II tIi, .Stftool er. 'ri'llKNirDK BKR1CHTËN. oog op de oesterverzendingeo en bestellingen, den geheelen dag geopend te houden, op grond dat het minimum van ontvangst nog nooit bereikt is geworden Eerst wanneer dat overtroffen wordt, zal het verzoek in overweging genomen worden. De 14 de lijst Augustus-Cjllecte sluit meteen bedrag ran f 76,829,80. Uit Zeeland zijn de volgende opgaven nog te melden Bruinisse f 80.00, Arnemuiden f 12-, Koudekerke f33,61; Westkappelle f4.60. Onder de nagekomen giften worden opgegeven uit Domburg f 12.60, uit Breskens f5, De Heldring-gestichten te Zetten zullen zoo mogelijk met één vermeerderd worden, en wel met het Magda- lena-huis, dat strekken zal om de ongehuwde moeder, die éénmaal voor de verzoeking is bezweken, met haar kind een onderkomen te versohaffen en haar voor verderen val te bewaren. Door de commissie van oprichters, de heeren H. Pier- son te Zetten, J. L. Heldring te Amsterdam, rar. O. VV. Star Numan te's Hage en mr, G. W, graaf v. Rechteren van Appeltern te Renkum, is bereids een bouw terrein aangekocht, maar de gelden zijn nog lang niet voldoende om het gebouw zonder schuldenlast voltooid te -krijgen, en de toegezegde jaarlijksohe giften zijn nog niet overvloedig genoeg voor het onderhoud. Mej. C. W. Swelleogrebel, te Rotterdam, heeft zich bereid verklaard de taak van directrice te aanvaarden. Het thans zooveel opgang makende nieuwe middel van vervoer, de stoomtram, zal weldra ook een deel van het eiland Java, ter lengte van 87 kilometers, doorsnijden. Voor aanleg en exploitatie van den stoom tram op Midden-Java en die vau Samaraug over Deraak, Koedoes, Patti, naar Joana of Djowana zal loopen, is thans esn Naamlooze Vennootschap ont worpen, welke de concessie van drie concessiona rissen zal overnemen. De gelegenheid tot inschrijving voor het kapitaal van 4 :raillioen zal op 16 September e. k. te Am9ter- am en te Rotterdam openstaan. Als directeur zal optreden mr. H. M. A. baron van der Goes, thans chef van dienst bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Met 6 van de 7 stemmen zijn tot Wethouders der ge meente Domburg op nieuw benoemd de heeren J Mosselman en S. de Visser. Tot Wethouder te Grijpskerke is op nieuw benoemd de heer C. Louwerse. Biervliet. Alhier koü de vorige week ge9n wet houder benoemd wordeu, daar ter raadsvergadering opgekomen waren slechts twee personen. In diezelfde raadsvergadering werd het vergunnings recht tot den verkoop van sterken drank ten spijt van vele ingezetenen op slechts 15 gulden vastgesteld. De Middelburg scha Courant meldt, dat bij eeue voorloopige bespreking over de aanstaande vacature in de Tweede Kamer voor het district Middelburg, in de Zondag te Oostburg gehouden vergadering van Folksondericijs op nieuw gelijk in 1879 de aandacht gevestigd werd op den heer H. J. Bool, oud-Indisch ambtenaar nu lid van den gemeenteraad te Leiden. Het bestuur had dien heer gevraagd hoe hij dacht over de beide punten, in de vorige vergadering gesteld als voorwaarden voor de aanbieding der candidatuur lo afschaffing van de patentwet en vervanging door een belasting op het inkomen 2o herziening van de grond wet, om in de kieswet de capaciteiten als factor op te nemen. In een brief aan het bestuur, die aan de vergadering werd voorgelezen, had de heer Bool ver klaard beide stellingen toegedaan te zijn, en tevens te kennen gegeven te behooren tot hen, die in Indië een krachtig gezag wenschen, doch een te groote in menging der Nederlandsche regeering in het bestuur der koloniën nadeelig achten, en die er de liberale beginselen wenschen toe te passen, doch geleidelijk en met inachtneming der bestaande toestanden. St. Laurens. De Collecte voor de School met den Bijbel Zondag in de Ned. Herv. kerk gehouden bracht op f 19,05. Waaronder echter begrepen is eene gift van f 4,van eenige leden der Chr. Geref. Gemeente hier woonachtig. Langzamerhand komt de tijd voor de expositie van Scheurkalenders weder aan. Het zij ons vergund"ouze lezers te wijzeu op het schild voor den scheurkaleuder „Filippus" voor 1882. Uitgave E. P. Dhuij te Middelburg. Het schild is helder getint en geeft in voor hat oog- aangename vormen vier allegoriën aan Bijbelteksten ontleend, en eene voorstelling van Daniel's ontzettende gevangenis in gezelschap van de Koningen des Wouds. De kalender van het Tractaat-genootschap Filippus heeft zich in een tweetal jaren eeu weg gebaaud tot duizenden huisgezinnen. We twijfelen niet of de belang rijk vermeerderde oplage voor 1882 zal medewerken om de reputatie vau Filippus' Scheurkalender verder te vestigen. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. ge meente te Bruiuisse, de heer C. Diehl, predikant te Oud-V ossemeer. De laatste maal berichtten wij dat te Wilhel- minadorp de c-andidaat Rutter was beroepen, dit moest echter zijn de eand. M. C. Göpner. L a E! (1 t) O !l \v. De toestand op het platte land van Walcheren is alles behalve rooskleurig. Het water heeft bijna de gewone winterhoogte bereikt. De wegen staan onder water. De weilanden en vele bouwlanden zijn niet zichtbaar. De werkzaamheden veel gestremd. De toe komst is waarlijk niet moedgevend. De gemeente Grijpskerke zal dezen winter voor het eer9t zich kunnen verheugen in een straatver lichting. Te Gouda heeft een allerbrutaalste diefstal plaats gehad in een vaartuig, liggende in een der volkrijkste wijkeu van de stad. De schipper en zijn gezin waren naar de kerk gegaan weer aan boord komende, ont dekten zij, dat in de kajuit een kast was openge broken, waaruit f 241 aan gouden en zilveren munt speciën was ontvreemd. Papieren geld en gouden en zilveren voorwerpen heeft men laten liggen. Geen der in de nabijheid van het vaartuig woonachtige personen heeft er iets van gemerkt. Maandag heeft er te Bergen-op-Zoom weder een kloppartij tusschen burgers en militairen plaats gehad. Enkele burgers zijn gewond een voorloopig onderzoek is reeds ingesteld. De Evangelisch Lnthersche gemeente te Helder is ontbonden. Het kerkgebouw en de pastorie dier gemeente werden Maandag in publieke veiling voor f 4700 verkocht. Het kerkgebouw zal tot graanpak- huis worden ingericht. Het W. W. heeft omtrent de buitenplaats Oranje-Nassau door Z. M. onlangs gekocht, het vol gende uit onze geschiedenis opgediept. De naam (ook wel Grensfoort gespeld) zal wel af te leiden zijn van fort, sterkte aan de grens (van bet Sticht). Dat het goed langen tijd „Kortcnburg" heeft ge- heeten is daaraan toeteschrijven, dat de Korten burg ook eene oude bezitting was, die onder de goederen van het klooster te Renkum wordt genoemd. Gruns- foort, dat met de daartoe behoorende landerijen bij den Kortenburg getrokken werd, was een sterk Kasteel en van ouds een adellijk huis, dat in de geschiedenis van Gelderland mede een rol heeft gespeeld. Er zijn er die hier het Romeinsche Grinnes zoeken in den omtrek zijn ook Romeinsche munten gevonden. Som migen beweren dat hier de Burcht der Redichemsche graven stond en dat uit een zijner vensters de booze Balderik de vermetele woorden sprak: „men zegt dat God almachtig is, maar hoe zou hij mij van mijne grootheid tot armoede kunnen doen vervallenDe Rijn geeft mij een verrukkelijk gezicht. De omlig gende velden verschaffen mij de noodige vogels en dieren, 't Is onmogelijk van die hoogte te gronde te gaan." Maar spoedig zou dat gebeuren. Vergeefs had Bal derik, met zijne ontaarde vrouw, door moord en verraad zijne rijkdommen vermeerderd, zijne heer schappij gertiimen tijd gehandhaafd. De maat zijner zonden was volgemetendoor den keizer van zijne ambten en bezittingen ontzet, ondervond hij de ver gankelijkheid van alle menschelijke grootheid. Doch dit een en ander behoort to; het onzekere. Zeker is het dat Gruusfoort, als grensvesting tegen het Sticht gebouwd, in de laatste helft der 14 eeuw- een sterke burcht was, die iu 1372, na eeue berenning van vijf dagen, voor graaf Jan van öloys werd ge- wonnen en sedert, zoo lang de oorlog met Willem van Gulik duurde, voor de partijgenooten van hertogin Mechteld, eene wapenplaats bleef, die vergeefs door de besten uit de partij der Bronkhorsten werd bele gerd. Na 't verdrag aan Hertog Willem ingeruimd, werd het een Vorstelijk jachtslot, waar de hooge ge bieder menigmaal vertoefde, herhaaldelijk de edelsten van zijn land en naburige vorsten als gasten ontving eu er zijne radeu ontbood, om hem bij de regeling der lands-aangelegenheden te dienen. Hertog Karei van Bourgondië gaf in 1473 Grunsfoort iu leen aan Gerrit van Rijswijk om het vocfr hem tc bewaren, 't Werd opnieuw versterkt en ingericht, om iD dien onru9tigen tijd een vijandelijkeu aanval te kunnen afwenden, doch zijn weerstandsvermogen werd niet op de proef gesteld. Na den val der Bourgondische partij ging Grunsfoort over aan Adolf van Egmond, wiens bastaard bloedverwanten het in 1537 verkochten aan Hertog Karei van Gelre. Sedert had het huis, als be zitting van bijzondere personen, voor de geschiedenis geen beteekenis meer. De oorspronkelijke burcht werd omstreeks 1730 en het daarvoor in de plaats gekomen gebouw in 1780 afgebroken. Toen dan ook in 1594 1200 Engelschen te Renkum kwamen, ondervond hun bevelhebber, die iu dat dorp 400, te Heelsum 400 man wilde inlegeren, eene bittere teleurstelling. Ofschoon men hem verzekerde dat het niet mogelijk was voor die inlegering laatstgemelde plaats te be stemmen, omdat er geen dorp Grunsfoort bestond, hield hij zich aan de kaart, die hij bij zich had en waarop Grunsfoort stond aangewezen. Men geleide den bevelhebber tot aan de weide en toen eerst zag hij dat het Kasteel door een duiventil was vervangen eu moest hij zich getroosten de voor Grunsfoort be stemde manschappen naar Oosterbegk te zenden. Ook Grunsfoort heeft zijn legende. Men verhaalt dat eeuwen geleden op Grunsfoort eeue jonkvrouw woonde, schoon maar ijdel en pronkziek, hard voor en trotseh jegens hare onderhoorigen. Nooit zou zij des Zondags naar Renkum ter kerk gaan, of een wit tapijt moest van het slot naar de kerkdeur worden gelegd. Eens stond bij den kerkhofmuur een oud, onbekend man. „Jonkvrouw, jonkvrouw sprak hij minacht toch den gewijden grond van het kerkhof niet. Stof zijt gij, en tot stof zult gij wederkeeren" Maar de waarschuwing werd in den wind geslagen. Week op week werd het tapijt gelegd. Eindelijk stierf de jonkvrouw eu werd grafwaarts gedragen. Daar stond weêr de geheimzinnige grijsaard. „Gij hebt nooit dit heilige plekje willen aanraken, nu wil ik ook u niet aanraken. Het paard van den richter weet waar gij te huis behoort." En zoo geschiedde 't. Den volgenden morgen stond de kist buiten den kerkhofmuur. Vergeefs wa9 iedere nieuwe pogiug. om haar een rustplaats in de gewijde aarde te doen vinden. Eiken morgen zagen de bevende dorpelingen liet lijk uitgeworpen. Toen spanden zij het paard des richters voor de kist. Naar de beek op de heide sleepte het dier de doode jonkvrouw; Daar verzonk het lijk in het water. Maar vaak zit zij er nog te wasschen en te plassen, en wie te veel aan het aardsche hangt, wie 's morgens niet gebedeu of zich niet gewassen heeft, wie hout steelt of boomen heeft geschonden, die wachte zich wel, nabij de beek en de jonkvrouw van Grunsfoort te komen. Van treurigen aard zijn de berichten over de woudbrandea in Michigan. Het vuur heeft in de uit gestrekte bosschen van dezen staat met zoo'n hevig heid gewoed, dat naar schatting 500 personen zijn omgekomen en 5000 van dak beroofd ziju. Het ge- heele schiereiland tusschen het Huronmeer en Saginaw- baai, een oppervlakte van 50 vierkante mijlen is door het vuur verwoest. Dit deel van het land was tofc zeer onlangs één onafgebroken wond, doch in de laatste jaren waren er langzamerhand gedeelten van, ontgonnen en hadden er zich 50.000 kolonisten neer gezet. Nu was er in twee maanden geen regen o-e^ vallen en alles was verschroeid en verdord, toen er Maandag jl. een orkaan kwam aangewaaid, die een vuurzee voor zich uitjoeg. De bevolking vlood zonder iets te kunnen redden, en velen konden het aansnel lende vuur niet ontkomen, zoodat overal langs de wegen lijken worden gevonden. In twintig gehuchten is nauwelijks een huis blijven staan. De overJevenden zijn vaD alles beroofd, en er is terstond een commissie gevormd om giften bijeen te zamelen. Het ondersteunings-comité heeft de door den brand verwoeste woudstreken van Michigan bezocht en medegedeeld dat reeds 200 personen begraven zijn en nog voortdurend lijken worden gevonden. Vijftien honderd families, bestaande uit 10,000 personen, zijn in ellende gedompeld. Velen zullen ongetwijfeld' van honger bezwijken, als niet spoedige hulp daagt.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2