BINNENLAND. lerli, ititooi en £emlnnj. Landbouw. volken voor onvatbaar voor 't Christendom, en de prediking onder hen voor nutteloos hadden verklaard Ten tweede vragen wij nogmaals, waar ergens en lioe voldoende ontwikkeling en kennis van de zeden en instellingen voor een zendeling op te doen zijn buiten de té bearbeiden landen en volken. Zijn 't niet inden regel de zendelingen, die, met ijver én geloof gewapend, de gesloten deuren des heidendoms openen Laat de heer van Eek, dien de Middelb. Courant schynt te vertrouwen, eens getuigen wat hij op Bali leerde, en elders niet leeren kon. Móet maar in eens vergeten worden wat óver de heele wereld door zendelingen ten behoeve van taalkunde, van land- en volkenkunde is verricht Konden zij dit verrichten zonder in nauwe aanraking met de heidensche volken te komen en te blijven Hebben de zendelingen, als onderdanen van onzen koning, recht op bescherming der regee ring, zij weten dat zy van dit recht te midden van die regeering niet zeer genegen volken slechts een zeer schaarsch gebruik kunnen maken. Zij komen op hun post in naam van den hemelschen Koning, en niet in naam van den aardschen. Wij weten niet dat ooit door het Nederlandsch bestuur bepaald eéfte expeditie ten behoeve van zendelingen ondernomen is. Eer de Balinezen vermoeden dat steunen der zending, of bestrijding van den godsdienst en de zeden der inwoners, het streven der Neder landsch-Indische regeering zou zijn, kunnen zij uit den wyd befaamden Atjeh-oorlog heel iets anders opmaken. Zij zullen 't wel weten dat Zonder volkspetitionnement de Atjehers en andere Indiërs in hun Mohammetaansch geloof alle medewerking van de regeering ontvangen; en als zij kennisnemen van de bereidwilligheid der Middelburgsche, om zich voor hunne gemoeds bezwaren in de bres te stellen, zullen zij wel volkomen gerust zyn. De aansporing, welke de Middelburgsclie geeft, en wenscht dat verder, ook in de Kamer, ge geven worde aan de regeering, om ten opzichte der zending op Bali, zoowel als elders in Indië, te dóén wat haar plichtgebiedt, deze aansporing is niets anders dan een uitvloeisel van den afkeer, die de liberalen" in ons land steeds bezielt, als er van uitbreiding of handhaving des Christendoms maar even sprake is. Ofschoon officieele mededeeling ontbreken, ofschoon voor alsnog de berichten der Indische bladen niet met elkander overeenkomen, ofschoon dus de ware oorzaak van den moord op den zendeling De Vroom nog niet met jüisheid kan worden aangegeven en gewaardeerd, is de Middelburgsche er al dadelijk op uit, om eene expeditie voor te bereiden tegen het handjevol zendelingen in Indië, en al by voorbaat partij te trekken voor de gelukkig en tevreden'* levende heidenen. Bij Provinciaal blad no. 91 verzoekt de commissaris des konings in Zeeland de gemeente-bestoren eene opgave te doen van het personeel der ambtenaren van den burgerlijken stand en voor het vervolg mede deeling van in dat personeel voorkomende verande ringen. Met het oog op het hooge belang, dat de wettig heid der benoeming van den ambtenaar van den bur gerlijken stand boven bedenking zij, brengt de com missaris des konings teven3 in herinnering dat de burgemeester of het raadslid, die met de functien van ambtenaar van den burgerlijken stand belast is, na elke herbenoeming of herkiezing, zich ook aan eene herkiezing als ambtenaar van den burgerlijken stand te onderwerpen heeft. We hebben heden de volgende giften voor de Au gustus-collecte uit Zeeland te melden Middelburg met St. Laurens f 351.55 Bigge- en Melibkerke f 34.35 Schoondijke f 21.56 ;Bath f 8.40; BiezelingeKappelle f 58.00 Veere f 27.66. Op 7 October a. zal té IJerseke eéfl oesterbeufs worden gehouden. Het initiatief tot déZe stichting is genomen döór de Nederïandscke Maatschappij tot be vordering van oester&uUunr Op Zondag 11 September zal te Oostburg een alge- meene vergadering der Vereeniging tot bevordering van 't Volksonderwijs in 't Kanton Oostburg plaats hebbenom een candidaat te stellen voor de vacature in de Tweede Kamer, veroorzaakt door het aanstaand bedanken van Jhr. J- L. de Jonge. Volgens de laatste geruchten over de aanvulliug van het ministerie in omloop, en die door de Tijd worden gereleveerd, zou de heer van Lynden zich zelf met de portefeuille van financien belasten en in het ministerie van buitenlaudsche zaken worden opgevolgd door mr, W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oije, lid van de Eerste Kamer. Volgens een correspondent van het N. v. d. T). zal Grunsfoort niet herdoopt worden in Wilhelmina's- oord, maar in Oranje-Nassau. Naar het Vaderland verneemt, zal de internationale conferentie tot het beramen van maatregelen ter be scherming der visscher8 op de Noordzee, op initiatief van onzen Minister van buitenlandsche zaken te 's Hage te houden, den 15. dezer maand geopend worden. In het dorp Hillegom had de dorpsraad besloten Er zal geen kermis meer zijn Dit was het levenslustig volkje niet naar den zin en toen hebben een vijfig belhamels kermis op hun manier gehouden. Kermis door straatkabaai te maken, door de auto riteiten te belêedigen, door hun de ruiten in te wer pen, door een journe'e a Vinstar de Belleville. Dat lieve leventje heeft zoo een paar avonden ge duurd. En toen.... is.... de gewapende macht tusschen beiden gekomen om aan het schandaal paal en perk te stellen Pardon...., toen is de gemeenteraad saamgekotnen, om, wijkende voor de overmacht van hei gepeupel, ziju besluit ia te trekken en te zeggen //Nu, houd dan maar kermis Is dit wel zooals het behoort Van kermisafschaffing, hoe gewenseht ook, zijn we geen onbepaalde voorstanders. Er zijn sociale toestan den, waarin het breken met deze eeuwenoude usantie nog boozer hartstochten op doet vlammen, dan de kermis in werking brengt. We kunnen dus niet beoordeeleu, of de Hillegom- mer vaderen vroed en wijs deden door deze acte van sociaal purisme. Maar dit doet hier ook ter zake niets af. Het besluit was een maal genomen en nu van achteren voor straatkabaai uit den weg te gaan, is o- i. afbreuk doen aande majesteit van het gezag, het booze revolutie- beginsel voet geven, en den eens gebonden demon van de kermis weër loslaten onder veel belangrijker conditie. Gedeputeerde Staten zullen wel hebben toe te zien, of zulk een prijsgeven van de magistrale autoriteit te dulden is. Had de dorpsraad nu het kabaal den kop ingedrukt en een half jaar later, in kalmer dagen, zijn besluit ingetrokken, er ware misschien veel voor te zeggen geweest. Maar onder de pressie van vloekende en tierende belhamels een wettig genomen besluit van zedelijke strekking in te trekken, is uiterst bedenkelijk. Standaard. Zaterdag was het vijftig jaar geleden, dat de gene- raal-majoor J. C. J. Smitskommandant van het koloniaal militair invalidenhuis Bronbeek, tot officier bij het Nederlandsche leger werd benoemd. Generaal Smits behoort tot de mannen van 1830 en 1831, gelijk het Metalen Kruis, dat hij draagt, getuigt. Van 1848 tot 1862 diende hij het land in Oost-Indie eïi heeft zich daar tal van onderscheidingen verworven door zijn dapperheid en beleid bij de expedities op Timor, Bali, Borno en Celebes (Boni.) De eerste ouderscheiding, het ridderkruis van de Eikekroont verwierf hij in 1844 van koning Willem II, wegens zyn manmoedig gedrag bij een brand vau het minis terie van marine. Sedert Juli 1862 bekleedt hij zyn tegenwoordige betrekking, welke hij, gelijk men alge meen weef, op Uitnemende wijze vervult. Weinig het bekend, dat hij een der baanbrekers is geweest voor het onderwijs in de gymnastiek hier te lande. Als luitenant bij het regiment grenadiers en jagers, was hij voor 40 jaar de oprichter en de leider van de gymnastiek en zwemschool in den Haag en hij heeft een werkje: „De gymnastiek als volksonderwijs'' mogen opdragen aan den Russischen Czaar, die de genoemde school met een bezoek ver-* eerde. Het 18e Nederlandsch taal- en letterkundig congrep behoort reeds tot de geschiedenis. De laatste zitting is Zaterdag gehouden. Veel besluiten werden in deze vergadering niet geDomen men vergenoegde zich met veel tot voorbereiding en afdoening aan de permanente commissie over te laten. Deze zal onder meer, te overwegen hebben het denkbeeld van dr. Jan ten Brink tot stichting vin een Nederlaüdsche maatschappij van letterkundigen en van een kas tot ondersteuning van hulpbehoevende schrijvers en dichters. Zij zal ook te zijner tijd de plaats hebben aan te wijzen, waar het volgende coügres zal bijeen komen. De beurt is ditmaal aau Zuid-Nederland. Reeds werd uit Hasselt een telegram ontvangen met uitnoodiging om daar le vergaderen. Zij zal mede bij het feest, dat Conscience eerstdaags viert, den gevierden schrijver de gelukwen- scher. van het congres aanbieden. Voorts is haar opge dragen, toe te zien, dat de handelingen van hét Brusselsche congres van 1876 eindelijk het licht zien. De afdeeling „Zeeland" van de vereeniging van Christelijke Onderwijzers in Nederland zal Zaterdag 10 September eene vergadering houden in de Chr. School te Domburg. Het JVageningsck Weekblad geeft het volgend overzicht van de predikantsvacatnren in de Herv. kerk Vacaturen op 1 Januari 1881255 Bijgekomen door overlijden12 verkregen emeritaat. 11 278 Vervuld door oandidaten21 Er bleven dus op 1 Juli 1881 257 vacaturen. Met onverdroten ijver worden bijna overal de vledermuizen verjaagd en vervolgd. Schoon ze nooh door een fraai uiterlijk, noch doör een sierlijke vlucht uitmunten, behooren ze toch tot de nuttigste dieren. De vledermuis is een vleeachetend dier en leeft enkel van insecten, die des nachts in de weer zijn. Nacht vlinders, welke zooveel schadelijke rupsen voort brengen, vliegen en kevers, vooral Meikevers waarvan een enkele vledermuis in één nacht ver scheidene honderden vaDgt, zijn voor den vledermuis een geliefkoosde spijs. Neemt men in aanmerking, dat over het geheel het aantal vijanden van land en tuinbouw, van de ooftteelt, enz. zoo groot is, dat vele gewassen door hen vernield wordeD, waaruit onze voedingsmiddelen en andere levensbehoeften gewonnen moeten worden en dat hun getal oneindig grooter is, dan dat hunner natuurlijke verdelgers, dat de menseh volkomen machteloos is, om de verwoestingen te keer te gaan, als zij in menigte verschijnen (b. v. rupsen, meikevers enz.) dan springt het nut van onze vrienden onder het dierenrijk in het oog, zegt de Asser 61. Landbouwers, tuiniers en liefhebbers van het planten, rijk zij daarom de bescherming en de vermeerdering der nuttige vogels aanbevolen, en voor ditmaal in het bijzonder die der vledermuizen, welke met de nachtuilen ter wacht gaan, als de andere schildwach ten zijn gaan slapen. Men schrijft o. a. uit Frankrijk Hoe meer er in andere werelddeelen nieuwe land streken ontgonnen en bebouwd worden, hoe sterker de

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2