BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Wat zal er dan gebeuren? Eerst zullen de gedoopte verwerpers van. den Christus ze als broeders beschouwen, om ze daarna uit broodnijd te verfoeien, en ze heel praktisch, a la Henrici, te haten. Henrici is in Duitschland voor Stöcker juist zulk een goed helper als een onhandige vriend maar zijn kan. In hem, die eigenlijk van huis uit tot de hevig liberale" partij behoort, is de Joden-Aau< be lichaamd. Het onwillekeurig een eind weegs samengaan dier beide mannen bewijst niets voor voor eenheid van hnn uitgangspunt uf doel. De voorstelling, als zouden zij ook slechts in één opzicht geestverwanten zijn, heeft dan ook niets anders ten doel dan Stöcker, den Christen, een kneep geven. Tegenover den toenemenden invloed der Jo den hebben wij, als instinktmatig, den weg van het praktisch Christendom ingeslagen, door het ijveren en offeren voor de Christelijke school. Op dien weg hebben wij voort te gaan langs alle trappen, van het lager onderwijs tot bet hooger. Tegenover de Joodsch-liberalistiscbe pers komt de Christelijk-historische per3 langzamer hand op, misschien wat al te langzaam, maar toch, zij vordert. Wij verbergen de aanwezigheid van smetstof der Joden-kwestie in ons vaderland niet, toch hopen wij dat de ziekte ten onzent niet uit- breke, maar langs anderen weg uitzieke dan in Duitschland, dan vooral laatstelijk in Rusland. Tegen het praktisch Christendom, door de wereld niet begrepen, doch welks vruchten zij haars ondanks aanschouwt, is niets bestand. Dit is de overwinning, die de wereld overwint, namelijk ons geloof. Wie is het die de wereld al hare machten overwint, dan die gelooft, dat Jezus Christus is de Zoon van God? De 5de lijst der Auguslus-collecte voor Scholen met den Bijbel sluit met een bedrag van f 45.872.4872 van 150 Locale Comité 's. Behalve de reeds opgege- veüe gemeenten komen daarop de volgende met het daarbij vermelde bedrag uit onze provincie voor Schore en Ylake f 12.00 Domburg f 20.217a; Sluis f 242; Camperland f 136.32; IJzendijkef 5.50. Het totaal bedrag der collecte in 1880 opgegeven in twintig lijsten was f 79.113.60 bijeengebracht door 670 Locale Comité's. Z. M. da Koning kwam Vrijdag om half twaalf te Arnhem aan en vertrok onmiddellijk, in gezelschap van den heer L. H. Eberson, architekt des konings, met een vierspan naar Oosterbeek, ter bezichtiging van het landgoed de Oorsprong. Het gerucht wil, dat Z. M. voornemens, is, dit schoone landgoed aan te koopen, om er een buitenverblijf voor zijne gemalin te doen bouwen. H. M. vergezelde haren gemaal tot de Steeg, waar zij een bezoek heeft gebracht aan Gravin Bentinck. Binnen enkele dagen wordt de terugkomst - van HH. MM., misschien ook voor een paar dagen te Arnhem, tegemoet gezien. Z. K. H. Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, is Vrijdag avond per Holl- Spoor van 6 u. 10 m. naar Parijs vertrokken, van waar Z. K. H. over een paar dagen naar Zwitserland zal gaan. De Prins wordt vergezeld door zijn adjudant den kapi tein Beijerman. Het Vaderland voegt aan deze mededeeling toe „Tot ons leedwezen vernemen wij, dat redenen van gezondheid de aanleiding zijn dezer reis en dat het zich niet laat aanzien, dat de toestand van Z. K. H. rijn tegenwoordig zijn bij de plechtige opening der nieuwe zitting van de Staten-Generaal zal toelaten." Het volgende adres is naar Engeland verzonden Aan het Engelsche Volk. Met groote voldoening hebben wij vernomen, dat de Zuid-A frikaansch» Republiek aan hare oorspronkelijke grondvesters is terugegeven. Het Ncderlandsche voik brengt daarvoor hulde aan uw regeering, die dit werk van gerechtigheid en edelmoedigheid volbracht heeft, en inzonderheid aan U, wier wenschen de regeering, zoodoende, heeït vervuld. Engeland heelt zich daardoor aanspraak verworven op de achting un de dankbaarheid van allen, die in de verbroedering der blanke rassen, die Zuid-At'rika bewonen, die noodzakelijke voorwaarde zien voor het geluk en den vreedzamen vooruitgang van dat werelddeel. Niemand onzer heeft ooit getwijfeld, of Engelands macht was meer dan groot genoeg om een zoo klein volk tot onderwerping te dwingen, maar Gij zelf hebt het niet gewild, zoodra het u duidelijk was geworden dat de rechtvaardigheid het herstel der onalhankelijk- heid van dat volk eischte. Danrdoor hebtgij eene zedelijke overwinning behanld, veel grooter dan ooit door ruw geweld verkregen had kunnen worden. Gij hebt -H den eerbied verworven der edelsten en besten onder alle volken en een voorbeeld gesteld dat voorzeker voor het geluk en de vrije ontwikkeling der menschheid de heilrijkste gevolgen zal hebben. Utrecht, 20 Augustus 1881. Het hoofdcomité tot behartiging van de belangen der Transvaalsche Boeren P. Harting, Voorzitter. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, C. H D. Buijs Ballot. J. A. Fruin. J. de Louter. P. Templeman van der Hoeven. H. F. Jonkman, Secretaris. De Haagsche bladen melden, dat door de Ned. regeering aan de daarbij betrokken mogendheden een uitnoodiging gericht is tot het benoemen van gedele geerden ter bijwoning eener internationale conferentie tot het ontwerpen eener regeliDg van het politietoe zicht op de visscherij in de Noordzee, voornamelijk met het doel om de baldadigheden tegen te gaan, waaraan de visschers van verschillende nationaliteit zich in den laatst en tijd zoo herhaaldelijk schuldig hebben gemaakt. De uitnoodiging is door de verschil lende gouvernementen aangenomen en de conferentie zal vermoedelijk nog in den loop dezer maand te 's-Hage plaats hebben. Vermoedelijk zal deze conferentie het gevolg zijn van een door ons de vorige week besproken, officieel rapport der Engelsche regeering. Weldra zal voor de Stoombootverbindingen van het vaste land met Engeland een.nieuwe coucurrent inde Noordzee verschijnen. Het Parlement heeft zijn goedkeuring geheoht aan de door de South Eastern Spoorwegmaatschappij ont worpen haven van Grain, een plaatsje aan de uitmon ding der Medway, tegenover Sheerness gelegen. Grain zou herdoopt worden in Port Victoria, en in den naam zoowel als inderdaad de concurrentie beproeven met Queenborough, waar de lijn Vlissingen-Londen aan de Chatam-Dover spoorwegmaatschappij schitterende uit komsten bezorgt. Of eene haven in ons land of in België zal ge. kozen worden voor de concurreerende stoomschepen is nog onbekend. De opening der jacht in Zeeland is door gedepu teerde staten bepaald op den 10 September a. Op vorstenwoorden is niet te bouwen, maar op ministeriele cijfers ook niet altijd. Men zal zich de becijferingen herinneren omtrent de koninklijke stallen, den waterweg van Rotterdam en nog vele andere meer, die aantoonen, dat men in ons land niet zoo juist de kosten berekent als men torens of iets anders bouwen gaat. In Engeland doet men in dat opzicht niet voor ons onder. Toen er sprake was van een oorlog met Afghanistan, berekende lord Harrington, dat hij 14 millioen zou kosten. Eene nadere rekening werd tijdens den oorlog overgelegd, waaruit bleek, dat er 60 millioen mede gemoeid was. Bij de algemeene verkie zingen werd eene nog nadere becijfering overgelegd, die bewees dat er 120 millioen waren vereischtwelk cijfer nog bij eene allernaaste becijfering met 40 millioen werd verhoogd, en eindelijk kwam de aller- allernaaste berekening, die eene som, van 300 millioen aangaf, dus ruim het twintigvond van de aanvankelijke raming. Onder dit bedrag zijn natuurlijk de doode mènschen als ongelijksoortige voorwerpen, niet bij de guldens geteld. (A. C.) Zelfs op Texel hebben de stoomtram-ondernemers hun blikken- geslagen. Er zijn voorloopige opnemingen gedaan voor een stoomtram tusschen Oudeschild en den Burg. Deelen wij in den regel geen zelfmoorden mede, eene uitzondering mogen wij maken ten aanzien van (rerrit. Jansen, den beruchten boef uit Limburg, die zich in de gevangenis te 's Hertogeribosch heeft op gehangen. Hij gebruikte daartoe zijn das. Het van de dooden niets dan goedraeenen wij niet verder te kunnen uitstrekken dan tot de opmerking, dat hij een weldaad aan zijn landgenooten bewees, door hun allen grond van vrees voor het vervolg te ontnemen. Had hij een jaar of wat vroeger deze daad verricht, dan ware het voor de Limburgers nog beter geweest. CAC.) De heeren Koning Co., agenten der TJnion Stcqm- ship company Londen te Tessel, ontvingen dezer dagen een schrijven van den Staatssecretaris der Transvaal, den heer Bok, over de emigratie. Daarin komt o. a. het volgeode voor ,/Zooals ik reeds tijdens mijn bezoek aan Tessel opmerkte, is dit land juist in hooge mate geschikt voor veefokkers en landbouwers er is echter een maar aan verbonden men moet iets, al is het maar een 500 p. st. bezitten, om mee te beginnen die soort meuschen worden stellig rijk hier totaal arme men- schen hebben het overal in de wereld maar slecht, en ik weet niet of ik dezulken wel zou kunnen aan raden naar hier te komennog wel knappe, sobere ambaobtslui, vooral geen klerken of zoo, daar worden wij reeds mee overstroomd zij kunnen zich niets anders voorstellen dan te worden boerenschoolmeester tegen 4 pd. st. 's raaands salaris, maar heel prettig is dat baantje naar ik hoor niet. Met eenig geld is hier stellig veel gemakkelijker dan in Europa meer en veel geld te verdieneu, maar dat beetje geld is dan ook bepaald noodzakelijk. 35erh, School en Vendun;,. Ds* M. Janssen Schoonhoven, predikant bij de N, H. G. te Hillegersberg heeft het beroep naar Axel aangenomen. Landlxtuw. De graanprijzen zijn ook in Engeland stijgende tenge volge van de te overvloedige regens, welke nadeelig op den oogst werken. Met uitzondering van het noorden van Schotland, werd geheel het koninkrijk door stortregens geteisterd. Den 24n begon het geweldig te regenen en dat duurde zoo 16 uren on afgebroken voort. Kleine rivieren zijn stroomen ge worden op het weiland stond het water een voet hoog. Te Oxford vreesde men een overstrooming. Het cricket-spel dat Vrijdag en Zaterdag te 's Gravenhage door Engelsche en Hollandsche lief hebbers is gespeeld, is ten voordeele der van jongs af daarin geoefende Eugelscheu afgeloopen. Het spel wordt, volgens de beschrijving die het D. v. Z.-H. er van geeft, door twee partijen gespeeld op een open vlak veld, waar men op een afstand van 25 passen van elkander verwijderd, drie stokken ge plaatst heeft, die van boven door een dwarsliggend stokje zijn verbonden. De eene partij tracht nu met een lederen bal de drie stokken te raken, zoodat het dwarshoutje er af valt. Dit is echter niet gemakkelijk want de tegenpartij staat met zijn //bat", een stok geheel in den vorm van een roeispaan, gereed de drie paaltjes te verdedigen. Hij tracht dns den bal terug te slaan. Gelukt hem dit en kaatst hij hem een eind' weegs uit de richting der baan, dau staan er in een grooten cirkel, op onderling kleinen afstand, wachters die den bal trachten op të vangen. Gewoonlijk moeten zij dien echter naloopen en van den grond oprapen, welke tijd door de bat-mannen gebruikt wordt om onderling van plaats te verwisselen. Hoe meermalen

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1881 | | pagina 2