Nieuwe Goesche Courant, Christel ijk'historisch blad voor Zeeland. IU81 Donderdag I September. N°. 796. Kt ES WETHERV0RM1N G. BINNENLAND. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen ^Mjs per drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. UITGAVE VAN P. G. WIJIIAN, le Hiddelbmg en Wed. A. C. DE JONGE, te Goes. Prijs der Advertenttën: Per regel 10 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 6 cents per regel. Het laat zich aanzien dat het vraagstuk der ïdeswetregeling in de eerstvolgende jaren voor een niet gering deel onze politiek beheerschen zal. De liberale partij vertoont in niet ge ringe mate toenadering tot het denkbeeld kies wether vorming. Van de oppositie is het bekend, dat zij reeds geruimen tijd op veran dering heeft aangedrongen. Zelfbehoud bij de liberale partij, ontwikkeling voor de oppositie zullen in de eerstvolgende jaren, als we ons niet vergissen, machtiger hefboomen blijken dan rechtvaardigheid en billijkheid. Zucht tot zelf behoud kan evenwel ook een krachtig middel zijn of worden om rechtvaardigheid en billijkheid te betrachten. Op de onbillijkheden door de thans bestaande 'kieswet veroorzaakt is reeds zoo dikwijls gewezen dat we ons .voor het tegenwoordige daarvan ontslagen kunnen rekenen, om met een alge meen bekend" de aandacht te vestigen op de geschiedenis der kieswetgeving in ons land en in onze eeuw. Volkssouvereiniteit was het wachtwoord van het tijdperk der revolutie. De regeling van 1798 bepaalde echter dat het »souvereine volk" tot kiezen bevoegden alzoo, zou bestaan uit hen die Voldoende lezen en schrijven konden, en een zeker deel in de algemeene lasten bijdroegen. Wie 3 jaar van zijn recht tot stemmen geen gebruik maakte, werd voor de volgende 3 jaren van zijn stembevoegdheid, en voorts van alle publieke ambten, bedieningen en pensioenen ontzet. De geheele republiek was verdeeld in grondvergaderingen, waarin de stemmende bur gers uit 500 dicht bij elkander wonende zielen te zamen kwamen en in districts vergaderingen, waarin de door 40 grondvergaderingen gekozen "kiezers te zamen kwamen elk grondvergadering koos een vertegenwoordiger met een plaatsver vanger. De vertegenwoordigers moesten uit de stembevoegde burgers genomen wordeneen lid van het uitvoerend bewind kon niet dan 3 jaar na ziju uittreding als vertegenwoordiger gekozen worden, en van het lidmaatschap der vertegenwoordiging waren uitgesloten allen die zich aan eenig openbaar onderwijs hadden toe gewijd. De staatsregeling van 1801 deed den census verdwijnen en kromp de bevoegdheden der uit eene kamer bestaande vertegenwoordiging in. In 1805 werd de bestaande regeling vrij wel gehandhaafd; de oppermacht berustte feitelijk bij den Raadpension naris, de Hoog Mogenden hadden geen recht van initiatief. In 1806, toen door het tractaat met Napoleon 's lands onafhankelijkheid een einde nam, bleef de samenstelling en de macht der vertegenwoor diging nagenoeg onveranderd. In de staatsregeling van 1814, werd bepaald dat de vergadering der Staten-Generaal zou bestaan uit 55 leden, te benoemen door de Staten der Provinciën en landschappen. Daar de Staten door den soevereinen vorst werden gekozen, berustte bij hem dus ook eigen lijk de samenstelling der Staten-Generaal. De vereeniging met Belgie maakte eene wijziging der staatsregeling noodig. Er werden twee Kamers ingevoerd. De leden der Eerste Kamer werden door den Koning, die der Tweede door getrapte verkiezingen benoemd. De voorge schreven wettelijke regeling van het kiesrecht kwam nimmer tot stand en'zoo moest de regee ring in 1847 verklaren, dat er onbetwistbare noodzakelijkheid bestond, tot herziening van de grondwet. Dit was het begin der geschiedenis van de grondwetherziening van 1848, waarvan de thans van kracht zijnde regeling van het kiesrecht een uitvloeisel is. Nadat tusschen 1870 en '80 verschillende plan nen en voorstellen, van opvolgende ministers waren besproken, heeft de Tweede Kamer op 25 Mei jl. de bekende, in de meest algemeene be woordingen gestelde motie aangenomen waarbij herziening van het kiesrecht wenschelijk werd verklaard. De herziening van het kiesrecht blijft dus aan de orde, en gelijk we reeds opmerkten, de achteruitgang der liberale partij, meer dan deze' of dergelijke motie, maakt het zeer waarschijn lijk dat kieswethervorming nommer een worden zal op het programma van alle partijen. De antirevolutionaire partij heeft, gelijk bekend is steeds een tweetal grieven ontwikl^ld tegen de thans bestaande regeling. Een eerste grieve was de census, die in vele plaatsen enorm hoog is, en die als eenigen maatstaf met volstrekte uitsluiting /an be kwaamheid en met inbegrip van zoovelen, die door den den aard van hun bedrijf, gemi recht toekomt om in de zaken van land of gemeente mee te spreken, geldt voor kiesbevoegdheid. Een tweede grieve was steeds de wijziging der kiesdistricten, die volgens de bepalingen der wet om de 5 jaren behoort herzien te worden. Deze »knipperij" geeft de bovendrijvende partij ten allen tijde gelegenheid om zoo mogelijk enkele stemmen ten behoeve van hare partij uit die herziening te halen. De overtuiging van de billijkheid dezer grieven is zoozeer doorgedrongen, dat alle partijen zich met de middelen tot herstel heginnen bezig te houden. Voor heden wijzen we op een uitgewerkt voorstel van de conservatieve Amsterdamsclie Courantdat naar we meen en reeds vroeger in hoofdzaak door den toenmaligen Minister Heems kerk op het tapijt is gebracht. Dit o. i. zeer aannemelijk voorstel zou voor goed een einde maken aan de districtsverdeeling. Dit voorstel wil de provinciën als kiesdistric ten beschouwen. Naar de uitkomsten der laatste volkstelling zou men dan hebben verkregen 1 op de 45,000 zielen) in Noord-Brabant 10 leden. Gelderland 10, Zuid-Holland 17, Noord-Holland 15, Zeeland 4, Utrecht 4, Friesland 7, Overijsel 6, Gronin gen 5, Drente 2, Limburg, 5, te zamen 85 leden. Er zou dan een overschot blijven van 169.695 zielen over het geheele land, die aldus zouden kunnen worden ingedeeld Limburg, Noord-Brabant en Gelderland 47,755 zielen, dus 1 lidZuid-Holland, Noord-Holland, Zee land en Utrecht 43,834, dus ook 1 lidFries land, Overijsel, Groningen en Drente 78,104, 2 leden. Zoodat het aantal kamerleden gebracht zou kunnen worden tot 89. Op deze wijze zou het geknoei met de herziening der kiestabel kunnen worden voorkomen, terwijl, door de 10-jaarlijksche volkstelling tot grondstelling te nemen, men eens om de tien jaren zou kunnen nagaan, of het noodig ware in deze of gene provincie een lid meer te doen benoemen. Over eene regeling van den census in verband met kiesbevoegdheid spreken we in een volgend artikel. De Unie-collecte gehouden den 21 Augustus heeft opgebrachtIn de Herv. kerk te Biggekerke f 2 In de C. G. kerk te Meliskerk'e f 32.35. Door de herhaalde stormen der laatste dagen is het slijk nabij Bath, waar eertijds het geïnundeerde dorp Rilland moet gelegen hebben, sterk afgeschuurd, zoodat eenige voorwerpen van voor de overstrooming zijn boven gekomen. Werklieden van den aannemer T. Volker hadden het geluk op een kleinen afstand van ducdalf no. 5, waaraan ze werkzaam waren, met laag water, tusschen blootgekomen stukken aardewerk te vin den een overblijfsel van een mahoniehouten kistje waarin 20 stuks prachtige, goed geconserveerde gou den muntstukken, Fransche, Engelsche, en Spaanscbe uit de 16e eeuw bovendien nog 150 stuks uit het zelfde tijdvak met 3e beeltenis van Carolus V.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 1