Nieuwe Goesche Courant, Christelijk-historisch blad voor Zeeland. Donderdag Sd September. A'0. 802. BINNENLAND. iftttl. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen P^ijs per drie maanden franco1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN l G. WIJ TB A H le Uiddelbmg en Wed. A. C. 11E JONGE, le Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1—6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Z. M. de Koning heeft benoemd tol voorzitter van de Ee rste Kamer gedurende het aanstaande zittingjaar jhr. mr. F. J. J. van Eysinga, lid dier kamer. Ons corps diplomatique heeft een treffend verlies ge leden. De heer Murad Effendi, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van de Verhevene Porte bij het Nederlandsche Hof, is te 's Hage overleden. Hoewel ook bij de Hoven van Zweden en Noor wegen gevestigd, koos de heer Murad Effendi bij voorkeur zijne standplaats te 's Gravenhage, en aldaar heeft hij zich een breeden kring van vrienden en vereerders gevormd, want de overledene stond niet alleen bekend als uitnemend diplomaat, doch tevens &ls voortreffelijk letterkundige. Zijne letterkundige werken, grootendeels t in de Duitsche taal geschreven hebben alle in Europa ver maardheid verkregen, en menige geleerde bracht zijne gedichten en werken door vertaling onder het bereik Zijner laudgenooten, Er zijn weinig vorsten in Europa, die niet met ingenomenheid met zijne letterkundige voortbrengselen hebben kennis gemaakt, en de hoogste onderscheidingen vielen hem te deel voor zijnen arbeid. Z. M. de Koning beeft beslist, dat de plechtige begrafenis vau Z. K. H, prins Frederik op Vrijdag 83 dezer zal plaats hebben. De begrafenis zal ook worden bijgewoond door een deputatie van het tweede Pruisische garderegiment te voet, onder bevel van kolonel vou Wissmann. Z. K. H. Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, is te 's Hage teruggekeerd. De Prins was vergezeld door zijn adjudant, ^.kapitein Beijerman, en Werd aan het station te 's Hage ontvangen door den luit-kol. Hojeb Kort na de aankomst in de residentie begaf Z. K. H. zich naar het nHuis de Paauwtot het afleggen van een rouwbezoek aan mevrouw de Prinses van Wied. Kort daarop werd door Z. K. H. een zilveren krans voor de lijkbaar gezonden. Ook HH. KK, HH. de Groothertog en de Groothertogin van Saksen worden over eenige dagen te 's Hage verwacht. De komst van de kroonprinses van Denemarken, kleindochter van wijlen Z. K. H. Prins Frederik, wordt in het laatst der week tegemoet gezien. Omtrent de komst van Haar Echtgenoot, den Kroonprins, kan nog niets met zekerheid gemeld worden, daar dit zal afhangen van den terugkeer van den Koning van Denemarken, in wiens plaats hij als Regent fungeert. Eene gisteren te Berlijn met rouwrand verschenen legerverordening bevat een kabinets-order des Keizers, krachtens welk, wegens het overlijden van Prins Frederik der Nederlanden, aan de officieren van het 2e garderegiment en van het 15e Westfaalsche regi ment infanterie het dragen ..van rouw voor den tijd van acht dagen voorgeschreven wordt. Tevens wordt bepaald dat het 15e regiment den naam van Prins Frederik der Nederlanden zal blijven voeren. Naar het Vaderland verneemt zal de eerste zit ting der internationale Commissie tot regeling der visscherij op de Noordzee eerst den 8sten October gehouden worden. De nieuwe railitiewet bevat 221 artikelen met eene Memorie van Toelichting van 84 bladzijden de nienwe schutterijwet 282 artikelen met eene Memorie van 80 bladzijden. Als men nu de rapporten der Kamers en de Memorien van Beantwoording te zamen op dezelfde hoeveelheid berekent, zullen deze wetten met de gewisselde bescheiden plus minus honderd vel druks beslaan. Wanneer zal het Nederlandsche volk die uitgave zich kunnen aanschaffen Ot liever zal het in de ge legenheid zijn zich die aan te schaffen Voor de betrokken ministers, maar meer nog voor de zaak zelve, hopen wij het, maar nu reeds doen zich bergen van bezwaren voorzien en als al die bezwaren omgezet worden in amendementen, daa is het lot dier wetten nog verre van zeker. {Arnk. Cour.) Overzicht van de opbrengst der Middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Augustus, afzonderlijk en vereenigd met die der vorige maanden van 1881, in vergelijking gebracht met de raming van dat jaar en de opbrengst over dezelfde tijdvakken van 1880. Bedrag der raming f 100,044,000. 1112 der raming 8,336,999,93 Opbrengst over de maand Augustus. 18819,224,536,41 Opbrengst over de maand Augustus. 1880 8,286,689,80 8/12 der raming 66,695,999,44 Opbrengst over de 8 eerste maan den van 1881 66,169,254,52 Opbrengst over de 8 eerste maanden maanden van 1880 63,893,673.02 Treurige berichten, den waterstand betreffende, komen uit Limburg en Noord-Brabant Van Zondag wordt uit 's-Hertogonbosch gemeld De waterplaag doet zich helaas in de omstreken van 's-Hertogenbosch- opnieuw gevoelen. Treurige toestand inderdaad, die in den laatsten tijd geregeld 2 a 3 maal 's jaars moet doorworsteld worden. Zoodra Zaterdag morgen het bericht ontvangen werd, dat. de Maas te Maastricht in bet laatste etmaal 2.90 M. gestegen was, moest overal de hand aan het werk worden geslagen om den gevreesden vijand uil onze welvoorziene polders te weren. Onvermoeid wordt gearbeid aan noodkeeringen in de overlaten, aan kistingen op dijkentegen zeer hooge dagloonen worden arbeiders opgeroepen, en toch is het vereischte getal op verre na niet aanwezig om het werk met spoed te kunnen doorzetteo. Duizenden guldens moeten op deze wijze worden ten offer gebracht om nog grootere verliezen te voorkomen. Wanneer zal Noord-Brabant eindelijk eens tegen zooveel rampen worden gevrijwaard Deskundigeu verwachten een waterstand van 4.80 a 5 meter. De nieuw gebonwde sluizen, ter beveiliging der stad tegen overstrooming, zijn reeds gesloten. Dit dient echter ditmaal grootendeels tot het nemen van een proef over de werking dier sluizen. Uit Maastricht wordt van 12 September gek roeld 't Gevaar voor overstrooming is voorshands geweken. Sedert gisteren middag 12 uur is de Maas beginnen te vallen, 't Zag er anders al heel beden kelijk uit- De rivier had reeds een hoogte van 3.80 M. boven nul bereikt, een stand, waaabij zij in het najaar geheel buiten hare oevers treedt. Thans was dit nog maar op enkele plaatsen 't geval. De land bouwers, wier akkers 't meest bedreigd waren, hadden in allerijl de nog te velde staande vruchten ingehaald, Men zag er zelts, die, bij gemis aan genoegzame handen, met den ploeg aardappelen rooiden. Zooals echter gezegd, is het gevaar geweken, wat voor deze streek, die de nadeelen der jongste overstrooming nog niet te boven is gekomen, dubbel gelukkig mag worden genoemd. Op de wallen van Heusden staande, ontwaart bet oog, waar het ook heenblikt, niets dan water en nog eens water. Het tegenoverliggend eiland Neder-Hemert levert een droevig schouwspel opde waarden, welke grootendeels gemaaid zijn, loopen onder water, en de landman haast zich het natte gras of toemaat naar zijn binnenvelden te rijden, waar hij eohter kans heeft dat het later naar de mestvaalt kan worden gebracht. Binnen in het dorp is het nog droeviger .gesteld. Veldvruchten, die hun halven wasdom niet hebben bereikt, worden met een angstige gejaagdheid uitge rooid, zoodat men niet weet wat er mede aan te vangen, daar ze voor de consumptie nog niet goed zijn. Wel komen er gunstige berichten, dat boven he water vallende is, maar eer die val deze streken be reikt heeft, moet er nog heel wat water hier heen stroomen, zoodat binnen één of twee dagen de beesten, die minstens twee maanden nog in de weide moesten loopen, naar de stallen zullen moeten gebracht worden. Niets dan armoede staat den kleiden boer dan ook te wachten. Deze toestand duurt reeds jaren zoo voort. Veel is er gesproken, en vele petitien zijn er geteekend om een goede uitwatering te krijgen door het heropenen van het oude Maasje, maar tot nog toe zonder re sultaat. Mogen de Kamers in hun eerstvolgende zitting tot een goed besluit hieromtrent komen Te Wijhe staan de uitwaarden, alsmede enkele bouwlanden grooteudeels onder water nacht en dag is men druk bezig om 't nagras te maaien en weg te voeren. De schade is reeds zeer groot. Te Andel worden de laaggelegen uitwaarden mede met overstrooming bedreigd. Men is daar druk bezig de bedreigde gedeelten van kistingen te voorzien. Ook te Gennep zijn weder vele weiden en ook bouwland, bezet met aardappelen enz., oudergeloopen. Door den minister van waterstaat enz. is afwijzend beschikt op een verzoek van eenige ingezetenen te Yerseke, om het post- en telegraafkantoor, met het

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1