lurk, sScmiiH £ii èeiuinus. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. Zakelijk voor de eischen der verdediging voorgesteld, namelijk een maximum van 62,400 man. De jaarlijk- sche lichting wordt er op hoogstens 12,600 voorge dragen en de inlijving, in plaats van in Mei, in de eerste helft van October gesteld zijn. Zij, die voor den zeedienst bestemd zijn, zullen dadelijk na hun inlijving verlof krijgen tot 1 Maart De hoegrootheid der lichting wordt niet bepaald naar het getal ingeschrevenen, maar naar het aantal der genen, die op 1 Juli tot den dienst geacht worden te kunnen worden geroepen, dus na aftrek van de Vrijgestelden en de voor altijd nitgeslotenen. De vrijstelling wegens broederdienst wordt beperkt tot de kleinste helft van het getal broeders. Het stelsel van dienstvervanging is behouden Door de dienstvervanging beweert de Minister ontstaat geen nadeel voor het krijgswezen. Persoonlijke dienstplicht is ia het belang van het leger geenszins noodzakelijk. De Regeering is overtuigd, dat aan de toepassing van dit beginsel geene noemenswaardige voordeelen van militairen aard zijn verbonden en dat de verwachtingen, die er door sommigen voor de verbetering van het gehalte der levende strijdkrachten van worden gekoesterd, grootendeels overdreven zijn. De grens van leeftijd voor plaatsvervangers bij de militie is beperkt tot 30 jaar. Zoowel van h9n als van de nummerverwisselaars wordt geëischt dat zij ongehuwd ot kinderloos weduwnaar zijn en bewijzen van goed zedelijk gedrag kunnen leveren. Zij die vóór de inlijving zich in den wapenhandel geoefend hebben, of na de inlijving zich meer dan anderen de kennis hunner militaire verplichtingen heb ben eigen gemaakt, ontvangen als belooning een ver mindering van den gewonen oefeningstijd onder de wapenen. In de schutterij wet wordt het beginsel aangenomen van algemeen dienstplicht bij de schutterijen voor alle mannelijke ingezetenen van 21 tot 30 jaar, voor zoover zij niet in dienst zijn bij het leger, de marine of de militie en physiek geschikt zijn. De felle, aanhoudende regen heeft onze rivieren op onrustbarende wijze doen wassen. De IJsel was van Zaterdag morgen 8 tot Zondag middag 3 uur nog 34 centimeter gewassen. De hooger liggende velden worden reeds overstroomd. De Maas wast mede op onrustbarende wijze de peilschaal die Zaterdagavond 72 centimeters boven nul toekende, teekende Zondag middag 6Vs ure 2.85 M. boven nul, zoodat men 24 centimeters was per uur waarneemt. De verdere uitslag der acte examens in Zeeland is geweest dat S6 Candidaten voor de onderwijzers-aete zijn geëxamineerd waarvan 21 toegelaten, zijnde de heeren J. van der Baan, te ZierikzeeJ. H. van der Bel, te Kruiningen J. J. Hendrikse, te MiddelburgD. R. de Hondt, te Groede W. A. de Imandt, te St. JansteenL. Melse, te Serooskerke J. Noom, te MiddelburgA. van Overbeeke, te AardenburgA. Passenier, te DomburgP. van Pienbroek, te MiddelburgT. A. Roelans, te Hon- tenisseJ. Smit, te KruiningenJ. L. Spinnewijn, te HoofdplaatC. Staal, te KapelleJ. P. Vergouwe, J. Verstelle, J. C. Vinke, W. K. de Wattie, G. van Westen en J. de Wolff allen te Middelburg en J. F. de Windt, te Oostburg. Het examau is hiermee afgeloopen. Het bestuur van het Nederlandsche werklieden verbond Patrimonium heeft zich tot Z. M. den Koning gewend, met het verzoek, om lo. bij koninklijk be sluit de kantoren der rijks-postspaarbank des Zondigs te doen sluiten en het ontvangen en terugbetalen van spaargelden op dien dag te verbieden, en 2o. voortaan aan iedere wet, die aanleiding geeft tot ontheiliging van den christelijken rustdag, de koninklijke goed keuring te onthouden. Aan den gemeenteraad van Hillegom, die tenge volge van het aldaar ontstane oproer besloten had de afgeschafte kermis den 26en dezer toch nog te doen doorgaan, is door gedeputeerde staten van Zuid- Holland kennis gegeven dat dit besluit niet door hen goedgekeurd wordt. De orde wordt in het dorp gehandhaafd door cava lerie en infanterie, welker sterkte door de rust der laatste dagen verminderd is kunnen worden. 'sHeer Areodskerke. De herkozen leden van den gemeenteraad, Jan Vermeulen en M. de Back, werden in de gemeenteraadzitting van jl. Zaterdag geinstalleerd, terwijl nog werd herkozen tot wethouder den heer H. de Jonge. Nisse. Onze predikant de heer H. van Selms heeft voor de beroeping naar de gemeente Aaltcn bedankt. Beroepen tot predikant bij de Ned: Herv. ge meente te Wilhelminadorp, de heer Ratter, candidaat. Op het 12tal te Tholen komen o. a. voor I)s. Koster te Wissekerke, Ds. van Selms te Nisse, Ds. Hage te Wolfaartsdijk en Ds. Oosthuijs te Woudrichem. Zaamslag. Op Maandag 19 September wordt het nieuwe lokaal voor de Christelijke school ingewijd. De heer J. Henderikse, leerling der Kweekeling- Klasse van de Chr. Burgerschool te Middelburg behoort onder hen die met gunstig gevolg examen als onderwijzer hebben afgelegd. De hoofdcommissie van de Vereeniging de zaak dit Heeren in Friesland heeft een vergadering met de afgevaardigden der ressorten uitgeschreven tegen den 18den dezer te Leeuwarden, met de bedoeling om een antwoord te verkrijgen op de vraag „Zal de hoofd commissie ook subsidie verleenen aan jongelingen, die studeeren of wenschen te studeeren aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, bij de omstandigheid dat die jongelingen aan het einde hunner studiën, het proponentexamen niet zullen kunnen doen en dus niet als predikanten in de Nederl. Hervormde kerk zullen kunnen optreden, omdat ze de volgens art. 7 van het reglement op het examen, enz., de Doodige stukken niet bezitten Domburg:, 10 September. Heden werd in de Chr. School alhier eene vergadering gehouden van de afdeeling „Zeeland" van de Vereeniging van chr. on derwijzers in Nederland. Slechts twee leden waren afwezig, terwijl de Weleerwaarde heer Popta deze samenkomst met zijne tegenwoordigheid vereerde. De bijbelsche, paedagogische en wetenschappelijke onderwerpen van de agenda gaven ruime stof tot bespreking. Inzonderheid was dit het geval met het tweede onderwerp „Strafwerk.Dat strafwerk in de school als een noodzakelijk kwaad te beschouwen is, werd algemeen toegestemd, minder gemakkelijk was het om een juiste maatstaf voor straffen aan te geven. „Lichamelijke straffen moesten natuurlijk buiten het gesprek blijven zij behooren, wat de school betreft, gelukkig tot de geschiedenis. Of dit zoo gelukkig is, werd door een enkel lid althans, niet zoo gaafweg toegestemd. Strafregels, strafsommen werken in vele gevallen meer kwaads dan goeds beweerde auderen. Het huisgezin moet vooral bij deze zaak de school te hulp komen, maar de school is ook de plaats waar aan de opvoeding gearbeid wordt. Zij mag de straffen dus niet van zich afschuiven op het huisgezin, zooals tegenwoordig vaak geschiedt. Tot deze en dergelijke gedachten gaf de bespreking van dit onderwerp aan leiding. In de pauze werd eene wandeling lang het strand en door de „bosschen" gemaakt. Daarna werd het onderwerp „Mevrouw Bosboom Toussaint* behandeld. De inleider wees er vooral op, hoe deze schrijfster door velen verkeerdelijk is beoordeeld. Hij herinnert aan een citaat in de „vrije kerk* waaruit blijkt, hoe zij zich het Evangelie niet schaamt. De vergadering ademde een aangenamen broeder lijken geest. Moge ook dit samenzijn strekken tot versterking van den band van vriendschap, die vooral tusschen onderwijzers aan Chr. scholen moet bestaan en plukke het Chr. onderwijs vruchten van de nut tige wenken, die verschillende onderwijzers elkander gaven. De volgende vergadering zal D. V. gehouden wor den te Aagtekerke. Landbouw. Op grootscher schaal zal wel nergens de landbouw gedreven worden dan op Dalrymple Farm in Amerika. De eigendommen van den heer Dalrymple, ten W. van Fargo in Dacotah gelegen, zijn 50,000,'acres groot. Hij kocht ze in 1873 voor de som van 60,000 dolljHet was namelijk land, behoorende aan de Northern Pacific die het bij haar bankroet aanbood aan haar aandeel houders tegen 4 dollars actiën per acre. Zij gaf daar voor scrip, dat alras zeer in waarde daalde, en zoo was het mogelijk voor een kleinigheid land te koopen. Van de 60,000 acres heeft de heer Dalrymple er langzamerhand 30,000 onder de ploeg gebracht, die thans een zee van tarwe te zien geven. Dit is een stuk land van 47 vierkante Engelsche mijlen, nog 11 vierkante mijlen grooter dan de stad Chicago, grooter ook dan sommige Duitsche vorstendommen. Het per soneel voor de bebouwing dezer uitgestrektheid is op militaire wijze ingedeeld. De 30,000 acres zijn in vijf divisies verdeeld, welker divisie-generaals in onmid dellijke betrekking tot den opperbevelhebber staan. Elke divisie telt drie onderafdeeliDgen ond>r majoors en elke onderafdeeling weer drie secties onder kapiteins, die alleen in betrekking zijn met wie onmiddellijk boven hen staan. Arbeiders zijn er 800, paarden en muildieren 8 a 9 honderd. Voor deze laatste levert de farm zelf 90,000 bushel haver. De vaste arbeiders verdienen 30 dollars per maand en in den oogstijd de daglooners 2 dollars per dag. Er worden gebruikt 200 maaimachines die in doorsnee 2800 acres per dag afmaaien en met garvenbinders het koren in schoven bijeengaren 30 stoomdorschmachines die 30,000 bushel per dag dorschen. In den oogsttijd wordt dagelijks met 3 extratreinen 30,000 bushel vervoerd naar Duluth. vanwaar het graan scheep gaat naar Buffalo. De vracht tot Buffalo is 27 cent per bushel. De heer Dalrymple berekent zijn kosten op 7 dollar per acre, zijn oogst op 20 bushel per acre, de prijs dien hij te Buffalo maakt, op 1 dollar 27 per bushel zijn netto winst op 390,000 dollars. Volgens bericht van den vuurtoren van West- Schouwen is Vrijdag nacht op den westpunt van den ZeehonJenplaat gestrand het Zweedsche stoomschip Gustaf kapt. Lofgrin, van Gothenburg met haver naar Antwerpen bestemd. De equipage is door den redding- kotter Willem, van Houten te Zierikzee aangebracht. De masten van het stoomschip zijn nog te zien, en men zal trachten van schip en lading nog iets te bergen. Onlangs is door den heer W. Fx King te Edinburg een patent genomen voor de uitvinding van een elec- trisch stuurtoestel voorschepen. De proef, daarmede ge nomen aan boord van een tusschen Glasgow en Londen varend stoomschip, schijnt voldaan te hebben. Ket doel is den roerganger overbodig te maken, en het sturen aan het kompas zelf toe te vertrouwen. Boven de kompasroos wordt een wijzer aangebracht, en deze op den te sturen koers gezet. Op een graad afstand ter wederzijden van den wijzer worden metalen pennetjes in de roos gestoken, en elk pennetje wordt in verband gebracht met een electrisch toestel van Daniell. Zoodra nu het schip rechts of links een graad van den koers afwijkt, komt de wijzer meteen der metalen pennetjes in aanraking; dadelijk ontstaat er dan of eene positieve of een negatieve strooming, door welke een hydraulisch werktuig, met de stuurpen in verband staande, wordt in werking gebracht. Zoo zijn er aan boord van elk schip weer een paar man te missen. De ministers van oorlog zullen ze aan wal wel kunnen plaatsen, Volgens de Standaard heeft de te Borkei en Roden rijs nieuw opgerichte kiesvereeniging als beginsel aan genomen dat voortaan de meerderheid in den Raad om de 6 jaar zal worden verplaatst van protestantsch op katholiek, en omgekeerd, en nu dit eerste zestal jaren zal blijven bestaan uit 4 protestautsche en 8 katholieke leden. Besluiten is niet9, maar doen. Terwijl wij hier klagen over de voortdn- felle regens die den oogst bedreigden en werkelijk hier en daar niet geringe schade aanrichtten had het in het noorden van den Amerikaanschen staat Mi chigan in geen zes weken geregend. Er ontstonden boschbanden, die over uitgebreide streken bosch, veldvruchten, schuren en afheiningen in de asch legden'. Veel vee en meer dan 200 menschen kwamen bij deze rampen om. De boeren lieten bij het naderen van den brand alle have in den steek en vluchtten om hun leven te redden. Zwakken en zieken bleven achteren kwamen in de vlammen om. Het ergst zijn de streken van Salinac en Huron geteisterd, aan den oever van hei meer Huron. Vyf dorpen zyn geheel en vele aude ren ten deele vernield. In een dorp werd van vijf huisgezinnen geen enkel persoon gered. Het volk is vol angst en schrik en meent dat het einde der dagen is aangebroken. Het blijft heet en er is nog geen uitzicht op regen. De ontevredenheid, zich openbarende in een geest van oproer, die het Fransche gouvernement noopt steeds meerdere troepen naar de Afrikaansche koloniën te zenden, is ook op Egypte overgeslagen. De onderkoning van dat land is verplicht geweest toe te geven aan den wensch des volks die eischte dat de zwager des Onderkonings door hem tot Minister benoemd, af treden zou. Het muitende volk heeft hem letterlijk tot toegeven gedwongen. President Garfield blijft herstellende. Zaterdag was hij reeds in staat de Ministers te ontvangen. Van de zooveel geruchtmakende ontmoeting der

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2