GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. De 13de lijst van opgave der Augustus-Collecte heeft een bedrag van f 74.222.04 vau 425 Locale Comités, waaronder Krabbendijke voorkomt met f 16.20 Retranchement met f3.50: Nieuw- eu St. Joosland met f 19.'41 en Cortgene met f176.491/» Koning Leopold van België, wians ambitie voor handel en nijverheid bekend is, sprak deze week bij de opening van een dok en bassins te Gent het volgende, dat in Nederland wel mag gehoord worden rVan oudsher, tot op onze dagen toe*, zeide Z. M., „hebben de kleine volkeren, welke in de ge schiedenis groot zijn geworden, veel gebruik gemaakt van de zee. Dat is hieraan toe te schrijven, dat alle volken, hoe klein hun grondgebied zij, ter zee eene plaats kunnen innemea, welke geene andere grenzen heeft dan hun ijver en hunne stoutheid. Maar zij, die deze hoogte hebben bereikt, begrepen, dat zij veilige en gemakkelijke uitwegen naar de kust moeien hebben. Die hebben wij niet en die moeten wij hebben. De Hemel heeft ons begiftigd met eene kust van meer dan 60 kilometer. Laten wij zorgen er partij van te trek ken. Aan onze kust moeten wij voor het minst eene haven hebben even goed als de beste ingericht, waarin te allen tijde schepen van alle afmeting kunnen bin nenkomen De haven zal eene aanvulling zijn van de werken, welke mij herwaarts geroepen hebben, van dit schoone kanaal naar Ter Neuzen, waaraan gij zoo veel waarde hechttet, waarop de stad Gent zooveel verwachtingen bouwt. Laat Vlaanderen behalve zijne kanalen aan zee eene aanlegplaats bezitten van den eersten rang, met geregelde stoomvaartlijnen, waardoor het op gemakkelijke, snelle en veilige wijze de voort brengselen van zijnen grond en van het geheele land overzee en vooral naar Engeland kan zenden, en het zal de bezendingen, welke het met hulp onzer, helaas! meer dan primitieve, sedert eeuwen dezelfde gebleven inrichtingen toch geslaagd is naar gene zijde van het Kanaal uit te voeren, zien vertien-, ja verhonderd voudigen.' In antwoord op het advies van eenige steenfabri kanten, houdende bezwaren tegen de bepalingen omtrent het formaat der steenen, bij het bestek voor den bouw der cellulaire gevangenis te Groningen voorgeschreven, is door den minister van Justitie, op het rapport van den ingenieur- architect bij de reohtsgebouwen en gevangenissen, te kennen gegeven dat alleen steenen van groot formaat (25 -{- 12x/3 -f- 67s) knnnen worden gebezigd bij de nieuwe door den ingenieur- architect ontworpen wijze van constructie; dat het geheel ten onrechte wordt voorgesteld als zou het bouwen met steen van het formaat minder deugdelijk en duurzaam zijn, zooals dan ook reeds zeer vele gebouwen hier te lande, waaronder het nieuwe Rijksmuseum te Amsterdam, grootendeels van dien steen werden opgetrokken dat door de bedoelde wijze van constructie een uitgave van omstreeks 15,000 gulden wordt bespaard en 's Rijks belang dus medebrengt daarvoor geen andere, meer kostbare wijze van constructie in de plaats te stellen dat ook de Nederlandsche nijverheid door dien maat regel niet wordt uitgesloten, daar de vereischte steenen reeds bij enkele fabrikanten hier te lande (o. a. bij Nijmegen en te Apeldoorn) worden gefabriceerd, terwijl bij de uitvoering van het werk krachtens art. 54 van het bestek aan inlandsch fabrikaat de voorkeur zal worden gegeven. 'li er ft, School cu Ending. Bij de verkiezing van 20 gemachtigden voor het kiescollege der Ned. herv. gemeente te Dordrecht heb ben de modernen voor het eerst sedert verscheidene jaren weder de overwinning behaald met een meerder heid van omstreeks 100 stemmen. Landbouw. Volgens - een Fransch geneesheer bestaat er het volgende middel om vliegen van de paarden ver wijderd te houdeu Laat anderhalf lood jenever bessen trekken op een liter water en bestrijk het paard daarmede met behulp van een spons. Men meldt uit Vlissingen aan de N. R. C. Voor omstreeks 5 maanden werd de voormalige Belgische zeeloods M. vermits, en alle nasporingen om iets van hem te ontdekken bleven vruchteloos. Heden werd zijn lijk in verregaanden staat van ont binding in een der regenbakken van de bierbrouwerij De Meiboom gevonden. De arbeidende stand in Drenthe, doorleeft tegen woordig een slechten tijd, zoo 't schijnt. Er is gebrek aan werk. Vooral in de veenkoloniën staat het, bij vroegere jaieD vergeleken, in dit opzicht tamelijk slecht. Aaanemers van straatwegen en kanalen hebben wel eens geklaagd, dat het werkvolk ging deserteeren, wanneer de verdiensten in de veenderijen begonnen aan te komen. Niet vreemd. Dan toch kon een arbeidersgezin, uit 3 weerbare manschappen bestaande in de turfgraverijen, gedurende vele weken lang» met pleizier 40 a 50 gulden per week verdienen. Thans echter zien we geregeld iederen Zondagmiddag een ganscke schare arbeiders uit de veenstreken de Krim, Hoogeveen en elders, met schop en spekzak gewapend, den straatweg passeeren, om, voor een veel lager weekgeld, aan het kanaal van Coevorden naar Picardië te werken. Voor zulke menschen, die uitsluitend van hun daggeld moeten leven, die zeiven weinig of niets verbouwen, en gewoon zijn een goed loon in de veenderijen te verdienen, ie het zeker geen aangename zaak, als de nood hen dringt elders den kost te zoeken, Onder Zalt-Bommel is een been opgevischt van een mammouth. Het is nog goed geconserveerd, heeft eene lergte van 92 duim en weegt 23',i pond. Aan %het Panama-kanaal arbeidt men met 250 arbeiders, wi»%rvan er in den regel slechts 100 tegelijk werken, wijl de overigen tengevolge van het klimaat ziek zijn. jDe Volkskoflïehuizen blijken in Engeland steeds meer winstgevend. Te Woolwich bij Londen is thans een buitengewoon groot geopend, dat f 120,000 heeft gekost. Behalve eet- lees- en slaapzalen, boekverzameling enz. bevat het een vergsderzaal voor 8000 menschen. Ook te Amsterdam wordt heden bij dat op Rapenburg een tweede Volkskoffiehuis geopend. De Indische tramwegmaatschappij als wier directeur mr. H. baron van der Goes, afdeelingschef bij de maatschappij tot exploitatie van tramwegen zal optreden, stelt zich voor op groote schaal stoomtram wegen op Java aan te leggen en te exploiteeren. Amerikaansche bladen deelen als curiositeit mede, dat aan den Rio Grand-Spoorweg, die van Denver City d oor Nieuw-.Mexico en Colorado voert en een lengte van 4000 Engelsche mijlen verkrijgen zal, een leger van spoor weg werkers aan den arbeid is, in 't geheel 32,000 man sterk. De sterkte van dit leger des vredes overtreft met 8000 man die van het Amerikaansche bondsleger op voet van vrede- De Keizer van Duitschland, de Kroonprins, Vorst Bismarck en een aantal Duitsche vorsten spoedden zich gisteren avond en heden nacht naar Dantzig. Weinige steden telden in de laatste jaren zoovele gekroonde hoofden binnen hare muren als Dantzig heden te beurt valt. Zij allen zullen den jeugdigden RussiicheD Czaar begroeten, die per scheepsgelegenheid naar .de eenigzins van Dantzig verwijderde haven is gestroomd, om ja waarom Om zijn grijzen oud-oom en den grootsten Staatsman van Europa raad te vragen in zyn netelige positie Men fluistert het, maar wie zal het zeggen? De Czaar zal door zijne gastheeren ontvangen worden aan boord van een Duitsch oorlog schip, de Hohenzöllern en «al geen voet aan wal zetten. Dat alle maatregelen van voorzorg genomen zijn behoeft wel niet gezegd worden. Niemand weet langs welken weg de Czaar zal terugkeeren, gelijk 24 uren te voren niemand iets stelligs wist van zijne komst. Welk doel de reis heeft is even onbekend, en we zullen ons dan ook voorloopig niet in gissingen verdiepen. Telkens doet het Nihilisme van zich spreken. Van het bekende revolutionaire blad Norodmja Wolja is in het laatst van Augustus weder een num mer verschenen. Het draagt tot opschrift „2e jaargang, No. 1." Het blad telt 7 dicht in elkaar gedrukte zijden, terwijl de achtste wit gebleven is. De redactie verontschuldigt zich tegenover de correspondenten in de provincie, dat hunne brieven niet zijn opgenomen. Als reden daarvoor geeft zij op, dat de politie hare drukkerij ontdekt en in beslag genomen heeft, waar door de uitgave van het blad opgehouden werd en de toegezonden correspondenties dientengevolge van geen dadelijk belang meer waren. Het blad draagt aan het hoofd de dagteekening 22 Juli en aan het slot 14 Augustus. De inhoud is zeer onbeduidend, voor zoover hij nieuw isvolledig zijn nog een» de stukken, die reeds vroeger het licht zagen, over gedrukt, als het manifest aan het Russische volk uaar aanleiding van den Keizermoord van 1/13 Maart, de open brief aan den Keizer Alexander III, en het manifest naar aanleiding van de terechtstelling der „martelaars/' maar behalve deze stukken, is slechts van belang de mededeeling, indien zij juist is, dat sedert de terechtstelling der ''martelaars" tot hal* Augustus door de Russische politie ruim 300 leden der nihilistische partij in hechtenis genomen zijn, en de waarschuwing door het uitvoerend comité ge richt tegen den „spion" Fischer, wiens signalement □itvoerig wordt opgegeven, De redactie spreekt de hoop uit nog voor het einde van Augustus (Grieksche- tijdrekeuing) het volgeude nummer te kunnen uit geven, waarin zij belooft „de haar toegezonden bio- graphische stof over de ter dood gebrachte martelaar# van 3 April" uit te werken. Dinsdagochtend is president Garfield naar Long- brauch vervoerd. Hij werd te 6 ure op zijn bed naar den waggon gedragen, terwijl hij onder den invloed van morphine slapende was. De straten waren gevuld met menschen. Men kon zijn gelaat goed zien. I n het station werd de president in een laken naar de leger stede gedragen, die in het spoorwegrijtuig voor hem was gereed gemaakt. De treiu vertrok ten half zeven. Toen de president in den trein gedragen werd, ont waakte hijhij bewoog zijn hand als om de dichtop- eengedrongen menigte te groeten, die blootshoofds en in diepe stilte onbewegelijk stond. De trein ging eerst zeer langzaam, maar versnelde later zijn gang tot 45 mijlen in het nur. Aan alle stations stonden vele belangstellenden, maar overal heerschte stiltenergens werd het minste leven gemaakt. De president gevoelde zioh onderweg hoe langer hoe beter. Ten 1 u. 20 m. kwam men te Longbranch aan. Zijns pols, die bij zijn vertrek 108 was, was toen 102, Het spoor liep tot aan de deur van ziju huis. De docters gelooven dat de verandering van lucht hem goed zal doen. Graanmarkten enz. Middelburg, 8 September. De aanvoer vau Nieuwe granen was heden zeer ruim, doch bestond grooten deels uit afwijkende kwaliteit, waarvoor weinig kooplust was, de puike soorten daarentegen waren zeer gezocht en vonden tot circa onveranderde prijzen grif plaatsing. Jarige TARWE in puike soort beneden f 12.75 a f los te maken. Nieuwe TARWE zeer verschillend in kwaliteit en droogtevoor puike zuivere zaaisoort werd gaarne f 12.50 betaald, mindere soorten onbegeerd en tot merkelijk lager prijzen van f 9.tot f 11.naar kwa liteit aangeboden. RÜGGE 25 cent lager, voor de zaai werd f 9.a f 9.25, voor de bakkerij f 8.50 a f 8.75 ingewilligd GERST ruim geveild en zeer begeerd, is eender in prijs gebleven. Pnike wichtige Winter was a f 7 en en puike drooge Zomer van f 6.40 tot f 6.50 gord te plaatsen, bruine en niet drooge 600rten vonden weinig aftrek. HAVER slechts in zeer afwijkende kwaliteit geveild, waarvoor geen koopers waren. Van nieuwe BRU1NEBOONEN waren een paar kleine partijtjes ter markt, de kwaliteit was mooi doch niet droog, voor de droogste werd f 14.75 betaald. GROENE ERWTEN £0 cent lager, de aanbieding wa9 daarvan weder zeer groot en de vraag ook zeer levendig, pnike kooksoorten gingen f 11.tot f 12.25 vlug van de hand, mindere f 10.a f 10.50. WINTERKOOLZAAD opgeruimd. Voor een partijtje ZOMERZAAD dat werd getoond is f 12.betaald. Versclie boter f 1.15 a f 1.25 eieren per 100 stuks f 4. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 8 Sept. 1881. ederl. Certific. Wer kelij.se schuld. 27, pet. 675/s dito dito dito .3 dito dito dito 4 102s/4 Loten stad Amsterdam 3 1097a dito dito Rotterdam 3 103 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 983/4 Certific. Inschr. 5e serie 1S54 5 607# Dito dito 6e serie 1855 5 823/^ Obligatiën dito f 1000 1864 5 953/4 dito L. 100 1872 5 89»/, dito L. 100 1873 5 dito 1877 dito5 927, dito leening 1867--69 5 783/4

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3