Nieuwe Goesche Courant, Chris lelijk'h is tor is ch blad voor Zeeland. 1881. Dinsdag 20 September. N#. 804. BINNENLAND. HET ZUIDEN. Verschynt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen p^ijs per drie maanden franco1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN 1'. S. WIJT BAK. te Middelburg EN Wed. A. C. DE JOKGE, te Goes. Prijs der Advkrtentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 10 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Door den minister van binnenlandsche zaken, daar toe door Z. M. den Koning gemachtigd, werd Zaterdag de" zitting der Staten-Generaal met de volgende rede gesloten Mijne Heeren Het behaagde den Koning mij te belasten, u Zijner Majesteits dank over te brengen voor uwe onafge broken behartiging van 'e lands belang, waarvan deze zitting zoo talrijke bewijzen oplevert. Onder den smartelijken indruk van het groot ver lies, dat den Koning en zijn Hnis met het Neder- landsche volk heeft getroffen, voldoe ik aan deze koninklijke opdracht. Na deugdelijke voorbereiding was het u gegeven, ons vaderlandsch strafwetboek tot stand te brengen, Verbetering der wetgeving op den algemeenen waterstaat is door uwe raadpleging voorbereid. In het belang van de handelsverbindingen der beide voornaamste koopsteden van het Rijk zijn door u ge- Wichtige beslissingen genomen. By de pogingen tot beperking van de volkskwaal, zoo verdtrfelijk voor de maatschappy en voor het huisgezin, werd op uwe medewerking niet te vergeefs gerekend. Het auteursrecht is, naar den eisch des tijds, door u omschreven en gewaarborgd. Van de andere onderwerpen uwer beraadslaging mogen noch de voorziening in het belang van den bloei onzer zeevisscherijen, noch ook de regeling der verzending van postpaketteu, onvermeld blijven. In naam des Konings verklaar ik deze Zitting van de Staten-Generaal te zyn gesloten. Met instemming lezen we in het W. W.: Nieuwsgierig nog zijn we naar de ontvangst, die het gerestaureerd Ministerie by de Kamer en in *t byzonder bij de li beralen wacht. Toen ia Augustus *79 Van Lynden met zijn confraters optrad, goldeD Vissering en Modderman, als vertegenwoordigers van de liberale partij. En daar deze zelf niet bij machte was een eigen ministerie te formeeren, moest ze met deze beide corypheeën in 't Kabinet al heel blijde zyn. Dooh van die twee is er nu maar één overig. Want Reuther en Kip, zijn specialiteiten, die zich met de eigenbjke politiek weinig zullen inlaten. Klerck en "Van Golstein, moeten veeleer bij de conservatieven dan by de liberalen worden ingedeeld» En is het onzeker welke de politieke richting zy van Van Lyn den, Six en Rochussen, in elk geval zullen de libe ralen hen niet tot de hunnen rekenen. Derhalve is Modderman het eenig ooilam, de vertegenwoordiger van het tydperk, toen wie geen liberaal van zuiveren bloede was, onwaardig werd geacht deel van het acht baar collegie der zeven Nederlandsche wyzen uit te maken. Six transit gloria mundi. Bovendien is de heer Modderman te gemoedelijk «n te zeer in zijn studiën cn plannen verdiept, om als liberaal partijganger een goed figuur te kunnen maken. Het resultaat is derhalve ditde liberalen zijn zachtkens en schier onmerkbaar van de kussens ver drongen. Het eenige wat ze doen kunnen, is de wacht betrekken en zorgen, dat het kleurloos Ministerie niet al te veel naar rechts zwenkt, niet al te spoedig de sloopende hand uitstrekt naar wat zij in gelukkiger dagen met grooter yver dan verstand opgebouwd hebben. Z. K. H. Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, is vrij ongesteld, Donderdag boezemde zijne ziekte zelfs bezorgdheid in, doch men verzekert dat daarvoor geen grond meer bsstaat. De begrafenis van wylen Z. K. H. Prins Fredërik heeft plaats op Vrijdag 23 Septem ber, des voormiddags ten elf ure. Na eene huiseiyke Godsdienstige plechtigheid, wordt het Koninklyk lijk overgebracht van het Suis de Pauw naar het Paleis van den Prins in den Haag, met een afzonderlijken stoet. De Koninklijke kroon op een rood fluweelen kussen, de veldmaarsohalkstaf, benevens de ordeteeke- nen zyn op het rouwkleed, dekkende de kist, geplaatst en vastgehecht. Aan de Boschbrug zal de eigenlyke lijkstoet geformeerd worden. De Prins van Wied, de Kroonprins van Denemarken, de Koning, de Prins van Oranje, Prins Albert van Pruisen en de Erfgroot- hertog van Saksen zyn gezeten in de verschillende rijtuigen. Voorts nemen daaraan dealDe geheim- Hofraad van Otterloo, de heeren Dr. Blom Coster, Rieloff en Von Hugo, Generaal en Directeur van 's Prinsen grondbezittingen te Muskau en Neuland Jhr. Hovy, administrateur van het kroondomein Graaf van Beylandt, 's Prinsen secretaris j hofmaarschalk van Limburg Stirum; luit.-generaal Verspyck; Jhr. Van Panhuysgraven van Randwijck en Sohimmel- penninck Stalmeester van der Oudermeulen enz. Vreemde vorsten worden nog verwacht en zullen aan den stoet deelnemen. De toespraak in de kerk wordt gehouden door den hofprediker Ven Koetsveld. H. K. H. de Kroonprins van Denemarken, klein dochter van den overledene, is Zaterdag ten sterf huize aangekomen De waarde dar domeinen, welke tengevolge van het overlijden van Prins Frederik wedsr aan den Staat vallen, wordt op 12 millioen gulden geschat. Uit 's Prinsen nalatenschap valt dus aan elk Ne derlander plus minus drie gulden ten deel. Of het den heer Hartogh Heys van Zoutereen, gekozen gemeenteraadslid te Assen, er om te doen is om ook in ons land een soort Bradlaugh-kwestie te vertoonen is ons onbekend. Het heeft er wel al den schijn van. Verledene week wenschte de weigerachtige gekozene dat de gemeenteraad uitspraak zou doen. De gemeente raad weigerde echter terecht, en de voorzitter weigerde terecht het lid, dat niet wenscht te voldoen aan de voorschriften, toetelateu. De kwestie is zoo eenvoudig mogeiyk. Te onderzoeken en te beslissen, of een gekozen lid al dan niet kan toegelaten worden, is het werk van den Raad en de nieuw gekozene blyft daarbij geheel lijdelijk. Als de geloofsbrieven in orde en er geene geschillen daarover of over de verkiezing zelve gerezen zijn, besluit de Raad den gekozene toe te laten, en hiermede is alles gedaan wat de Raad hierin te doen heeft. In het onderwerpelijk geval i» de heer Hartogh Heijs dan ook door den Raad toe gelaten. Doch nu wordt de gekozene en toegelatene van een passief een actief persoon. Om als lid zitting ta kunnen nemen, moet hij beginnen zijne betrekking te aanvaarden, en dit aanvaarden kan alleen geschieden op de wijze zooals art. 39 der Gemeentewet het voorschrijft, te weten door (nadat hij eerst den zui veringseed heeft afgelegd; ^in de vergadering, ia handen van den Voorzitter, op de wyze zijner god- dienstige gezindheid den eed (of belofte) af te leggen zooals art. 39 dien formuleert. Hij heeft niet willen aanvaarden hij kan dus ook (al heeft de Raad hem toegelaten) geene zitting nemen. En daarmee uit. De belangrijke kwestie van het opiumgebruik op Java, dat zulk een invloed uitoefent op den oecono- mischen en in het algemeen op den maatschappeiyken toestand, is tot een onderwerp van studie gemaakl door mr. W. K. baron van Dedem, lid van de Tweede Kamer. Wat de opium uitricht is aan hen, die in Indiè zijn geweest, bij ervaring bekend, maar ook in ont land weet men welke heillooze gevolgen het te weeg brengt en hoe het opium schuiven misdaden kweekt en de smokkelhandel de onzedelijkheid in hooge mate bevordert. Maar, hetzy men er tegen opzag om ernstige maatregelen daartegen te Demen of de geldelijke zijde van het vraagstuk te veel op den voorgrond stelde^ er is niets gedaan om het opiumverbruik te keeren* dat op onrustbarende wyze in de laatste vijf en twin tig jaren is toegenomen, zoodat het van Vin pond ia 1850 gestegen is tot Vm pond per hoofd in in 187$, De heer van Dedem geeft in zyn Bijdrage tot di studie der opium-fewestie op Java een volledig over zicht van de geheele zaak, geput uit officieele be scheiden, eigen ervaring en ervaring van anderen, Het lezen zijner welgeschreven brochure - In dringende noodzakelijkheid beseffen om in deze zaak te voorzien en de middelen daartoe geeft de schrijver aan de hand. Vooral preventief wil hij te werk gaan, de bepalingen tegen het gebruik, bijvoorbeeld buiten de kitten, verscherpen en de straffen op den slnik- handel grooter maken. Men moet tegen den opium strijd voeren gelijk voorheen tegen de zeeroovers men moet de overtreders vangen als de muskieteD, dat is daar waar zy nog niet zyn, maar heen willen. Het is te hopen dat dit geschrift den invloed cal uitoefenen, dien de zaak verdient en de heer van

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1