GEMENGDE BERICHTEN. en liefst in den vorm van samenspraken. De inhoud atrekke om ons volk van de onmisbaarheid vau Chris telijk Onderwijs te overtuigen en mede door voor beelden vaD offervaardigheid, de belangst Hing in de School met den Bijbel op te wekken en te verleven digen. Als bewijs (indien dit nog bewijs behoeft) dat de School met den Bijbel tegen alle verdrukking ij, groeit en bloeit, kan de volgende mededeeling dienen, die Wy uit volkomen vertrouwbare bron ontvingen Den 29en Augustus a. s. werd eene „School met den Bijbel" geopend te Oosterbeek den 30en daar aanvolgende eene te Baatnen den 3len eene te Loosduinen. Het geheele aantal nieuwe „Scholen met den Bijbel" die in 1881 geopend worden, bedraagt het nauzienlyk cijfer van 25, zegge vijf-en-twintig. {Sprokkelaar.) Men schrijft uit Apeldoorn, van den eersten jaardag van Prinses Wilhelmina In spijt van het regenachtig weder, is Woensdag de eerste verjaardag van Primes Wilhelmina feestelijk en op recht opgewekte wijze gevierd. Terecht had men begrepen, dat deze dag vooral voor de jeugd eeu feestdag behoorde te zijn, en in dien geest had dan ook de feestcommissie, die zich te Apeldoorn had gevormd, hare regeling gemaakt. Tegen den middag trokken ruim 700 kinderen uit Apeldoorn, in optocht de Loolaan door naar het koninklijk slot. Alle standen ▼aren vertegenwoordigd in dezen bonten stoet. Het muziekkorps van de Apeldoornsche Harmonie marcheer de vooraan daarna volgden eenige rijen kinderen met nationale- en Oranjevaandels iu de hand dau de jongeus der koningsschool met hun vaandel, waarop „leve de Koniug" te lezen stonddan de weezen met het vaandel „leve de Prinses" vervolgens 20 meisjes, gekleed in het wit, met oranjesjerp en strik ken dan de leerlingen der bewaarschool met hun vaandel, waarop 31 Augustus 1881 vervolgens de meisjes der Koningsschool met het vaandel „Leve de Koningin en eindelijk besloten weder een aantal kinderen, die de vaderlandsche en oranjevlaggen droegen, den trein. De geheele stoet werd op het voorplein toegelaten. 20 meisjes in 't wit gekleed met oranjesjerpen werden met de commissie tot HH. MM. den koning en de koningin toegelaten in de vestibule. De voor zitter der commissie, mr. 8. van Haersma Buma, hield eene korte toespraak, de tienjarige jonge juffrouw M. Tideman zeide een versje op en daarna boden twee meisjes, een uit den adellijken en een uit den burgerstand, de koningin den voor prinses Wilhelmina bestemden beker aan. Die beker, is van zilver van binnen verguld en heeft tot op schrift //H. K. H. Prinses Wilhelmina Helena Pau lina Maria, Prinses der Nederlanden, eerbiedig aange boden dcor Apeldoorus jeugd, op HD. eersten ver jaardag, den 31 Augustus 1881." Twee andere meisjes volgden met de aanbieding van een prachtigen bloem ruiker van blauwe bloemen, waarin met witte rozen een gekroonde W. was aangebracht. HH.MM. betuigden allerminzaamst hun dank voor deze geschenken en deden de opgetogenheid van de woelige schaar ten top stijgen door met het prinsesje zich naar dc stoep te begeve, om van hier uit het défilé van den stoet bij te wonen. Het kleine vorstenkind kraaide van pleizier bij 'tzien van al die vroolijke drukte en gaf het eene kushandje ua 'tandere. Hierna trok de kinderschaar af, doch de pret was hiermede voor hen nog niet ten einde gisteren werd hen door H. M. de koningin, tot dank voor de aan haren eersteling ge brachte hulde, een feest bereid. Terwijl dit vroolijk tooneel zich vóór het paleis afspeelde, was om elf uren de toegang tot het vorstelijk park het Loo voor de bewoners van Apeldoorn en voor de velen, die waren overgekomen om mede feest te vieren, opengesteld. Dat van die vergunning een ruim gebruik werd gemaakt, is te begrijpen, en al daalde eerst de regen soms in stroomen neder, later op den dag, tegen twee uur, brak de Oranjezon door en joeg de wolken weg. Om één uur begon het con cert van het muziekkorps Grenadiers met de Prinses Wilhelmina-marsch van den kapelmeester, den heer Völlmar. Door de zorg van Z. M. waren omstreeks 3000 stoelen om den grooten vijver geplaatst, om de bezoekers gelegenheid te geven op hun gemak van de schooue muziek te genieten het getal der zitplaatsen hoe groot ook, was echter nog op verre na niet vol doende. Het koninklijk echtpaar woonde het eerste gedeelte van het concert bij en de heldin van het feest, de kleine prinses, zat daarbij op haar vaders knie die haar op de maat der muziek liet dansen. Aan het diner ten hove namen de autoriteiten van Apeldoorn deel en ook de minister van buitenlandsche zaken, baron van Lynden, die zich uit 's Hage naar het Loo begeven had om de koninklijke ouders ge luk te wenschen. nental-hotel te Parijs een bezoek aan koning Kalakaua van Hawai en aan de electrische tentoonstelling en vertrok vervolgens naar Zwitserland. De bekende Haagsche correspondent der Arnh. Cour. schrijft omtrent de reis van den kroonprins het volgende „Het uitgestrooide praatje der reis „om gezond heidsredenen" is hoogstwaarschijnlijk het verbloemen van de werkelijke reden. En dan is het eene bijzonder groote onhandigheid, want niemand gelooft er aan, en dient het alleen om op nieuw de aaudacht te vestigen op iets dat algemeen aanstoot geeft. Wanneer in een burger^eziu, zooals somwijlen voorkomt, ver wijdering ontstaat tusscheu een ouder en een kind, of tusschen een stiefmoeder en stiefzoon, eischt de betamelijkheid, dat men hiervan niet aan vreemden doet blijken, dat men althans den uiterlijken schijn der welvoegelijkheid in acht neemt en niet telkens de gelegenheden waarneemt om openlijk, en als ware het om met opzet de afkeuring der openbare meening te trotseereu, van de onmin en de onverzoenlijke veete bewijs te leveren. Wat tnoet men zeggen, wanneer bij zulk eene verhouding vau den zoon tot den vader, nog komt de verhouding vau den troonopvolger tot den KoningP Welk een voorbeeld aan het volk gegevenwelk een vooruitzicht van hetgeen het van zijnen aanstaanden Koning te verwachten heeft 1 Hierop te moeten wijzen is treurigmaar het te willen loochenen of verbloemen is èn onhandig èn onverstandig." Het door Z. M. den Koning aangekochte landgoed Grunsfoort" is gelegen aan den straatweg van Wageningen naar Renkum. Dit goed behoorde eertijds aan de graven van Gelre, en in den laatsteu tijd eerst aan de familie Crommelin het heette toen „Korteüburg" thans aan den graaf van Rechteren van Appeltern. Het huis Grunsfoort" ligt aan het einde eener schoone, lommerrijke allee, op vijf minuten afstauds van den straatweg. Het is een nieuw en vorstelijk gebouw. De bosschen van Grunsfoort" met hun statige lanen en akkermaals houtpartijen, trekken vele wandelaars. ons eischten. Wij hebben gezegevierd over den vijand tegen welken wij ien strijde zijn gegaan. Met eer keeren wij terug naar onze oude grenzen. Een talrijk leger rukt uil Frsukrijk Belgie in. Zijne voorposten raken de onze. Wij keeren terug tengevolge van eene schikking die onze Souverein heeft gemaakt met den koning der Franschen. Hoofdkwartier Leuven, den 13 Augustus. Be opperbevelhebber van het leger (geb.) WILLEM PRINS VAN ORANJE, Eeüige waalsteenfabrikanten in Gelderland hehbeu zich met een adres tot den minister van Justitie ge richt, om de onbillijkheid zoowel als de niet weniche- lijkheid er van aan te toouen, dat het bestek van den bouw eener cellulaire gevangenis eene bepaling inhoudt, waarbij het gebruik vau steenen van een formaat, hetwelk in Duitsehland gefabriceerd wordt, is voorgeschreven. Gistereu is het 18de Nederlandsche taal- en letter kundig congres te Breda geopend. Tot voorzitter is gekozen Prof. de Vries van Leiden. Onlangs werd geschreven, dat de inspecteurs van het lager onderwijs eenstemmig den Minister van Binnenl. Zaken hadden geadviseerd, om in openbare scholen geen kruisbeelden toe te staan. De juistheid van dit bericht, zegt een corres pondent van het Vaderlandmeen ik echter zeer te moeten betwijfelen. Men behoeft dan ook slechts de namen der drie inspecteurs (Kreenen, Moens en Ver- heijen) te noemen, om de waarschijnlijkheid in te zien, dat over een dergelijk punt geen overeenstemming tusschen de inspecteurs mogelijk is. De Minister zal in dat geval keuze moeten doen, maar hoe die keuze ook moge uitvallen, van het grootste belang is het, dat er in elk geval schielijk een beslissing wordt ge nomen. Wordt het gemeentebestuur van Slenaken in het gelijk gesteld, dan kan men voortaan vrijelijk ook in Noord-Braband de scholen met kruisbeelden en andere Katholieke emblemata voorzien, terwijl in het andere geval in vele Limburgsche openbare scholen heel wat gewijzigd zal behooren te worden. Het nieuwe departement van Justitie zal, naar men verneemt, legen 15 September in gebruik worden ge nomen. Het stoffeeren en meubileeren van het gebonw is bijna gereed. Onze Kroonprins bracht te Parijs in het Conti- Een onzer vrieuden, oud-strijder uit den tiendaagschen veldtocht, was in 't bezit van de volgende dagorder, welke hij ons ter plaatsing afstond Dagorder voor het leger te velde. Wapenbroeders Gij hebt aan mijne verwachting voldaan. Ik ver trouwde op uw dapperheid en onwrikbaren moed. Ik waardeer de lijdzaamheid waarmede gij de vermoeie nissen hebt doorgestaan en u in al datgene hebt ge troost wat de krijgsmanschap in de nabijheid des vijands vereischt. Groot is uwe belooning. De zege onzer wapenen is volkomen. Na een veldtocht van nauwelijks tien dagen staan wij in het hart van België. Tweemaal ontmoetten wij den vijand, en dit was genoeg om de twee Belgische legers uit een te slaan en in wanorde op de vlucht te jagen. Gisteren en heden stonden onze voorposteu op twee uren afstands van Brussel en geen Belgisch leger is er meer te vinden om den intoeht in zyn hoofdstad te beletten. De koning, mijn vader, heeft onze behaalde overwinning bij Hasselt met blijdschap vernomen en daarbij betuigt hij zijne innige tevreden heid aan U en al de troepen van alle wapenen, die aan deze en vorige gevechten hebben deelgenomen, en hunne pogingen om dat leger te vernietigen, hetwelk onder den naam van „leger van de Maas" zich onver- winlijk waande. Wij hebben nu onze taak volbracht. Wij hebben gedaan wat Koning en Vaderland van Morgen zal op de werf Middclburqsch Welvaren de kiel voor een vischsachoener gelegd worden. De justitie, die Woensdag van Middelburg is vertrokken, heeft zich naar Stoppeldijk begeven n-aar aanleiding van een vermoedelijk aldaar gepleegden moord. Naar wij vernemen is Zondag avond de landbouwer J. J. de B. door een paar personen mishandeld en waarschijnlijk tengevolge dier mishandeling, Dinsdag avond overleden. Het lijk wordt doordeskundigen geschouwd en gis-* teren en heden werden verschillende getuigen gehoord. M. C. In het kerkgebouw der Herv. gemeente te Sloter- dijk had Zondag middag eene eenvoudige, maar indrukwekkende plechtigheid plaats aan 12 kindereu van mingegoede ouders, 6 jongens en 6 meisjes, werd een nieuw stel bovenkleêren uitgereikt. Eene talrijke schare dorpsbewoners was getuige van de eenvoudige handeling. Het was voor de zestigste mail dat de uitreiking geschiedde. Door deu predikant werd de oorsprong der uitreiking herdacht. Zij is deze Voor ruim zestig jaren leefden in het dorp een paar weldadige echtelingen, Gordon geheeten. Zelve kinderloos, stelden zij een som beschikbaar, uit de rente waarvan ua hun dood aan 12 schoolgaande kinderen bovenkleederen moesten worden uitgedeeld godsdienstige gezindheid der kinderen, of van hunne ouders mocht niet in aanmerking worden genomen. Ook nu waren onder de 12 beweldadigden twee kinderen van roomsch» katholieken. Door den predikant der gemeente, dr. J, M. Assink Calkoen, werd in warme woorden hulde gebracht aan de nagedachtenis van het edel echtpaar Gordon, wier graf door vriendelijke handen rijkelijk met bloemen was getooid. Dezer dagen stortte een oud gebouw in de Oudebrugsteeg te Amsterdam in. De eene zijmuur is geheel verdwenen, die aan de andere zijde is blijven staan. De balken zijn daar uit de balkgaten gewrongen. Voorts bleef een klein deel van den voorgevel onder de kap hangen, het overige van den voorgevel viel met de rest ineen de onderpui lag dwars over de straat. Of het wegzak» ken van de onderpui de instorting heeft veroozaakt, of dat de kracht van den invallenden zijmuur met den voorgevel de onderpui heeft doen wijken, is niet met zekerheid uit te maken, maar vermoedelijk is het laatste het geval. Wat ongelooflijk voorkwam, dat nl. het ongeval geen persoonlijke ongelukken zou hebben veroorzaakt, is gebleken waar te zijn. De winkelkasten van de overliggende huizen xijn beschadigd, de zijmuur van een derde is gescheurd, maar in deze smalle, drukke straat is merkwaardigerwijze niemand door vallend puin of door het zware materieel van den voorgevel gekwetst of gedood. Balken en vloeren vielen natuur lijk binnen de plek waar het huis had gestaan, maar er viel nog genoeg op de straat om de schromelijkste ongelukken te veroorzaken. Die Afrikaanse Patriot meldt het volgende, dat strekken kan tot verduidelijking van de „vierkleur" waarvan sprake is in het Transvaalsch Volkslied Eenige firma's en handelshuise uit die Vrystaat het by ons bestel die vlag van die Afrikaner Bond met die naam van die firma daarop. Die vlag bestaat uit rood (K. Kolonie), wit (Natal). Oranje (Vrystaat) en groen (Transvaal), en die teken daarop is 'n anker met die letters A (frikaner) B (ond). Dis reg. Nou kan 'n Afrikaner sieu waar syn eie (eigen) vlag waai as hy wat te koop of te verkoop of te doen het. Ons hoop die hele Bond sal later, met algemene goedkeu ring, 'n eie vlag hê, (hebben) wat deur die lengte en breedte van ons land waai.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2