Nieuwe Boeken, Leesbibliotheek BUITENLAND HANDELSBERICHT: N. AMELidi iij dit kunnen, des te meer punten maken zij, daar eiken loop (run) een punt telt. Is echter de bal weer in handen van hem die er eerst mede naar de drie geworpen heeft en bowler genaamd wordt, voor dat de batman op zijn plaats is, dan valt deze laatste af en de tegenpartij wint eenige punten. De partij die het meeste aantal punten verwerft, is natuurlijk win nende. Het laatste bulletin uit Washington vau Zondag meldt, dat de verschijnselen bij den President op een lichte verbetering duiden. In den namiddag was de pols 114, de temperatuur 98,09, de ^ademhaling 22. D s lijders geest was helder. Het oorkliergezwel ging voort met etteren, doch de zwelling was niet merkbaar afgenomeu. Koning Cetawayo bezit een gevoelig hart, en begint (wellicht onder den invloed van zijne fingelsche cipiers) met beschreide oogen de edelaardigste grond beginselen aan den dag te leggen. In de Engelsche bladen deed een verhaal de ronde van een Kaapsch kolonist, die den ongel uk- kigen vorst in zijne gevangenis bezocht. Bij die ge legenheid vloeide Z. M. over van teergevoeligheid en heimwee. Lezen en schrijven had hij niet kunnen leeren, zeide hij want „hij kon aan niets denken dan aan zijn Zoeloe-land,En op de vraag van den bezoeker, of hij niet nog eenige vrouwen tot gezelschap wenscht, antwoordde hij onder een stroom van tranen „Neen, o neen Voor niets ter wereld wil ik dat die goede schepsels mijne ellende zouden komen deelen!" Al dergelijke anecdoten behooren blijkbaar tot het voorspel van zijne invrijheidstelling. Er openbaart zich namelijk in Engeland eene gezindheid om nu ook jegens de Zoeloes, niet minder dan jegens de Boeren, het gedane onrecht te herstellen. De bekende luchtreiziger Eugène Godard is onlangs jn gezelschap van 3 journalisten met een luchtballon op gestegen, uit een tuin bij Schönbrunn. Een uur na de opstijging brak een hevig onweder los. De ballon dreef midden tusschen de bui en drie malen achtereen schoot een bliksemstraal vlak langs het lichte voertuig. Godard behield zijn tegenwoordigheid van geest en na vergeefsche pogingen te hebben aangewend om door het wegwerpen van ballast boven de bui te stijgen, besloot hij zoo snel mogelijk te dalen. De ballon bevond zich toen op een hoogte van ongeveer 8000 M. en bewoog zioh met een snelheid van 34 voeten per seconde. De luchtreiziger opende de klep en de ballon begon met ijzingwekkende snelheid te dalen. Plotseling riep Godard ,/Wij zullen in den Donau vallen." Een vergeefsche poging werd aangewend om het anker te doen vallen de boomen waren te laag en de snel heid was te groot. Elk oogenblik dreigden de reizigers in het water te geraken en dan zou door den storm alle hcop op behoud verloren zijn. Eensklaps zei Godard somber„Mijnheeren er is er een te veel in den ballon Niemand had echter lust zich voor zijn lotgenooten op te offeren de luchtreiziger wierp nog 25 kilogrammen touw over boord en trachtte opnieuw het anker te doen vallen „Goddank, wij zijn gered klonk het eensklaps toen een geweldige schok, die het heele voertuig deed schudden en trillen, 't bewijs gaf, dat het anker eiudelijk vatte. Weldra kwam er hulp, en spoedig zaten de reizigers aan een goed maal in een nabij gelegen herberg bij Klosterneu- burg, om zi h van den doorgestanen angst te herstellen. De lange en inzonderheid voor Engelands Pre mier bij uitstek inspannende parlementszitting, die thans ten einde is, laat, volgens de verzekering van het geneeskundig blad The Lancetden heer Gladstone win een staat van uitmuntende gezondheid van lichaam zoowel als van geest." ,„Het was" (zegt dit blad, dat geacht mag worden niet om politieke redenen aldus te spreken), een physiologisch en psychologisch wonder, hem verleden week de amende menten der Lords te hooren weerleggen zonder een zweem van gemelijkheid of vermoeidheid, maar met volkomen klaarheid, onverstoorde kalmte, en feillooze beheersching zoowel van zijne gemoedsstemming als van zijn onderwerp. De kracht van den geest en de kracht van het lichaam bleven onverzwakten de heer Glad stone gaat zijne vacantie tegemoet met een voorraad energie, die vele jongeren hem benijden mogen, en die geen geringen waarborg biedt voor toekomstige diensten aan zijne koningin en zijn land." Zoo iemand dan mag de edele, grijze Gladstone met dankbaarheid en voldoening op zijn werk terugzien. In de rede waarnieê het Parlement Zaterdag is geslo ten kon gewezen worden op een totale omkeering sinds Beaconsfield', ellendige politiële zijn invloed in drie werelddeelen deed gevoelen. De lastige Afghaansche affaire kwam aan een eind, rechtvaardigheid triom feerde weder in Zuid-Afrika en aan de eeuwenoude willekeur der Lords, werd voor zoover Ierland betreft paal en perk gesteld. Het kabinet Gladstone heeft een totale omkeering bewerkt die door duizenden welden- kenden wordt toegejuicht. De rust in Ierland is evenwel nog geenszins hersteld, al verneemt men niet dagelijks meer van gevallen van leitelijk verzet tegen de overheid. Het lijkt er niet naar, dat men tot den geregelden staat van zaken teruggekeerd is. Te Blackwater bij Limerick ziet men op een groote hoeve eenige heeren uit den omtrek aan het werk, om den oogst binnen te halen. Zij hebben zich daartoe aangeboden, nadat de hoeve „geboycott" was en geen arbeider aan den oogst eene hand wilde slaan. Zij werken nu onder bescherming van de politie. Eenige pachters in het graafschap Clare, die beslo ten hadden in het geheel geene pacht te betalen, lieten het daar niet bij, maar gingen, aangevoerd door het hoofd van de op hunne woonplaats gevestigde afdeeling der Land-league, het huis van den land heer bestormen, hetwelk eene belegering van ettelijke uren te doorstaan had en niet dan met moeite ont zet werd. Op vele hoeven in dat district staan de veldvruchten te verrotten, omdat niemand ze inhalen durft. Iii eene zeer onaangename positie verkeereu hier en daar onder anderen de verhuurders van rijtuigen en de -logementhouders. Zij zijn tusschen twee vuren geplaatst. Zoo zij weigeren de politie te bedienen worden zij gerechtelijk vervolgd. Zoo zij het doen, dan warden zij „geboycotte Aan een rijtuigverhuur der, die van tijd tot tijd paarden aan de politie ver strekte, zijn al de paarden ontnomen en de omnibus, dien hij rijden liet, kan geen dienst doen. Te Elphin is een huis verbrand van een man, die een „geboycotte" pachthoeve betrokken had. De Land-laegue tracht op vele plaatsen haar aangematigd gezag te handha ven. Te Durrow in Queens County heeft de jachtop ziener aanzegging van haar gekregen, dat zij voor altijd aan ieder lid van de rechtbank te Owen het recht ontneemt op de gronden van Queens County te jagen. Hun verzet tegen de wet is dus nog niet verdwenen. Maar de feiten zeiven bewijzen ook, dat toch sedert de toepassing der beteugelingswet de geweldenarijen in aantal zijn afgenomen en een minder ernstig karakter dragen. Duitschland zal binnen kort ook zijne verkiezingen hebben. Hoe die zullen uitvallen is geenszins te berekenen. Verschillende kwestien beheerschen haar. Hier is het de Culturkampfdie nog altijd het motief van den verkiezingsstrijd bleefdaar staat de politiek van vrijen handel op den voorgrond ginds is de Jodenhaat de kracht waarmee men de gemoederen opwindtweder elders moet de strijd tusschen particularismus en Rijksbestuur be slissen in de kies-aangelegenheiddan heeft men nog de voor en tegenstanders van tabaksmonopolie, korenaccijns enz., gezwegen nog van altijddurende wederkeerige grieven tusschen Denen en Pruissen tusschen Pranschen en Duitsohers, tusschen Polen en Pruissen. Bijna hopeloos is het een draad in dien warboel te zoeken. Eén groote kwestie, die iudruk maakt is er tot heden niet. De toestand van President Garfield is, ondanks het laatste^bulletin, dat weder eenigszins gunstiger was, hopeloos. Reeds spoedig kan men de tijding van 's mans dood na langdurig lijden, tegemoet zien. Graanmarkten enz. Rotterdam, 19 Aug. Tarwe en Rogge onveranderd Wintergerst 25 ct. Zomergerst 10 cent, Haver 10 a 20 cent hoogerErwten 50 cent lager. Overigens onveranderd. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 27 Aug. 1881. Rusland Polen. Oosten). Italië, opanfe. Poitugal Turkije. Egypte. Amerik. Brazilië. Oertific. Werkelijke schuld, dito dito dito dito dito dito Loten stad Amsterdam dito dito Rotterdam Ooligatiën 1798/1815 Ccrtific Inschr. 5e serie 1854 Dito dito 6e serie 1855 Obligatiën dito f 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L 100 1873 dito 1S77 dito dito leening 1867—69 Loten 1864 Loten 1866 Aand. Spoorw. Gr Maatsch. Oblig dito Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. dito dito Charkow Azow dito dito Jclez Orel dito dtto Jelez-Griasi. Aand. Baltische spoorweg Aand. Warschau-Bromberg Weenen. dito dito Oblig.mgtal.in zilv Jan./Juli dito dito Febr./Aug. dito dito April/Oct. dito iri papier Mei/Ncv. Oblig. Z. Ital. spoorweg Obligatiën Buitenl dito Binnenlandsche Obligatiën Inschrijving Alg. schuld 1865 Obligatiën 1869 dito 1876 dito 1876 Obl. Vereenigde Staten 187 i dito ditc dito 1876. Oblig 1865 dito 1875 2»/, pet. 67-74 83 l02>/8 109 103 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 47» 4 5 5 3 4 5 5 5 5 5 3 1 1 3 5 6 6 5 5 47* 5 5 54«/, 823/ 937, 907, 91 930, 79718 141"; 132'/2 95 92 92% 887, 5774 80% S7Va 667, 667, 667, 537, 2774. 26 53 167, 16 7874 997, 101V4 Prijzen van coupons. Amsterdam, 27 Aug. Metali. t 21,55; dito zilver f 21,55; Div. Eng. per ir t' 11,6772? Eng. Russen per pd f11,9772; Eng- Portugal per f 11,67l/s.j Frans f47,60 Belg. f47,60; Pruis l 58,65; Hamb.; Russen f Russen in Z. R. f 1.2779» Poolsche Der Z. R. f Spaansche piasters f 47,60Spaansche Binnenlandsche f 2.35 Amerikaansche dollars f2,49; papier AJDVBRTEISrTIBJSr. Boekvei'kooping te Middelburg. De Boekhandelaars J. C. W. ALTORFFER te Middelburg zullen, namens hun lastgever en ten overstaan van den Notaris D. VERHULST, verkoopen op Maandag 5 September en vol gende dagen, op de BALANS D 4, telkens des namiddags te 6 uren, aan te vangen, IN ONDERSCHEIDENE TALEN, waaronder vele Prachtwerken, Woordenboe ken, Kerkboeken, Atlassen, KaarteD, Platen Photographiën, Werkjes voor de Jeugd, Muziekwerken, Schrijf- en Teekenbehoeftenj alsmede eene die per nummer zal Worden verkocht. De CATALOGUS is op franco aanvraag bij de verkoopers verkrijgbaar. Genoemde verzameling is ter bezichtiging opengesteld Vrijdag -2 en Zaterdag 3 Septem ber 1881, 's voormiddags van 11 tot des na middags 4 nren.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 3