lerlt, School fit lending. ~EMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND onderscheidene leden van den raad tijdens de maidenspeech van den heer Hovv zich de vrijheid veroorloofden ommet elkander zoo overluid te spreken, dat het voor de verslaggevers hinderlijk was, en een klein tikje met den presidialen hamer om tot stilte aan te manen zou niet ten onrechte aangewend zijn geworden, 't Is waar, wij hebben deze taal in jaren niet in onzen raad gehoord, maar nu de kiezers de hh. Hovy en Glinderman naar de raadszaal gezonden hebben, hebben zij recht, de eischen der bur gerlijke beleefdheid nog geheel in 't midden gelaten, dat zoolang zij niet buiten de orde gaan, hun bezwaren tegen aanhangige voorstellen aangehoord worden. Het gunstige weder dat sinds Dinsdag is ingetreden, oefent ook op de rivieren een gewenschten invloed. Men schrijft uit 's-Bosch Nu de val van het water aanhoudt, is het grootste deel der werklieden in de omliggende polders ver trokken. In de laatste 24 uur werd een was van 10 cM. hier waargenomen. Te Maastricht 41 cM. val, te te Grave 82 val. Aan de sluis te Cróvecoeur, tussschen gisteren avond 8 uur en heden morgen 8 uur, 4cM. val. Het laat zich derhalve aanzien, dat de sluis te Cróvecoeur binnen eenige dagen zal geopend worden en ook hier het water zal vallen. Dr. Hartogh Heys van Zouteveen, te Assen, heeft ten gevolge zijner niet-toelating als raadslid aldaar, een adres aan den Koning gezonden, waarin hij o. a. er op wijst, dat naar zijn meening de burgemeester, door de weigering om adressant de belofte te laten afleggen, gehandeld heeft in strijd met de gemeentewet die den burgemeester gebiedt, den eed of de belofte af te nemen, terwijl de burgemeester de bevoegdheid behield, om, zoo hij meende dat de adressant niet aan de wet had voldaan, hem geen zitting te laten nemen, Dr, Hartogh Heys van Zouteveen meent verder, dat, zelf3 wanneer gezindheid beteekent kerkgenoot schap, hij met een belofte of verklaring had kunnen volstaan, omdat hij geen lid is van eenig kerkgenoot schap. De redactie der Vrije Kerk is door het vertrek van ds II. Beuker naar Pruisen, overgegaan op dr. H. Bavinck van Franeker. Bij de gisteren door eene commissie uit de gedepu teerde staten van Zeeland gehouden uitloting van 56 obligatien, elk van f 1000, in verschillende geldlee- ningen ten laste der provincie Zeeland werden getrok ken van de leening van f 28000 (1861) no. 6 van de leening van f 525.000 (18631867) 38 obligaties, nos. 13, 47, 49, 94, 99, 124, 125, 135, 139, 141, 146, 147, 149, 150, 158, 165, 233, 239. 240,242, 254, 333, 337, 344, 345, 381, 383, 295, 396, 399, 404, 449, 474, 494, 496, 516, 517, en 518; van de leening van f 79,000 (1872) 3 obligaties nos. 27, 47, en 57 van de leening van f 50.000 (1867) 2 obli gaties, nos. 18 en 37 van de leening van f 50.000 (1870) 2 obligaties, noe. 23 en 36 van de leening van f 60.000 (1872) 2 obligaties, no. 14 en 56 en van de leening van f 40.000 (1879) 8 obligaties, nos. 14, 17, 25, 26, 30, 31, 36 en 38. Deze obligaties worden 1 Jan. 1882 afgelost. (M. C.) Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. te IJerseke, Ds. Rutgers te Genemuiden. Schoondijke. De candidaat op 't Holt heeft het beroep tot predikant hij de C. G. Gaalhier aan genomen, en voor die naar Bergen op Zoom bedankt. De politie te Vlissingen heeft de hand gelegd op vier personen, die de aardappelen van de akkers onder die gemeente ontvreemdden. Een hunner had van een akker meer dau een hectoliter gekaapt. (if. C.) Terwijl Maandag aan het station Roosendaal een 40 tal vaten petroleum werden gelost, wierpen een paar jongens van 17 en 18 jaar oud, uit baldadigheid, een brandende lucifer op de petroleum. Onmiddellijk vloog die in brand, en in een oogwenk had de vlam een paar meter hoogte bereikt. Gelukkig dat spoedig van alle kanten hulp kwam opdagen, zoodat de brand met zand kon gebluscht worden. Naar men verneemt is, op bevel der justitie, proces-verbaal opgemaakt tegen twee adellijke heeren in Den Haag, wegens het houden van een tweegevecht. Bedoeld duel (met den degen) moet verleden week op het schietterrein van het gezelschap St Hubert, aau het Kanaal aldaar, hebben plaats gehad, en de jongste der beide duellisten moet een lichte kwetsuur aan den arm hebben bekomen. Als een eerste uitvloeisel van de drankwet wijst de Volksvriend op het feit, dat er in het lage West einde te '8 Hage een bierhuis is geopend, waar voor den ingang te lezen staat,/geen sterke drank." De katoenhaudel van Engeland concentreert zich te Liverpool en de kooplieden aldaar hebben op het voorbeeld der Amerikanen zich vereenigd om den prijs van de katoeu te doen stijgen. De meeste fabri kanten van Manchester hebben nu op hunne beurt besloten, geen katoen voor den opgedreven prijs te koopen en liever hunne fabrieken tijdelijk te sluiten, dan zich door de Liverpoolsche //ring' te laten ex- ploiteeren. Een nieuwe concurrentie komt uit Noord-Ame rika opdagen Immers te Bremerhaven worden met de eerstvolgende Lloydbooten van New-York aanzien lijke hoeveelheden hooi verwacht. De 100 pond zullen op 2»/s a 3i/. mark, naar gelang van de kwaliteit, te staan komen. (Gemiddeld zou dat zijn f 18 de 4000 pond, of ongeveer halve kilo.) Nu de tijd weder daar is, dat de gemeentebegrootin- gen aan den Raad worden onderworpen, herinneren ons de duitsche bladen weder aan het boven alle steden en dorpen gezegende Klingenberg am Main. Zij deelen mede, dat daar, bij gelegenheid van het Sedanfeest, aan alle burgers twee mark is uitgekeerd boven en behalve de 90 a 100 mark, als batig saldo van de gemeentekas, waaraan niemand heeft behoeven bij te dragen. Te Bristol werd dezer dagen door de Oosten- rijksche brik Malovi eene lading aangevoerd van 300 ton beenderen, afkomstig uit Bulgarije, en wel hoofd zakelijk uit de buurt van Plevna. Deze lading is gebleken grootendeels te bestaan uit menschenbeende- ren, knoken, schedels, handen en voeten, vermengd met lederwerk, tabakspijpen, lepels, enz Zóó spoe dig al bereikt het overschot der gesneuvelden in den jongsten grooten oorlog zijne laatste bestemming de beengieterij. Een van de vreeselijkste gevaren voor de be woners der hooge Zwitsersche bergen zijn aardaf- schuivingen, die meermalen, tengevolge van een door veel regen doorweekten bodem, voorkomen. Zoo schijnt thans weder het dorpje Elm vergaan te zijn. Elm is het hoogst gelegen dorp in het schilder achtige dal der Sernet en ligt op drie uren afstand van Glarus in het kanton van dien naam. Het is aau Alpenreizigers welbekend als punt van uitgang voor de toeren naar den Karpfstock, den Vorab, den Haustock, den Tschingelspitz en andere bergen. Gedurende den zomer is het druk bezocht door vreemdelingen, waarvan er waarschijnlijk wel enkelen het slachtoffer der ramp zijn geworden. Zondag, eerst des namiddags te zes uren en daarna te middernacht, geraakten groote massa's van den nabnrigen berg, den Tschingel, los en stortten met donderend geweld op het dorp neder. Dertig huizen werden onder grond en rotsblokken begraven, en men vreest dat 200 menschen zijn omgekomen, waaronder een veertigtal na de eerste afschuiving uit auderj plaatsen ter hulp gesnelden. De Sernet, aan welks oever het dorp is gelegen, veranderde daar in een meer van 15 voet diepte, en men vreest dat de vallei beneden de plaats der ramp zal overstroomd worden. Eene dergelijke afsohuiving is geene zeldzaamheid in Zwitserland. Een der meest vernielende was die van den Rossberg in 1806. Het was toen een natte zomer geweest en den len en 2en September had het onophoudelijk geregend- Tegen twee uren in den na middag begon de oppervlakte van den berg zich in beweging te zetten, en eene massa, ongeveer een uur gaans lang, 1000 voet breed en 100 voet dik, gleed naar beneden in het dal, de dorpen Goldau, Bussin- gen en Rothen bedelvende beneveus een deel van Lowerz. Meer dan 450 menschen kwamen om en gansche kudden vee verdwenen spoorloos. Dit allss gebeurde in vijf minuten. Men hoorde een ratelend geluid als van den donder, en van de omgelegen pun ten zag men de vallei in een stofwolk gehuld. Toen deze optrok was het aanzicht der vallei veranderd. Heuvels van honderden voeten verhieven zich waar vlakke grond was geweest. In het meer van Lowerz stortte zulk eene massa grond en steen dat het voor een deel werd opgevuld, en een groote golf stroomde over het eilandje Sohwanau, dat 70 voet boven het gewone waterpeil ligt, hoog op den tegenovergesteiden oever, in zijn terugkeeren een aantal huizen met de bewoners medesleepende. Een houten kapel werd teruggevonden op een half uur afstands van de plaats waar zij gestaan had en een aantal groote rotsblokken wareu omgekeerd. Men zal zich waarschijnlijk langer over de Kiezers-* bijeenkomst te Dantzig spreken dan over den mili tairen opstand in Egypte, die even spoedig gedempt ah ontstaan is. De opstandelingen, dat waren de hoofden van het leger zagen dat ze in hun eisch om vervanging van den minister van oorlog, zwager van den onderkoning, niet gesteund werden, legden het hoofd in den schoot, en alzoo waB de opstand ten einde en de crisis voorbij. Tijdelijk ja is de crisis voorbij, maar wat er uit zal voortvloeien, is volkomen onzeker. Het leger heeft ditmaal moeten capituleeren, maar een leger, dat in staat is gedurende enkele dagen in de hoofdstad heer en meester te zijn en den hulpeloozen vorst voorwaarden te stellen, blijft een voortdurend gevaar. Het is gebleken, dat noch de Khedive, noch Engeland, noch Frankrijk voldoende op de onmogelijkheid van zulk een militairen opstand waren voorbereid, en dat zij weifelden, welke maatregelen genomen moeten worden om hem den kop in te drukken. Er is geen enkele waarborg, dat het leger niet weder eens zal loeren op ecu gelegenheid om zich te doen gelden, en als het er dan beter in slaagt om de nationale partij, die met kwalijk verholen verbittering de uitbreiding van vreemden invloed aanziet, aan zich te verbinden, kunnen de gevolgen wel eens van ernstiger aard worden. Gaan we wat verder Afrika in dan ontdekken naast het worstelen der Franschen tegen de ontevredenen in Noord-Afrika de ontwikkeling van de Transvaal, De Boeren zetten onder hun Driemanschap met ijver en cordaatheid voort wat ze zoo roemrijk begonnen zijn. Lees slechts deze van vertrouwen en zucht tot handhaving van orde en vrede getuigende proclamatie. „Op heden den 8 Augustus 1881 is het land weder onder onze Regeering teruggekeerd. „Dit is gebeurd na het teekenen eener Conventie ep den 3 Augustus 1881, tusschen de vertegenwoordigers der Koninklijke Commissie en het Driemanschap, welke Conventie aan den Volksraad ter goedkeuring voorge legd en publiek zal gemaakt worden. „Met de grootste dankbaarheid aan onzen God deelen wij dit aan alle ingezetenen mede. „Nu is het voor allen de tijd om de kracht van ons land te toonen, en door Eendracht Macht te maken. „Wij danken alle Burgers voor hun ijver en gehoor zaamheid, en vertrouwen nu ook, dat zij zonder ver* zuim onze handen sterk zullen maken. „Wij verwachten dat alle ingezetenen hun belastingen dadelijk zullen betalen, om ons land te kunnen besturen. „Aan alle ingezetenen zonder eenig onderscheid be loven wij de bescherming der Wet, en al de voor rechter. daaraan verbonden, „Ingezetenen die geen burgers zijn en het ook niet willen worden, deelen wij mede, dat zij het recht hebben om zich bij den Resident aan te geven als Britsche onderdamen, volgens Art. 28 der nn vastge stelde Conventie. Maar ieder wete, dat voor alle inge zetenen, Burger of niet, al de gewone rechten van eigendom, handel en verkeer dezelfde zijn. „Wij herhalen plechtig, onze leuze is„Eendracht en Verzoening', onze vrijheid is orde en wet. „S. J. P. KRDGER, Vice-President. „M. W. PRETORIDS, „P. J. JOÜBERT. Leden van het Driemanschap. „W. EDUARD BOK, Staatssecretaris. Protoria8 Augustus 1881." Uit Long Branch wordt gemeld, dat de algemeene toestand van den president Garfield bevredigend is. Dr. Bliss verklaart de vrees voor eene ettervorming in de longen voor geweken. Hij is overtuigd, dat de kogel thans geheel gezakt is, en door een netvlies om sloten. De hoop op herstel wordt dan ook iederen dag meer,

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2