegelden zij met een kus 1* enz. euz. Dat mannen ven zulke gemoedsgesteldheid een voortdurend gevaar voor het land zijn, behoett geen betoog. In Frankrijk is dezer dagen eene ministerraad gehou den, waarin de heer Roustan inlichtingen over Tunis heeft verstrekt. Van bevredigenden aard zijn deze inlichtin gen zeker niet geweest- Ofschoon de regeéring het het geheim houdt, zijn de verliezen der Fransche troepen, vooral ten gevolge van het klimaat, zeer groot en huu succes is tot nog toe onbeduidend. De minister van oorlog heeft besloten, de lichting van 1876, die over een maand naar huis zou gaa n, voorloopig onder de wapenen tc houden en ge deeltelijk naar Afrika te zenden om de bataljons aldaar

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2