Nieuwe Goesche Courant, iuai. Christelijk-historisch blad voor Zeeland. Zaterdag 3 September. M°. 797. E1ESWETHERV0RM1NG. BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- ivoND ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen p**ijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE. VAN P. G. WIJ TB AN, tc lliddelbaig en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertentiën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 1—6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Een rijke sorteering van plannen om de distrirtsverknipping, ter bepaling van de uit oefening van het kiesrecht te doen ophouden is er niet. Het meest uitgewerkte misschien ook meest bruikbare ontwerp, door de Amsterd. Courant nu laatst ontwikkeld, eerst door den Minister Heemskerk voorgesteld is opge nomen in ons laatste nommer. Aan wie behoort het kiesrecht toe Welke grenzen behooren er getrokken te worden, ten einde kiesbevoegdheid te bepalen Ziedaar een tweetal vragen waaromtrent de meeningen zich reeds vrij algemeen hebben geopenbaard.Dat de toe standen in ons land door de tijdsomstandigheden sinds 30 jaren zoozeer zijn gewijzigd dat een regeling van het kiesrecht door een census, gelijk die tot heden is toegepast bespottelijk is, wordt algemeen erkend. De Grondwet bepaalt laten we het even herinneren dat het betalen van directe rijksbelasting van f 20 tot f 160 de eenige voorwaarde voor ieder meerder jarig mannelijk ingezetene van Nederland is om kiezer te zijn. De kieswet heeft voor 30 jaren bepaald dat voor deze gemeente f 100, voor een andere f 60, voor een derde f 40, in hoofdsom altijd, naar gelang van de welvaart der bevolking maatstaf zijn zou. Zoo staat menige achteruit gaande plaats op 't oogenblik boven zijn voor- uitstrevenden mededinger. Zoo wordt een. .bree.de schare van invloedrijke mannen in onze steden buiten het keurcorps der kiezers gesloten, en zij die hooge patenten vooral voor drank neringen betalen, onder datzelfde keurcorps ingelijfd. Zoo kan het zelf gebeuren dat hij die door duizenden als leider erkend wordt zelf geen stem in het kapittel heeft. Zal men deze wan verhoudingen zoeken weg te nemen en toch binnen de grenzen der Grondwet blijven, dan blijft alleen censusverlaging als redmiddel over. Mr. S. van Houten heeft in het September- nommer van de Vragen des Tijds op nieuw een pleidooi voor zijn geliefkoosd denkbeeld alge meen stemrecht" geleverd. Daar echter de Grondwet zeer bepaald het algemeen stemrecht heeft uitgesloten en den census heeft ingesloten en daar Grondwetsherziening nog in de verre, verre toekomst ligt, meenen we ons voor heden in onze schets van den toestand van 't oogenblik uitsluitend te moeten bepalen bij het denkbeeld censusverlaging" door de liberale zoowel als door de anti-revolutionaire partij voorgestaan. Met eenig onderscheid evenwel. Naar het oordeel der liberale partij, uitge sproken bij de behandeling van het onderwerp Geertsema in 1874, behoort het kiesrecht alleen den ontwikkelden man" te worden toegekend. De census moet dus zoodanig naar plaatselijke gesteldheid worden gewijzigd, dat alleen zij het kiesrecht ontvangen van wie gunstig vermoeden voor hunne ontwikkeling bestaat. In de practijk wilde liberale partij meer invloed aan de stedelijke bevolking geven, en alzoo den invloed van de kiezers op het platteland breken. De anti-revolutionaire partij daarentegen ver langt censusverlaging voor het geheele land, uitsluiting van het kiesrecht voor tappers, en opneming van ontwikkelden onder het kiezers corps, door een zekere belasting te heflen op het recht tot het officieël voeren van een titel. De anti-revolutionaire party wil zooveel mo gelijk de woorden der Grondwet tot waarheid maken De Staten-Generaal vertegenwoordigen heti geheel# Nederlandsche volk. Tusschen het geheele Nederlandsche volk en de geschikten, tusschen de denkbeelden der liberale en anti-revolutionaire partijen over kiesrecht zal onze politiek zich waarschijnlijk in de eerstvolgende jaren bewegen. Het behaagt zoo nu en dan in den zomer aan Bel gische gezelschappen, kringen of vereenigingen om als troepen ganzen eensklaps in eene of andere Zeeuwsche stad neder te strijken. Zoo iets gebeurt gewoonlijk op een Zondagen dan willen zij met veel lawaai, muziek en wapperende vaandels de met hun bezoek vereerde plaatsen doortrekken. Zjj rekenen er dan op, door overheid en burgerij met gejuich begroet te worden, op eerewijn te worden onthaald, en met dankbetuigingen en eene uitnoodiging voor de volgende reis te vertrekken. Dergelijk bezoek is onlangs aan Terneuzen te beurt gevallen. Maar de burgemeester was zoo verstandig het af te wijzen, in zoover het binnen zijne bevoegdheid lag, door geene muziekuitvoering in 't openbaar toe te laten. De Belgische pretmakers konden dus aan 't dek hunner stoomboot „dansend en springend" den terug tocht aanvaarden. Toen naar Walsoorden. Ook daar vonden zij 't „zoo geestig, dat men zich spoedde weer scheep te gaan." Op verzoek neemt de Middelb. Courant een stuk over uit een Antwerpsch blad, in hetwelk de mislukte reis wordt beschreven, en verscheidene hatelijkheden aan 't adres van Terneuzen en zijn burgemeester worden gericht, de inhoud van het stuk ter verantwoordelijk heid van den steller latende. Nogtans wil de Middelburgse/ie „eene klacht over onheusche behandeling, aan vreemdelingen op onzen vaderlandschen bodem aangedaan, geenszins smoren." Volgens de Middelburgsche is het dus onheusch ala men vreemden niet volkomen vrijlaat om te doen wat zij willen, zoodra zij den voet op onzen grond zetten. Ben mooie leer Eere den burgemeester van Terneuzen, die meent niet vrijmachtig en oppermachtig de zondagsrust zijner gemeentenaren aan Belgische rumoermakers te mogen prijs geven Eere aan de inwoners van Walsoorden Op de 8ste lijst der Augusius-collecte voor Scholen met den Bijbel komt Oostburg voor met f 46,1372en Axel met f 84.71. De wageudienst Hansweert—-Vlake is met 1 Sep tember gestaakt. De boot zal nu geregeld doorvaren tot de halte Vlake. Binnen kort zal door de heeren J. en A. van der Schuyt, te Rotterdam, een vrachtgoederen stoom* bootdienst tusschen Vlissingen, Middelburg, 'sHertogen- bosch en tusschengelegen plaatsen worden geopend. In de Raadsvergadering van Goes, Woensdag gehou den is de rekening der gemeente over 1880 vastgesteld in ontvangtst op f95,934.26" in uitgaat op f «3,053.68* alzoo met een goed slot van f 2870.88. Daarna is de begrooting voor 1882 overgelegd welke in ontvangst en uitgaaf het cijfer van f 99,206.6$ aanwijst, met een hopfdelijken omslag van f 26,000, zijnde f 1000 minder dan voor 1881, terwijl voor verbeterde rioleering f 1000 is uitgetrokken. Voorts werd de heer K. van der Slikke van Westkappelle tot onderwijzer benoemd in plaats van den heer Veenendaal, eu medegedeeld dat aan dr. Gleuns eervol ontslag is verleend als leeraar aan de hoogere Burgerschool, de rekeningen der gemeente, der schutterij en der oeconomische spijtuitdeeling vastgesteld. De derde jaarvergadering der Unie zal te Utrecht worden gehouden op 29 October a.s. De ingekomen voorstellen luiden als volgt 1. Van het Locaal Comité te IJlst: Do Unie wende zich tot de Regeering om te ver krijgen dat bij het benoemen van examen-commissiën ook gelet worde op de bekwame mannen, werkzaam bij het Christelijk onderwijs. 2. Van het Locaal Comité te s Gravenhage: Het Bestuur der Unie „Een School met den Bijbel* wordt verzocht, zich te wenden tot alle Gereformeerde Kerkeradeu, om bij iedere Zondagmorgen-godsdienst oefening een rondgang te doen houden voor de School met den Bijbel. 3. Van het Looaal Comité te 's Gravenhage: Het Bestuur der Unie „Een School met den Bijbel„ wordt verzocht een centraal punt in Nederland te willen aanwijzen, ter verzending en verkoop van alle stoffelijke voorwerpen, die men wil missen, ten voor- deele van de School met den Bijbel. 4. Van het Locaal Comité te 's Gravenhage: Het Bestuur der Unie „Een School met den Bijbel* wordt in overweging gegeven de collecte voor de School met den Bijbel te doen uitbreiden tot Neder- landsch Indië, door middel van het Genootschap voor In en Uitwendige Zending te Batavia. 5. Van het Locaal Comité te Alblasserdam Het bestuur der Unie verspreide volksblaadjes in meer populairen vorm dan tot dusverre is geschied

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1