lierlt, JSthool m GEMENGDE BERICHTEN. Naar we vernemen is het plan tot het aanvangen van den dienst met den stoomtram tot Middelburg afgestuit op het bezwaar dat geen vergunning tot het tjjdelijk leggen van een wissel op den Cingel kon gegeven worden. Thans zal morgen de dienst voorloopig beginnen van Vlissingen tot AbeeJe. Van Vlissingen 8' ure, 1 ure en 5 ure, vau Abeele 8,30, 1,30 en 5';30." Van" Vlissingen'(kêerslüfe)'en Souburg ieder 5 'iüfnutén later. r.uMilf ,£r.-n De heer E. W. Mus, bouwkundige te Zierikzee, heeft het voornemen opgevat om daar ter stede voor eigen rekening eene ambachtsschool cp te richten en •telt zich ten doel daarop onderwijs te doen geven in lo het bewerken van hout of timmerwerk 2o metselwerk met bijbehooren 3o bouwkundig teekenen 4o machine- en stoomwerktuigen 5o wis- en werk tuigkunde 6o modellen maken voor de meest voorko mende werken7o teekenen van bouwkundige orna menten, en meer vakken. De heer Mus heeft aan den raad vergunning ge vraagd om gedurende eenigen tijd gratis te mogen gebruik maken van de voormalige teekenschool bij de Nieuwe kerk. (ilf. O.) Het is dezej dagen 65 jaren geleden dat onze vloot in vereeniging met de Engelsche de Algerijnen, wegens zeeroof, een afdoende kastijding toediende. Slechts drie onzer landgenooten die aan deze expeditie deel namen schijnen nog in leven te zijn. Een hunner is Jhr. P. Damas van Citters te Oost- Kapelle, oud-lid der Gedeputeerde Staten van Zeeland, destqds adelborst 2de kl. aan boord van het admiraal schip, gekommandeerd door den kapitein ter zee A. W. de Man. De 6de lijst der Augustus-collecte sluit met een bedrag van f 56,599,75. Uit Zeeland kwam het volgende bedrag: Souburg f 43,62; Aardenburg en Zuidzande f35,60; Tholen f20,25; Kloetinge f48,90; Zoutelande f 30,89; Oud-Vosmeer f 2,50. Volgens het U. D. is door Z. M. den Koning de buitenplaats Grunsfoort van Graaf van Rechteren van Appeltern onder Renkum aangekocht. Dit landgoed zal herdoopt worden in Wilhelmina's oord. Het volgende brietje door Z. M. den Koning ont vangen en om advies naar het militair bestuur ge zonden, is te karakteristiek, daar spreekt een te zeldzame mate van kinderlijk vertrouwen uit, om niet opgenomen te worden in onze kolommen ,H,18 Juli 81. Heer de Koning. *Ik hoop dat gij dezen brief in den besten welstand zult ontvangen. Met dezen wil ik U eens vragen of gij mijn zoon die bij het regiment Invante- rie te legt voor een week of wet al is het maar voor 5 of 6 weken nou naar huis wilt sturen. Daar is bou veul werk en hij kan nou zooveel verdienen in een goeije maand, dat we zuinigjes lang daarvan kun nen eten. Den burgemeester heeft het aan den ouwen meneifter gevroogd en die heeft geschreven dat ik in October maar weer eens moet vrogen. Mijn goeie Ko ning, in die tijd ga ik en mijn hinders dood van den honger, dus last hem nou maar voor een korten tijd naar huis komen. Hij is mijn eenigste broodwinner mijn man is voor een paar jaar gestorven, ik heb nog wel 4 kinders t'huis maar die zijn onder de jaren en de polisie wol nie hebben dat ze werken, behalve het oudste meiske das 14 jaar maar die is blind van de pokken die ze gehad heeft En mijn goeije Koning nou mot ik honger en gebrek lijden. Ik heb nog 5 centen in huis, die heb den kleinen jongen van mergen gekre gen om een perd vast te houden en zak nou bij dezen brief doen, voor een postzegeltje dat weet D wel, dat is U portret, als ik het gekocht heb, zal ik het aan mijn borst drukken, want mijn goeie Koning ik kan nie bedelen en ik durf het U wel zeggen ik heb al honger gelejen. ,Mijn zoonheeft me geschreven dat ie al afgeeikserseerd is en nou zult gij mijn brave Koning wel zoo goed zijn en sturen hem, en als hij dan van de week t'huis komt, zal ik drie dagen de oranjevlag uit mijn hutje steken, de groete aan Uwe lieve Ko ningin en de kleine prinses ik schij uit met de pen maar niet met mijn hart. U dienaresse De N. R. O. meldt dat Z. M. de Koning het voor nemen te kennen heeft gegeven om ook op het Loo wed rennen te organiseeren, evenals te Bussem hebben plaats gehad. Daartoe is aan acht bestuursleden van de Vereeniging tot veredeling van het paardenras in Nederland de croquis toegezonden van het Loo en ömsffèkën. De firma Smulders heeft daartoe op de bestaande kaarten het Koningsspoor moeten aanbrengen, dat tot aön het paleis van hét Loo vóert. Voor eenigen tijd is medegedeeld, dat strengere bepalingen gemaakt zijn omtrent het dragen van wapenen door mili'taireu buiten dienst. Die bepalingen zijn thans in het Ree. Mil. opgenomen, maar daarbij wordt tevens te kennen gegeven, dat zij niet van toepassing, zijn op ónderofficieren of korporaals, //ver mits een militair, ten aanzien van wien de vrees be staat dat hij zijne wapenen zal misbruiken, ongeschikt moet worden geacht tot het bekleeden vaneen graad." Jhr. H. C. A. Ver-Huëll, oud-lid van den gemeen teraad van 's Gravenhage en van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, is op öljarigen leeftijd overleden. Voor hef behoud van het Haagsche bosch en den aan leg van de Scheveningsche boschjes maakte hij zich verdienstelijk. Nu vijf jaren geleden vertrok de heer H. J. Maar schalk, te Zwolle Lij het kadaster werkzaam, naar Transvaal. Hij legde daar het vereischte examen af om als landmeter op te treden en vestigde zich als zoodanig. Hij heeft de annexatie door Engeland medege maakt en tijdens deu oorlog aan de zijde der Boeren gestreden. Te Zwolsche Ct. ontvangt nu van hem het onderstaand schrijven „Hollandsche jongelieden, die voornemens zijn naar de Transvaal te verhuizen en eenige maanden als schoolmeester bij de Boeren wënschen dienst te doen, kunnen zich bij mij aanmelden om als zoodanig bij goedgestelde Boeren in de districten Wakkerstroom, Utrecht en Standerton geplaatst te worden, mits zij in staat zijn onderwijs te geven tn 't schrijven, lezen, rekenen, geschiedenis en aardrijkskunde en aan mij getuigschriften kunnen geven van goed gedrag. De Engelsche taal is niet bepaald een vereischte, maar op een beetje kennis van den bijbel en het zingen van gezangen en psalmen zijn sommige Boeren bijzon der gesteld. *Zij kunnen minstens 5 a 6 pond in de maand verdienen en alles vrij, behalve kleeding. Hollanders, die in de Transvaal aankomen moeten eerst zoeken. Daarvoor is eenige tijd dienst als schoolmeester bij een boer een uitstekend iets. Men kan dan met de gebruiken van het land bekend worden en op zijn gemak uitzien naar iets waarmee men zijn fortuin hoopt te maken. Ik ken verscheiden welgestelde men- schen, die als schoolmeester begonnen. uVerscheiden Boeren hebben mij gezegd, dat zij een schoolmeester noodig hebben en mij verzocht eenige moeite voor hen te doen. „Ik meen zulke jongelieden bij hun aankomst alhier met goeden raad bij te kunnen staan, aangezien ik zeket 8 van de 12 maanden onder de Borren doorbreng." Middelburg. Beroepen tot predikant bij de N, H. G. te Dordrecht ds. J. P. Nonhebei te Middelburg. Ds: J. van den Bergen, predikant bij de N. H. G. te Kethel, vroeger te Oostkappelb is thans te Westkappelle beroepen. St. Anna ter Malden. Ds. Krol, predikant bij de N. H. Gemeenle te Ter Neuzen, heeft voor het beroep naar hier bedankt. Meliskerke. Zondag 28 Augustus nam Ds.B.Veen- stra te Meliskerke afscheid van de gemeente: ZEw. had tot tekst Mattb. 28 vs. 20. Het groote kerkgebouw kon het aantal toehoorders bijna niet bevatten. Nadat ZEw. de zegen had uitgesproken, werd den vertrekkenden Leeraar staande toegezongen Psalm 134 vs. 3. Biervliet. In de vergadering van Zondag jl. werd door onze kerkvoogdij bet jaarlijksch inkomen voor den beroepen predikant, Ds. Wunder, van f 1200 op f 1250 vastgesteld. Landbouw. Alle berichten uit Amerika stemmen daarin overeen dat de opbrengst van den graanoogst per acre gerekend, belangrijk minder zijn zal dan het vorige jaar- Tegen over dit mindere staat echter dat, gelijk ieder jaar, door de enorme vermeerdering der bevolking duizen den acres meer bezaaid zijn. Het is dus nog volstrekt niet zeker dat de uitvoer van koren uit de Vereenigde Staten miuder zijn zal dan in 1880. Mén schrijft aan de Leidsche courant^De vrees dat het gemaaide koren door de aanhoudende nattig heid nóg meer zou gaan kiemen, zooals overal ia waargëifömen, deed menigen boer besluiten om het tusschen de buien door vau het veld te halen en te bergen. Bij sommigen is het slecht uitgekomenwant het nu opgetaste koren, aan ^broeiing onderhevig, be gon nog meer te spruiten. Wat vast stond, zooals nog verscheidene stukken land met haver, was er het beste aau toe. Gelijk te voorzien was, heeft de ziekte onder den aardappel zich algemeen verspreid. Bij den ge vallen regen was het weer niet zoo broeiig, maar de grond zelf bevatte nog zulk eeu graad van warmte, dat met het vocht spoedig bederf in den knol ont stond, terwijl het loof reeds half vergaan was. De toekomst zal leeren of de Brielsche jam zal kunnen geleverd wordeD, zonder bezwaar voor den winter. De weilanden hebben bij al dien regen nog het best gevaren. Zij zien er lekker uit en op hoog gelegen stukken is heel wat gras gekomen. Voor een maand waren zij verschroeid en het vee leed gebrek. De polders zijn het overtollige water kwijt. Van de fijne vruchten raken de meloenen gedaan, maar er zijn mooie kasdruiven, en als September nu eens vergoedt wat Aug. te kort schoot, worden dc druiven van den zoogenaamden kouden grond ook ryp. Op vlakke plaatsen is door den storm het blad afgewaaid de hevige regen en wind hebben de bloemen een knak gegeven. De turfprijzen zijn tegenwoordig zoo laag dat de turf in Drenthe afgeleverd wordt tegen vergoeding van het arbeidsloon, zonder dat iets voor de grondstof in rekening wordt gebracht. Koningin Victoria heeft, onzen vroegerenlandge noot D. J.baron Mackaybenoemd tot pairavan Engeland, of om den juisten titel te noemen, tot Baron of the united Kingdom. Als baron Reay was de heer Mackay reeds lid van de Schotsche peerage doch dit gaf hem geen recht om zitting te nemeu in het hoogerhuis, waarheen de Schotsche pairs slechts eene deputatie van 16 leden zenden. De nu verworven titel van pair van het Vereenigd Koninkrijk geeft recht op eén bij eerstgeboorte overgaandeu zetel iu het hoogerhuis. Zoo nu en dan, zegt de M. C., maken de Engelsche ko ningen gebruik van hun récht om nieuwe pairs te be noemen. Zij hebben ook het recht om personen enkel voor hun leven in het hoogerhuis te roepen, doch daarvan is sedert 400 jaren geen gebruik gemaakt, wijl zulke persoonlijke gunst niet rer- eenigbaar is met de hooge onafhankelijkheid van den pair of gelijke des konings. Io 1866 heeft de kroon eene poging gewaagd om met deze opvatting te breken, doch te vergeefs. De openbare meening verzette zich met zulk eene kracht ertegen, dat men het voornemen moest laten varen. Centoioayo's lot sohijnt nog al niet heel erg te zijn. Dezer dagen heeft de Britsche regeering twee pachthoeven gekocht, die te zamen genomen de uitge strektheid van zijn toekomstig gebied zullen vormen. De gewezen Zoeloe-koning en zijn gevolg mogen zich tnsschen zonsondergang en zonsopgang niet uit hun woning verwijderen, maar gedurende den dag is hun vrije beweging op den hun toegewezen grond vergund. Het gezin van Cetowayo bestaat uit vijf vrouwen en twee dienaren. Het onderhoud van hem en van zijn gevolg kost jaarlijks 12,000 pd. st. aan den Staat Deze som dient echter grootendeels ter bezoldiging van bewakers en tolken. Zaterdag heeft er langs de zuidkust aan den Atlantischen Oceaan een [oostelijke orkaan gewoed, die buitengewone overstroomingen heeft te weeg ge bracht. Ook de rijstplantages in de omstreken van Savaenah liggen onder water. De vernieling is groot. Er zijn veel menschen omgekomen. Om in China de koepokinenting ingang te doen

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2